۲۵ مهر ۱۴۰۰ مصادف با   10 ربیع الاول 1443
تاریخ: ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 1,176
کد خبر:71076
| ف | | |

مجموعه مصاحبه‌های آیت‌الله خامنه‌ای در دهه مبارک فجر(7)

اصول سیاست خارجه در بیان آیت‌الله‌خامنه‌ای

در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ، پایگاه تحلیلی مصداق اقدام به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های «آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری نموده است. متن پیش رو بخش دوّم مصاحبه معظم‌له با مجله‌ى سروش به مناسبت پنجمین سالگرد انقلاب اسلامى در تاریخ ۱۵ / ۱۱ / ۱۳۶۲ می‌باشد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ س: هم اکنون در آستانه‌ى دومین انتخابات مجلس شوراى اسلامى هستیم و دشمنان اسلام همچون گذشته تبلیغات سوء خود را آغاز کرده‌اند. نظر جناب عالى در این مورد چیست؟ و نقش و وظیفه‌ى مردم را در انتخابات بیان فرمایید.
ج: انتخابات اساسى‌ترین اقدامى‌ست که مردم براى شکل دادن نظام جمهورى اسلامى و استمرار انقلاب انجام مى دهند و شما باید ببینید از طرف مردم براى اساسى‌ترین اقدام چقدر سرمایه گذارى لازم است. لذا اگر ما یک برآورد درست از ارزش انتخابات و تشکیل مجلس شوراى اسلامى داشته باشیم، به وضوح لزوم حرکت مردم را خواهیم دانست چه اندازه است. امّا این که وظیفه و نقش مردم چیست، مردم باید دو کار بکنند: اوّل ، این که با همه ى وجود در انتخابات شرکت کنند و به هیچ وجه سستى روا ندارند و همه یکدیگر را توصیه به انتظار فرا رسیدن روز انتخابات کنند. دوّم این که آگاهانه انتخاب کنند ، یعنى ببینند چه کسى را به مجلس مى‌فرستند و سرنوشت نظام جمهورى اسلامى را به دست چه کسى خواهند سپرد. در نظام جمهورى اسلامى که مجلس، هم تعیین کننده‌ى آینده‌ى کشور و هم قانون‌گذار و تعیین کننده‌ى دولت است، تقنین مستقیماً و اجرا غیر مستقیم به مجلس برمى‌گردد و لذا براى یک چنین کار مهمى طبیعى‌ست خیلى باید سرمایه گذارى شود و کسانى به مجلس بروند که واجد حداکثر شرایط باشند. همان طور که امام توصیه فرمودند مردم باید بگردند و بشناسند و اگر قرار است براى شناختن به توصیه‌ى کسانى گوش کنند، آن کسانى را براى شنیدن توصیه‌شان انتخاب کنند که به آن‌ها واقعاً اطمینان داشته باشند و با دلى آسوده و خالى از شک بتوانند به معرفى آنان عمل کنند.

س: در حال حاضر دولت جمهورى اسلامى ایران با چه دولت‌هایى روابط حسنه و همکارى دارد و اساساً معیارهاى اصولى و پایه اى سیاست خارجى جمهورى اسلامى ایران کدامند؟
ج: اگر بگوییم با کدام کشورها روابط حسنه نداریم من راحت تر مى توانم بگویم . ما با اغلب کشورهاى دنیا روابط حسنه داریم ، یعنى کسانى که قصد سلطه جویى و ضربه زدن به ما را ندارند ما با این‌ها خوبیم. روابط ما با دولت ها بر اساس احترام متقابل و پاى بندى شدید به اصول تفکرات سیاسى اسلامى است. با بعضى از دولت‌ها که روابطمان به هیچ وجه حسنه نیست، مشى آن‌ها بر خلاف موازین فکرى ماست.
امّا این که معیارهاى اصولى ما چیست. بحث سیاست خارجى را شاید نشود درجملات کوتاه خلاصه کرد ، لکن به همان اندازه که اشاره‌اى به مسائل کلى سیاست خارجى کرده باشیم، بیان مى کنم. در سیاست خارجى، ما بزرگترین اصلمان اصل سیاست نه شرقى نه غربى‌ست. و از اصول دیگرمان اصل احترام به ملّت‌ها و تقویت جانب ملّت‌ها و اصل وحدت جهان اسلام و لزوم جناح بندى ضد استکبارى در سراسر جهان و همکارى دولت‌ها براى آگاه سازى ملّت‌هاست که بر اساس این اصول سیاست خارجیمان را تنظیم مى‌کنیم.

