۳۰ بهمن ۱۳۹۸ مصادف با   24 جمادی الثانی 1441
تاریخ: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 407
کد خبر:72248
| ف | | |

تمدّن نوین اسلامی و راهکارهای تحقق (۱7)

امروز «تهاجم فرهنگى» با استفاده فناوری‌‏هاى جدّید ارتباطى خیلى جدى است

عزیزان من! امروز تهاجم فرهنگى با استفاده از ابزارها و فناوری‌‏هاى جدّید ارتباطى خیلى جدى است؛ صدها وسیله و راهرو اطلاعات به سمت فکر جوان و نوجوان ما وجود دارد؛ از انواع شیوه‌هاى تلویزیونى و رادیویى و رایانه‌اى و امثال این‌‏ها دارند استفاده مى‌کنند و همین‌طور به صورت انبوه، افکار و شبهه‌هاى گوناگون را در آن‌‏ها مى‌ریزند. باید در مقابل این‌‏ها ایستاد. امروز نمى‌شود به همان روش‏‌هاى قدیمى خودمان اکتفا کنیم؛ البته که جوان نمى‌آید.»

پایگاه تحلیلی مصداق/ در یادداشت‌های پانزدهم و شانزدهم در پرونده «تمدّن نوین اسلامی و راهکارهای تحقق» به بررسی موانع داخلی تمدنّ سازی پرداختیم در این بخش به موانع خارجی آن می‌پردازیم.

تهاجم فرهنگی
تهاجم فرهنگی یکی دیگر از مهم­ترین موانع در روند استقرار تمدّن نوین اسلامی در جامعه است. فرهنگ و تمدّن غربی که با تکیه بر ابزارها و امکاناتی که در قرون اخیر بدان دست یافته است در تلاش است که بتواند سیطره فرهنگی خود را بر تمام جوامع بشری افکند. بدین روی تمدّن غربی در تلاش است فرهنگ مادّی صرف که همه چیز را در مادّیات و منافع دنیوی می‌بیند، در تمام جوامع تبدیل به فرهنگ غالب نموده و راه را بر هر نوع بدیلی ببندد. مانع جدّی تمدّن نوین اسلامی در تقابل با این تهاجم فرهنگی و بیرون راندن آن از لایه‌­های مختلف اجتماع است. با توجّه به تلاش‌­های فراوانی که غرب در حداقل صد ساله اخیر در راستای گسترش فرهنگ خود در سطح جهانی نموده است، توانسته است از طرق مختلف موفقیت‌­های فراوانی را کسب کند. رواج فرهنگ مصرف گرایی و تجمّل در جوامع از جمله نتایجی است که در اثر این تلاش­‌ها ایجاد شده است. فرهنگ و تمدّن غربی در تلاش است که بتواند سیطره فرهنگی خود را بر تمام جوامع بشری افکند.(مدنی بجستانی، ۱۳۷۴: ص۸۴)
همچنین اقدام کشورهای غربی در القاء مفاهیم غربی به مردم و حاکمان کشورهای اسلامی به شیوه­‌های مختلف فرهنگی و سیاسی نتیجه شکست‌­های آنان در خاورمیانه است که سعی دارند با این شیوه‌­ها شکست‌­های خود را جبران کنند. مقام معظّم رهبری این اقدام را به زیبایی بیان کرده­‌اند: «عزیزان من! امروز تهاجم فرهنگى با استفاده از ابزارها و فناوری‌‏هاى جدّید ارتباطى خیلى جدى است؛ صدها وسیله و راهرو اطلاعات به سمت فکر جوان و نوجوان ما وجود دارد؛ از انواع شیوه‌هاى تلویزیونى و رادیویى و رایانه‌اى و امثال این‌‏ها دارند استفاده مى‌کنند و همین‌طور به صورت انبوه، افکار و شبهه‌هاى گوناگون را در آن‌‏ها مى‌ریزند. باید در مقابل این‌‏ها ایستاد. امروز نمى‌شود به همان روش‏‌هاى قدیمى خودمان اکتفا کنیم؛ البته که جوان نمى‌آید».(بیانات مقام معظّم رهبری، در تاریخ ۷/ ۹/ ۱۳۶۸)
ایشان در جای دیگر در این مورد آورده‌­اند: «هدف این تهاجم با چنین ابعادى، اسلام و انقلاب و ما هستیم. البته، شکى نیست که مقابله با این تهاجم، پول و بودجه و امکانات و پشتیبانی‏‌هاى سیاسى دولت را مى‌خواهد؛ امّا دولت پول بدهد و پشتیبانى بکند که چه بشود؟ طبیعى است که فکرى پخش بشود. آن فکر کجا تولید خواهد شد؟ آیا آن هم در دولت است یا در حوزه؟ این‌‏ها انتظاراتى است که از حوزه مى‌رود.
یک وقت فرهنگى، تمدّنى، عقیده‌اى و یا مکتبى بر بشر عرضه مى‌شود که ممکن است جهات خیلى خوبى هم در آن باشد. مثلاً مجموعۀ تفکّرات مکتب عرضه شده، موجب گردد که نیروهاى درونى افراد بشر به کار بیافتد؛ استعدادهایشان شکوفا شود؛ کار کنند، ابتکار کنند، سازندگى کنند، تولید ثروت کنند و دنیا را نوسازى کنند. این خصوصیات هم ممکن است در مکتب عرضه شده باشد. امّا همین مکتب، عیبى هم در درون خود داشته باشد، که موجب شود همین مردمى که این بهره‌ها را از قبل این مکتب مى‌برند، زیان‌‏هاى سختى تحمل کنند که گاهى آن زیان‌‏ها، از این منافع هم بیشتر مى‌گردد. مثال واضحش، تفکّر غرب و فرهنگ سرمایه‌دارى و آزادى فردى و لیبرالى رایج در غرب است.
بنده مکرر راجع به غرب و تهاجم فرهنگ غربى حرف مى‌زنم. معناى صحبت‌‏هاى بنده، صرفاً این نیست که فرهنگ غرب از باى بسم‌الله تا تاى تمت، همه‌اش خراب و خرابى و بدى است. اگر این گونه بود، شهروندان ممالک غربى، از اول آن را نمى‌پذیرفتند و اصلاً تحمل نمى‌کردند. بنابراین، فرهنگ مذکور، نقاط مثبتى دارد که آن نقاط مثبت، چشم مردم را گرفت و جوامع را به خود جذب کرد».(بیانات مقام معظّم رهبری در دیدار روحانیون و مبلغان، در آستانه‌ى ماه محرم، ۲۶/ ۲/ ۱۳۷۵)
بنابراین منشاء اصلى تهاجم فرهنگى، اوضاع و شرایط سیاسى، اجتماعى خارجى، بخصوص وضعیت بحرانى کشورهاى استعمارى مى‌­باشد. وقتى کشورهاى بزرگ صنعتى دچار بحران‌هاى اقتصادى، فرهنگى و اجتماعى شدند، تنها راه‎چـاره را در انتقال این بحران به جوامع غیرصنعتى یافتند، به این صورت که با تسخیر کشورهاى عقب افتاده، علاوه بر تأمین مواد اولیه و کارگـر ارزان، با ارسال متخصصان، کارمندان و کالاهاى مصنوعى خود به این جوامع، مشکل تورم و بیکارى خود را تا حدودى از این طریق حل کردند. بر این اساس، تهاجم فرهنگی معمولاً با اهداف و برنامه‌­های خاصی دنبال می‌­شود که عبارتند از:

