۶ بهمن ۱۳۹۸ مصادف با   30 جمادی الاول 1441
تاریخ: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 313
کد خبر:72449
| ف | | |

تمدّن نوین اسلامی و راهکارهای تحقّق آن (25)

ساخت «تمدّن نوین اسلامی» دور از واقعیت نیست

ساخت تمدّن نوین در کشور ما با تکیه بر اسلام و انقلاب اسلامی و هویّت ملّی، خیال پردازانه و دور از واقعیت نیست.

پایگاه تحلیلی مصداق/ مسئله شکل­‎گیری تمدّن نوین اسلامی، در دو سه قرن اخیر از طرف رهبران، علما، مصلحان و متفکران دینی جهان اسلام به منظور حل و رفع عقب ماندگی و انحطاط داخلی و نیز برخورد با مسئله غرب و هجوم فرهنگ و تمدّن و استعمار غربی مطرح و دنبال شد. این تفکر به خصوص از نیمه دوم قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم تا دوره جنگ جهانی اول، اندیشه عالی بر جریان­‌های فکری- سیاسی مسلمانان بود و تأثیرات زیادی بر حیات فرهنگی و سیاسی- اجتماعی جهان اسلام به جا گذاشت. در دوره‌­ی معاصر نیز به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و رشد و گسترش جنبش­‌های اسلامی، پس از یک دوره فترت، این تفکر به شدت مورد توجه جهان اسلام قرار گرفته است. به طوری که با استقرار جمهوری اسلامی حرکت به سوی تمدّن نوین اسلامی مورد تأکید رهبران انقلاب اسلامی به خصوص مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) قرار گرفته است.
براین اساس، مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در مناسبت‌­های مختلف بر لزوم شکل‌­گیری تمدّن نوین اسلامی تأکید نموده‌­اند و مراحل شکل­‌گیری تمدّن نوین اسلامی را به دو مرحله بخش حقیقی تمدّن اسلامی و بخش ابزاری تحقق تمدّن اسلامی تقسیم بندی نموده‌­اند.
معظم له برای رسیدن به تمدّن نوین اسلامی، احیای سبک زندگی اسلامی را از ملزومات حقیقی تحقق تمدّن اسلامی می­‌دانند و معتقدند بخش ابزاری تمدّن اسلامی مقدمات رسیدن به بخش حقیقی تمدّن اسلامی که همان سبک زندگی اسلامی است، می‌­باشد. از دیدگاه ایشان بخش ابزاری تمدّن اسلامی نیز دارای الزاماتی است که از آن میان می­‌توان به وجود دانشگاه تمدّن­‌ساز، نوآوری در عرصه علم و تربیت نیروی انسانی ماهر و کارآمد و نظام سازی و ایجاد مدیریت کارآمد اشاره نمود. می‌­توان گفت این الزامات در واقع کار ویژه­‌هایی هستند که لازمه­‌ی حرکت برای رسیدن به تمدّن اسلامی شمرده می­‌شوند، که همراه با تلاش و جدیت توأمان عموم مردم و نیز مسئولان جامعه امکان پذیر است. علاوه بر این، برخی مؤلفه‌­ها را می‌­توان به عنوان ارکان اصلی بنای تمدّن اسلامی معرفی کرد. شناخت این ارکان، امت اسلام را در شکل­‌دهی این تمدّن عظیم یاری می­‌کند. از جمله آن‌ها می‌­توان به ایمان به اسلام، پیوستگی عقل و نقل، نوگرایی و عزت­مندی و عدم وابستگی اشاره کرد.

در شکل­‌گیری تمدّن نوین اسلامی مسائل متعددی به ویژه در قالب آسیب‌شناسی تمدّن‌­ها مطرح شده­‌اند. برخی از مهم­‌ترین چالش‌­ها و آسیب‌­های وارده بر تمدّن اسلامی را می­‌توان چنین برشمرد: جدایی دین از سیاست، عدم پیروی از رهبری واحد، جهانی شدن و گسترش ارتباطات و سرسپردگی حاکمان اسلامی. هم­چنین، بر سر راه تمدّن نوین اسلامی، در کنار آسیب‌­ها و چالش­‌هایی که وجود دارد، موانعی نیز باعث کندی حرکت و جلوگیری از انجام برنامه‌­ها و تمدّن سازی می­‌گردد. این موانع به دو دسته موانع داخلی و خارجی تقسیم می­‌شوند، موانع داخلی شامل مواردی می­‌شود که مسلمانان نقش اساسی در شکل­‌گیری آن دارند، مانند ضعف ایمان، مشکلات اقتصادی جوامع مسلمان، دین ستیزی، رواج تجمل گرایی، فقدان نیروی انسانی کارآمد و موانع خارجی نیز به مولفه­‌هایی اشاره دارد که خارج از جهان اسلام بر مسلمانان تحمیل می‌­شود، مانند: دامن زدن به اختلافات مسلمانان، تهاجم تمدّنی غرب، رواج مادی گرایی در جامعه و تهاجم فرهنگی.
در این میان راهکارهای برای برون رفت از موانع شکل­‌گیری تمدّن اسلامی وجود دارد، چنان‌چه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) نیز به تبیین این راهکارها پرداخته­ و به تعدادی از مهم­ترین آن‌ها اشاره نموده­‌اند. از جمله مهم­ترین آن‌ها ولایت محوری، توحیدگرایی، ایستادگی و مقاومت، وجود رهبری، تولید فکر، اعتلای اقتصادی و توجه به مساجد می‌­باشد.
راهکارهای دیگری نیز برای رفع موانع تحقق تمدّن اسلامی ارائه شده است که به دو دسته راهکارهای معنوی و عملی تقسیم بندی شده­‌اند. راهکارهای معنوی، راهکارهای هستند که با اندیشه و افکار مسلمانان سروکار دارند و مقدمه عبور از موانع تمدّنی می­‌باشند. این راهکارها عبارتند از: عقل­‌گرایی، حق­‌گرایی، خودباوری مسلمانان، آزادی فکر و اندیشه و توجه به ارزش­‌های دین محور. راه‌کارهای عملی عبور از موانع تمدّنی را نیز چنین می‌­توان برشمرد: بازگشت به اسلام، اتّحاد حکومت­‌های اسلامی، عدالت گستری، مدیریت کارآمد، شکل گیری امنیّت، حمایت و تکریم دانشمندان و علما و افزایش اقتدار. بنابراین می­‌توان گفت سخن از ساخت تمدّن نوین در کشور ما با تکیه بر اسلام و انقلاب اسلامی و هویّت ملّی، خیال پردازانه و دور از واقعیت نیست.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)