۳۰ مهر ۱۳۹۸ مصادف با   22 صفر 1441
تاریخ: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 444
کد خبر:72527
| ف | | |

تمدّن نوین اسلامی و راهکارهای تحقّق آن (26)

تمدّن نوین اسلامی مستلزم «جامعه ولایی»

شکل‌­گیری جامعه اسلامی ناب: برای ایجاد تمدّن نوین اسلامی نیازمند ایجاد جامعه اسلامی هستیم و جز از این طریق، نمی­‌توان به نتیجه رسید. به طوری که در قرآن کریم در یک دسته‌­بندی کلی و اساسی دو جامعه معرفی شده است. همان‌طور که حاکمیّت هم به تبع این تقسیم بندی به دو گروه تقسیم شده، یک نوع جامعه که در قرآن به «جامعه جاهلی» تعبیر می‌­شود و دیگری «جامعه ولایی» که در مقابل جامعه جاهلی مطرح شده است. بنابراین برای رسیدن به تمدّن نوین اسلامی باید جامعه ولایی داشته باشیم.

پایگاه تحلیلی مصداق/ در این یادداشت بعنوان بخش پایانی درسنامه «تمدّن نوین اسلامی و راهکارهای تحقّق آن» به ارائه راه‌کارها و پیشنهادها میپردازیم. اوّلین و مهم­ترین رسالت نخبگان فرهنگی انقلاب اسلامی و مراکز علمی و پژوهشی، تبیین نظری و کارآمد چارچوب­‌ها، اهداف و الگوهای ناظر به تحقّق تمدّن اسلامی است تا بر اساس آن، جریان دین در تمام عرصه­‌ها و سطوح حیات اجتماعی و تمدّنی صورت گیرد. به دیگر سخن، سرپرستی، هدایت و تکامل نظام اسلامی تا رسیدن به تمدّن اسلامی می‌بایست در چارچوب مبانی، آموزه‌­ها و اهداف دین صورت گیرد.
شکل‌­گیری جامعه اسلامی ناب: برای ایجاد تمدّن نوین اسلامی نیازمند ایجاد جامعه اسلامی هستیم و جز از این طریق، نمی­‌توان به نتیجه رسید. به طوری که در قرآن کریم در یک دسته‌­بندی کلی و اساسی دو جامعه معرفی شده است. همان‌طور که حاکمیّت هم به تبع این تقسیم بندی به دو گروه تقسیم شده، یک نوع جامعه که در قرآن به «جامعه جاهلی» تعبیر می‌­شود و دیگری «جامعه ولایی» که در مقابل جامعه جاهلی مطرح شده است. بنابراین برای رسیدن به تمدّن نوین اسلامی باید جامعه ولایی داشته باشیم.
ظرفیت­‌سازی وجامعه پرورش نیروهای کارآمد متناسب با رسالت انقلاب اسلامی در تحقّق تمدّن نوین اسلامی: از الزامّات مهم تحقّق تمدّن اسلامی، ظرفیت سازی و پرورش نیروهای کارآمد متناسب با رسالت انقلاب اسلامی در تحقّق تمدّن نوین اسلامی است، البته با توجّه به پیچیدگی‌­های امر اداره و حکومت­‌داری در دنیای امروز و با توجّه به وابسته شدن ابعاد مختلف توسعه و پیشرفت، نوع حضور و سطح حضور نیروهای انقلابی و نخبه در مسئله تحقّق تمدّن نوین اسلامی و اداره نظام اسلامی، هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی، بسیار متنوع می‌­تواند باشد. از یک منظر، این حضور می­‌تواند هم در قالب مدیریت و هم مشارکت و مشاوره رخ دهد.