الف ـ تبلیغ علیه تعالیم الهى
دشمنان ادیان الهى همیشه سعى مى‌­کنند دین را از صحنه و متن زندگى خارج نموده و آن را به حاشیه برده امرى غیر ضرورى جلوه دهند. زیرا دین حقیقى را مانع چپاولگرى و غارت خود مى­‌بینند.
آنان براى رسیدن به این هدف، تمام امکانات خود را بسیج مى­‌کنند و با تبلیغات گسترده و دامنه‌­دار سعى دارند چهره دین را نامطلوب، ناقص، عقب افتاده و در یک کلمه غیرضرورى و بى­‌اهمیّت نشان دهند.
اگر قوانین و مقررات الهى در بین جامعه سست، تضعیف و تحریف شود، گردن‌کشان به راحتى مى­‌توانند به اهداف شوم استکبارى خود دست یابند. به همین دلیل سعى مى­‌کنند قوانین الهى را به اشکال مختلف مورد هجوم قرار داده تا بتوانند به امکانات و ذخایر مادّى و معنوى کشورها، خاصه مسلمانان چنگ انداخته و زمینه را براى هرگونه تاخت و تاز و تهاجم فراهم نمایند. بنابراین مستکبران دین را مانع اصلى خود مى­‌بینند، از این رو با تمام توان آن را مورد تهاجمات خود، خاصه تهاجم فرهنگى قرار مى‌­دهند.

ب ـ اختلافات نژادى
قوم‌گرایى و نژادپرستى همواره یکى از معضلات بشریت بوده و مى‌باشد از زمان‌هاى گذشته تاکنون درگیرى و اختلافات نژادى بدترین نوع جنگ‌ها بوده و بیشترین خونریزى را بدنبال داشته است. امروزه با وجود ادعاهاى فراوان مبنى بر پیشرفت فرهنـگ و تمدّن بشر، هنوز هم شاهد تصفیه‌­هاى خونین قومى و نژادى در اطراف و اکناف دنیا هستیم که یکى از نمونه­‌هاى فاجعه‌­آمیز آن، جنایات صرب‌ها علیه ملّت مسلمان و مظلوم بوسنى، آن هم در قلب اروپاى وحشى بظاهر متمدّن مى‌­باشد.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)