۴ تیر ۱۳۹۸ مصادف با   21 شوال 1440
تاریخ: ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 103
کد خبر:72152
| ف | | |

استنادات قرآنی بیانات رهبر معظم انقلاب

کفر؛ عامل بازگشت مکر به مکرکنندگان

رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با پاسداران، با استناد به آیه ۴۲ سوره مبارکه «طور»، به تشریح اقدام آمریکا علیه سپاه پرداختند و فرمودند: «آنها به خیال خودشان علیه سپاه و در واقع علیه انقلاب و علیه کشور نقشه می‌کشند، امّا قرآن می‌گوید: «فَالَّذینَ کَفَروا هُمُ المَکیدون»؛ آن که در واقع دارد فریب می‌خورد، آن که دارد حرکت می‌کند به خیال اینکه به سمت قلّه می‌رود، در حالی که دارد به سمت حضیض می‌رود، او «اَلَّذینَ کَفَروا» است.»

پایگاه تحلیلی مصداق به نقل از خبرگزاری ایکنا؛ رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر جمعی از پاسداران و خانواده‌های انها به مناسبت میلاد امام حسین(ع) و روز پاسدار، در واکنش به اقدام آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه، به آیه ۴۲ سوره طور اشاره و می‌فرمایند: «آنها کید می‌کنند، آنها به خیال خودشان علیه سپاه و در واقع علیه انقلاب و علیه کشور نقشه می‌کشند، امّا قرآن می‌گوید «فَالَّذینَ کَفَروا هُمُ المَکیدون». آن که در واقع دارد فریب می‌خورد، آن که دارد حرکت می‌کند به خیال اینکه به سمت قلّه می‌رود در حالی که دارد به سمت حضیض می‌رود، او «اَلَّذینَ کَفَروا» است؛ یعنی ترامپ، یعنی همین شیاطین، اشرار و احمق‌های دُور و بَر نظام حاکمه آمریکا؛ اینها هستند. خیال می‌کنند دارند پیشرفت می‌کنند، [در حالی که] همین تجربه‌ چهل‌ساله‌ قبلی را باز دارند با کمال بی‌عقلی تکرار می‌کنند».

خداوند در آیه ۴۲ سوره طور می‌فرمایند: «أَمْ یُرِیدُونَ کَیْدًا فَالَّذِینَ کَفَرُوا هُمُ الْمَکِیدُونَ»؛ (آیا می خواهند نقشه شیطانی برای تو بکشند؟! ولی بدانند خود کافران در دام این نقشه ها گرفتار می شوند!).

مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر المیزان درباره این آیه آورده است که «کلمه (کید) به طورى که راغب مى‌گوید: به معناى نوعى حیله‌گرى است. ولى صاحب مجمع البیان آن را به مکر معنا کرده. بعضى دیگر گفته‌اند: کید به معناى هر عملى است که مایه خشم پنهانى گردد.

از ظاهر سیاق بر مى‌آید که مراد از کید مکذبین، مکرى است که با رسول خدا (ص) مى‌کردند و نسبت‌هایى است که به آن جناب مى‌دادند، از قبیل: کهانت، جنون، شاعر بودن و تـقـول، تا به این وسیله مردم را از روى آوردن به وى روگردان کنند و از او دور سازند و به ایـن وسیله دعوتش باطـل و بى‌اثر و نورش خاموش شود. و این کید (با همه ماهرانه بـودنـش) کـیـد بـه خـودشـان بـود، چـون در مـرحـله اول خود را از سعادت ابدى و از افتادن به راه حق محروم مى‌سازند، بلکه مى‌توان گفت: (هـر چـنـد پـیش خود خیال مى‌کنند که علیه آن جناب نقشه مى‌ریزند ولى خبر ندارند که) ایـن خـداسـت که به دست خودشان توفیق را از ایشان سلب نموده، دارد مهر بر دل‌هایشان مى‌زند.

بعضى از مفسرین گفته‌اند: مراد از کیدى که در این آیه آمده، خصوص آن عملى است که در دارالندوه انجام دادند، و مراد از (الذین کفروا) هم که از آنان به مکذبین تعبیر فرموده، هـمان افراد دارالندوه‌اند که خدا کیدشان را درست علیه خود آنان به جریان انداخت، و در جنگ بدر به کشتن‌شان داد و بـنـا بـه گـفـته این مفسر، آیه شریفه یکى از پیشگویی‌هاى قرآن مى‌شود، چون سوره طور خیلى قبل از جنگ بدر نازل شده، ولى چه کنیم که از سیاق آیات دور است».

