۲۳ فروردین ۱۴۰۰ مصادف با   29 شعبان 1442
تاریخ: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 586
کد خبر:70933
| ف | | |

معجزه انقلاب (6)

ضرورت بکارگیری نیروهای تازه‌نفس و انقلابی

مسیر حرکت انقلاب اسلامی است که باید به سمت اصلاح و رشد صحیح صورت بگیرد و به فضل‌الهی می‌توان نقصان‌های موجود را با نیروهای تازه نفس و انقلابی و امداد الهی برطرف نمود و مسیر بالنده و زنده انقلاب را به سر منزل مقصود رساند و نباید از تصویرسازی ذهنی که رسانه‌های معاند تنها بر ریزش‌ها و معضلات تمرکز کرده اند، هراسید و نگران شد، زیرا این انگاره‌های ذهنی رسانه‌ای، تنها برای ناامید سازی مردم و نه برای اصلاح امور شکل گرفته، تا یک جامعه کاملا سیاه از بعد از انقلاب در ایران ترسیم کنند و جوانان و مردم ایران را نسبت به آینده خود ناامید ساخته و ریزش اصلی را رقم بزنند.

پایگاه تحلیلی مصداق/ کلیّت انقلاب اسلامی ایران، رویش مجدد تمدّن اسلامی در فضایی جدید بود؛ رویشی که بهار دوباره خدا محوری را نوید می‌داد و می‌کوشید در تمام عرصه‌های زندگی، خود را نمودار و شکوفا سازد؛ رویشی که با رهبری امام خمینی(ره) اوج گرفت؛ رویشی که مقام بندگی را به انسان بازگرداند و در مقابل نفس‌پرستی و انسان‌محوری، خدامحوری را زمزمه کرد.

در مراحل سیر تکاملی انقلاب اسلامی و در کنار مشکلات و ریزش‌های ایجاد شده، رویش‌های زیادی نیز رخ داد. قشر وسیعی از روشن‌فکران و نخبگان و مستضعفان و مظلومان در ایران و در دنیای اسلام و همچنین در مقیاس جهانی، شیفته انقلاب اسلامی شدند و به سوی آن آمدند. رویش‌های انقلاب در مقاطع مختلف، بسیار متعدد است که یکی از آخرین نمونه های آن، حضور میلیونی مردم در راهپیمایی ۹ دی، در دهه چهارم انقلاب، و دفاع جانانه آنان از ولایت و تمامی ارزش‌های انقلاب بود. این خود شاهدی بر زنده بودن انقلاب و رویش‌های جدید است. در مقیاس جهانی نیز هویّت‌یابی شیعیان در جهان و رشد تشیع در کشورهای مختلف، توجه و گرایش به اسلام انقلابی و حتی تمایل بسیاری از کشورها به اسلام، و افزایش هواداران جمهوری اسلامی در جهان، از جمله رویش‌های نظام اسلامی در عرصه جهانی است.(۱)

لزوم درک حقایق و پرهیز از ظاهر بینی
همه نیروهای ارزشی و انقلابی، از یاران نسل اوّلی امام گرفته تا رزمندگان نسل دوّمی تا جوانان نسل سوّمی و نوجوانان نسل چهارمی، همه‌وهمه درگیر مشکلات زندگی روزمره بوده و هستند و هیچ‌گاه مشکلات اقتصادی، آسیب‌های اجتماعی و معضلات فرهنگی را در سال‌های اخیر کتمان نمی‌کنند. ولی برای تحلیل یک رویداد عظیم و انقلاب شگرف و بررسی آثار و تبعات آن نمی‌توان تنها از ظواهر و نشانه های ظاهری آن اکتفا نمود و باید به باطن جریانات و تمایم ابعاد و اثرگذاری‌های انقلاب اسلامی رجوع کرد و به صورت هم زمان نقاط ضعف و قوت و ریزش‌ها و رویش‌ها را دید.
برای نمونه، رهبر انقلاب ضمن تأکید بر این نکته از واقعیت‌های موجود با خبر هستند و مشکلات مردم و معضلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مطلع‌اند، ولی تصریح می‌کنند که باید هر دو جنبه نقاط ضعف و قوت را با هم دید: «… این‌طور تصور نشود که ما از واقعیات جامعه بی‌خبر می‌مانیم؛ نه، من بحمدالله با بدنه‌ی مردم مرتبطم. … بنابراین واقعیت‌ها را می‌بینم؛ این‌طور نیست که ندانم و نبینم. این تصور و توقع هم منطقی نیست که ما فکر کنیم باید یکسره بدون ریزش و بدون وجود نمودها و نمونه‌هایی که نمی‌پسندیم، جلو برویم؛ نه، بالاخره ریزش‌ها و رویش‌هایی هست؛ سقوط‌ها و عروج‌هایی هست؛ مجموعه‌ی انسانی جمع‌بندی شده را باید محاسبه کرد. مشکلاتی هم که دوستان بیان کردند، من آن‌ها را محتمل می‌دانم و قبول می‌کنم. خیلی از این مشکلات و این گره‌ها وجود دارد، امّا در کنارش امور مثبت و موجبات وجود دارد(۲)

