۲۷ دی ۱۴۰۰ مصادف با   13 جمادی الثانی 1443
تاریخ: ۸ بهمن ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 647
کد خبر:70764
| ف | | |

تصویر واقعی ایران در برابر سیاه نمایی دشمن(3)

آمریکا به دنبال منابع ایران است

ما این را هم می‌دانیم که مشکل آمریکا با ایران بر سر منافع است؛ یعنی آمریکا سهمش را از نفت و معادن و جغرافیای ایران می‌خواهد. جغرافیای کشور ما بسیار وسیع است؛ مثلاً جزیره قشم ما از بحرین بزرگ‌تر است. خب وقتی آمریکا این وسعت را از شمال تا جنوب خلیج‌فارس می‌بیند، وحشت می‌کند. وقتی می‌بیند این کشور در عین حفظ استقلال پیشرفت‌های منحصر به فردی دارد، به هیچکس مدیون نیست و وابسته به تکنولوژی بومی خودش است، دچار هراس می‌شود، بنابراین مجبور است از طریق ناامیدسازی مردم، حرکت روبه‌جلوی ملت را روزبه‌روز کمتر کند و از این طریق اهداف خود را تامین کند.

پایگاه تحلیلی مصداق/ تصویرسازی در افکار عمومی یکی از مسائل مهمی است که اندیشمندان و سیاستمداران به اهمیّت آن صحه گذاشته‌اند، در خصوص جمهوری اسلامی هم تصاویر مختلفی به مردم دنیا ارائه شده، امّا در این میان تصویری که مردم ایران از نظام دارند، دست‌خوش فعل و انفعالات گسترده و گوناگون است. در همین راستا و با هدف شناخت اهداف و روش‌های دشمن برای سیاه‌نمایی، گفتگویی با «دکتر حجت اله مرادی» پژوهشگر و استاد دانشگاه داشتیم که در بخش اوّل به تصویر واقعی ایران در برابر تصویر سیاهی که دشمن از ما معرفی می‌کند و نقش نخبگان و خواص در مسئله پرداختیم. در ادامه و در بخش دوّم گفتگو، به شناخت اهداف دشمن و نیز آشنایی با عملیات‌های موازی علیه ملّت ایران پرداختیم در بخش سوم این مصاحبه به عملیات های موازی دشمن و مبحث افول آمریکا را بررسی نمودیم که در ادامه تقدیم می‌گردد.

  • به نظر شما هدف دشمن از عملیات‌های موازی و عملیات‌های رسانه‌ای چیست؟

به نظر بنده مهم‌ترین هدفی که آمریکا در تقابل رسانه‌ای با ایران دارد، القای یأس و نامیدی نسبت به آینده است.  می‌دانید که تقابل و مواجهه آمریکا با ایران از جهات گوناگون است، تقابل نظامی به عینیّت نرسیده، امّا تقابل سیاسی و اقتصادی‌ با ایران کاملاً آشکار است؛ یعنی هر جا می‌رویم و هر کاری می‌کنیم، آمریکا پیش روی ما است و هر کار اقتصادی که می‌کنیم، آن را برای خود و منافع‌اش نوعی تهدید می‌داند؛ ولی آن حوزه‌ای که تقابل در آن خیلی مشهود نیست و از چشم‌ها دور می‌ماند، تقابل روانی و پروپاگاندایی است که رقم می‌زند.

بنده بر «پروپاگاندا» و «عملیات روانی» تأکید می‌کنم، چون در این‌ تقابل قرار است برجسته‌سازی و سیاه‌نمایی صورت گیرد؛ سفید را سیاه و سیاه را سفید نشان دهند؛ خوب را بد و بد را خوب جلوه دهند. بنابراین به نظرم این تقابل به‌دنبال این است که مردم را از امید به آینده دلسرد کند. مهم‌ترین محور تلاش‌های رسانه‌ای آمریکا این است که بگوید در ایران امید به آینده روزبه‌روز در حال کم‌شدن است و دیگر جای امیدی نیست. القای این نکته باعث می‌شود مردم نسبت به خود، کشور، ظرفیّت‌ها و توانایی‌هاشان ناامید شوند؛ مثلاً ادّعا می‌کنند ما هر موقع بخواهیم نرخ دلار را تغییر می‌دهیم که همین یک نمونه از تبلیغات سیاه و پروپاگانداست. ناامیدسازی، مهم‌ترین هدف برای آن‌هاست؛ این‌که امید به آینده را کاهش دهند و ما را از توسعه و پیشرفت بازدارند. یعنی به جوان‌ها بگویند هر چه تلاش کنید، بازهم چیزی نیستید، تلاش شما فایده‌ای ندارد و آخر کار و برای برون رفت از وضع موجود باید با نظام سلطه راه بیایید.

