۲۳ فروردین ۱۴۰۰ مصادف با   29 شعبان 1442
تاریخ: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 620
کد خبر:70923
| ف | | |

معجزه انقلاب (4)

علت سقوط ملّت‌ها و مسؤولان

واقعیّت قضیه این است که این ملّت با حرکت خود، با حضور خود، با نشاط خود، بر روی همه‌ی توطئه‌ها خط بطلان کشید، بعد از این هم همین‌جور خواهد بود؛ منتها شرطش ادامه‌ی تقواست، که تقوا موجب رحمت الهی است. به خودمان مغرور نشویم. مغرور شدن ملّت‌ها و مسؤولان ملّت‌ها همیشه مایه‌ی سرنگون شدن و سقوط آن‌ها شده است. هیچ‌کس نگوید «من» کردم. … هیچ ملّتی بدون مجاهدت، بدون تلاش، بدون ابتکار، بدون نوآوری، بدون فتح مراحل گوناگون پیشرفت، به جایی نمی‌رسد

پایگاه تحلیلی مصداق/ یکی از تفاوت­‌های انقلاب اسلامی با سایر مکاتب بشری انقلاب‌­های مختلف، در این است که ریشه شکل‌گیری انقلاب در ایران، جنبه الهی آن دارد، همون انقلاب نبی اکرم(ص) که در ظاهر با هی کدام از تحیل‌های علمی و شواهد تجربی مطابقت ندارد. لذا همچنان که برخی متفکران یکی از وجوه مشترک هر انقلابی را خشونت و خونریزی معرفی می‌کنند و رسانه‌­های معاند انقلاب در فضای مجازی با انتشار تعداد محدودی از مبارزین انقلابی همراه با تفنگ و تیراندازی، این انقلاب را نیز همراه با خشونت می دانند، ولی براساس شواهد تاریخی همچون فتح مکه، در دهه فجر انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ نیز با کمترین خشونت‌­ها توسط انقلابی­‌ها، انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و این یکی از تقاوت‌­های ماهوی انقلاب اسلامی است که فراغ از هر گونه کودتا و شورشی در قالب یک انقلاب کاملاً مردمی و مسالمت‌آمیز در کمتر از ۱۰ روز به ثمر نشست.
همچنین متفکران غربی تمام انقلاب‌­های جهان را در قالب چند مرحله محدود و یکسان معرفی می‌کنند و معتقدند بعد از شکل‌گیری انقلاب‌ها، دوره رشد و شکوفایی و به مرور دوره افول و انزوای آن انقلاب خواهد بود. ولی در تفکر دینی و جهانی بینی الهی که روح حاکم بر انقلاب اسلامی ایران است، هیچ بن‌بست و نقطه پایانی برای آن متصور نیست و اگر هم دچار ضعف و مشکلی هم شود ولی مسیر کلی حرکت انقلاب در جهت زمینه سازی ظهور استوار شده است و ماندگار خواهد بود. چنانچه رهبری بیان می‌دارند که: «انقلاب ماندگار خواهد شد. بدیهی است که ما، هم ریزش داریم، هم رویش داریم؛ بارها بنده گفته‌ام این را. کسانی هستند که یک روز انقلابی بودند، بعد فردا به‌خاطر یک عارضه‌ای، یا بحق یا بناحق، از انقلاب روبرمی‌گردانند. …بعضی‌ها هم به‌خاطر مسائل شخصی، مسائل خانوادگی و مسائل گوناگون، از انقلاب روبرمی‌گردانند. این می‌شود ریزش؛ این‌ها ریزش‌های انقلاب است.»
البته در ادامه تفاوت­‌های انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌­های مرسوم جهان، باید اذعان کرد که همچون همه انقلاب‌های جهان، در انقلاب اسلامی نیز برخی شخصیت‌­های مبارز انقلابی درجا زدن و یا نسبت به عمل خود پشیمان شدند و راه دیگری را انتخاب کردند که نمونه‌­های زیادی در ذهن ما وجود دارد. این موضوع نیست متاسفانه در فضای مجازی برای انحراف افکار عمومی مطرح می­‌شود؛ به این شیوه که در یک قاب تصویر، همه‌­ی رؤسای جمهور سابق ایالات متّحده را در کنار هم و با لبخند به نمایش می‌گذارد و در سوی مقابل بیان می‌دارد که عاقبت هر کدام از رؤسای جمهور در انقلاب اسلامی عاقبت خوبی نداشته و حرف صحیح و غلط را نیز در هم می‌آمیزد، لذا هم باید حقایق را از تاریخ انقلاب و شخصیت­‌های آن به خوبی درک کرد و نیز از انحراف برخی از شخصیت‌­های مهم در مسیر انقلاب دچار ترس و واهمه نشد.
