۲۵ مهر ۱۴۰۰ مصادف با   10 ربیع الاول 1443
تاریخ: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 1,164
کد خبر:71071
| ف | | |

مجموعه مصاحبه‌های آیت‌الله خامنه‌ای در دهه مبارک فجر(6)

روایت آیت الله خامنه‌ای از گرانى و تورم

در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ، پایگاه تحلیلی مصداق اقدام به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های «آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری نموده است. متن پیش رو بخش اوّل مصاحبه معظم‌له با مجله‌ى سروش به مناسبت پنجمین سالگرد انقلاب اسلامى در تاریخ ۱۵ / ۱۱ / ۱۳۶۲ می‌باشد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ س: اکنون که پنج سال از پیروزى انقلاب اسلامى مى‌گذرد و در این مدت دشمنان اسلام حداکثر تلاش خود را براى ضربه زدن و از پا در آوردن این نظام به کار گرفته اند، دولت تا چه حد توانسته است بر مشکلات اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى و نیز مقابله با توطئه‌هاى استکبار جهانى فایق آمد و ضمناً برنامه هاى آیندهى دولت در پیشرفت این زمینه ها چیست؟
ج: اگر ما جنگ را هم جزو این توطئه ها بدانیم که البته هست باید بگویم ارزیابى من در مقابله با این توطئه‌ها ارزیابى خوبى‌ست، یعنى معتقدم که تا حدود زیادى مقابله‌ى موفق و پیروزمندى انجام داده‌ایم. البته وقتى ما مى‌گوییم در مقابله با توطئه هاى دشمن موفق شده ایم مقصودمان این نیست که همه ى مشکلات را بر طرف کرده ایم و اولین توفیقى که انسان در مقابله با مشکل مى‌تواند پیدا کند این است که ابتدا مشکل را بشناسد که در این رابطه مى‌توانم با کمال اطمینان بگویم مسؤولین کشور امروز بر اغلب مشکلات واقفند و مشکلات را مى‌شناسند.
ما روزهاى اوّل مشکلات را نمى‌شناختیم و بسیارى از مشکلات را درست برآورد نمى‌کردیم که این را من اعتراف دارم اما امروز مشکلات را مى‌شناسیم. شناسایى درد، بزرگ‌ترین گام در راه درمان است و برنامه‌هاى آینده در مقابله با مشکلات را در یک کلمه نمى‌توان خلاصه کرد. ما البته برنامه هاى اقتصادى‌، نظامى، سیاسى و تا حدودى برنامه هاى فرهنگى داریم و دولت و مسؤولین اجرا و همچنین مجلس مشترکاً در کار تهیه‌ى برنامه ى کامل و جامعى براى آینده هستند که فکر مى‌کنم کلى‌ترین برنامه‌ى قابل ارائه، بهره بردارى از نیروهاى مردم است. ما معتقدیم با بیشتر کردن بسیج مردم و شرکت دادن آن‌ها براى رفع مشکلات باید از نیروهاى مردم استفاده کرد. لذا دولت اگر بخواهد بر این مشکلات فایق آید نباید به تنهایى و بدون همکارى مردم زیر بار مشکلات برود.

 

س: در شرایطى که سه سال و اندى از تحمیل جنگ ابر قدرت‌ها به کشور اسلامى ما مى‌گذرد و در حالى که این مدت ، امّت مسلمان ایران مصایب بسیارى را با توکل به خدا تحمل نمودند ، جناب عالى پى آمدها و آینده ى جنگ و پیروزى رزمندگان اسلام ، بالاخص پیروزی‌هاى عملیات والفجر را چگونه مى‌بینید ؟
ج: در مورد پیامدهاى جنگ یک نظر هست و آن هم بارها گفته شده است. ما جنگ را تا این ساعت موفق مى‌دانیم و معتقدیم آینده ى جنگ موفقیت‌هاى بیشترى را با خود به همراه خواهد داشت. در مورد عملیات والفجر ، خوشبختانه این عملیات توانست ضربه‌ى کارى به حیثیت سیاسى نظامى نظام حاکم بر عراق بزند و بسیارى از ادعاهاى آن‌ها را دایر بر امید به باقى ماندن و مقاومت کردن، پوچ و باطل کند و شاید در آینده این عملیات با ضربات مجددى که بر پیکر رژیم بغداد خواهد زد به موفقیت‌هاى نهایى خود انشاءالله د ست پیدا کند.

