۲۳ فروردین ۱۴۰۰ مصادف با   29 شعبان 1442
تاریخ: ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 595
کد خبر:71054
| ف | | |

معجزه انقلاب (8)

ما یک ملّت زنده‌ هستیم

ما از ظلم‌ستیزی دست برنمی‌داریم، از دفاع از فلسطین کوتاه نمی‌آییم، از مبارزه‌ی برای اِحقاق حقوق خودمان کوتاه نمی‌آییم. ما یک ملّت زنده‌ای هستیم، خوشبختانه انقلاب زنده است، انقلاب جوان است. این‌ها منتظر بودند بنشینند تا انقلاب پیر بشود؛ ماها پیر می‌شویم، [امّا] انقلاب پیر نمی‌شود. انقلاب بحمدالله در اوج نشاط و جوانی و توانایی و فعّالیّت و زایندگی و تولیدکنندگی است. وقتی شما به این جوان‌های انقلابی نگاه می‌کنید، تصدیق می‌کنید که انقلاب دارد همچنان تولید می‌کند و زایش دارد؛ دائم رویش در انقلاب وجود دارد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ امیدواری به آینده انقلاب و بیان رویش‌های انقلاب نباید ما را نسبت به مشکلات پیش رو و ریزش‌های همه روزه و نقاط ضعف ساختار مدیریت اجرایی کشور، اشکالات دستگاه قضاوت و وکالت، بی موالاتی در فرایند نظارت و قانون‌گذاری و امنیّت اجتماعی و امثال آن را نباید به سادگی از کنارش گذشت، زیرا انتظار مردم بعد از گذشت چهار دهه کاهش شمگیر نین معضلاتی در سطح مدیریت کلان و خرد جامعه اسلامی است. لذا همه نیروهای مومن و انقلابی با درک شرایط و اقتضائات روز، باید به دنبال گسترش حداکثری رویش ها و کاهش حداکثری ریزش ها باشند. در این بین باید با گسترش روحیه معنویت و انقلابی گری به جامعه و ارتقای بصیرت افراد جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان، در تقویت رویش‌ها کوشید و با حفظ نیروهای موجود نظام، از ریزش آن‌ها تا حد امکان جلوگیری کرد. همچنین زمینه جذب حداکثری و رویش‌های جدید برای نظام و انقلاب را فراهم ساخت؛ و به این مسأله توجه نمود که، ریزش‌ها آثار کوتاه مدت و قطعی دارند، امّا رویش‌ها ماندگارند؛ زیرا براساس فطرت، جوامع بشری به سوی صلاح و رستگاری در حرکتند و نباید به راحتی سبب ریزش افراد شد و هر ضعفی را به پای ریزش گذاشت.

رویش‌ها به بسترهای فرهنگی و اجتماعی مناسب و ارتقای سطح فرهنگ و اندیشه مردم نیاز دارند؛ همان گونه که در ریزش‌ها، زمینه‌ها آسیب‌پذیری‌های اجتماعی نقش مؤثری ایفا می‌کنند. پس باید مراقب این مقولات بود.

اگر کسی اصرار داشت که از مدار انقلاب خارج شود، نباید از ریزش او نگران شویم و تردید به خود راه دهیم؛ حتی اگر وی در پست و مقام بالایی باشد؛ چرا که انقلاب همیشه با ریزش و رویش همراه بوده است و ریزش‌ها برای انقلاب همانند واکسنی است که آن را بیمه می‌کند.(۱)

