۵ خرداد ۱۳۹۸ مصادف با   21 رمضان 1440
تاریخ: ۷ اسفند ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 93
کد خبر:71364
| ف | | |

دکتر آذرشب در نشست سه‌شنبه‌های تقریبی:

مسأله «تقریب» برای مقام معظم رهبری آرمان است/ رابطه تنگاتنگ تقریب و تمدن نوین اسلامی

نشست سه شنبه‌های تقریبی با حضور مشاور دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب و با موضوع «تقریب از دیدگاه مقام معظم رهبری» در خبرگزاری تقریب برگزار شد.

پایگاه تحلیلی مصداق به نقل از خبرگزاری تقریب، محمد علی آذر شب، مشاور دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در نشست سه‌شنبه‌های تقریبی که امروز در محل این خبرگزاری برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) از فعالیت‌های خبرگزاری تقریب قدردانی و برای این خبرگزاری آرزوی توفیق هرچه بیشتر در مسیر تمرکز بر مسأله تقریب کرد.

وی اظهار داشت: از ویژگی‌های انسان تقریبی این است که از مرحله خودخواهی به آرمان خواهی عبور کند،چون تقریب یک آرمان است و کسی که خود خواه باشد، نمی تواند تقریبی است؛ لازمه آرمان خواهی گذشتن از خودخواهی است.

آذرشب افزود: مقام معظم رهبری، در زندگی شخصی، مبارزاتی، اقتصادی، فرهنگی و .. خود از خودخواهی گذشته و به سمت آرمان خواهی رفته اند، به همین دلیل هم مجذوب افرادی می‌شوند که پیامهای آرمانی دارند؛ شهید نواب صفوی یکی از کسانی بود که رهبر جذب ایشان شدند، چرا که فردی آرمان خواه بود؛ همچنین مقاوم معظم رهبری از همان اول به نهضت امام خمینی(ره) گرایش پیدا کرد و همیشه به آرمانهای امام راحل پایبند بوده اند؛ شخصیت مقام معظم رهبری تا حدود زیادی تحت تأثیر امام خمینی(ره) قرار گرفته است و این نشان دهنده آرمان خواهی ایشان است.

مشاور دبیر کل مجمع تقریب ادامه داد:مقام معظم رهبری به این فکر افتادند تا جهان اسلام را زنده کنند؛ کتاب «طرح اندیشه اسلامی» که حاوی سی سخنرانی ایشان در ماه مبارک سی سال پیش است و توسط اینجانب به زبان عربی ترجمه شده، با اینکه سالها از آن گذشته، هنوز هم

مورد استقبال جهان عرب قرار می گیرد و این نشان دهنده این است که جهان اسلام نیاز به گفتمان بیدار کننده و وحدت بخش دارد؛ تا جهان اسلام بیدار نشود، وحدت به وجود نمی آید. یکی از مهمترین اهداف اسلام احیا است، که اگر این احیا به وجود آید، جهان اسلام هم زنده می شود.

وی افزود: مسأله احیا اولین پیامی است که تقریب باید ارائه دهد و از همان آغاز در سخنرانی های مقام معظم رهبری، احیا کنندگی جهان اسلام را در داخل و خارج از جمله در مصر شاهد هستیم، ارتباط ایشان را با شخصیت‌های مصری چون سید جمال اسد آبادی، محمد عبده و سید قطب، شاهد هستیم و حتی سه کتاب از سید قطب را ترجمه کردند.

آذر شب تصریح کرد: یکی از نمادهای ارتباط ایشان با خارج از کشور هم ارتباطشان با زبان عربی بود؛ ایشان با خیلی از ادبای جهان اسلام اعم از گذشته و معاصر امثال متنبی، ابوتمام، احمد شوقی، ابوالقاسم شابی، جواهری شاعر عراقی و دیگر شخصیتهای بزرگ جهان عرب آشنا بود و اشعار شاعران بزرگ عرب که خواندنش برای خود اعراب هم مشکل بود می خواند؛ ایشان شخصیتی فراملیتی و فرامذهبی است و می خواست با دنیای  اسلام از طریق زبان عربی در ارتباط باشد.

مشاور مقام معظم رهبری، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در بسیاری از جلسات خود در رابطه با مسائل جهان عرب، به زبان عربی صحبت می کنند و در کتاب «ان مع الصبری نصرا» خاطرات ایشان به زبان عربی آمده است؛ ارتباط  ایشان با زبان عربی با دیگر کشورها زاییده ارتباط فرا دینی و فرامذهبی  ایشان است؛ مقام معظم رهبری با شبه قاره هند هم  ارتباطات خوبی داشت و امروز که از تمدن نوین اسلامی سخن می گویند، نشان دهنده آرمان خواهی ایشان برای جهان اسلام است، جهان اسلام تا به تمدن نوین نرسد، نمی تواند سرافراز باشد.

آذرشب خاطر نشان کرد:یکی از کارهای تقریبی مقام معظم رهبری، توجه به خدمات اجتماعی، اقتصادی، درمانی و … در نقاط مختلف کشور بود، که نمونه آن را در سیل ویرانگر زاهدان شاهد بودیم.

وی افزود: از دیگر نمودهای تقریبی مقام معظم رهبری، ارتباط ایشان با گفتمان اصیل و معاصر بود، کتاب صلح امام حسن(ع)، نوشته باقر شریف القرشی را ترجمه کردند، چون هم معاصر بود و هم اصالت داشت؛ ایشان در مورد ائمه با دید اسلامی  و انسانی صحبت می کنند، نه از دیدی مذهبی؛ ائمه را به عنوان شخصیت هایی معرفی می کنند که برای کل جهان انسانیت الهام بخش هستند، ایشان محورهای تمدن ساز قرآن کریم را استخراج  و به قرآن به عنوان یک کتاب تمدن ساز توجه کردند.