س: شما به عنوان یکى از پایه‌گذاران نهاد عقیدتى سیاسى در ارتش، این ارگان را تا چه اندازه در انجام رسالت خود، یعنى در مکتبى کردن ارتش، موفق مى‌بینید و به نظر شما در جهت تحقق این امر مقدس، سازمان عقیدتى سیاسى چگونه باید باشد؟
ج: کارى که تا کنون سازمان عقیدتى سیاسى انجام داده مهم و زیاد است و کارى هم که بعد از این باید انجام دهد مهم و زیاد است. این تلاشى که برادران ما در عقیدتى سیاسى انجام دادند تلاش واقعاً ارجمند و در خور ستایشى ست ، اما آنچه باید از لحاظ کمیت و کیفیت انجام بگیرد چند برابر آن چیزیست که تا کنون انجام گرفته و چون در ارتش طلب و علاقه به آشنایى با معارف اسلامى به دلیل امکان گسترش فعالیت‌هاى عقیدتى و سیاسى زیاد است ، چنانچه از این امکان و فرصتى که برادران ارتشى در اختیار ما مى‌گذارند استفاده ى درست نشود جفایى انجام گرفته. و لذا اعتقاد من بر این است که سازمان عقیدتى سیاسى باید دو کار را به صورت اصولى مورد توجه قرار دهد: یکى برنامه‌ریزى همه جانبه‌ى بلند مدت و واقع بینانه و دوم کیفیت بخشیدن به درس‌ها و مدرسین که هر چه بتوانیم این کیفیت را بالا ببریم بازده کار بیشتر خواهد شد.

س: در بعد فرهنگى و هنرى در واقع کار درخشانى صورت نگرفته است. لذا در زمینه‌ى تقویت فرهنگ و هنر انقلاب به ویژه فیلم سازى و سینما و تئاتر و تلویزیون چه باید کرد و چه برنامه هایى دارید؟
ج: در زمینه‌ى کار هنرى من به عنوان کسى که بتواند برنامه ارائه بدهد نمى‌توانم صحبت کنم. چون من یک هنرمند و یک آدمى که به درستى هنر را بشناسد نیستم. بنده یک دوستدار هنر هستم و اعتقادم این است که کار هنرى از واجب ترین کارهاست، زیرا هنر بدیع‌ترین و رساترین زبان‌هاست و اگر بتوانیم کار همه جانبه و پیگیرى در زمینه‌ى پرورش ذوق هنرى و مهارت هنرى انجام دهیم بى گمان این تلاش خیلى ارجمند خواهد بود که البته تلاش انجام مى‌گیرد، منتها باید به این تلاش‌ها کیفیت بیشترى بخشید. اعتقاد من این است: در میان مردم ما کسانى که استعداد هنرى دارند کم نیستند. لذا باید آن‌ها را پیدا کرد و به آن‌ها آموزش داد. ما مى‌بینیم در مواردى هنرمندان ما به خصوص هنرمندان جوان و انقلابى با نداشتن سابقه، گاهى استعدادهاى خوبى از خود نشان مى‌دهند و مستعد و آماده هستند ، که اگر یک برنامه ریزى خوبى در این زمینه بشود و جدى گرفته شود انشاء الله به موفقیت‌هایى خواهد رسید.

 

 

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)