س: جناب‌عالى در سال گذشته به مناسبت سالگرد پیروزى انقلاب اسلامى فرمودید کمال انقلاب در این است که به ارزش‌هاى مکتب ( اسلام ) نزدیک شود. بنابراین، بفرمایید انقلاب اسلامى تا چه حد به این کمال در داخل و خارج از کشور دست یافته است؟
ج : همان‌طور که مسبوق هستید ما از سال گذشته تا حالا به بسیارى از احکام جارى این کشور از جنبه‌ى اسلامى پرداختیم و آن احکامى را که اسلامى نبود با تصویب مجلس شوراى اسلامى توفیق پیدا کردیم از اول اسلامى بسازیم و این توفیق را نظام پیدا کرده است.
همان‌طور که مى‌دانید اسلامى کردن جامعه اى که سالیان دراز در حالت غیر اسلامى مى زیسته یک روند است ، یعنى یک کاردستى و آنى نیست ، بلکه یک حرکت مستمر است. و لذا این حرکت مستمر را ما آغاز کرده ایم و جهت گیرى ما جهت‌گیرى درستى بوده و با تناسب گذشت زمان به فضل الهى پیش رفته‌ایم، به نحوى که امروز ملّت ما براى دادن شعار اسلام و اسلامى کردن جامعه از همیشه آماده‌تر است. و همان طور که مسبوق هستید ، امام در همین سال جارى دستور دادند احکام قضایى کلا اسلامى شود و هر جا حکم غیر اسلامى در جریان است به شکل اسلامى برگردد . یک چنین توفیق هایى بحمدالله بوده است. در رابطه با بحث خارج از کشور هم که من نمى‌توانم از داخل جدا کنم، خوشبختانه هر چه مى‌گذرد دستگاه دیپلماسى و وزارت خارجه‌ى ما به طرف اسلامى کردن بنیادهاى کارى خود نزدیک مى شود. سفرا و نمایندگان سیاسى ما در خارج روز به روز کیفیت بهترى پیدا مى‌کنند و برخوردهاى ما در مجامع جهانى همواره شکل مرتب تر و درست ترى پیدا مى‌کند. ما سال گذشته در اجلاس غیر متعهدها شرکت کردیم . حضور هیأت ما بعد از ۲۲ بهمن حضور یک تجسم اسلامى بود و برادران ما در آن‌جا توانستند کاملاً منش اسلامى را مشخص کنند و نشان دهند که این‌ها همه نزدیک شدن به آرمان‌هاى اسلامى در حد کوچک است.

س: عمده‌ترین مسائل و مشکلات انقلاب در زمینه‌هاى فرهنگى، اجتماعى، سیاسى و راه‌حل‌هاى آن را بیان فرمایید.
ج: در زمینه‌ى مسائل فرهنگى عمده‌ترین مشکل این است : فرهنگ آن طورى که شایسته هست مورد اهتمام قرار نگرفته است. فرهنگ که شامل زبان، ادبیات، هنر، عقاید، آداب، سنت‌ها و خلقیات در یک جامعه است و بخش عظیمى از زندگى یک جامعه را تشکیل مى‌دهد ، با این همه گستردگى ، مورد توجه قرار نگرفته و بیشترین همت‌ها مصروف مسائل سیاسى اقتصادى و غیره مى‌شود ، که البته مسأله‌ى جنگ هم براى ما مهم و جدى ست. و گر چه انقلاب در زمینه‌ى پیشرفت تحول فرهنگى و دگرگونى خلقیات مردم اگر نگوییم کاملا ولى تا حدود زیادى توفیق داشته، لکن در مجموع به مسأله‌ى فرهنگ آن‌چنان که شایسته است بها داده نشده که باید داده شود. در زمینه‌ى مسائل اقتصادى ، اگر بخواهیم خیلى مشکلات را بزرگ نکنیم باید بگوییم ما در این باب دو مسأله‌ى اصولى داریم و یک مسأله‌ى مهم که به صورت یک پدیده ى روز است: آن مسأله‌ى مهم گرانى و تورمیست که امروز در جامعه‌ى ما وجود دارد. البته گرانى و تورم عوامل شناخته شده اى دارد و علاج‌هایى هم برایش پیش بینى مى‌شود، که امیدواریم بتوانیم آن را مهار کنیم . امّا آن دو مسأله‌ى اصولى و بنیانى: یکى مسأله‌ى تولید داخلى و نزدیک شدن به خودکفایى ست که اگر در جهت آن حرکت کنیم و حجم تولید و کیفیت تولید را به پیش ببریم بسیارى از مشکلات چشمگیر در زمینه ى مسائل اقتصادى کم مى‌شود . و در رابطه با مسأله‌ى دوّم ، که مسأله‌ى الگوى مصرف است، مردم ما هنوز فرهنگ مصرف را آن‌چنان که شایسته‌ى این زمان است دور نینداخته‌اند ، یعنى الگوى مصرف در جامعه ى کنونى ما که دچار جنگ و عوارض جنگ و عوارض انقلاب هستیم همان الگوى مصرف یک جامعه‌ى مصرفى مرفه است و این چیزى ست که مشکل است و به نظر من مشکلات اساسى همین ها هستند که اگر حل شوند خیلى از مشکلات دیگر حل خواهد شد.
در زمینه ى مسائل اجتماعى و سیاسى، ما خوشبختانه مسأله ى مهمى نداریم ، زیرا بینش سیاسى مردم خوب است. احساسات صحیح و سابقه‌ى سیاسیشان همچنان جوشان و روز افزون است، سدهاى اختلاف و تبعیض و فواصل اجتماعى در جامعه شکسته شده است. گر چه از لحاظ اقتصادى مردم در سطوح کاملاً نزدیک به هم نرسیده‌اند ، امّا از نظر اجتماعى الان در کنار هم قرار دارند. طبقه‌ى بالا و طبقه ى پایین با احساسات آن‌چنانى وجود ندارد و ما در این زمینه‌ها بحمدالله موفقیت‌هاى زیادى داشته‌ایم .

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)