۲۹ مرداد ۱۴۰۱ مصادف با   22 محرم 1444
تاریخ: ۱۹ دی ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 754
کد خبر:70386
| ف | | |

تصویر واقعی ایران در برابر سیاه نمایی دشمن(1)

آمریکا فقط «پیشرفت‌ نظامی» ایران را برجسته می‌کند!

وقتی به صورت عینی وارد تحلیل شاخص­‌ها می‌شویم و آمارهای واقعی را بررسی می‌کنیم، شاهد آن هستیم که در مقایسه با خیلی از کشورها در دنیا، نه‌ تنها از نظر پیشرفت و توسعه رتبه بدی نداریم بلکه نرخ رشد ما بسیار بالاست؛ در تولید علم، نانو و فناوری‌هایی مثل فناوری‌های هسته ای و پزشکی، زیرساخت‌هایی مثل راه‌سازی، سازه‌های دریایی، در حوزه نفت، گاز و در حوزه نظامی و … . که آمریکا این مورد نظامی را خیلی برجسته می‌کند و تلاش دارد برای مشکل آفرینی، پیشرفت‌های ما را فقط در حوزه نظامی برجسته ‌کند تا به این ترتیب سایر کشورها را از ایران ترسانده و به اجماع بین المللی علیه جمهوری اسلامی دست یابد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ تصویرسازی در افکار عمومی یکی از مسائل مهمی است که اندیشمندان و سیاستمداران به اهمیّت آن صحه گذاشته‌اند، در خصوص جمهوری اسلامی هم تصاویر مختلفی به مردم دنیا ارائه شده، اما در این میان تصویری که مردم ایران از نظام دارند، دست‌خوش فعل و انفعالات گسترده و گوناگون است. در همین راستا و با هدف شناخت اهداف و روش­‌های دشمن برای سیاه‌­نمایی، گفتگویی با «دکتر حجت اله مرادی» پژوهشگر و استاد دانشگاه داشتیم که بخش اول آن در ادامه تقدیم می‌گردد.

*با سلام و تشکر از فرصتی که در اختیار مصداق گذاشتید، در خصوص تلاش دشمن جهت نفوذ در افکار مردم ایران، سیاه‌نمایی وضع موجود و در مقابل تصویر واقعی جمهوری اسلامی توضیح بفرمایید.
تصویری که ما در حال‌ حاضر از کشورمان داریم، تصویری مبتنی ‌بر واقعیت‌هاست؛ پروژه ای را اخیراً مرکز انقلاب اسلامیِ دانشگاه امام حسین(ع) انجام داده، تحت عنوان «ایران۲۰» که در برنامه‌سازی‌­های حول آن، اکثر نخبگان در جریان آن قرار گرفتند. ما در این پژوهش علمی شاهد رکوردهایی هستیم که جمهوری اسلامی کسب کرده و توانایی‌های گسترده‌ای را می‌بینیم که در حوزه‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی، اقتصادی، سیاسی و نظامی بدست آورده است. با وجود این توفیقات و پیشرفت‌هاست که ما توانستیم پس از گذشت چهل سال همچنان ثابت قدم و فعال و اثر گذار بایستیم و بر خلاف تلاش دشمن، در حوزه‌های مختلف نه ‌تنها رکود و عقب‌نشینی نداشتیم بلکه توانستیم سرآمد بسیاری از کشورها باشیم.

این‌ آمارها و پیشرفت‌­های خیره کننده، در واقع چهره واقعی انقلاب و نظام است که می‌شود در چهل سالگی آن دید. امّا در برابر این پیشرفت‌ها، چهره نظام و انقلاب با شدت توسط دشمن سیاه‌نمایی می‌شود. می‌توان گفت این‌که امروز ما در ایران چه تصویری از خودمان داریم و برداشتی که اکثر مردم ایران در حال‌حاضر از کشور دارند، برداشتی مبتنی یا در کمترین حالت متاثر از فعالیت‌های تبلیغاتی دشمن است؛ فعالیت‌­هایی که تلاش دارد القا کند ایران در فقر و فساد اول است، اقتصاد از هم متلاشی شده و ناامیدی و نگرانی در آن اوج گرفته و به‌طور کلی تصویری کاملاً سیاه پیش‌­چشم مخاطب ترسیم کند. امّا وقتی به صورت عینی وارد تحلیل شاخص­‌ها می‌شویم و آمارهای واقعی را بررسی می‌کنیم، شاهد آن هستیم که در مقایسه با خیلی از کشورها در دنیا، نه‌ تنها از نظر پیشرفت و توسعه رتبه بدی نداریم بلکه نرخ رشد ما بسیار بالاست؛ در تولید علم، نانو و فناوری‌هایی مثل فناوری‌های هسته ای و پزشکی، زیرساخت‌هایی مثل راه‌سازی، سازه‌های دریایی، در حوزه نفت، گاز و در حوزه نظامی و … . که آمریکا این مورد نظامی را خیلی برجسته می‌کند و تلاش دارد برای مشکل آفرینی، پیشرفت‌های ما را فقط در حوزه نظامی برجسته ‌کند تا به این ترتیب سایر کشورها را از ایران ترسانده و به اجماع بین المللی علیه جمهوری اسلامی دست یابد.

