۲ اسفند ۱۳۹۸ مصادف با   26 جمادی الثانی 1441
تاریخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 1,954
کد خبر:71604
| ف | | |

در گفتگو با دکتر سیدمهدی موسوی‌نیا بررسی شد؛

تحلیل روایت آیت الله‌خامنه‌ای از انقلاب‌اسلامی در بیانیّه گام دوّم (بخش اوّل)

سیدمهدی موسوی نیا: مقام معظّم رهبری فردی است که در أعلی درجه فکر، تفکّر و مرجعیّت علمی قرار دارند‌ و به لحاظ فضای عملیاتی هم باز بالاترین منصب عملیاتی حکومت در دست ایشان است. لذا جمع‌بندی چنین شخصیّتی در بیانیّه‌ای که با تمام دقّت ، جامع و کامل نوشته شده، قابل توجّه است.

دکتر سید مهدی موسوی نیا

پایگاه تحلیلی مصداق/ در پی صدور بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبر معظّم انقلاب، خوانش‌های متفاوتی از ابعاد این بیانیه ارائه شده است، برای آشنایی با نظر کارشناسان با «دکتر مهدی موسوی‌نیا» استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه به گفتگو پرداختیم که بخش اوّل آن به‌شرح ذیل تقدیم می‌گردد.

بنده فکر می‌کنم در کنار دقّت‌های مختلفی که در موضوعات مربوط به بیانیّه‌گام‌دوّم وجود دارد حائز اهمّیت است، این نکته می‌باشد که خودِ روایتی که حضرت آقا از چهل سالگی جمهوری اسلامی ایران دارند ، یک نظم و منطقی دارد و این منطقِ قابل توجّه‌ای است و باید به آن دقّت کرد. ولی قبل از آن‌که به این تشریح منطق آن بپردازم و بحث ما ذیل عنوان “چارچوبی برای چهل‌سالگی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر بیانیّه گام دوّم انقلاب اسلامی” مطرح شود، چند نکته کوتاه در مورد اصل بیانیّه عرض کنم. نکته اوّل این است که این بیانیّه را به معنایی، می‌توان جمع‌بندی و عصاره تفکّرات یک فرد انقلابی نظیر رهبری دانست. ازینرو می‌گویم “عالِم انقلابی”؛ زیرا از طرفی ایشان فردی است که در أعلی درجه فکر و تفکّر و مرجعیّت علمی قرار دارند‌ و از سوی دیگر به لحاظ فضای عملیاتی هم باز بالاترین منصب عملیاتی حکومت در دست ایشان است. لذا جمع‌بندی چنین شخصیّتی در بیانیّه‌ای که با تمام دقّت ، جامع و کامل نوشته شده، قابل توجّه است.

نکته دوّم ‌این است که این بیانیّه از جنس خیلی از صحبت های آقا نیست. در بعضی مواقع در بین فرمایشات حضرت آقا نکته‌ای را می‌فهمیم که باید آن را با ده نکته دیگری که ایشان مطرح می‌کنند جمع کنیم تا به نتیجه برسیم .امّا به قول علما این‌جا شارع در مقام بیان حکم است یعنی ایشان سعی کرده اگر بخواهد در مورد عدالت بیانی داشته باشد، ملاحظاتی که در ذهن دارد را مطرح کند، به غیر از موضوع سبک زندگی که البتّه در آن هم حکم دارد، امّا به وسعت بقیّه بحث‌ها نیست و البتّه این موضوع را به زمان مناسب دیگری محوّل کرده ولی باز درآن حکم صادر می‌شود. نکته سوّم این است که متن، متنی روشمند و منظّم است.

