۲۷ خرداد ۱۳۹۸ مصادف با   13 شوال 1440
تاریخ: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 285
کد خبر:70933
| ف | | |

معجزه انقلاب (6)

ضرورت بکارگیری نیروهای تازه‌نفس و انقلابی

مسیر حرکت انقلاب اسلامی است که باید به سمت اصلاح و رشد صحیح صورت بگیرد و به فضل‌الهی می‌توان نقصان‌های موجود را با نیروهای تازه نفس و انقلابی و امداد الهی برطرف نمود و مسیر بالنده و زنده انقلاب را به سر منزل مقصود رساند و نباید از تصویرسازی ذهنی که رسانه‌های معاند تنها بر ریزش‌ها و معضلات تمرکز کرده اند، هراسید و نگران شد، زیرا این انگاره‌های ذهنی رسانه‌ای، تنها برای ناامید سازی مردم و نه برای اصلاح امور شکل گرفته، تا یک جامعه کاملا سیاه از بعد از انقلاب در ایران ترسیم کنند و جوانان و مردم ایران را نسبت به آینده خود ناامید ساخته و ریزش اصلی را رقم بزنند.

پایگاه تحلیلی مصداق/ کلیّت انقلاب اسلامی ایران، رویش مجدد تمدّن اسلامی در فضایی جدید بود؛ رویشی که بهار دوباره خدا محوری را نوید می‌داد و می‌کوشید در تمام عرصه‌های زندگی، خود را نمودار و شکوفا سازد؛ رویشی که با رهبری امام خمینی(ره) اوج گرفت؛ رویشی که مقام بندگی را به انسان بازگرداند و در مقابل نفس‌پرستی و انسان‌محوری، خدامحوری را زمزمه کرد.

در مراحل سیر تکاملی انقلاب اسلامی و در کنار مشکلات و ریزش‌های ایجاد شده، رویش‌های زیادی نیز رخ داد. قشر وسیعی از روشن‌فکران و نخبگان و مستضعفان و مظلومان در ایران و در دنیای اسلام و همچنین در مقیاس جهانی، شیفته انقلاب اسلامی شدند و به سوی آن آمدند. رویش‌های انقلاب در مقاطع مختلف، بسیار متعدد است که یکی از آخرین نمونه های آن، حضور میلیونی مردم در راهپیمایی ۹ دی، در دهه چهارم انقلاب، و دفاع جانانه آنان از ولایت و تمامی ارزش‌های انقلاب بود. این خود شاهدی بر زنده بودن انقلاب و رویش‌های جدید است. در مقیاس جهانی نیز هویّت‌یابی شیعیان در جهان و رشد تشیع در کشورهای مختلف، توجه و گرایش به اسلام انقلابی و حتی تمایل بسیاری از کشورها به اسلام، و افزایش هواداران جمهوری اسلامی در جهان، از جمله رویش‌های نظام اسلامی در عرصه جهانی است.(۱)

لزوم درک حقایق و پرهیز از ظاهر بینی
همه نیروهای ارزشی و انقلابی، از یاران نسل اوّلی امام گرفته تا رزمندگان نسل دوّمی تا جوانان نسل سوّمی و نوجوانان نسل چهارمی، همه‌وهمه درگیر مشکلات زندگی روزمره بوده و هستند و هیچ‌گاه مشکلات اقتصادی، آسیب‌های اجتماعی و معضلات فرهنگی را در سال‌های اخیر کتمان نمی‌کنند. ولی برای تحلیل یک رویداد عظیم و انقلاب شگرف و بررسی آثار و تبعات آن نمی‌توان تنها از ظواهر و نشانه های ظاهری آن اکتفا نمود و باید به باطن جریانات و تمایم ابعاد و اثرگذاری‌های انقلاب اسلامی رجوع کرد و به صورت هم زمان نقاط ضعف و قوت و ریزش‌ها و رویش‌ها را دید.
برای نمونه، رهبر انقلاب ضمن تأکید بر این نکته از واقعیت‌های موجود با خبر هستند و مشکلات مردم و معضلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مطلع‌اند، ولی تصریح می‌کنند که باید هر دو جنبه نقاط ضعف و قوت را با هم دید: «… این‌طور تصور نشود که ما از واقعیات جامعه بی‌خبر می‌مانیم؛ نه، من بحمدالله با بدنه‌ی مردم مرتبطم. … بنابراین واقعیت‌ها را می‌بینم؛ این‌طور نیست که ندانم و نبینم. این تصور و توقع هم منطقی نیست که ما فکر کنیم باید یکسره بدون ریزش و بدون وجود نمودها و نمونه‌هایی که نمی‌پسندیم، جلو برویم؛ نه، بالاخره ریزش‌ها و رویش‌هایی هست؛ سقوط‌ها و عروج‌هایی هست؛ مجموعه‌ی انسانی جمع‌بندی شده را باید محاسبه کرد. مشکلاتی هم که دوستان بیان کردند، من آن‌ها را محتمل می‌دانم و قبول می‌کنم. خیلی از این مشکلات و این گره‌ها وجود دارد، امّا در کنارش امور مثبت و موجبات وجود دارد(۲)

