۲۶ خرداد ۱۳۹۸ مصادف با   12 شوال 1440
تاریخ: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 5,243
کد خبر:68226
| ف | | |

در گفتگو با حجت الاسلام رحمانی بررسی شد؛

ضربه ی بزرگ سبک زندگی اشرافی بر بدنه انقلاب

آنچه امروز نظر به شواهد مشهود شده این است که افراد تاجر و سرمایه دار که متاسفانه از اندیشمندان و حاکمان جامعه هم محسوب می شوند، رفتار غیر انقلابی از خود نشان می دهند و این باعث می شود که جامعه ضربه های بزرگی را از شرایط موجود متحمل شود.

پایگاه تحلیلی مصداق/ شیوه زندگی از جمله مسائلی است که نیاز به تحقیق و پژوهش از جانب علمای دین دارد تا بتوان الگویی به مردم جامعه عرضه نمود، سبک زندگی انقلابی، متاثر از دو عنصر ایمان و انقلابی بودن است. برای بررسی زوایای بیشتر از سبک زندگی انقلابی و عوامل موثر بر آن با حجت السلام علی رحمانی استاد حوزه و دانشگاه به گفتگو پرداختیم؛ که چکیده آن در ذیل می‌آید. 

برای ورود به این بحث ابتدا باید باز تعریفی از واژه های پرکاربرد در این موضوع داشته باشیم. ما یک سبک زندگی داریم و یک رفتار فردی یا اجتماعی؛ رفتار ها وقتی تبدیل به سبک می شوند که در وجود انسان نهادینه شده باشد و این نهادینه شدن رفتار فردی را شکل می دهد. همین رفتار اگر در یک اجتماع نهادینه شود در ابتدا به فرهنگ و در گام بعدی به سبک زندگی این گروه از انسان ها تبدیل می شود.

سبک زندگی انقلابی یعنی روش و رفتارهای که یک فرد انقلابی در خود نهادینه کرده و این رفتار در جامعه پیرامونی او هم نهادینه شده است. چنانچه با نگاه انقلاب اسلامی بنگریم مهمترین شاخص سبک زندگی انقلابی«مبارزه با ظلم و بی عدالتی» است؛ به عبارتی اگر این شاخصه بخشی ازسبک زندگی فردی و اجتماعی یک فرد نباشد می توان بیان کرد که او سبک زندگی انقلابی ندارد.

به عنوان مثال داستان موسی و خضر را که در قرآن آمده نگاه کنید؛ موسی در برابر خضر چندین مرتبه اعتراض می کند و نمی تواند در برابر اتفاقات پیرامون خود ساکت بنشیند، این آدم انقلابیست که نمی تواند در مواجهه  با بی عدالتی که از منظر خودش رخ می دهد سکوت کند.

فضای حاکم بر همه انباء و سبک زندگی ای که در دستورکار داشتن بر اساس آیه ۲۵ سوره حدید-لَقَد أَرسَلنا رُسُلَنا بِالبَیِّناتِ وَأَنزَلنا مَعَهُمُ الکِتابَ وَالمیزانَ لِیَقومَ النّاسُ بِالقِسط؛ ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم، و با آنها کتاب (آسمانی) و میزان (شناسایی حقّ از باطل و قوانین عادلانه) نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند؛- یعنی برقراری عدل و مبارزه با ظلم که سبک زندگی حضرت بقیه الله العظم(عج) هم همین گونه است.

به نظر من دوّمین شاخصه ای که در سبک زندگی انقلابی می توان به آن اشاره کرد؛ سبک زندگی انسان های مجاهد است. مجاهد یعنی انسانی که تلاش حداکثری را سرلوحه خود قرار می دهد. و این مجاهدت در تمام عرصه های فردی و اجتماعی نمود دارد یک جایی جهاد با نفس و در جایی جهاد فی سبیل الله با دشمن بیرونی است؛ مبارزه در سبک زندگی او نمود دارد؛ پس شاخص دوم «زندگی با روحیه جهادی» است. ممکن است فردی با بی عدالتی مخالف باشد ولی با آن مبارزه نمی کند. یک انسان انقلابی دارای روحیه جهادی است. پیوسته و در کنار این دو شاخص بیان شده باید به شاخص سوم با عنوان «استقامت در مبارزه» اشاره کرد. برای نمونه سبک زندگی حضرت زینب (س) سبک زندگی با شاخص های انقلابیگری است؛ چرا که علاوه بر مبارزه با بی عدالتی و مجاهدت صبر را هم در خود جای داده؛ رهبر انقلاب در دیدار با جمعی از دانشجویان(۱) به این صبرانقلابی اشاره فرمودند.