ما این را هم می‌دانیم که یکی از مشکلات آمریکا با ایران بر سر تأمین منافع آن‌هاست؛ یعنی آمریکا سهم‌اش را از نفت و معادن و جغرافیای ایران می‌خواهد. جغرافیای کشور ما بسیار وسیع است؛ مثلاً جزیره قشم ما از بحرین بزرگ‌تر است. خب وقتی آمریکا این وسعت را از شمال تا جنوب خلیج‌فارس می‌بیند، وحشت می‌کند. وقتی می‌بیند این کشور در عین حفظ استقلال، پیشرفت‌های منحصر به فردی دارد، به هیچ‌کس مدیون نیست و وابسته به تکنولوژی بومی خودش است، دچار هراس می‌شود، بنابراین مجبور است از طریق ناامیدسازی مردم، حرکت روبه‌جلوی ملت را روزبه‌روز کمتر کند و از این طریق اهداف خود را تامین کند.

  • برخی مواقع شاهد این هستیم که آمریکا چند عملیات را به صورت موازی و در کنار هم پیش می‌برد، هدف دشمن از عملیات‌های موازی چیست؟

یکی از طراحی‌های آمریکا در مقابل دشمنان خود عملیات‌های موازی است. به عنوان مثال برای اثربخشی بیشتر تحریم، عملیات روانی را در کنار آن به کار می‌بندد و در کنار این دو و برای تاثیر بیشتر، از فشار سیاسی و دیپلماتیک بهره می‌برد. نمونه چنین فعالیت چند بُعدی و عملیات موازی را در طراحی‌های آمریکا علیه شوروی هم می‌بینیم.

در همین راستا، گام اوّل برای تعمیق اثربخشی تبلیغات سیاه و پروپاگاندا، «بهانه‌سازی» است. برای مثال در آذرماه سال جاری، آمریکا فعّالیّت در دو محور را علیه کشور ما و به موازات یکدیگر کلید زد؛ یکی بحث آزمایش‌های موشکی که در ایران اتّفاق افتاده، دوّم بحث سلاح‌های شیمیایی است. در واقع این دو موضوع را بهانه‌ کرده و تلاش می‌کند این‌ها را تبدیل به یک خواسته عمومی در سطح جهانی کرده و زمینه را برای اقدام سازمان‌های بین‌المللی فراهم آورد؛ یعنی تلاش می‌کند در کنار تحریم و تبلیغات سیاه، این دو موضوع را حقوقی‌کرده و فشار مضاعفی بر کشور وارد نماید.

در نمونه‎های مشابه نظیر عراق می‌بینیم بهانه‌سازی گام اول برای یک برنامه جدید است. برنامه‎ای که در ادامه به فضاسازی علیه کشور هدف، حقوقی‌سازی مسئله و استفاده از فشار بین‌المللی و در آخر هم به تهاجم نظامی می‌رسد. نه این‌که بخواهد یا بهتر بگویم بتواند با ایران چنین کاری کند؛ امّا می‌توان نمونه همین روند را در سال ۲۰۰۳ و در عراق دید. مشابه همین عملیات، فشار سیاسی فرانسه و آلمان بر مسائل موشکی ایران است که قطعاًض در هماهنگی با آمریکا صورت می‌گیرد.