همچنین باید به خودمان یادآوری کنیم که همچون گذشته تاریخ، خداوند متعال با هیچ جامعه و حرکت انقلابی بدون تلاش، نصرت نخواهد کرد و نباید رویش­‌های انقلاب ما را نسبت به مسیر پرپیچ و خم آینده سست و تنبل نماید، زیرا مانند بسیاری از اقوام گذشته، رسالت حمایت از دین خداوند به ملّت دیگری واگذار خواهد شد و ما توفیق یاری دین اسلام را از دست خواهیم داد. برای تبیین این موضوع، بیان راهگشای رهبر انقلاب بسیار مفید فایده است: « مسئله‌ى رویش‌هاى‌نوبه‌نو در نظام جمهورى اسلامى، یکى از اساسى‌ترین و مهم‌ترین مسائل است. اگر هر انقلابى و هر حرکت و نهضتى در عالم، رویش‌هاى نوین و پى‌درپى نداشته باشد، محکوم به زوال و فنا است. … آن‌چه مهم است این است که نگاه نسل نو و همه‌ى کسانى که نیروى جوانى را در خدمت به اهداف و آرمان‌هاى بلند می‌خواهند، باید به آینده‌هاى روشن و دور باشد؛ آینده‌ى دور، ایجاد تمدّن اسلامى است؛ تمدّن نوین، متناسب با نیازها و ظرفیت‌هاى امروز بشریتى که از حوادث گوناگون قرن‌هاى اخیر زخم خورده است، مجروح است، غمگین است و نسل‌هاى جوان آن دچار یأس و نومیدى و افسردگى‌اند.»(۱)
در این مبحث، یکی از جملات معروف، سخنی منسب به شهید حمید باکری است که رزمندگان بعد از دفاع مقدس را به سه گروه تقسیم می‌کند که این نوع رویکرد یک نگاه سیاه و حس ناامیدی را در میان بخشی از نیروهای انقلابی در طول سال‌­های اخیر ایجاد کرده است که موجب روحیه ناامیدی و ناکارآمدی شده است. و رویدادهایی همچون ارتحال امام خمینی، انحراف برخی شخصیت­‌های مهم انقلابی و نیز فساد اداری، اخلاقی و آسیب‌­های اجتماعی بر این حس رخوت و رکود نیروهای رزمنده انقلابی سابق و کارگران، کارمندان و بازنشتگان امروز اثر منفی گذاشته است. این در حالی است که رهبری به صورت واضح این نوع رویکرد را برای جامعه ما مضر می‌دانند و این تقسیم بندی و روحیه را نقد می‌فرمایند: « من یک نکته‌ی دیگر را هم اضافه کنم بر آن‌چه که عزیزان ما در این‌جا بیان کردند. گفتند: آن کسانی که در دوران جهاد مقدس و دفاع مقدس، در جبهه‌های جنوب و غرب رفتند وارد میدان‌ها شدند و جان خود را کف دست گرفتند، به سه دسته تقسیم می‌شوند: بعضی‌ها از گذشته‌شان پشیمان می‌شوند، بعضی‌ها بی‌تفاوت می‌مانند، بعضی‌ها پایبند می‌مانند. آن‌هائی که پایبند می‌مانند، باید از غصه دق کنند. این جمله‌ی اخیر را من قبول ندارم. آن‌هائی که پایبند می‌مانند، شاهد به ثمرنشستن این نهال و تناورشدن این درخت خواهند بود. این‌جور نیست که با روی گرداندن کسانی، این حرکت عظیم، این بنای معْظم و شامخ تکان بخورد. با برگشتن یک عده‌ای از این قافله‌ی عظیم، هرگز این قافله از راه باز نمی‌ماند