بنابراین اگر نگاهی منصفانه و واقعی به کارنامه انقلاب بیاندازیم، خواهیم دید که ما در این چهل سال، روندی رو به توسعه و رشد داشتیم. امّا اگر فقط نگاهمان به خارج باشد و تصویرمان از ایران، همان تصویر آمریکایی باشد که VOA، بی‌بی‌سی، شبکه اینترنشنال و پول‌های نفتی عربستان و…نمایش می‌دهد شاهد کشوری عقب افتاده و درگیر مسائل مختلف هستیم که نه تنها پیشرفت و توسعه­‌ای نداشته، بلکه همه داشته‌های خود را از دست داده و این‌جا این سوال مطرح می‌شود که در صورت پذیرش این ادعای دشمن، پس دلیل این حجم از دشمنی و سنگ اندازی با یک کشور عقب افتاده و درگیر مسائل مختلف چیست؟

در خصوص فعالیت دشمن در جنگ تبلیغاتی و سیاه‌نمایی، به عنوان مثال در بحث دلار و ارز شاهد بودیم که این مسئله به اندازه‌ای که بُعد روانی داشت و انتظار تورمی که در جامعه ایجاد کرد، واقعیت خارجی نداشت. وقتی موج روانی روزبه‌روز کمتر شده و آن تبلیغات ویژه دشمن بر فشار تحریمی «۱۳آبان» شکست خورد، مردم دیدند که نه تنها فروپاشی اقتصادی، سیاسی و نظامی اتفاق نیافتاد، بلکه همه‌چیز برعکس شد و اوضاع اقتصاد رو به سامان گذاشت. در این پروژه فضای رسانه ای دشمن به نحوی پیش رفت که که انگار «۱۳ آبان» روز فاجعه ایران با نگاه فیلم‌های آخرالزمانی است و حتی دیدیم ترامپ به عنوان بازیگری رسمی در این عرصه، پوستری برگرفته از فیلم «تاج و تخت» در صفحه شخصی خود منتشر کرد که در آن قید شده بود«من دارم میام»؛ یعنی یک فضای آخرالزمانی برای ما درست کردند که ۱۳ آبان، پایان همه این قضایاست. همان‌طور که انتظار می‌رفت هم برخی از مردم ایران هم درگیر این فضاسازی رسانه‌ای شدند. امّا مشکل کجاست که هنوز برخی از مردم در این بازی دشمن نقش فعال به خود می‌گیرند؟ مشکل ما این است که خودباوری‌مان کم است، یعنی خودمان توانایی‌هایمان را باور نداریم. ما با دنیا تعامل داریم امّا به توان داخلی هم اطمینان داریم.
امروز که نقشه‌های دشمن نقش بر آب شده، شاهد آن هستیم که وضع کسب‌وکار، وضع دلار و وضع اقتصاد در حال رونق نسبی است و آن تبلیغات پروپاگاندا و تبلیغات خصمانه که ایجاد شده بود دیگر تمام شده و نسبتاً وضعیت به حالت عادی برگشته است.

* نقش مردم، نخبگان و رسانه‌ها در ایجاد تصویرسازی درست و واقعی (نه مثبت و نه منفی) چیست؟
عالم سیاست و تبلیغات، دنیای ساختن تصویر ذهنی است؛ یک تصویر ذهنی مطلوب و یا یک تصویر ذهنی نامطلوب در مقابل تصویر واقعی. وظیفه اندیشمندان، نخبگان و کسانی که در حوزه تبلیغات و رسانه هستند، این است که دستاوردهای انقلاب را به صورت واقعی  نمایش دهند. شما وقتی از ایران خارج شوید، می‌بینید تهران یک شهر زیباست. خیلی‌ها می‌گویند ایران اصلاً هیچ‌چیز ندارد، این‌ها از تهران و ایران خارج نشده‌اند. شما وقتی تهران را با شهرهای بزرگی مثل پاریس مقایسه کنید، می‌بینید حتی در مسئله ای مثل ‌نظافت معابر شهری و جمع‌آوری زباله، شرایط تهران بسیار بهتر است و این حجم از فضای سبز، پل، بزرگراه، ساختمان‌های زیبا در آن وجود دارد. امّا در رسانه‌های غربی ما چه تصویری داریم؟

ما چون از تهران و ایران خارج نشدیم، مقایسه‌ و تصویر ذهنی‌مان براساس آن چیزی که برای مثال VOA یا شبکه اینترنشنال سعودی و یا شبکه من و تو برای ما می‌سازند، شکل می‌گیرد. ما اگر بخواهیم یک تصویر درست و واقعی داشته باشیم، این تصویر باید توسط سازمان‌های غیردولتی در ایران ساخته شود.

