۵ خرداد ۱۳۹۸ مصادف با   21 رمضان 1440
تاریخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 103
کد خبر:71624
| ف | | |

مهدی فضائلی:

لبیک‌های تشریفاتی و شعاری به بیانیه گام دوم اثری ندارد/ اقدام و عمل لازم است

کارشناس ارشد رسانه و مسائل سیاسی با تاکید بر این که لبیک‌های تشریفاتی و شعاری به بیانیه گام دوم اثری ندارد و اقدام و عمل لازم است، گفت: حوزویان در تبیین این بیانیه نقش مهمی دارند. هم در تقویت مطالبه‌گری برای اینکه بیانیه دنبال و محقق شود و هم ازاین‌ جهت که حوزه خود را مخاطب آن بداند.

پایگاه تحلیلی مصداق به نقل از خبرگزاری حوزه؛ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بیانیه‌ای مهم و راهبردی تحت عنوان «بیانیه گام دوم انقلاب» صادر کردند و در آن برای استمرار راه انقلاب اسلامی به تبیین دستاوردهای چهل سال گذشته پرداختند.

ایشان در این بیانیه با هدف «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» توصیه‌هایی ارائه می‌دهند و در این بیانیه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ملت ایران، به‌ویژه جوانان را مورد خطاب قرار می‌دهد.

دکتر مهدی فضائلی، کارشناس ارشد رسانه و مسائل سیاسی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» به ویژگیها و شاخصههای بیانیه گام دوم انقلاب، وظایف حوزه و حوزویان در قبال این بیانیه مهم و راهبردی، رسالت جوانان در راستای عمل و پیاده‌سازی منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این بیانیه و… پرداخته که حاصل این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

* ویژگیها و شاخصههای بیانیه گام دوم انقلاب چیست؟
اگر بخواهیم به تمام ابعاد بیانیه بپردازیم، بحث طولانی و مفصلی نیاز است، اما اگر بخواهیم یک مرور کلی بر این مسئله داشته باشیم، این بیانیه یک متن فشرده، عمیق و بسیار دقیقی است که یک نگاه تاریخی دارد و نکات مهمی را یادآوری میکند، چه در خصوص انقلاب ایران و چه انقلابهای دیگر و حتی وضعیت معادلات جهانی در هنگامی‌که انقلاب اسلامی شکل گرفت.

توصیفی از وضعیت موجود کشور ارائه میدهد که به بخش دستاوردها یا به تعبیر ایشان، خون آوردهایی که انقلاب داشته مربوط است و همچنین توصیفی از وضعیت موجود کشور در حوزه مسائل امنیتی، مشارکت سیاسی، معنویت و اخلاق، پیشرفتهای علمی و سایر بخشها ارائه میدهد. نگاهی هم به آینده دارد و چشماندازی را برای آینده کشور به‌عنوان تمدن مبین اسلامی یا ایران اسلامی بزرگ تعیین میکند.

بخشی از این بیانیه مسیر رسیدن و نائل شدن به آن چشمانداز را ترسیم کرده که همان توصیههای هفتگانهای است که رهبری در این بیانیه دارند و بخشی هم موتور محرک و پیشرانی است که میتواند جامعه را از وضعیت کنونی به آن چشمانداز برساند. لابه‌لای اینها نکات بسیار مهمی وجود دارد که هرکدام میتواند یک قرار باشد.

حوزه و حوزویان در قبال این بیانیه مهم و راهبردی چه وظیفه‌ای دارند؟ رسالت مسئولان و مدیران اعم از دولتی و غیردولتی در قبال این بیانیه مهم چیست؟
در ارتباط با رسالت مجموعههای مختلف، ابتدا باید این پیام به عموم مردم منتقل شود چراکه تکتک آحاد مردم نسبت به این بیانیه مسئولیت دارند و هرکسی باید به میزانی که برایش ممکن است در جهت این بیانیه تلاش کند. در بعضی بخشها بیانیه در ارتباط با وظایفی که دستگاههای مختلف در بخشهای مختلف همچون: معنویت و اخلاق، اقتصاد و… تصریح دارد و مسئولیتهایی را برای دستگاههای دولتی و حاکمیتی تعیین میکند.

به‌طور مشخص حوزویان در تبیین این بیانیه نقش مهمی دارند. هم در تقویت مطالبهگری برای این که بیانیه دنبال و محقق شود و هم ازاین‌جهت که حوزه خود را مخاطب این بیانیه بداند و بداند که برای گسترش اخلاق و معنویت، بخش اقتصادی و تغییر سبک زندگی چه قدمهایی میتواند بردارد.

*  جوانان مؤمن و انقلابی کشور برای عمل و پیاده‌سازی بیانیه گام دوم انقلاب چه نقشی می توانند ایفا کنند؟
در خصوص این سؤال شما هم به‌نوعی میتوان گفت که جوانان مخاطب اصلی این بیانیه هستند و همان‌طور که عرض کردم، نیروی محرک و پیشرانی هستند که باید با توجه به پیشینه انقلاب، دستاوردهایی که داشته است و موقعیتی که اکنون دارد و با استفاده از تجربیاتی که در اختیار جوانها است، میتوانند در اجرای این بیانیه قدم بردارد.

رهبری فرمودند که انقلاب از نقطه صفر شروع‌شده است؛ یعنی نسل جوان نیازی ندارد که از صفر شروع کند، نسل جدید عقبه ارزشمند و گران‌بهایی از انقلاب دارد که میتواند با استفاده از آن قدمهای بعدی خود را بردارد؛ بنابراین نسل جوان باید آماده پذیرش مسئولیتی که در بیانیه آمده است باشد و شانههای خود را در زیر بار مسئولیت تداوم انقلاب قرار بدهد و این آمادگی به جهات مختلف خطاب به جوانان مؤمن انقلابی است که باید خود را به دانش، اخلاق و ایمان مجهز کنند تا بتوانند این مسیر را ادامه بدهند و همان‌طور که در این چهل سال بخش زیادی از دستاوردهای انقلاب مرهون تلاش جوانها نسل قبل بوده است، ادامه راه هم با انرژی، انگیزه، ابتکار، نوعآوری و تلاش مجاهدانه جوانهای مؤمن انقلابی پیش برود و ان‌شاءالله یک سرعت و رونق بیشتری برای آینده کشور رقم بخورد.

* سخن پایانی
توصیه من این است که در وهله اول باید بیانیه به‌دقت خوانده شود و حوزویان اهتمام داشته باشند که نخست خود یک‌بار بیانیه را با دقت بخوانند و در مرحله دوم دیگران را هم به این کار ترغیب کنند.
مسئله دیگر مراقبت از برخوردهای تشریفاتی با این بیانیه است. باید تلاش شود که بیانیه از حالت لبیکهای تشریفاتی و استقبالهای شعاری، به یک برنامه عمل و اقدام تبدیل شود و مبنای فعالیتهای اجرایی و عملیاتی قرار بگیرد.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)