ویژگی متن این چند نکته‌ای بود که به ذهنم رسید، امّا اگر بخواهم یک فهرست از آن روایتی که مدّنظرم است خدمت شما بگویم، بخش‌اوّل روایتِ ایشان، روایت از ماهیّت انقلاب اسلامی است.بخش دوم روایتی از روند چهل ساله انقلاب و جمهوری اسلامی و بخش سوم روایتی از آینده نظام اسلامی است که هرکدام از این موارد را آن مقداری که متوجّه شدم، خدمت شما عرض می‌ کنم. بخش اوّل روایتی است که آقا در جاهای مختلف این بیانیّه از ماهیّت انقلاب اسلامی دارند.آن وجوهی که ایشان برای انقلاب اسلامی برمی‌شمارند این است که این انقلاب وجه تمایزی با دیگر انقلاب‌ها و پدیده‌هایی که در دنیا موجود است، دارد. نکته اوّلی که ذیل این روایت می‌فرمایند این است که انقلاب اسلامی یک نهضت بزرگ دینی بود که پیوند بین دین و سیاست ایجاد کرد. ما خیلی از نهضت‌های دینی داشتیم که به این بزرگی نبودند یا خیلی از نهضت‌ها را داشتیم که سیاسی بودند ولی دایره دینی نداشتند. انقلاب اسلامی از این جهت با خیلی از انقلاب‌های قبل از خودش به‌خصوص قرن بیستم متفاوت است. نکته بعدی که می‌فرمایند این است که انقلاب اسلامی منجر به تأسیس یک نظام سیاسی شد بدون آن‌که هیچ تجربه پیشینی داشته باشد. عین سخن آقا است که: ما از صفر شروع کردیم و این وجه مهمّی از نظام است. البتّه به این نکته اشاره کنم که اندک انسان های باتجربه ای که اوایل انقلاب هم از آنان استفاده کردیم ، توانایی اجرای آن‌چه که انقلاب می‌خواهد را در ادامه نداشتند و طبیعتاً خیلی زود از مسیر انقلاب کنار گذاشته شدند. نکته سوم در مورد وجه تمایز انقلاب، برهم زدن نظم رایج در جهان است.آقا می‌فرمایند ابتدا نظام اسلامی فضای دوقطبی جهان را تبدیل به سه قطب کرد و بعد از آن، دوگانه جدیدی بین اسلام و استکبار ایجاد کرد. چهارمین نکته ی مورد اشاره ایشان اصلاح وضع داخلی است. ما یک میراثی از عقب‌ماندگی و تحجّر و تحقیر را از دوره قاجار و پهلوی همراه داشتیم. نظام اسلامی، فضای سلطنتی را تبدیل به فضایی مردمی کرد، جوانان را به میدان آورد و با اتکاء به توانایی‌های داخل، سعی در اصلاح وضع داخلی کرد.

نکته پنجم این است که وقوع انقلاب اسلامی، یک مخالفت اساسی، هم در جبهه چپ و هم پر جبهه راست در دنیا به وجود آورد. خیلی از انقلاب های قرن بیستم، ماهیّت چپ و یا ماهیّتی از جانب دیگر دارند. تنها انقلابی که بدون توجّه به چپ و راست، حرف سوّمی را می‌زند، انقلاب اسلامی است و نکته آخر در مورد ماهیّت انقلاب اسلامی، بحث دوام انقلاب اسلامی است. خب این مَثَل را می‌گویند که تمدّن ها وقتی که این دامنه کوه تمدّن‌سازی را پشت سر می‌گذارند و به قلّه می‌رسند،رفته رفته مسیر قلّه را به سمت پایین طی می‌کنند.آقا این مَثَل را قبول ندارند و می‌گویند:انقلاب اسلامی به مثابه یک حرکتی است که رشد می‌کند و زمانی که به پیروزی می‌رسد و به وقوع می‌پیوندد، دائمی می‌شود. زیرا شعار‌ها و ارزش‌هایی که انقلاب اسلامی بر آنان اصرار دارد، متناسب با فطرت بشری است و اگر برای بشر جا بیافتد، بشر دلبستگی دائمی به انقلاب پیدا می‌کند.فقط یک مسئله‌ای در این بین مطرح است که چرا بعضی مواقع می‌بینیم یک بخش خاصّی از مردم علی‌الظاهر از انقلاب دل‌زده شدند؟حضرت آقا این شبهه را این‌گونه پاسخ می‌دهند که دل‌زدگی مردم به خاطر اهمال ماست، زیرا شعار می‌دهیم و در عمل کار دیگری می‌کنیم و مردم از این دوگانگی مسئولان خسته می‌شوند. وگرنه کمتر کسی است که شعارهای انقلاب بر او عرضه بشود و بگوید که شعار انقلاب را قبول ندارد و یا برایش جذّاب نیست. این یک روایت از ماهیّت انقلاب اسلامی بود که آقا مطرح کردند. بعضی از گزاره‌ها ،گزاره‌های جدیدی بود و بعضی دیگر قبلاً مطرح شده بود ولی نکته این‌جاست که وقتی این‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند ، یک روایت ناب و قابل توجّه‌ای از انقلاب اسلامی مشاهده می‌شود.

