۲ اسفند ۱۳۹۸ مصادف با   26 جمادی الثانی 1441
تاریخ: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 181
کد خبر:72482
| ف | | |

حجت‌الاسلام رستمی:

تبدیل بیانیه گام دوم به گفتمان عمومی در دانشگاه‌ها تکلیف است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به لزوم تبدیل شدن بیانیه گام دوم به گفتمان عمومی در دانشگاه‌ها، گفت: این یک تکلیف برای دانشگاه‌های ما است.

پایگاه تحلیلی مصداق به نقل از خبرگزاری فارس، دومین نشست شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در سال جاری با حضور اعضا و به ریاست وزیر علوم و با موضوع «بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و برنامه‌های دستگاه‌های آموزش عالی» در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی نایب رئیس این شورا با تأکید بر مطالبه مقام معظم رهبری مبنی‌بر گفتمان‌سازی بیانیه دوم انقلاب در سطح جامعه دانشگاهی گفت: لازم است مجموعه دستگاه‌های آموزش عالی نسبت به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی افزود: به‌نظر می‌رسد در فرآیند تبدیل سیاست‌های کلی و دیدگاه‌های رهبران جامعه به مجموعه مقررات در دستگاه‌های متولی اجرای این سیاست‌ها، باید به دنبال راهکار بود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تصریح کرد: اگر نکته‌ای از سوی مقام معظم رهبری ابراز و در یکی از مجموعه‌ها به قانون تبدیل شد، دستگاه‌ها خود را ملزم به اجرا می‌دانند؛ لیکن تا زمانیکه مجموعه سیاست گذاران، فرایند تبدیل سیاست‌های کلی به قانون را انجام ندهد، هیچ تحرک و توجهی از سوی سایر دستگاه‌ها مشاهده نمی‌شود.

وی اضافه کرد: در دیداری که با معظم‌له داشتیم ایشان تأکید فرمودند: «کاری کنید که این بیانیه تبدیل به گفتمان عمومی دانشگاه‌ها شود»؛ به‌خصوص فصل آخر آنکه همان بحث امید و توصیه پایانی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی گفت: این یک تکلیف برای دانشگاه‌های ما است؛ از طرفی مخاطب اصلی و ویژه بیانیه گام دوم، جوانان هستند و از سوی دیگر فضای آموزش عالی ما فضای اصلی حضور جوانان کشور است.

وی افزود: از مجموعه جوانان کشور حدود ۴میلیون نفر در فضای آموزش عالی تنفس می‌کنند. بخش عمده فرهیختگان جوان ما جزء و مدرسان و مدیران آموزش عالی‌اند و بالغ بر ۱۴میلیون نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی داریم که بخش عمده‌ای از آنان به‌عنوان مدرس، پژوهشگر، صنعتگر یا… به‌دلیل تعلقات خاطرشان همچنان با مراکز دانشگاهی در ارتباط‌ند و هریک به‌نوعی متأثر و تأثیرگذار بر جامعه هستند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تصریح کرد: در این بیانیه رهبر انقلاب مطالباتی برای چهل سال آینده نظام از کشور، مدیران و به‌ویژه جوانان مطرح فرموده‌اند که هیچ مجموعه‌ای مانند آموزش عالی این تراکم و تمرکز جریان جوان را ندارد و مرکزی که باید به توصیه‌ها و مطالبات رهبری در بیانیه گام دوم بپردازد و آن را تبدیل به یک جریان جهت تحقق آنها کند، دانشگاه‌ها هستند.

وی افزود: دستگاه‌های آموزش عالی هنوز پاسخ مناسبی نداده‌اند و باید هرچه زودتر رویکرد خود را تعیین کنند.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)