۲۳ فروردین ۱۴۰۰ مصادف با   29 شعبان 1442
تاریخ: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 623
کد خبر:70850
| ف | | |

معجزه انقلاب (2)

یک ملّت چه زمانی آسیب می‌بیند؟!

انقلاب اسلامی همواره از درون و بیرون با آسیب‌ها و آفت‌هایی مواجه است که درصورت غفلت مردم و مسئولان، به تدریج به انحراف یا استحاله و یا نابودی کشیده می‌شود. امام خمینی درباره اهمیت آسیب شناسی انقلاب و زیان‌های غفلت که عامل مهمی در آسیب رسانی به انقلاب اسلامی است می‌فرماید:« یک کشوری وقتی آسیب می‌بیند که ملّتش بی تفاوت باشد راجع به آسیب‌ها.»

در بخش اوّل از پرونده «معجزه انقلاب» به مفهوم و ماهیّت انقلاب پرداختیم در این بخش در نظر داریم اهداف شکل‌گیری انقلاب را مورد ارزیابی قرار دهیم که شرح آن تقدیم می‌گردد.

اهداف شکل گیری انقلاب
هر شئی با ارزش همچون طلا و الماس، و هر حقیقت والا مانند خداوند متعال، برای این‌که نمی‌توان از جایگاه و ارزش آن گذشت و رسیدن به اصل آن نیز بسیار سخت است، جاعلان و منحرفان به دنبال جعل کردن و بدل سازی برای آن هستند و این فرآیند آن‌قدر زیاد صورت می‌گیرد که افراد عادی از تشخیص اصل با بدل عاجزند. یکی از جلوه‌­های این موضوع را می‌توان در ترسیم ابعاد و اهداف انقلاب اسلامی به وضوح مشاهده کرد. برخی از افراد معاند و مخالف، به دلیل این‌که ارزش و اثرگذاری انقلاب اسلامی در سال‌­های اخیر را نمی‌توانند کتمان کنند، دست به انحرافات ظاهری و بدل سازی مفهومی کرده‌اند تا اهداف انقلاب به مرور معکوس جلوه داشته شود و در نهایت ماهیّت انقلاب اسلامی در عمل به انحراف کشیده شود.

برای مثال وقتی افراد از شناخت طلای اصل از بدل عاجز شوند، به تمامی طلاها و جواهرات بدبین شده و از اصل منکر زیبایی و با ارزشی جواهرات خواهند شد. لذا در جنگ نرم ادارکی و شناختی دشمن، به صورت گام به گام، به دنبال استحاله هویّتی و شناختی مردم به ویژه جوانان نسبت به ابعاد ماهوی(مفهومی) و کارکردی(عملکردی) هستند تا در ذهن و عمل ناکارآمدی نظام اسلامی را تبیین نموده تا به مرور اصل انقلاب اسلامی را زیر سوال ببرند. لذا ضروری است که ما اهداف مورد نظر امام راحل و بزرگان انقلاب اسلامی را به زبان ساده و عینی تبیین نموده تا مردم به خوبی درک حقیقی و در عین حال واقعی از انقلاب پیدا کنند، بدین صورت که حالت افراط و تفریطی وجود نداشته باشد، یعنی نه شاهد افرادی باشیم که کورکورانه و متعصابه از اشکالات چهار دهه اخیر دفاع بی‌جا کنند و در سوی مقابل به هر بهانه و به صورت واهی نقاط مثبت را انکار نمایند.

اگر در یک نگاه ساده، بخواهیم ارکان و اهداف محوری انقلاب اسلامی را از بیانات و نگرش امام راحل، رهبر معظم انقلاب و بزرگان انقلاب اسلامی احصاء کنیم می توان سه رکن زیر را ترسیم کرد:

البته متأسفانه دشمنان اسلام، انقلاب و ایران، با هدف انحراف افکار عمومی و تغییر ابعاد شناختی مردم، با تکنیک­‌های رسانه‌ای، نفوذ سیاسی و حمایت از نیروهای منفعت طلب داخلی و ضعف­‌های موجود داخل کشور، اهداف بدلی و غیرواقعی را ترسیم کرده است تا به مرور نه تنها انقلاب اسلامی و انقلابی بودن به عنوان یک ارزش تلقی نشود، بلکه به عنوان یک ضد ارزش و امر نامطلوب ارائه گردد. در ذیل یک اصل بدلی برای ترسیم اهداف جعلی انقلاب اسلامی که می تواند جایگزین اهداف اصلی در ذهن جوانان و مخاطبان رسانه‌­های معاند قرار گیرد را می‌توان در شکل زیر مشاهده کرد.

این موضوع در یکی از بیانات رهبر معظم انقلاب به خوبی تبیین شده است: «… این تهاجم فرهنگی به دو صورت یا به دو معنا انجام می‌گیرد، یکی از معانی‌اش این است که بعد از آن‌که دشمن با ابزارهای نظامی و سیاسی و اقتصادی به جایی نرسید، به ابزارهای فرهنگی، یعنی به تبلیغات، هنر، کتاب، مقاله، رمان، فیلم های وارداتی و تولید دیگر کالاهای فرهنگی؛ به وسیله‌ی کسانی که در داخل ایران اسلامی زندگی می‌کنند، اما دلشان برای ایران، برای مردم ایران، برای عقاید و مصالح این ملّت نمی‌تپد بلکه دلشان برای منافع آمریکا و برای سرچشمه‌های گل آلود و متعفن فساد در کشورهای غربی می تپد، پناه آوردند. اما تعبیر دوم از تهاجم فرهنگی این است که فرهنگ انقلابی حاکم بر ذهنیّت جامعه را مورد هجوم قررا دهد. یعنی تهاجم فرهنگی عبارت است از این‌که دشمن از طریق مخصوص خود، حمله به امهات عقاید و پایه های فرهنگی جامعه را شروع کند، تا آن‌ها را در دل ها سست کند، فرض بفرمایید مسئله زهد و پارسایی و حتی اعتقاد به اصل ولایت و از این قبیل را مورد حمله قرار می‌دهد(۱)