نکته قابل ملاحظه مسیر حرکت انقلاب اسلامی است که باید به سمت اصلاح و رشد صحیح صورت بگیرد و به فضل‌الهی می‌توان نقصان‌های موجود را با نیروهای تازه نفس و انقلابی و امداد الهی برطرف نمود و مسیر بالنده و زنده انقلاب را به سر منزل مقصود رساند و نباید از تصویرسازی ذهنی که رسانه‌های معاند تنها بر ریزش‌ها و معضلات تمرکز کرده اند، هراسید و نگران شد، زیرا این انگاره های ذهنی رسانه‌ای، تنها برای ناامید سازی مردم و نه برای اصلاح امور شکل گرفته، تا یک جامعه کاملا سیاه از بعد از انقلاب در ایران ترسیم کنند و جوانان و مردم ایران را نسبت به آینده خود ناامید ساخته و ریزش اصلی را رقم بزنند.

رهبر معظم انقلاب در تعبیر دقیقی، موضوع ماهیّت با رویش‌ها و ریزش‌های انقلابی و نوع مواجهه با شبهات القائی رسانه‌های معاند را این‌گونه ترسیم نموده‌اند: «انقلاب زنده است، این اصول زنده است؛ هیچ مانعی ندارد که برگ و بار عوض بشود. خزان‌هایی در راه است؛ این یک حرکت طبیعی است برای موجودات زنده‌ی عالم. همیشه ریزش و رویش وجود دارد؛ مهم این است که در کنار ریزش، رویش هم وجود داشته باشد؛ و امروز این‌جور است. بحمدالله انقلاب علی‌رغم همه‌ی تبلیغات، همه‌ی تخریب‌ها، همه‌ی ضربه‌ها، همه‌ی تهاجم‌های از اطراف و اکناف – تهاجم سیاسی، فشار اقتصادی، تهاجم فرهنگی – پیشرفت کرده؛ این انقلاب زنده، بانشاط و مشغول پیشرفت است؛ منتها خیلی از افراد ظاهر بین نمی‌فهمند و حقیقت را درک نمی‌کنند؛ مگر این‌که حقیقت خودش را با واقعیت سنگین به آن‌ها تحمیل کند؛ و همین‌جور هم هست.»(۳)

مصادیق و جلوه‌هایی از رویش‌های انقلاب اسلامی
در طول‌های سال‌­های اخیر، جلوه‌ها و نمونه‌های زیادی از رویش‌های انقلابی به وضوح قابل مشاهده است که در این نوشتار سعی خواهیم کرد براساس دیدگاه‌ها و بیانات رهبر انقلاب به برخی از این جلوه‌های ارزشمند اشاره نمائیم که می‌تواند بیانگر مسیر صحیح حرکت و عوامل رشد و بالندگی نظام مقدس جمهوری اسلامی، و تعالی انقلاب اسلامی در جهت تحقق تمدّن نوین اسلامی و زمینه سازی ظهور شود. رهبر معظم انقلاب در بیانی، کلیت این موضوع را این‌گونه تبیین نموده‌اند: «… در همین زمینه‌‏های فرهنگی و اخلاقی و در قبال ریزش‌های آن، که آقایان دغدغه‌‏اش را دارند و بحق هم است، شما رویش‌های عجیبی را هم مشاهده می‏‌کنید. امروز نسل جوان محقق و عالم و فاضل و اهل تلاش علمی که به‏‌طور گسترش‏‌ یافته‌‏یی در کشور وجود دارد؛ هم در دانشگاه‌‏ها، هم در حوزه‌‏ها، به وجود آمده‏‌اند؛ این‌ها حقایق و واقعیات است. این نشان‏ دهنده‏‌ی این است که این موجود، قابل دوام، باثبات، قابل گسترش و قابل ریشه ‏یافتن بود؛ دنیا این را می‏بیند(۴)


  1. رحمانی، جواد، ریزش‌ها و رویش‌های انقلاب اسلامی، نشریه گلبرگ، شماره ۱۲۷، مرکز پژوهش‌های صداوسیما، بهمن ۱۳۸۹٫
  2. بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از اساتید دانشگاه‌‌ها، مورخ: ۱۳۸۳/۰۹/۲۶
  3. بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان دستگاه قضایی، مورخ:  ۱۳۸۴/۰۴/۰۷
  4. بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، مورخ: ۱۳۸۳/۰۶/۳۱
نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)