۳۰ شهریور ۱۳۹۸ مصادف با   21 محرم 1441
تاریخ: ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 393
کد خبر:72159
| ف | | |

درپی انتخاب مهمترین جمله رهبر انقلاب سال97؛

مصادیق افول آمریکا

با انتخاب جمله «اهل سازش بدانند آمریکا رو به افول است» به عنوان مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب از نگاه مخاطبان در سال ۱۳۹۷؛ «حجت السلام عادل محسنی و محمد امین نصیری» قرائن این زوالِ قدرت را تبیین نمودند؛ که به شرح ذیل تقدیم می‌گردد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ حجت السلام عادل محسنی و محمد امین نصیری/ خداوند حکیم، جهان هستی را براساس محاسبه دقیق و نظام احسن آفریده و قوانین و سنت‌های ثابت و لاتغیری را بر آن حاکم نموده است. شناخت این قوانین موجب ایجاد نگرش عمیق و دیدی صحیح از پدیده‌ها و فعل‌ و انفعالات آفریده‌های نظام هستی می‌شود که باعث فهم، تحلیل، کشف و درنهایت پیش‌بینی پدیده‌ها و روابط بین آن‌ها می‌گردد. زندگی انسان و جامعه بشری هم براساس همین قوانین و قواعد آفرینش الهی مبتنی است لذا با شناخت سنت‌های الهی و کسب نگرش صحیح می‌توان برخی از حوادث جامعه بشری مانند ظهور و افول تمدّن‌ها را پیش‌بینی و تحلیل کرد.
در نظام خلقت الهی، هر یک از اقوام، فرهنگ‌ها و تمدّن‌ها به دلیل ابتلا به مجموعه‌ای از سنت‌ها و بدعت‌ها، مستعد و مستحق ماندگاری یا مرگ هستند و هر دسته از اعمال فردی و جمعی می‌تواند موجب عبرت تاریخی شود.
در واقع این سنت‌ها و بدعت‌ها که تبدیل به فرهنگ عمومی جامعه می‌شوند، اوج و افول تمدّن‌ها را ملازم می‌سازند همان‌طور که در اثر افزایش گرما، آب در درجه معینی به غلیان و جوشش می‌آید، هر یک از اعمال مانند ظلم، ستم، کشتار، فساد و… در وضعی که به بدل فرهنگ عمومی قوی گردد، سبب نابودی و اضمحلال عمومی تمدّن‌ها می‌شود.(۱) در هر برهه‌ای از تاریخ، هنگامی که اراده‌های انسانی در سطوح مختلف به هم گره می‌خورند، نظام اراده‌ها صورت می‌پذیرد. اصلی‌ترین موضع‌گیری اراده انسان در برابر دو جریان حق و باطل شکل می‌گیرد.
جریان حق موجب توسعه پرستش می‌شود و جریان بندگی خدای متعال را در عالم به پیش می‌برد و جبهه باطل نیز توسعه دنیاپرستی و نقش‌پرستی را به دنبال دارد و جریان استکبار بر خدای متعال را در دنیا بسط می‌دهد.(۲)
هر یک از این دو جریان به دنبال گسترش خویش هستند که این گسترش موجب به وجود آمدن درگیری بوده و خواهد بود و به عبارتی دیگر، اصلی‌ترین تعارض عالم در طول تاریخ، همین تعارض است. بی‌تردید پیروز قطعی این درآویختن، جبهه حق خواهد بود و طلوع قدرت برتر در جهان بشر، فرجام روشن حق‌مداران می‌باشد. (۳)
ولیکن این‌که چه عواملی موجب نابودی و افول جبهه باطل می‌شود، دارای اهمیّت فراوان است. قرآن حکیم در ذکر ماجراها و حوادث رفته بر تمدّن‌ها و اقوام، عوامل متعددی را به‌‌عنوان اسباب هلاکت و نابودی معرفی می‌کند.

اوّل «ظلم و ستمکاری»، تجمل تبعات ظلم و ستم بر دیگران چیزی جز پرتگاه هلاکت برای ظالم نیست؛ چه بسیار اقوامی که بر اثر ستمکاری نابود شدند و خداوند قوم دیگری را جایگزین آن‌ها کرد.(۴)  

دوم «گناه و فساد در زمین» خداوند در سوره مبارکه اسراء و در آیات مختلف، مردم را متذکر هلاکت حاصل از گناه و فساد در زمین می‌شود؛ چنان‌چه در آیه ۵۸ سوره اسراء می‌فرماید: وَإِنْ مِنْ قَرْیَهٍ إِلَّا نَحْنُ مُهْلِکُوهَا قَبْلَ یَوْمِ الْقِیَامَهِ أَوْ مُعَذِّبُوهَا عَذَابًا شَدِیدًا ۚ کَانَ ذَٰلِکَ فِی الْکِتَابِ مَسْطُورًا – هیچ شهر و دیاری نیست جز آن‌که ما پیش از ظهور روز قیامت اهل آن شهر را یا هلاک کرده یا به عذاب سخت معذب می‌کنیم. این حکم در کتاب (علم ازلی حق) مسطور است