اغراق نیست اگر بگوییم امروز عمده جریان کفر و استکبار در عالم در برابر جریان انقلاب اسلامی صف آرایی نموده و از هیچ کوششی برای خنثی سازی تأثیرات وسیع و عمیق آن بر جهان دریغ نمی کنند. در حال حاضر، دشمن از روش های گوناگونی برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی استفاده می‌کند لکن مؤثرترین روشی که طی سال های اخیر مورد استفاده قرار گرفته است، روش نرم و در رأس آن، پروژه استحاله سازی نیروهای مذهبی و حتی انقلابی است که با القاء شبهات ذهنی و ایجاد ناهماهنگی شناختی در ایشان به مرور دچار بیگانگی و استحاله شناختی و در نهایت بی هویّتی دینی و انقلابی شوند و به اردوگاه دشمن ملحق شوند.

انقلاب اسلامی همواره از درون و بیرون با آسیب‌ها و آفت‌هایی مواجه است که درصورت غفلت مردم و مسئولان، به تدریج به انحراف یا استحاله و یا نابودی کشیده می‌شود. امام خمینی درباره اهمیت آسیب شناسی انقلاب و زیان‌های غفلت که عامل مهمی در آسیب رسانی به انقلاب اسلامی است می‌فرماید:« یک کشوری وقتی آسیب می‌بیند که ملّتش بی تفاوت باشد راجع به آسیب‌ها

سیر تهاجم دشمن از هجمه نظامی تا هجمه فرهنگی  و از حجمه فرهنگی تا جنگ نرم، هوشیاری، خودسازی، برنامه ریزی، و وفاق و انسجام ملّی با تمسک به قرآن و سیره پیامبر (ص) و اهل بیت( ع) را می طلبد که مردم و مسئولین گفته‌ها، رفتارها و بیانات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری را به عنوان راهبرد اساسی موفقیّت و سعادتمندی وسرافراز ی جمهوری اسلامی ایران بدانند و در عمل نمودن به آن از هیچ کوششی دریغ ننمایند. شناخت از ترفندهای دشمن و ارائه راهکارهای جامع برای پیشگیری از  آسیب‌های آن به خصوص در مقوله‌ی جنگ نرم همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و هست.

رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) نیز بارها به حفظ نظام و تهاجم‌های فرهنگی دشمن توجه نموده‌اند: « تهاجم فرهنگی یک حقیقتی است که وجود دارد؛ می‌خواهند برروی ذهن ملّت ما و برروی رفتار ملّت ما -جوان، نوجوان، حتّی کودک – اثرگذاری کنند…»(۲) « غفلت از روحیه‌ی جهادی و ایثار، غفلت از تهاجم فرهنگی دشمن، غفلت از در کمین بودن دشمن، غفلت از نفوذ دشمن در فضای رسانه‌ای کشور، بی‌مبالاتی نسبت به حفظ بیت‌المال؛ این‌ها گناهان ماست، این‌ها نقاط ضعف ماست.»(۳)

از همین رو نیز، گزاره «دشمن درصدد استحاله جمهوری اسلامی است» بارها مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته و نسبت به آن هشدار داده‌اند. اهمیّت این موضوع از آن جهت است که دشمن از ابتدای انقلاب، یک سری از اقدامات را به منظور اثرگذاری و نفوذ بر عقاید و رفتار دولت و ملت ایران در دستور کار قرار داده است تا تحت پوشش آن‌ها، دگرگونی هویت فرهنگی و الگوهای رفتاری مورد قبول نظام سیاسی را رقم بزند، تا در بستر تغییر سبک زندگی مردم، زمینه های نفوذ خود در کشور را فراهم آورد. و رزمنده انقلابی دیروز و جوان جهادگر انقلابی امروز را به مرور نسبت به معجزه انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن مردّد ساخته و نسبت به آینده انقلاب، اسلام و ایران بی تفاوت سازد.

در پایان می­توان جمع بندی این یادداشت را در این بیان رهبر معظم انقلاب خلاصه کرد: « با انقلاب اسلامی، تهاجم فرهنگی متوقف شد و مجدداً آن فرهنگ و اخلاق و آداب و خلقیات اسلامی که در خمیر مایه مردم ما بود، زنده شد.بعد از جنگ، جبهه جدید تهاجم فرهنگی به شکل جدی مشغول کار شد. دشمنان فهمیدند باید عقبه ما که عبارت بود از اخلاق اسلامی، توکل به خدا و علاقه به اسلام را  بمباران کنند. … در مقابل تهاجم دشمن باید موضعی هجومی داشت و نه دفاعی. عمده نظر این‌ها سست کردن ایمان‌ها، کدر کردن امیدها، متشتت کردن جبهه‌ها و جذب کردن سرمایه‌هاست


۱)مقام معظم رهبری، مرکز صهبا، ۱۳۹۰٫
۲)بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، مورخ: .۱۳۹۲/۰۹/۱۹
۳)بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان نظام، مورخ: .۱۳۹۰/۰۵/۱۶

 

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)