نکته قابل ملاحظه مسیر حرکت انقلاب اسلامی است که باید به سمت اصلاح و رشد صحیح صورت بگیرد و به فضل‌الهی می‌توان نقصان‌های موجود را با نیروهای تازه نفس و انقلابی و امداد الهی برطرف نمود و مسیر بالنده و زنده انقلاب را به سر منزل مقصود رساند و نباید از تصویرسازی ذهنی که رسانه‌های معاند تنها بر ریزش‌ها و معضلات تمرکز کرده اند، هراسید و نگران شد، زیرا این انگاره های ذهنی رسانه‌ای، تنها برای ناامید سازی مردم و نه برای اصلاح امور شکل گرفته، تا یک جامعه کاملا سیاه از بعد از انقلاب در ایران ترسیم کنند و جوانان و مردم ایران را نسبت به آینده خود ناامید ساخته و ریزش اصلی را رقم بزنند.

رهبر معظم انقلاب در تعبیر دقیقی، موضوع ماهیّت با رویش‌ها و ریزش‌های انقلابی و نوع مواجهه با شبهات القائی رسانه‌های معاند را این‌گونه ترسیم نموده‌اند: «انقلاب زنده است، این اصول زنده است؛ هیچ مانعی ندارد که برگ و بار عوض بشود. خزان‌هایی در راه است؛ این یک حرکت طبیعی است برای موجودات زنده‌ی عالم. همیشه ریزش و رویش وجود دارد؛ مهم این است که در کنار ریزش، رویش هم وجود داشته باشد؛ و امروز این‌جور است. بحمدالله انقلاب علی‌رغم همه‌ی تبلیغات، همه‌ی تخریب‌ها، همه‌ی ضربه‌ها، همه‌ی تهاجم‌های از اطراف و اکناف – تهاجم سیاسی، فشار اقتصادی، تهاجم فرهنگی – پیشرفت کرده؛ این انقلاب زنده، بانشاط و مشغول پیشرفت است؛ منتها خیلی از افراد ظاهر بین نمی‌فهمند و حقیقت را درک نمی‌کنند؛ مگر این‌که حقیقت خودش را با واقعیت سنگین به آن‌ها تحمیل کند؛ و همین‌جور هم هست.»(۳)

مصادیق و جلوه‌هایی از رویش‌های انقلاب اسلامی
در طول‌های سال‌­های اخیر، جلوه‌ها و نمونه‌های زیادی از رویش‌های انقلابی به وضوح قابل مشاهده است که در این نوشتار سعی خواهیم کرد براساس دیدگاه‌ها و بیانات رهبر انقلاب به برخی از این جلوه‌های ارزشمند اشاره نمائیم که می‌تواند بیانگر مسیر صحیح حرکت و عوامل رشد و بالندگی نظام مقدس جمهوری اسلامی، و تعالی انقلاب اسلامی در جهت تحقق تمدّن نوین اسلامی و زمینه سازی ظهور شود. رهبر معظم انقلاب در بیانی، کلیت این موضوع را این‌گونه تبیین نموده‌اند: «… در همین زمینه‌‏های فرهنگی و اخلاقی و در قبال ریزش‌های آن، که آقایان دغدغه‌‏اش را دارند و بحق هم است، شما رویش‌های عجیبی را هم مشاهده می‏‌کنید. امروز نسل جوان محقق و عالم و فاضل و اهل تلاش علمی که به‏‌طور گسترش‏‌ یافته‌‏یی در کشور وجود دارد؛ هم در دانشگاه‌‏ها، هم در حوزه‌‏ها، به وجود آمده‏‌اند؛ این‌ها حقایق و واقعیات است. این نشان‏ دهنده‏‌ی این است که این موجود، قابل دوام، باثبات، قابل گسترش و قابل ریشه ‏یافتن بود؛ دنیا این را می‏بیند(۴)


  1. رحمانی، جواد، ریزش‌ها و رویش‌های انقلاب اسلامی، نشریه گلبرگ، شماره ۱۲۷، مرکز پژوهش‌های صداوسیما، بهمن ۱۳۸۹٫
  2. بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از اساتید دانشگاه‌‌ها، مورخ: ۱۳۸۳/۰۹/۲۶
  3. بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان دستگاه قضایی، مورخ:  ۱۳۸۴/۰۴/۰۷
  4. بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، مورخ: ۱۳۸۳/۰۶/۳۱
نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)