مشخصه بعدی که از یک انسان با سبک زندگی انقلابی باید نام برد این است که نو دوستی و حفظ کرامت های انسانی در این افراد موج می زند. بنابراین شاخص چهارم«حفظ کرامت های انسانی» است که دشمن هیچ گاه آنها را رعایت نمی کند؛ ولی در بین انسان های انقلابی دارای اهمّیت بسزای است.

در همین راستا و با حفظ همه شاخص های مطرح شده احساس برادری و همزاد پنداری که در ادبیات عرب از آن با عنوان«مواسـات» یاد می شود؛ شاخص بعدی است. یعنی یک انسان انقلابی حاضر نیست بهرمندی بیشتری از منابع و منافع اقتصادی از دیگران داشته باشد. در مقابل افرادی هم وجود دارند که در رفاه کامل به سرمی برند و درد اجتماع را نمی فهمند. عدم رعایت مساوات بعنوان آفت می تواند یک فرد انقلابی را با هدایت به سمت مادی گرایی و برتری جویی، تکاثر، تجملات و …  از مسیر انقلابی خود کاملاً خارج کند.

شاخص های پنج گانه ی بیان شده اگر همزمان در یک فرد نمود و بروز داشته باشد، یک انسان با سبک زندگی انقلابی را مجسم می کند؛ که این افرد بسیار محدودند. اگر در جامعه ای درصد قابل اتکایی از این انسان های انقلابی حاضر باشند و این تفکر درعموم  جامعه حاکم باشد یک جامعه انقلابی را تشکیل می دهند. در جامعه ما افرادی این گونه ناشناخته هستند امثال حججی ها که قبل از شکوفایی کسی آن ها را نمی شناسد و گمنام هستند که برخی از اندیشمندان و صاحب نظران همین ویژگی «گمنامـی» را یکی از شاخص های بیان می-کنند. ولی باید اضافه نمود که تفکر جامعه امروز ما از سبک زندگی انقلابی دور شده است؛ در حالی که انقلابیون در جامعه حضور دارند ولی برآیند حرکت جامعه از این تفکر نسبت به سال های گذشته فاصله گرفته است.

 

بنده معتقد هستم چند گروه به صورت مستقیم بر فرهنگ عمومی جامعه تأثیر گذارند. یعنی اگر این گروه های انقلابی شوند جامعه را به سمت انقلابی شدن سوق می دهند.

گروه اول دست اندرکاران سیاست و حاکمیت هستند، که اگر مانند گذشته انقلابی می ماندند جامعه ما در این ویژگی ها پایداری نشان می داد. متاسفانه بخشی از حاکمیت به حاکمیت پول، سرمایه، خود برتر بینی، تبدیل شده؛ که با میار های انقلابی و اسلامی فرسنگ ها فاصله دارد.

عالمان دینی و اندیشمندان دسته بعدی هستند که با فاصله گرفتن آنها از روحیه انقلابی، جامعه را در خلاف جهت انقلابی بودن حرکت می دهند؛ بنظرم برخی از عالمان دین خواسته یا ناخواسته تمایلات مادی و مادیگرایانه را رواج می دهند.

گروه بعدی که بنده به شواهد روایات متعدد به آن معتقدم و ممکن است جامعه شناسان این مورد را به راحتی قبول نکند، طبیبان جامعه است. و دسته پایانی که بر روی انقلابی بودن و ماندن یک جامعه نقش دارند تجار و یا سرمایه داران جامعه هستند؛ که با میل این گروه به انقلابی بودن و فارغ شدن از تمایلات دنیایی برآیند حرکت جامعه را انقلابی می کنند.

آنچه امروز نظر به شواهد، مشهود شده این است که افراد تاجر و سرمایه دار که متاسفانه از اندیشمندان و حاکمان جامعه هم محسوب می شوند، رفتار غیر انقلابی از خود نشان می دهند و این باعث می شود که جامعه ضربه های بزرگی را از شرایط موجود متحمل شود.


(۱) ۱۳۹۷/۰۳/۰۷

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)