۳۰ مهر ۱۳۹۸ مصادف با   22 صفر 1441
تاریخ: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 833
کد خبر:70947
| ف | | |

مجموعه مصاحبه‌های آیت‌الله خامنه‌ای در دهه مبارک فجر(5)

آیت‌الله‌خامنه‌ای: فردی با گذشته‌ى فوق‌العاده‌ نداریم

در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ، پایگاه تحلیلی مصداق اقدام به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های «آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری نموده است. متن پیش رو بخش سوم و نهایی مصاحبه معظم‌له با روزنامه‌ى یومیورى ژاپن در تاریخ ۱۳۶۰/۱۱/۱۸ می‌باشد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ س: در سه سال گذشته فقط از نظر آمار اقتصادى، ایران با رکود اقتصادى مواجه شده و به نظر مى‌رسد دولت جمهورى اسلامى مشغول مبارزه با این رکود و به کارگیرى سیاست هاى متفاوت اقتصادى مى‌باشد، آقاى رئیس جمهور، شما آینده‌ى اقتصادى ایران را چگونه مى‌بینید؟
ج: با توجه به این که ما انقلاب کرده‌ایم ، مشکلاتى را که شما اسم آن را رکود اقتصادى مى‌گذارید، امرى طبیعى‌ست و براى هر کشورى که در چنین شرایطى قرار مى‌گیرد چنین مشکلاتى وجود دارد. لکن ما براى رفع این مشکلات به برنامه‌هاى کوتاه مدت اکتفا نکرده‌ایم ، بلکه برنامه‌هاى میان مدت و بلند مدت هم در دستور کارمان قرار دارد. با توجه به اصل برنامه‌ریزى که امروز دولت ما شدیداً به آن اهمیّت مى‌دهد و با توجه به آن که مردم در خدمت هدف‌ها و برنامه‌هاى دولت قرار مى‌گیرند و وضعیت استثنایى ایران این چنین وضعى را به وجود آورده، ما نسبت به آینده‌ى اقتصادى ایران خوشبین هستیم و معتقدیم که این مشکلات دیرى نخواهد پایید و با تلاش وسیعى که مردم خواهند کرد مطمئناً این مشکلات برطرف خواهد شد .

س: در سال گذشته رژیم جمهورى اسلامى ایران موفق شد على‌رغم از دست دادن شخصیت‌ها، از جمله آیه الله بهشتى، تقریبا حرکات تمام گروه‌هاى مختلف سیاسى را خنثى نماید. آقاى رئیس جمهور، آیا ممکن است موقعیت کنونى این گروه‌ها را که گروه‌هاى مشغول جنگ مسلحانه و حزب توده و نهضت آزادى را شامل مى‌شود بیان فرمایید؟
ج: وضع گروه‌هاى در حال جنگ، با وضع این دو گروهى که ذکر کردید، یعنى حزب توده و نهضت آزادى تفاوت دارد. آن‌ها مشغول تلاش‌هاى سیاسى هستند و این براى جمهورى اسلامى قابل تحمل است و گروه‌هاى مسلح به تلاش‌هاى مسلحانه دست مى‌زنند و این براى هیچ دولتى قابل تحمل نیست.
وضعیت گروه‌هاى مسلح در حال حاضر به این صورت است که کلا تضعیف شده‌اند و بسیارى از افرادشان برگشته‌اند و دولت موفق شده تلاش‌هاى آن‌ها را در موارد متعددى خنثى کند. لذا با توجه به این که مردم در مقابل آن گروهک‌ها قرار دارند، ما احساس نگرانى زیادى نمى‌کنیم و البته اگر این عامل آخر یعنى عامل حضور مردم نمى‌بود جاى این را داشت که دولت جمهورى اسلامى احساس نگرانى بکند، زیرا که اسلحه‌ى زیادى در دست آن‌ها، بیش از هر جاى دنیا، وجود دارد و این بدان خاطر است که در آغاز انقلاب، مردم به پادگان‌ها رفتند و پادگان‌ها را که در اختیار رژیم گذشته بود از اسلحه خالى کردند، یا به میزان زیادى این کار را انجام دادند و لذا تروریست در ایران شکل ویژه‌اى داشته و مهم‌ترین چیزى که تاکنون توانسته جلو موج تروریست را بگیرد و بعد هم مطمئناً به آن پایان خواهد داد، در صحنه بودن مردم و انگیزه‌ى درونى مردم است.