نمونه همین عملیات‌های موازی پیش از برجام اتفاق افتاد. افزایش فشارهای بین المللی و اجماع علیه ایران از یک سو، افزایش تحریم‌ها و تهدیدها برای فشار اقتصادی بر مردم از سوی دیگر و در کنار این دو بازی رسانه‌ای برای تغییر گفتمان جامعه از مقاومت به مذاکره و سازش باعث شد که  ما را ذیل ماده ۷ بردند و آن قضایاً را پیش آوردند. در ادامه نفوذ را در دستور کار قرار دادند و با تلاش برای تغییر محاسبات مردم و مسئولین، برجام را چنان در نظر ما جلوه کردند که مسئولین از آن به فتح الفتوح دولت یاد می‌کردند و به یکدیگر نامه تبریک و تحسین می‌فرستادند. برجام نمونه خوبی برای مطالعه و شناخت نقشه‌های دشمن است.

 

* مدتی است که بحث افول و زوال آمریکا از سوی اندیشمندان مطرح شده و حتی مورد اشاره رهبر انقلاب نیز قرار گرفت، به نظر شما این موضوع بر چه مبنایی مطرح شده و پیگیری می‌شود؟

بنده حدود هفت‌سال مقاله‌ای به نام «افول قدرت نرم آمریکا» کار کردم که در فضای مجازی هم موجود است. زمانی که این مقاله را نوشتم، بسیاری از دوستان به بنده ایراد گرفتند، زیرا با چهره خاصی که اوباما در سطح بین‌‌المللی و جهانی داشت، این موضوع را غیرمحتمل می‌دانستند. من دلایل زیادی را از بُعد نرم در آن مقاله بیان کرده و افول آمریکا را پیشبینی کرده بودم.

امروز هم ترامپ کاملاَ از پیمان پاریس و بسیاری از پیمان‌های بین‌المللی مثل پیمان نفتا خارج شد و بی پروا به قیودات و میثاق‌های بین‌المللی پایبند نیست. خب من همین نکات را در آن زمان که مصادیق خیلی هم کمتری هم عیان شده بود در مقاله‌ام مطرح کردم و  گفتم قدرت نرم آمریکا روزبه‌روز در حال افول است و این امپراتوری در حال فروپاشی است.
امّا امروزه با ظهور ناسیونالیسم آمریکایی، سرعت این فروپاشی بیشتر می‌شود. شما از این طرف می‌بینید که مکرون می‌‌گوید ما در مقابل روسیه و آمریکا باید یک ارتش مستقل داشته باشیم یعنی شما آمریکایی که عضو ناتوست و به قول خودش بیشترین سهم را می‌دهد و دنیای غرب، غرب به معنای اروپا هم از آمریکا دچار وحشت شده به‌خاطر این ناسیونالیسم وحشتناک از نوع فرانکویی و از نوع موسیلینی که اتفاق افتاده یعنی آدم فضا را انگار یک فضای شبه‌قبل از جنگ جهانی دوم می‌بیند که ناسیونالیسم از بعد جنگ جهانی دوم شروع به رشد کرد و بعد آن فاجعه جنگ جهانی. به‌هرحال آمریکا هم از نظر توسعه اقتصادی با توجه به اینکه ترامپ یکسری کارهای اقتصادی انجام داده و محدودیت‌هایی برای واردات کالا ایجاد کرده و نرخ بیکاری را پایین آورده ولی ارزش دلار روزبه‌روز در حال کاهش است و از نظر اقتصادی می‌گویم، دیگر دلار پول واحد بین‌المللی نیست و کشورها به‌ دنبال تبادلات دوطرفه هستند مثل روسیه و ژاپن؛ ین و روبل را مبنای مبادلات خود قرار دادند. مثل اروپا که سعی نمی‌کنند دلار ملاک اقتصاد باشد. خب وقتی دلار در حال فروپاشی است، قدرت نرم آمریکا، مهاجرپذیری‌اش، کمک به ساختارهای بشردوستانه‌، کمک به گرسنگان آفریقایی و … امروز نیست؛ امروز در را به روی مهاجران بسته و ارتش را در مکزیک مستقر کرده تا کسانی که وارد آمریکا می‌شوند با ارتش آمریکا مواجه شوند.
بنابراین روز‌به‌روز با ظهور ناسیونالیسم، کاهش قدرت خرید دلار و همچنین وحشتی که به‌ویژه غرب(غرب به معنای اروپا) از آمریکا پیدا کرده که به‌دنبال ارتشی هستند برای مقابله با ارتش روسیه و آمریکا، نشان می‌دهد که هم قدرت نظامی و هم قدرت سیاسی‌ آمریکا هم در حال افول است.