من اصلاً اعتقاد ندارم که سازمانی مثل صداوسیما برای ما تصویر درست را بسازد. این کار مهم، کار یکسری جوان مومن متعهد است که به هیچ نهاد و سازمانی وابسته نیستند. همان‌طور که در جبهه مقابل، وقتی حادثه ای رخ می‌دهد، عده ای می‌روند آن را برجسته می‌کنند. مثلاً در مدرسه‌ای یک تجاوز اتفاق افتاده، یک عده افراد ظاهراً مستقل و غیر وابسته شروع می‌کنند به جنجال سازی و بزرگ‌نمایی؛ آیا واقعاً در اروپا یا آمریکا این اتفاق نمی‌افتد؟ قطعاً اتفاق می‌افتد امّا چنین جنجال‌­هایی اتفاق نمی‌افتد. وقتی آمارهای سازمان‌های بین المللی را بررسی می‌کنیم  در میابیم میزان جرایم جنسی ایران در دنیا، جزو رتبه‌های پایین است؛ امّا تصویری که از ایرانی و برای مردم ساخته می‌شود، یک تصویر ناامن است که در ایران مدارس این‌گونه هستند و امن نیستند. یعنی این تصویر، یک تصویر مبالغه‌‎آمیز است. در اروپا و آمریکا و به‌طور کلی همه دنیا افراد هستند که اختلالات و انحرافات جنسی دارند. نُرم این اختلالات جنسی در بین افراد در دنیا ثابت است؛ یعنی در تمام دنیا افرادی هستند که به بیماری بچه خواهی دچارند و حتی این آمار در کشورهای اسکاندیناوی، آمریکا، اروپا و… به نحو چشم­گیر‌تری وجود دارد. بنابراین این یک بیماری و یک ناهنجاری اخلاقی و اجتماعی است و فقط منحصر در کشور ما نیست، امّا با هوچی‌گری رسانه‌ای و جنجال تبلیغاتی طوری در کشور ما تصویرسازی شده که تمام والدین دچار ترس و دلهره ‌شوند.

چند مدرسه در این ۴۰ سال یک‌بار مورد تهاجم مسلحانه قرار گرفته‌اند؟ حتی یک مورد هم نداریم! امّا در این دو سه سال اخیر ببینید چندتا از مدارس آمریکا مورد تهاجم قرار گرفته که در آن دانش‌آموزان خردسال قتل‌عام شدند، ولی هرگز این اتفاق را در آن‌جا به‌عنوان یک معضل نمی‌بینید و یک پدیده طبیعی است که یک آدم (۱) Anti Social و کسی که بیماری روانی دارد و از کشتن لذت می‌برد، این کشتار را انجام داده، دستگیر و محاکمه‌ شده و در تیمارستان بستری شده است. حالا همین پدیده در کشور ما در سطح کمتر اتفاق می‌‎افتد و به‌ عنوان یک ناهنجاری عام موجود در مدارس شناخته می‌شود.

شما به آمارهای کودک‌آزاری کتاب‌های آمریکایی مراجعه کنید؛ کودک‌آزاری‌هایی که در ایالات متحده توسط محارم (عمو، دایی، خاله و حتی والدین) انجام می‌شود را با آمار کودک‌آزاری در ایران مقایسه کنید؛ اصلاً قابل مقایسه نیست، امّا الان تصویر یک ایرانی از ایران این است که همه مدارس ناامن است درصورتی که مدارس ما از این لحاظ امن‌ترین مدارس در منطقه هستند ولی تصویری که به ما ارائه شده، یک تصویر کاملا مخدوش است. آیا کودک‌آزاری در آفریقا، آسیا، اروپا، روسیه، چین و… موجود نیست؟

بیمار روانی در همه جای دنیا وجود دارد و براساس آمارهای (۲)DSM5 که خود آمریکایی‌ها که برای نشانه‌های اختلالات روانی در نظر گرفته‌اند یا براساس WHO که سازمان بهداشت جهانی اعلام می‌کند، این اتفاق‌ها رخ می‌دهد؛ امّا سیاه نمایی و جنجال آفرینی نمی‌شود و صرفاً به‌عنوان یک بیماری و پدیده طبیعی با آن مواجهه می‌شود.

 

ادامه دارد …


(۱) ضد اجتماعی
(۲) نسخه پنجم  یک راهنمای تشخیص و آمار اختلالات روانی است.

نظرات کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
Subscribe
guest
1 دیدگاه
oldest
newest most voted
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
علی
3 سال گذشته

ممنون از سایتتون

[gs_logo title="yes" posts="30" order="ASC" logo_cat=" " mode="vertical" speed="700" inf_loop="0" ticker="1" logo_color="gray_to_def"]