در واقع جبهه کفر برای به انزوا کشاندن جبهه حق وقتی می‌بیند که از طریق ابزار سخت و نظامی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد به جنگ تبلیغاتی، روانی و رسانه‌ای از طریق تهمت‌زنی، دروغ‌پراکنی و شایعه‌سازی روی می‌آورد؛ اما این مکر و حیله در آخر جز افزایش محبوبیت جبهه حق، درست در نقطه مقابل خواست جبهه استکبار، نتیجه دیگری ندارد و اینگونه است که مکر و حلیه آنها به خودشان برمی‌گردد.

آیت‌الله مکارم شیرازی در تفسیر نمونه در این باره چنین بیان می‌دارد که «آیـه فـوق مـطـابـق ایـن تـفـسـیـر هـمـانـنـد آیـه ۵۴ سـوره آل عمران است که مى‌گوید: و مکروا و مکر الله و الله خیر الماکرین؛ این احتمال نیز از سوى جمعى از مفسران پذیرفته شده که منظور این است: (توطئه‌هاى آنها سرانجام بر ضد خود آنها تمام مى‌شود، شبیه آنچه در آیه ۴۳ سوره فاطر آمده است) و لا یـحـیـق المـکـر السـیى الا بـاهـله : (نـقشه‌هاى سوء تنها دامان صاحبانش را مى‌گیرد). جمع میان هر دو تفسیر نیز بى‌مانع است.

این آیه می‌تواند با آیه قبل پیوند دیگرى داشته باشد و آن اینکه دشمنان اسلام می‌گفتند: مـا در انـتـظـار مـرگ مـحـمـدیـم ، قـرآن مـى‌گـویـد از دو حـال خـارج نیسـت؛ یـا ادعـا مى‌کنید که او با مرگ طبیعی قـبـل از شـما مى‌میرد، لازمه این سخن آگاهى از اسرار غیب است و اگر منظورتان این است کـه بـا توطئه‌های شما از میان مى‌رود بدانید نقشه‌هاى خدا مافوق نقشه‌هاى شماست و توطئه‌هاى شما دامان خودتان را مى گیرد. اگر تصور مى‌کنید که با اجتماع در (دارالندوه) و طرح تهمت‌هایى همچون (کهانت) و (جـنـون) و (شـاعـرى) در مورد پیامبر(ص) قدرت دارید بر او پیروز شوید کور خوانده‌اید، چرا که قدرت خدا برتر از همه قدرت‌هاست و او سلامت و نجات و پیروزى پیامبرش را براى ابلاغ این دعوت جهانى تضمین کرده است».

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی نیز در تفسیر نور به سو نکته درباره این آیه اشاره می‌کند که عبارتند از:

ـ کید و نیرنگ دشمنان مقطعى نیست، بلکه دائمى است.
ـ نتیجه نیرنگ، به خود افراد باز مى‌گردد.
ـ در مورد برخى سؤالات، منتظر جواب نباشید، گاهى خود سؤال پیام‌آور است و هدف از سؤال، رسیدن به پاسخ نبوده، بلکه بیدار کردن مخالفان بوده است.

با استناد به همین آیه است که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: «جمهوری اسلامی یک روز یک مجموعه‌ای بود که نه اقتصاد داشت، نه ارتش داشت، نه امکانات نظامی داشت، نه امکانات دیپلماسی داشت، نه بلد بود -سابقه نداشتیم؛ تازه داشتیم تجربه می‌کردیم- آن روز شما نتوانستید غلطی بکنید؛ امروز جمهوری اسلامی همه چیز دارد…امّا حرکت عظیم این انقلاب، حرکت عظیم جمهوری اسلامی، این باز شدنِ دستِ جمهوری اسلامی در منطقه و بلکه در دنیا، اینکه آمریکا با همهِ ادّعایش اعلام می‌کند می‌خواهد در مقابل جمهوری اسلامی بِایستید -که می‌ایستد و هیچ غلطی هم نمی‌تواند بکند- نشان‌دهنده‌ این است که روشی که آمریکا در این چهل سال در پیش گرفته، روش شکست‌خورده است، [منتها] این بی‌عقل‌ها باز دارند همان روش را تکرار می‌کنند».

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)