تدوین نقشه جامع مهندسی تمدّن اسلامی: همان‌طور که از وسعت متغیرهای دخیل در شکل‌گیری تمدّن اسلامی مشخص است، تدوین نقشه جامعه مهندسی تمدّن اسلامی یک ضرورت است.
نقش نرم‌افزاری و سخت افزاری و رسالت دانشگاهیان و متفکّران دینی: از دیدگاه مقام معظّم رهبری برای تحقّق آرمان تمدّن اسلامی، رسالت سنگینی را بر دوش دانشگاهیان و متفکّران دینی است تا برای رسیدن به تمدّن نوین اسلامی به نرم افزارها و سخت افزارهای تمدّن اسلامی را طراحی نمایند.

تهیه سند بهینه سازی در بخش‌­های مختلف؛ با توجّه به نقش اساسی الگوی مطلوب در عرصه‌­های مختلف تمدّن نوین، پیشنهاد می‌­شود، تمامی دستگاه‌های دولتی در حوزه صنعت، خدمات، انرژی و کشاورزی ضمن بررسی و تعیین مصادیق و عناوین اسراف و بی انضباطی مصرفی در حوزه برنامه‌­ریزی، خدماتی و اجرایی متبوع می‌­توانند این الگوها را تهیه نمایند. به عنوان مثال تهیه سند الگوی بهینه سازی پخش و مصرف در حوزه انرژی( سوخت) توسط وزارت نفت می‌­باشد. تهیه سند الگوی بهینه سازی تولید، توزیع مصرف در حوزه تغذیه و غذا (خصوصاً اقلام اساسی مثل نان) بر توسط وزارت جهاد کشاورزی با همکاری وزارت بهداشت. تهیه سند الگوی بهینه سازی سفر و رفت و آمد شهروندان(ترافیک)، ( حوزه حمل و نقل) توسط وزارت راه و ترابری. تهیه سند الگوی بهینه سازی مصرف در حوزه دارو و درمان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی. تهیه سند الگوی بهینه سازی مصرف در حوزه پوشاک و پوشش توسط وزارت بازرگانی.

توجّه به گرایش و ارزش‌­ها در کنار افزایش آگاهی و شناخت (دانش)؛ در مسیر تحقّق تمدّن نوین اسلامی علاوه بر دانش و شناخت، نسبت به آن گرایش هم باید شکل گیرد. در تغییر سبک زندگی در راستای تحقّق تمدّن نوین باید به جامعه هم بینش داد و آگاهی و شناخت را تغییر داد و هم باید گرایش و تمایل به ایجاد چنین سبکی را در جامعه ایجاد کرد یکی از مشکلاتی که ما در جامعه گرفتار آن هستیم این است که اگر هم درست کار کنیم و اقدامی فرهنگی انجام دهیم، عموماً بر روی بُعد شناختی جامعه کار می‌­کنیم در حالی که گرایش­‌ها و آن‌چه که انسان‌­ها ارزش می­‌پندارند به یک سمت دیگر است.

نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی از دوران کودکی در بین دانش آموزان، اثر پذیری بیشتری را به همراه دارد و حتّی این موضوع می­‌تواند با رفتن به کتاب‌­های درسی زمینه‌­ساز توجّه بیشتر شود که بهترین مأمن آن مدارس کشور هستند.

فراهم نمودن یک جامعه علمی آزاد از جمله راه‌کارهای دیگر رسیدن به تمدّن نوین اسلامی می‌­باشد، چنانچه ویژگی یک جامعه علمی همان بسط و گسترش آزادی برای عالمان و اندیشمندان و افرادی است که اندیشه­‌ای برای بیان و سخنی برای گفتن دارند. بالا بودن ظرفیت حکومت از جنبه انتقادپذیری، برتافتن دیدگاه‌های دانشمندان و عالمان و میدان دادن به اندیشه‌­های علمی نوین و در یک کلام تساهل علمی حکومت و رفتار کریمانه با متفکّران در فراهم شدن زمینه‌­های تولید دانش و اندیشه تأثیری انکارناپذیر دارد.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)