۳۰ دی ۱۳۹۷ مصادف با   13 جمادی الاول 1440
تاریخ: ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 968
کد خبر:68317
| ف | | |

مفهوم فرهنگ انقلابی در تحقق گفتمانی انقلاب (7)

ارکان جامعه اسلامی

برای تحقق جامعه مطلوب باید تمامی نظام ها براساس مدیریت فرهنگ محور ترسیم و اداره شود، « در این رویکرد، هدف نهایی هر تغییر و تحوّلی در عرصه های فعالیت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی بهبود کیفی نظام اعتقادات، باورها و ارزش های متعلق به فرهنگ آن جامعه می باشد. این رویکرد مدیریتی را در مدیریت انبیاء الهی و در قرون اخیر در بعضی حکومت های ایدئولوژیک مشاهده می کنیم.

براساس متون اسلامی می توان با تکیه بر نظریات اندیشمندان اسلامی، اصول و مشخصه های کلی از جامعه مطلوب اسلامی را استخراج و آن را به عنوان جامعه «بهتر» الگو قرار داد و براساس این خصوصیات، به نقد وضع موجود پرداخت و محورهای تغییر و تحوّل را در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شناسایی کرد.

«… اساسا تمامی نظام های سیاسی موجود در کشورهای مدعی تلاش برای توسعه هستند، امّا توسعه به طور عمده در افزایش رفاه و گسترش حوزه انتخاب مردم در مسائل مادی و رفاهی خلاصه می شود. و در نتیجه غائی و غالب در تلاش های علمی و کشف فناوری های نوین نیز به عنوان مقدمه ای در همین راستا نمود پیدا می کند. آنچه باعث می گردد نظام اسلامی را با سایر فرایندهای مدیریتی در سایر کشورها متفاوت سازد، همین بهره گیری از رشد و توسعه مادّی برای تکامل بخشیدن به ارزش های اصیل و ثابت انسانی است که با تکیه بر وحی، فطرت و عقلانیت انسان استخراج می گردد.»[۱]

جوامع مختلف به ویژه نظام اسلامی که در دوره اخیر انقلاب اسلامی در ایران جلوه ای از نظام اسلامی است، برای ایجاد، استقرار، تثبیت و رشد خود نیازمند تعریف، تحقق و بازتعریف نظام های چهارگانه ذیل است:

بعد از گذشت حدود چهار دهه از انقلاب اسلامی در ایران انتظار می رود که همانند مسائل سیاسی (اعم از حفظ تمامیت ارضی، تقویت سیستم دفاعی و امنیتی و …) که پیشرفت قابل توجهی داشته ایم، مسائل اجتماعی(مشارکت عمومی و بهبود ساختار ها و نهادهای اجتماعی) و نیز امورات اقتصادی(تولید ملی، بهبود فضای کسب و کار و سایر موضوعات مرتبط) و از همه مهم تر مباحث ساده فرهنگی(بهداشت فکری و اخلاقی، صله رحم، ترافیک و …) نیز در حد قابل قبولی رشد یابد. نه تنها در این موضوعات سه گانه فوق پیشرفت قابل توجهی را نداشته ایم، بلکه اصل و مبنای حرکت که همان تحقق آرمان های دینی و ایجاد تمام خواسته های نورانی بشری است نیز در هیاهوها و جنجال های سیاسی(فتنه)، اجتماعی(اعتیاد، دزدی و … )، اقتصادی(اختلاس، رشوه و …) و فرهنگی(فساد، بی حجابی و …) ناپدید شده است و یا حداقل می توان گفت از اولویت های اصلی عموم مردم و دغدغه های جدّی مسئولین میانی جامعه خارج شده است.

در مقابل چنین عملکردی، قابل تصورات که مدیریت یک نظام اجتماعی برای ماندگاری خویش، ارزش های معنوی و اخلاقی را قربانی توسعه اقتصادی و رشد رفاه مادّی نماید و یا اساسا خود را نسبت به تحولات اعتقادی و فرهنگی بی طرف اعلام نماید و در عمل تحولات فرهنگی را نتیجه تحولات اقتصادی و سیاسی جامعه سازد. حال با این گروه بندی فعالیت­ها، می توان رویکردهای زیر را شناسایی کرد:

برای تحقق جامعه مطلوب باید تمامی نظام ها براساس مدیریت فرهنگ محور ترسیم و اداره شود، « در این رویکرد، هدف نهایی هر تغییر و تحوّلی در عرصه های فعالیت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی بهبود کیفی نظام اعتقادات، باورها و ارزش های متعلق به فرهنگ آن جامعه می باشد. این رویکرد مدیریتی را در مدیریت انبیاء الهی و در قرون اخیر در بعضی حکومت های ایدئولوژیک مشاهده می کنیم. از نظام مدیریت اسلامی در جامعه­ائی که با عنوان جمهوری اسلامی معرفی می شود، به استناد آیه مبارکه(سوره ذاریات، آیه ۵۶) نیز انتظار می رود که اگر توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را دنبال می کند، همگی را به سمتی هدایت نماید که در نهایت زمینه اعتلای اخلاق و معنویت و یک زندگی تکامل بخش انسانی را بسترسازی نماید.»[۲]


(۱) بنیانیان، حسن. ۱۳۸۷٫ «فرهنگ در مدیریت توسعه اسلامی». انتشارات سوره مهر. چاپ اول. صص ۲۲ و ۲۳٫
(۲) همان. ص ۲۳٫

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

اصل عدالت اگر چه به عنوان یکی از مهمترین رکن های دین اسلام مطرح اسـت اما تـاکنون بیـان روشن و کاملی درباره معیارهای عدالت، بویژه در حوزه «اقتصادی و نسبت آن با عدالت اجتمـاعی» توسط متفکران اسلامی ارائه نشده اسـت. امام خمینی(ره): در ترسیم مسیر حرکت جمهوری اسلامی، عدالت را به عنوان سنگ‌بنایی اساسی معرفی […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)