یکی از شاخص‌های قدرت سیاسی یک کشور، سیاست‌سا‌زی است؛ امروزه آمریکا در دنیا توان سیاست‌سازی را ندارد و حتی در تحریم ایران که آرزویش این بود ۱۳ آبان شود و تولیدات ما را به صفر برساند نتوانست سیاست‌های خودش را اعمال کند. شما جذابیت‌هایی که الان در آمریکا هست ببینید اگر نگاهی به برندهای معروف که خود مردم استفاده می‌کنند بکنید؛ مثلاً برند ماشین دیگر برند شورولت، فیات و امثال این‌ها نیست. امروزه آمریکایی‌ها بیشتر تویوتا و ماشین‌های ژاپنی و آلمانی سوار می‌شوند.
درواقع آمریکا از داخل هم در حال فروپاشی است و دچار فقر و فلاکت شده امّا این هم به این معنا نیست که بگوییم فروپاشی آمریکا همین امروز اتفاق می‌افتد. زوال یک امپراتوری شاید یک دو یا سه دهه طول بکشد ولی زمینه‌های این زوال را امروزه در امپراتوری آمریکا می‌بینیم و این‌هایی که گفتم نشانه‌هایش است و ظهورش با آمدن ترامپ آغاز شد و نمود عینی پیدا کرد. وحشتی که امروز دنیا از آمریکا دارد نه به معنای ترس، وحشتی به معنای این‌که آدم عاقلی بر آمریکا حکومت نمی‌کند و انگار یک «چاقو به دست یک مست زنگی داده‌‎‌اند» و خطرش بیشتر شده. بنابراین دنیا دارد به سمت همگرایی در برابر واگرایی آمریکا از روابط بین‌الملل می‌رود.

 