بخش دوم (ذیل نکته سوم، متن روشمند و منظّم) بحث روایتی است که ایشان از چهل سالگی نظام دارند. آن‌قدری که من احساس کردم، حضرت آقا در این روایت، صحبت از منطق رفتاری جمهوری اسلامی می‌کنند.یعنی آن‌جا که می‌گویند رویه ما این بوده و این‌گونه عمل کردیم. دو سه نمونه خدمت شما بگویم؛ یکی بحث آمادگی برای تصحیح ایرادات است‌. ایشان می‌گویند جمهوری اسلامی در حرف خود محکم و استوار است، ولی این به معنای آن نیست که ما برای اصلاح ایرادات خود تلاش نکنیم. نقد، اگر مثبت و سازنده باشد می‌پذیریم. این یک منطق رفتاری یا پیوند بین آرمان گرایی و واقع گرایی در جمهوری اسلامی است؛ ایشان مطرح می‌کنند و می‌گویند که ما به اقتضائات جامعه‌ی امروز دقّت داریم ولی این اقتضائات باعث نمی‌شوند که ما از آرمان‌ها دست بکشیم.

نکته بعد بحث رفق و مدارا و مهربانی و دلسوزی نظام است که ایشان می‌فرمایند که در عین قاطعیّت، این موضوعات را داریم. مهربانی نظام را باید در کنار قاطعیّت آن در جاهایی که خط قرمز نظام است مشاهده کرد.آقا صحبتی از عقلانیّت انقلابی در این‌جا نکرده‌اند، ولی بنده که در موضوع عقلانیّت انقلابی تمرکز دارم عرض می‌کنم، این‌ها می‌تواند از مدخل‌های جدّی در حوزه نظری عقلانیّت انقلابی از نگاه آقا باشد.شقوق مهمّی هستند که باید به آن‌ها توجّه بشود.خود‌ مدخل اخلاقی_انقلابی قابلیّت بررسی مفصّل در اندیشه امام و آقا به‌عنوان دو رهبر جمهوری اسلامی دارد. پس این یک بخش از روایت چهل سالگی نظام است که آقا ابتدا منطق رفتاری جمهوری اسلامی را مطرح می‌کند.نکته دیگری که از بیانات رهبری استخراج کردم ، روشی است که ایشان در بررسی رفتار جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند.آقا از روش مقایسه‌ای استفاده می‌کنند که روش بسیار کارآمدی در بررسی‌های تحلیلی است و جاهایی مقایسه ما با دیگران انجام می‌شود؛ که به عنوان نمونه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنم:
مقام معظّم رهبری در بخشی از بیانیه می‌فرمایند: انقلاب ما در برابر انقلاب‌های دیگر مانند فرانسه، روسیه و امثالهم بی‌نظیر است
یا بیان می‌دارند که چهل سالگی و جشن‌ چهل سالگی مردم ایران، سردست گرفتن شعارهای انقلاب در مقابل انقلاب‌های دیگر بی-نظیر است، یا در بخشی دیگر مطرح می‌کنند زمانی کشور ما زیر دست آمریکا بود‌، ولی امروز ماجرا فرق کرده، اگر آن‌روز چالش با آمریکا سرِ کوتاه‌کردن دست عُمّال بیگانه یا تعطیلی سفارت رژیم صهیونیست در تهران و یا رسوا کردن لانه جاسوسی بود، امروز چالش بر سر حضور ایرانِ مقتدر در مرزهای صهیونیستی و برچیدن بساط نفوذِ نامشروع آمریکا از منطقه غرب آسیا و حمایت جمهوری اسلامی از مبارزات مجاهدین فلسطینی در قلب سرزمین‌های اشغالی و دفاع از پرچم برافراشته حزب‌الله و مقاومت در سراسر این منطقه است.

 

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)