۳۰ مرداد ۱۳۹۸ مصادف با   19 ذیحجه 1440
تاریخ: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 151
کد خبر:71028
| ف | | |

مقدمه رهبر انقلاب بر کتاب «انّ مع الصبر نصرا»

من دوست دارم این کتاب را به جوانان عربی اهدا کنم که در همان سنّ و سالِ صاحب این خاطرات -در زمانی که آن حوادث بر او میگذشت- به سر میبرند.

پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق به نقل از پایگاه حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری: هم‌زمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، کتاب «انّ مع الصبر نصرا» خاطرات شفاهی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از دوران زندان و تبعید که به زبان عربی گفته شده است، پنجشنبه (۱۸ بهمن ۱۳۹۷) طی مراسمی در بیروت رونمایی شد. رهبر انقلاب در مقدمه‌ی عربی این کتاب، آن را به جوانان عرب تقدیم کرده‌اند.
متن این مقدمه‌ به همراه ترجمه‌ی فارسی آن به شرح زیر است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمد لله ربّ العالمین و صلّی الله علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرینو بعد، صحیحٌ أنّ هذه المذکّرات إنّما ألقیتُها باللّغه العربیّه -و هی اللّغه الّتی أحبّها من صمیم قلبی- إلّا أنّ لهجتی الّتی أملیتُ بها هذه القصّه الطّویله لم تکن لهجه العربی الّذی تکلّم بها منذ نعومه أظفاره، بل کانت لهجه الأعجمی الّذی لا یحسن التّکلّم بالعربیّه،
فهو حینما یتکلّم یکون دائماً علی وشک الغلط فی البیان، أو الرّکاکه فی التّعبیر، أو الضّعف فی التّألیف، أو استعمال کلمه دارسه لا یستعملها النّاطقون باللّغه فی هذا العصر، أو عدم تذکّر الکلمه المحتاج إلیها فی بیان المراد، أو حتّی عدم العلم بها. فهو یتکلّم بالتّلکّؤ و علی حذَرٍ من الانزلاق، کمن یمشی علی طریق صعب غیر معتاد علیه.

و معلومٌ أنّ الحوار علی مثل ذلک النّمط یختلف کثیراً عمّا یجده القارئ فی هذا الکتاب من الفصاحه فی التّعبیر، و العذوبه فی البیان، و الاتّزان فی تنسیق العبارات، و استخدام کلماتٍ یستسیغها -عادهً- کلّ من یقرأ هذه الصّفحات.

فلا بدّ أن یکون القارئ الکریم علی علمٍ بأنّ کلّ هذا الجمال و الکمال إنّما هو من فضل تصرّف الأخ الأدیب الفاضل الدکتور آذرشب فی التّرتیب و التّنسیق و تحسین اللّفظ و تزیین العبارات -طبعاً بغیر أدنی تصرّف فی المطلب و المعنی المراد- فلهُ الشّکر، و لله الحمد أوّلاً و آخراً.

ثمّ إنّی أحبّ أن أُهدی الکتاب إلی شباب العرب الّذین یعیشون فی نفس سنّ صاحب المذکّرات حینما کانت تمرّ علیه تلک الأحداث.

وفّق الله الجمیع لما یحبّ و یرضی

السیّد علی الخامنئی

بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی سیّدنا محمّد و آله الطاهریندرست است که این خاطرات را به زبان عربی -که زبانی است که آن را از صمیم قلبم دوست میدارم- بیان کرده‌ام، امّا گویش من در بیان این داستان طولانی، مانند گفتار شخص عرب‌زبانی که از ابتدای کودکی به این زبان سخن میگوید نبود؛ بلکه به شیوه‌ی شخص غیر عربی بود که بخوبی به عربی صحبت نمیکند.
چنین کسی وقتی سخن میگوید، همواره در معرض اشتباه در گفتار، یا سستی در بیان، یا ضعف در نگارش، یا به کار بردن کلمه‌ی دیرینه‌ای است که اهل زبان در این زمان آن را به کار نمیبرند؛ و یا کلمه‌ای که برای رساندن مقصود و منظور به آن نیاز دارد را به یاد نمی‌آورد و یا حتّی آن را نمیداند. او همچون کسی که در راهی سخت و ناآشنا قدم برمیدارد، به کُندی و با احتیاط سخن میگوید که مبادا بلغزد و لیز بخورد.

مشخّص است که گفتگویی به این شیوه، با ویژگیهایی که خواننده در این کتاب می‌یابد بسیار متفاوت است؛ ویژگیهایی همچون شیوایی بیان و شیرینی گفتار و توازن در هم‌آهنگی عبارات و کاربست کلماتی که غالباً هرکس این صفحات را میخواند، آن را می‌پسندد.

بنابراین، خواننده‌ی محترم باید بداند که همه‌ی این زیبایی و رسایی، از لطف ویرایش برادر ادیب و فاضل جناب آقای دکتر آذرشب در سامان‌دهی و هم‌آهنگ‌سازی و بهسازی الفاظ و زیباسازی عبارات -البتّه بدون کوچک‌ترین دخل و تصرّفی در معنای مدّنظر- است. از ایشان سپاسگزارم، و حمد و ستایش همواره از آنِ خداست.

سپس اینکه من دوست دارم این کتاب را به جوانان عربی اهدا کنم که در همان سنّ و سالِ صاحب این خاطرات -در زمانی که آن حوادث بر او میگذشت- به سر میبرند.

خداوند متعال همگان را بر آنچه دوست میدارد و می‌پسندد موفّق بدارد.

سیّدعلی خامنه‌ای

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)