* کلام آخر

خب دشمن که کارش دشمنی است و نمی‌توان از او توقعی داشت که ما را همان‌طور که هستیم، نشان دهد. اصلا دشمن وظیفه‌اش این است که ما را به بدترین شکل نشان دهد. حالا یک دشمن مثل آمریکا دور است و یک دشمن مثل رژیم صهیونیستی نزدیک است. نباید از آن‌ها توقع داشته باشیم که از ما یک چهره مطلوب نشان دهند؛ ما در واقع باید از خودی‌ها توقع داشته باشیم؛ از آن‌هایی که در صف انقلاب هستند و دل‌شان برای ایران می‌تپد. همین افراد که دوستان ما هستند باید جمع شوند و نشان دهند ایران  یک کشور بزرگ، زیبا و از لحاظ اقتصادی نسبت به خیلی از کشورهای دیگر، قوّی‌تر است. درحال‌حاضر، دنیا در مقابل ایران ایستاده؛ اروپا به ما وعده داد که آن ساختارهای مالی را راه‌اندازی می‌کند و آمریکا ما را تحریم کرد امّا با همه این‌ها هنوز ایران پابرجاست. این کشور، کشوری نیست که نادیده گرفته شود ولی ما می‌بینیم خود آن‌هایی که ادعا می‌کنند دل‌مان برای ایران می‌سوزد؛ دل‌مان برای ایران منهای مثلاً جمهوری اسلامی می‌سوزد، به این کار دامن می‌زنند و زمینه را برای دشمن فراهم می‌کنند. من گلایه‌ام از آن‌هایی است که برای ایران دلسوزی می‌کنند و گلایه‌ام از آن‌هایی است که جمهوری اسلامی را دوست دارند و عاشقش هستند چون تنها کشوری است که امروزه مقابل باج‌خواهی آمریکا و غرب به معنای اعم آن قرار گرفته و خوشبختانه تا به حال قوی مانده است. بعد از چهل سال، هر نوع تحریم و تهاجمی که شما بگویید؛ نظامی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حتی تهاجم به ساختار باورها و ارزش‌های مردم هنوز پابرجاست و گلایه من از نخبگان است که دراین‌مدت سکوت کرده‌اند و نمی‌بینند چه اتفاقی افتاده و آمریکا به‌دنبال چیست. آمریکا کشور به این وسعت را در منطقه نمی‌خواهد. کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس وقتی از جنوب به شمال نگاه می‌کنند، دست‌شان را روی چشم‌‌شان می‌گذارند و از دیدن ایران وحشت می‌کنند؛ کشوری که از ابتدا تا انتهایش با هواپیما باید دو ساعت روی هوا باشید تا در آخرین فرودگاهش فرود بیایید. من قصد توهین به کشورهای کوچک را ندارم امّا آن‌ها می‌ترسند و به‌دنبال این هستند که از هر طریقی به ایران آسیب برسانند و درواقع این‌ها وسیله‌ و ابزاری در دست آمریکا هستند تا بتوانند دلارها و ثروت‌شان را حفظ کنند. دیدید که ترامپ خیلی راحت به آن‌ها توهین می‌کند و بدترین لقب‌ها را به آن‌ها می‌دهد مثل همان لقب «گاو شیرده» که گفته بود اگر ما دو هفته نباشیم شما فرو می‌ریزید. خب برای این‌که بتواند پول جمع و جذب کند باید کشوری را مثل ایران یک کشور مهاجم نشان دهد درصورتی که ایران حداقل در ۲۰۰ سال اخیر در هیچ جنگی پیشقدم نبوده و همیشه دفاع کرده و بعد از انقلاب هم جمهوری اسلامی پیشقدم هیچ جنگ و تهاجمی نبوده و کارش فقط دفاع بوده است. در هشت سال دفاع مقدس دفاع کرد، به عراق حمله شد به این کشور کمک کرد برای این‌که از شر داعش خلاص شود، دلارش را کشورهای حاشیه خلیج‌فارس دادند و دفاع و خونش را ایران داد. اگر به سوریه تهاجمی شد، داعش حضور پیدا کرد و ایران بود که برای دفاع رفت و از جان و سرمایه‌اش مایه گذاشت تا مردم دنیا را حفظ کند. ما امروزه حافظ دنیا هستیم و این یک واقعیت است. امروزه ایران به‌عنوان اینکه خط مقدم مبارزه با داعش بود، اکنون در چهل سالگی انقلاب می‌توانیم بگوییم دنیا را از شر داعش نجات داد. خون جوانان ایرانی و شجاعت سربازان ایرانی باعث شد دنیا از شر داعشی که به‌شدت پلید و خطرناک بود، راحت شود. چه کسی است نداند ایران بود که در عراق مقابل داعش ایستاد و مقاومت کرد، چه کسی است که نداند امروز، اقلیم کردستان عراق مدیون خون جوانان ایرانی است، کیست که نداند بغداد مدیون دلاوری‌های جوانمردان ایرانی است، کیست که نداند در سوریه این جوانان شجاع ایرانی بودند که مقابل داعش قرار گرفتند و هجوم آوارگان به سمت اروپا را ایران مهار کرد. اگر سربازان و دلاورمردان ایرانی نبودند، امروز هجوم آوارگان و مهاجران به سمت اروپا از عراق، سوریه، یمن و کشورهای دیگر روان بود و الان داعش همه‌جا را طبق نقشه‌ای که داشت، تسخیر کرده بود و در پیاده‌روهای اروپا مهاجران و آوارگان ساکن بودند.

بله، دنیا و به ویژه اروپا مدیون ایران هستند که الان اگر اروپا امنیّت دارد، به‌واسطه خون شهدای ایرانی است که در عراق و سوریه بر زمین ریخته شد. امروزه اگر اروپا و کشورهای خاورمیانه از شر یک ایدئولوژی خطرناک و سیاه نجات پیدا کردند، مدیون شجاعت و دلاوری‌های جوانان ایرانی هستند امّا درحال‌حاضر دنیا به جای تشکر از ایران به‌خاطر این مبارزه‌اش در تقابل با ایران است درصورتی‌که کشور ما هیچ‎وقت در هیچ برهه‌ای از زمان، شروع‌کننده هیچ جنگ و تهاجمی نبوده و نخواهد بود.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)