س: اخیراً صحبت‌هاى زیادى در مورد تشکیل مجلس خبرگان مى‌شود. و این به موجب بحث انعکاس مردم براى سلامت امام خمینى مى‌شود. آیا به خاطر بحثى است که متعلق به آن است؟ آیا ممکن است در این رابطه توضیح بفرمایید؟
ج: مجلس خبرگان در قانون اساسى پیش بینى شده و بالاخره باید تشکیل بشود. از دو سال قبل صحبت تشکیل مجلس خبرگان بود و الان هم زمزمه‌هاى زیادى که شما مى‌گویید وجود ندارد، یا بنده خبر ندارم. ولى همان مسأله‌اى که اوقات قبل مطرح بوده الان هم مطرح است، روزى هم باید انجام بگیرد، و معلوم هم نیست که چه وقت خواهد شد. مشخصاً هم ما نمى‌دانیم که این مجلس چه زمانى تشکیل مى‌شود و به هر حال چیز فوق العاده‌اى در این مورد نیست.

س: آقاى رئیس جمهور، شما اولین رئیس جمهور روحانى در نظام جمهورى اسلامى ایران هستید. آیا ممکن است در مورد زندگى گذشته خودتان و در مورد خانواده و فرزندان خودتان و همچنین اوقاتى را که فارغ از فعالیت‌ها هستید توضیحاتى بیان فرمایید؟ ضمناً چون من کتابى در مورد شما خوانده‌ام که با آیه الله بروجردى و آیه الله حائرى شیرازى بوده اید، اگر خاطراتى در این مورد هم دارید، لطفا بیان فرمایید.
ج: آیه الله حائرى قبل از تولد من فوت کرده‌اند . بنابراین ایشان را درک نکرده‌ام ، چون سه سال پیش از تولد من از دنیا رفته‌اند ، امّا در مورد آیه الله برو جردى، بله من شاگرد ایشان بوده ام و چند سال پیش ایشان درس خوانده ام. گذشته‌ى من گذشته ى یک طلبه است، یک روحانى و طلبه ى مؤثر. از قبیل من هزاران نفر در ایران، چه در قم و چه در مشهد و چه در جاهاى دیگر، هست. خود من از یک خانواده ى روحانى هستم و چند سال در مشهد که زادگاه من است و چند سال در قم که مرکز تحصیلات عالیه ى من بوده است، تحصیل کرده ام. همزمان با درس مرحوم آیه الله بروجردى به درس امام هم مى رفتم و مشغول تحصیل بودم. مانند یک فرد عادى و معمولى، از روزى که مبارزات ملّت ایران به رهبرى امام خمینى شروع شد، من در مبارزات شرکت داشتم و بارها زندان رفتم و مدت‌ها در زندان بودم. یک‌بار تبعید شدم و مدت‌ها در تبعیدگاه بودم. زندگى من در این شانزده یا پانزده ساله‌ى انقلاب، زندگى یک روحانى جوان و آمیخته به این مسائل بوده است. آموخته‌ى ما همین مسائل مبارزه بود و هیچ وقت از مسائل مبارزه جدا نبودیم. امّا این که چند تا فرزند و چند تا خواهر و برادر دارم، چهار فرزند و سه برادر و سه خواهر دارم و چیز خاصى از زندگى شخصى خود نمى‌دانم. یک فرد از افراد معمولى این جامعه بوده‌ام که بر اثر علاقه‌ى به این مبارزه مسؤولیت‌هاى گوناگونى را طى کرده‌ام و بالاخره مردم به من اطمینان داشتند و مرا به عنوان رئیس جمهور انتخاب کردند و این چیز خیلى ساده‌اى در فلسفه‌ى عمومى جامعه‌ى ماست. خوشبختانه در دستگاه اداره کننده‌ى این کشور هیچ کسى را نداریم که گذشته‌ى فوق‌العاده‌اى داشته باشد. همه از مردم عادى بوده‌اند. یکى دانشجو بوده، یکى کاسب بوده، یکى استاد دانشگاه بوده و یکى طلبه بوده و کلا این افرادى که مى‌بینید کشور را اداره مى‌کنند، یا معلم بوده‌اند، یا چنین سوابقى دارند، و چون علاقه به این مبارزه داشته‌اند، به تدریج در حرکت عمومى مردم پیش آمده‌اند و مورد اطمینان مردم قرار گرفته‌اند و به این مسؤولیت‌ها رسیده‌اند.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)