یکی از راهبردهای محوری انقلاب اسلامی، حرکت در مسیر اصیل انقلاب و پیروی از گفتمان امام راحل است و پایبندی به آرمان‌های اسلام و انقلاب از ضروریات این مسیر محسوب می‌شود که به عنوان ریشه حرکت انقلاب اسلامی بوده و دشمنان به دنبال کمرنگ کردن روحیه انقلابی در سطح معرفتی و کلان خود است. برای مثال بی اهتمامی به مبارزه با ظلم و استکبار و عدم تلاش برای بیداری اسلامی از حربه های رسانه ای غرب برای بی هویّت کردن نسل جوانان نسبت به آرمان‌های اصیلی است که باید بیشتر به آن توجه کرد. به همین سبب است که رهبری این موضوع را به تمامی افراد به خصوص دشمنان قسم خورده اسلام، انقلاب و ایران تأکید می‌فرمایند: «خود آمریکایی‌ها هم بدانند، جمهوری اسلامی از مواضع اصلی خود کوتاه نمی‌آید. ما از ظلم‌ستیزی دست برنمی‌داریم، از دفاع از فلسطین کوتاه نمی‌آییم، از مبارزه‌ی برای اِحقاق حقوق خودمان کوتاه نمی‌آییم. ما یک ملّت زنده‌ای هستیم، خوشبختانه انقلاب زنده است، انقلاب جوان است. این‌ها منتظر بودند بنشینند تا انقلاب پیر بشود؛ ماها پیر می‌شویم، [امّا] انقلاب پیر نمی‌شود. انقلاب بحمدالله در اوج نشاط و جوانی و توانایی و فعّالیّت و زایندگی و تولیدکنندگی است. وقتی شما به این جوان‌های انقلابی نگاه می‌کنید، تصدیق می‌کنید که انقلاب دارد همچنان تولید می‌کند و زایش دارد؛ دائم رویش در انقلاب وجود دارد. این بنابراین ان‌شاءالله آینده‌ی خوبی را هم به ملّت ما نوید می‌دهد. و امیدواریم ان‌شاءالله روزبه‌روز وضع ملّت هم بهتر بشود و کشور بتواند تهدیدها را به بهترین وجهی ان‌شاءالله دفع کند(۲)

اذعان به نقاط ضعف و بیان ریزش ها، نه تنها از عزت انقلاب اسلامی کم نخواهد کرد، بلکه مسیر روشن‌تری را برای حرکت منطقی و واقع گرایانه نیروهای انقلابی خواهد گشود. رهبر انقلاب نیز بارها ضمن توجه به غلبه رویش‌ها، ولی به وجود ریزش ها نیز تأکید دارند، تا مسیر حرکت ما نه تنها رو به جلو باشد، بلکه حرکت با شتاب بیشتری صورت پذیرد. «ما پیشرفت داشته‏‌ایم و در این ریزش و رویشی که نظام اسلامی دارد، مجموعاً رویش ما از ریزش‌مان بیشتر بوده است و پیش رفته‌‏ایم؛ علاوه بر این‌که در میدان‌های گوناگون دیگر – میدان‌های علمی و غیره که شماها گفتید و می‌دانید و بیان شد – پیشرفت‌های زیادی داشته‌‏ایم. ولی همچنان کار در ابتدای خود قرار دارد؛ ما اولِ راهیم؛ ما ابتدای راهیم.»(۳)

لذا در شرایطی که دشمنان این مرز و بوم و معاندان انقلاب اسلامی از نابودی انقلاب و به پایان نرسیدن دهه چهارم انقلاب سخن می‌گویند، ولی رهبر انقلاب به دلیل همین آینده نگری و واقع بینی، به مسئولین و نیروهای فکری و راهبردی، دستور تدوین نسخه عملی و راهبردهای تحقق الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت را مطرح می‌کنند، لذا نه تنها القائات دشمن را خنثی سازند، بلکه مسیر پیشرفت همه جانبه و رویش های عملی انقلاب را پیش از پیش گسترش دهند.

 


  1. رحمانی، جواد، ریزش‌ها و رویش‌های انقلاب اسلامی، نشریه گلبرگ، شماره ۱۲۷، مرکز پژوهشهای صدا و سیما، بهمن ۱۳۸۹٫
  2. اشاره به بخشی از بیانات رهبری در دیدار مسئولان نظام، مورخ:  ۱۳۹۶/۰۳/۲۲
  3. بیانات در دیدار دانشجویان نمونه‌ و نمایندگان تشکل‌های مختلف دانشجویی، مورخ:  ۱۳۸۵/۰۷/۲۵
نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)