لذا باید رزمندگان گذشته و نیروهای جوان تازه نفس در عین درک مقتضیات و مشکلات موجود، آینده پیش رو را روشن ببینند و از فکر باطل، بیان سست و لغزش در عمل اجتناب کرد، تا هم از مسیر ارتداد دوری بجوییم و دست سایر دوستان و بستگان را نیز در این عصر فتنه گری و جنگ ادارکی و شناختی دشمن مصون بداریم. همچنان که رهبر انقلاب بیان می‌دارند که: «دل‌ها را باید نگه داشت. بعضی از دل‌ها می‌لرزند، می‌لغزند، نمی‌توانند خودشان را بر آن لبه‌ی مرتفع نگه دارند و حرکت را ادامه دهند؛ لذا سقوط می‌کنند. قرآن از این‌ها تعبیر کرده است به: «مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ». ارتداد، به طور مطلق همه جا به معنای برگشتن از دین نیست؛ پشت کردن به دین نیست؛ معنایش این است که از آن راهی که در گذشته می‌رفت، برمی‌گردد. بله، یک عده‌ای در انقلاب ما هم بوده‌اند، در صدر اسلام هم بودند؛ راهی را که در کنار پیغمبر حرکت می‌کردند، ادامه ندادند؛ اما آیا راه متوقف ماند؟ آیا راه متوقف می‌مانَد؟ آیا قافله در جای خود می‌ایستد؟ قافله حرکت می‌کند: «فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ»؛ رویش‌هائی به وجود خواهد آمد.»(۲)
رهبری در بیاناتشان در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ریشه مسیر انقلاب را به عمقِ باورهای دینی مردم این سرزمین معطوف می‌دارند و هیجانات و حرکت‌‏های سطحی و گوناگون را حواشی ایجاد شده در این مسیر ترسیم می‌کنند، ولی معتقدند اگر به موضوعات سطحی و به ظاهر بی‌اهمیّت توجه نکنیم همچون بیماری و آفتی است که در پوسته‌‏ی دندان هست که اگر علاج نکنیم، بتدریج به قلع خود آن دندان منتهی خواهد شد؛ در این هم هیچ تردیدی نباید کرد.(۳)
«بحمدالله انقلاب علی‌رغم همه‌ی تبلیغات، همه‌ی تخریب‌ها، همه‌ی ضربه‌ها، همه‌ی تهاجم‌های از اطراف و اکناف – تهاجم سیاسی، فشار اقتصادی، تهاجم فرهنگی – پیشرفت کرده؛ این انقلاب زنده، بانشاط و مشغول پیشرفت است؛ منتها خیلی از افراد ظاهر بین نمی‌فهمند و حقیقت را درک نمی‌کنند؛ … امّا واقعیّت قضیه این است که این ملّت با حرکت خود، با حضور خود، با نشاط خود، بر روی همه‌ی توطئه‌ها خط بطلان کشید، بعد از این هم همین‌جور خواهد بود؛ منتها شرطش ادامه‌ی تقواست، که تقوا موجب رحمت الهی است. به خودمان مغرور نشویم. مغرور شدن ملّت‌ها و مسؤولان ملّت‌ها همیشه مایه‌ی سرنگون شدن و سقوط آن‌ها شده است. هیچ‌کس نگوید «من» کردم. … هیچ ملّتی بدون مجاهدت، بدون تلاش، بدون ابتکار، بدون نوآوری، بدون فتح مراحل گوناگون پیشرفت، به جایی نمی‌رسد؛ امّا برکت از خداست، توفیق از خداست و تقوا زاد راه است؛ لذا توصیه‌ی همه‌ی پیغمبران تقوا بوده است.»(۴) به فضل الهی در یادداشت بعدی سعی خواهیم کرد به صورت دقیق و منصفانه، مصادیقی عینی از ریزش­‌ها و رویش­‌های انقلاب اسلامی را که بیانگر یک معجزه الهی در عصر حاضر است را مورد واکاوی قرار دهیم.


(۱) اشاره به بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دانشگاه افسرى و تربیت پاسداری امام حسین علیه‌السلام، مورخ: ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
(۲) اشاره به بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار خانواده‌های شهدا و ایثارگران استان خراسان شمالی، مورخ: ۱۳۹۱/۰۷/۲۲
(۳) برگفته از بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی. مورخ: ۱۳۸۴/۱۰/۱۳
(۴) اشاره به بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان دستگاه قضایی، مورخ: ۱۳۸۴/۰۴/۰۷

 

 

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)