سوم «دنیاپرستی» وقتی دنیا از شأن وسیله و اسباب‌ بودن خارج و در نزد انسان و اقوام، حکم مقصد را بیابد، مانند حجابی مانع ازیافتن قدرت تمییز حق و باطل می‌شود و آدمی را به هلاکت می‌رساند.

چهارم «فساد مالی» إِنَّ قَارُونَ کَانَ مِنْ قَوْمِ مُوسَىٰ فَبَغَىٰ عَلَیْهِمْ ۖ وَآتَیْنَاهُ مِنَ الْکُنُوزِ مَا إِنَّ مَفَاتِحَهُ لَتَنُوءُ بِالْعُصْبَهِ أُولِی الْقُوَّهِ إِذْ قَالَ لَهُ قَوْمُهُ لَا تَفْرَحْ ۖ إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ الْفَرِحِینَ – همانا قارون یکی از (ثروتمندان) قوم موسی بود که بر آن‌ها طریق ظلم و طغیان پیش گرفت و ما آن قدر گنج و مال به او دادیم که بر دوش بردن کلید آن گنج‌ها صاحبان قوّت را خسته کردی، هنگامی که قومش به او گفتند: آن قدر مغرور و شادمان (به ثروت خود) مباش که خدا هرگز مردم پرغرور و نشاط را دوست نمی‌دارد. از این آیه در می‌یابیم که رفاه‌زدگی و تن‌‌پروری، یکی از عوامل مهم سقوط و نابودی اجتماعی است.(۵) قدرت‌های جهانی، دهه‌های متمادی از نعمت‌های الهی برخوردار بودند امّا طبق وعده الهی، دست‌خوش عذاب شدند.(۶) از دهه ۱۹۸۰ افول قدرت‌های جهانی آغاز گردید و تا امروز تداوم یافته و عالم مدرن به مرحله بحرانی خود ویرانگری رسیده است.(۷) در پی ظهور موج اول بحران انحطاطی عالم استکبار(در دهه ۱۹۸۰) و فروپاشی شوروی، اردوگاه موسوم به سوسیالیسم، مدت کوتاهی آمریکا قدرت هژمونیک جهان لقب گرفت امّا به‌ سرعت نشانه‌های افول قدرت آمریکا عیان گردید.(۸) این روند افول قدرت آمریکا در مقام هژمونی به موازات تشدید روندهای بحرانی نظام جهانی در حال بسط و تعمیق است. آمریکا با مداخله آشکار از طریق سلطه و استثمار اقتصادی، تهاجم فرهنگی، حمله نظامی، تهدید و یا توسل به کودتای نظامی و سرنگون‌ کردن دولت‌های ملّی و مردمی، ترور سیاستمداران، کشتار مردم غیر نظامی و…(۹) مصداق بارز موارد قرآنی افول تمدّن‌هاست‌. وآینده تاریخ با گذشت زمان در جهت خالص‌سازی مومنان و نابودی تدریجی کافران پیش می‌رود.(۱۰‌)
سوره آل‌عمران آیه ۱۴۱ می‌فرماید: وَلِیُمَحِّصَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَیَمْحَقَ الْکَافِرِینَ – و تا آن‌که اهل ایمان را (از هر عیب) پاک کند و کافران را نابود گرداند. . 

(۱) شفیعی سروستانی، اسماعیل، راز فروپاشی فرهنگ‌ها و تمدّن‌ها، ص ۱۵۴ الی ۱۵۷
(۲) میرباقری، سیدمحمدمهدی، بینش تمدنی، ص ۹۵
(۳) سوره انبیاء، آیه ۱۸
(۴) سوره انبیاء، آیه ۱۱
(۵) شفیعی سروستانی، اسماعیل، راز فروپاشی فرهنگ‌ها تمدّن‌ها، ص ۳۱۹ الی ۳۴۶
(۶) سوره هود، آیه ۴۸
(۷) زرشناس، شهریار، گفت‌وگو با امروز، ص ۷۸
(۸) زرشناس، شهریار، درباره نظام جهانی سلطه، ص ۲۸
(۹) عیدی، مهدی، جنایات غرب، ص ۳۰۷
(۱۰) طیاری‌نژاد، رامین، نابودی ظالم، سنتی قرآنی است 

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)