آذرشب تصریح کرد: توجه مقام معظم رهبری به زبان انگلیسی و ارتباط ایشان با این زبان از دیگر نمودهای تقریبی ایشان است.

مشاور دبیر کل مجمع تقریب تصریح کرد: مقام معظم رهبری طرحی بسیار مهمی برای تغییر حوزه‌ها از نظر محتوا، کیفیت و سازماندهی ارائه دادند که تا حدودی مورد عنایت قرار گرفت و بیشتر جنبه های آن باید بررسی و پیاده سازی شود و این دیدگاه تغییری مقام معظم رهبری در راستای تقریب بین مذاهب اسلامی است.

وی با بیان اینکه یکی از نکات مهم منظومه فکری مقام معظم رهبری مقاصدی است، گفت: این مقاصدی بودن مسئله بسیار مهمی است یعنی اینکه مقصد اسلام و هدف اسلام چیست؟ یکی از مقاصد بزرگ اسلام امت واحده است، و هر سخن، گفتار و  طرز تفکر، که با وحدت امت اسلامی سازگار نیست را باید کنار بگذاریم.

وی با اشاره به فتواهای مقام معظم رهبری در زمینه وحدت بین شیعه و سنی، گفت: تمام تلاش حضرت فاطمه (س) هم این بود که جهان اسلام به دوران جاهلیت خود برنگردد؛ این وحدت امت اسلامی در زیر پرچم اسلام باید حفظ شود، پیام ایشان همواره پیام وحدت آمیز بود که گاهی متاسفانه این پیام وحدت آمیز با پیام تفرقه اندازانه، مبدل شده است.

مشاور دبیر کل مجمع تقریب اذعان داشت: مقام معظم رهبری همواره بر احیای ذکر امیر المومنین (ع) و حضرت فاطمه (س) به عنوان دیدگاهی وحدت‌گرا و نه تفرقه آمیز تأکید داشته و گفته‌اند که آنان تنها رهبران و ائمه شیعه و سنی نیستند، بلکه رهبران کل بشریت هستند.

آذرشب در ادامه با بیان اینکه یکی از بزرگترین شخصیت های تقریبی معاصر مقام معظم رهبری است، گفت: مسأله تقریب برای مقام معظم رهبری، آرمان است؛ ایشان با  فضای اجتماعی، فرهنگی و … کاملا آشنا و با برخی از شخصیت های آزادی خواه آفریقا، اندونزی و … در ارتباط هستند.

مقام معظم رهبری شخصیتی دارند که نمی‌خواهند در یک حصار فکری خاص قرار بگیرد و ما در جهان اسلام کمتر شاهد چنین علمایی هستیم، بنابراین می‌توان به جرأت گفت که خط فکری مقام معظم رهبری عزت بخش است.

به گزارش تقریب در ادامه این نشست، وی درباره گام دوم رهبری مبنی بر گام دوم تمدن سازی انقلاب اسلامی  و مختصات این تمدن مبنی بر نگاه تقریبی گفت: همانطور که مستحضر هستید اسلام زمانی که در جزیرت العرب وارد شد قبایل  پراکنده و عقب مانده را به صورت امت  واحد در آورد و اسلام در قرن دوم و سوم در تمامی زمینه ها پیشرفت کرده بود. در آندلس تمدنی به وجود آمد که در کل اروپا تاثیر گذار بود.

آذرشب افزود: جهان اسلام بر اساس شرایط امروز باید به زمان شکوفایی خود برگردد که همانا تمدن نوین اسلامی است.به عبارت دیگر  یک انسان مسلمان امروزی به  اروپا به عنوان یک کشور متمدن نگاه می‌کند و کشورش را در رتبه سوم جهان می‌بیند.

وی با بیان اینکه ما چگونه میتوانیم به جهان اسلام بقبولانیم که می تواند رشد کند، گفت: در مرحله اول ما باید به این مسئله که می‌توانیم رشد کنیم ایمان راسخ داشته باشیم وظیفه ما این است که  به کشورهای اسلامی این مسئله را عرضه کنیم.

آذرشب درباره بازتاب دیدار رهبری با بشار اسد نیز گفت: حضور ایران در سوریه در رسانه ها به عنوان جنگ بین شیعه و سنی معرفی می شود که این ظلمی بسیار بزرگ درحق ایران است  و دلیل این اتهام هم این است که اغلب کسانی که امروز در مقابل آمریکا و هقب ماندگی خود مقاومت می‌کنند شیعیان هستند.

وی با بیان اینکه ما باید این مسئله را پر‌رنگ کنیم که امروز مقابله با مقاومت و تسلیم است، تاکید کرد: ما باید دولت‌ها و مردم را به سوی مقاومت پیش ببریم که این خود به مسئله تقریب کمک خواهد کرد.

آذرشب عنوان کرد: ما وارث دوران عقب ماندگی دوران عثمانی هستیم چون در آن زمان مقصد اسلام را نمی‌شناختند و عامل دیگر هم دست های خارجی است که این را نباید فراموش کرد.

وی همچنین در پایان خاطر نشان کرد: مهدویت مختص شیعیان نبوده و متعلق به تمام جهان اسلام است.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)