۲۶ خرداد ۱۳۹۸ مصادف با   12 شوال 1440
تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 7,296
کد خبر:68180
| ف | | |

در پاسخ به شبهه اشتباه رهبر انقلاب در مذاکره با آمریکا مطرح شد:

اگر مردم با امیرالمومنین(ع) همراه بودند زیر بار حکمیت نمی رفت

حضرت امام(ره) تحلیل کوتاه و ظریفی نسبت به این موضوع دارند و می فرمایند: «منحرفین باعث پذیرش صلح  شدند.» اگر مردم با امیرالمومنین(ع) همراه بودند هیچگاه حکمیت را نمی پذیرفت. همانطور که منحرفین امام حسن(ع) را وادار به پذیرش صلح کردند.

پایگاه تحلیلی مصداق/ دیدار اخیر رهبر انقلاب و بخشی از سخنان حذف شده ایشان در مورد تجربه مذاکره مجدد با آمریکا که مورد دست اندازی و مانور رسانه ای فعالان فضای مجازی و سوء استفاده دشمن قرار گرفت، موضوع گفتگوی خبرنگار مصداق با حجت الاسلام سید سعید لواسانی امام جمعه لواسانات بود که مشروح آن در ادامه تقدیم می گردد؛

شما در عالم وجود فردی با مدیریت و درایت امیرالمومنین(ع) نخواهید یافت. امام حسن مجتبی(ع) هم از این مدیریت و درایت بی بهره نیست؛ اما چرا امام علی(ع) مجبور به پذیرش حکمیت شد؟ و امام حسن(ع) صلح را پذیرفت؟
حضرت امام(ره) تحلیل کوتاه و ظریفی نسبت به این موضوع دارند و می فرمایند: «منحرفین باعث پذیرش صلح  شدند.» اگر مردم با امیرالمومنین(ع) همراه بودند هیچگاه حکمیت را نمی پذیرفت. همانطور که منحرفین امام حسن(ع) را وادار به پذیرش صلح کردند.
با توجه به مبنای دینی و به ویژه در حکومت ما که جهموریت حاکم است و مردم به صورت مستقیم بخش مهمی از حاکمیت را انتخاب می کنند، باید همه اجزای جامعه هماهنگ با هم حرکت کنند. حضرت امام(ره) در نامه ای به آیت الله منتظری به این انتخاب اشاره می کند و رأی خود را فاش می سازد: «واللَّه قسم، من رأى به ریاست جمهورى بنى صدر ندادم و در تمام موارد نظر دوستان را پذیرفتم‏.» (۱) حتی ایشان مسیر را برای بنی صدر جهت انجام برنامه هایش باز گذاشتند.
امروز هم بحث همین است؛ فارغ این که رهبری با شخصی یا موضوعی مخالف است یا موافق، اما عملاً کار به جایی می رسد که باید به برخی امور تن دهد. در صورتی که امیرالمونین(ع) در خطبه ۱۵ نهج بلاغه بیان می کنند : «فَانَّ فی العَدْلِ سَعَهً ومَنْ ضاقَ علیه العَدْلُ فالجَوْرُ علیه اَضْیقُ» گشایش و راحتی در عدل است و کسی که محیط عدل و داد در نظرش تنگ آید عرصۀ جور و ستم بر وی تنگ‌تر خواهد بود.

فشار از پایین و چانه زنی از بالا که از ضعیف بودن حافظه تاریخی و دنیا طلبی ما نشات می گیرد، باعث شد رهبری به این نتیجه برسد که اجازه تجربه مذاکره با آمریکا را صادر کند. حضرت آقا در سخنرانی های متعدد علاوه بر اعلام نارضایتی خود برای مذاکره مخصوصاً با آمریکا، خطوط  قرمزی را برای این مذاکرات مشخص کردند. تبلیغات گسترده ای صورت گرفت تا القاء شود مذاکرات زیر نظر رهبری صورت می گیرد؛ که ایشان در همان زمان اعلام فرمودند: «من در جزئیات مذاکرات دخالت نمی کنم و مسائل کلّی را تذکر می دهم.» ایشان در سخنرانی اخیرشان با آحاد مردم فرمودند: «از خطوط قرمز هم رعایت نشد.»
هیلاری کلینتون وزیر خارجه دولت اوباما خاطرات خود را در کتابی به نام انتخاب‌های دشوار(۲)  منتشر کرده است. وی اشارۀ جالبی به مناظره‌های انتخاباتی ایران در خرداد ۱۳۹۲ کرده و می‌نویسد: «در میانۀ انتخابات ناگهان اختلاف‌نظرها و شکست‌های سیاستی دولت احمدی نژاد، مورد بازخواست واقع شد. مخالفان جلیلی در یک مناظره «انفجاری» که در تلویزیون سراسری ایران پخش می‌شد، به‌خاطر سوءمدیریت او در سیاست‌های هسته‌ای و عوارض وحشتناک آن برای اقتصاد کشور، بی‌رحمانه به او حمله کردند…«علی‌اکبر ولایتی»، وزیر خارجه سابق ایران و یکی از اصول‌گراهای شناخته‌شده، گفت: «اصول‌گرابودن به معنای انعطاف ‌ناپذیری و یک ‌دندگی نیست».
«محسن رضایی»،‌ فرمانده ارشد سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هم ‌آهنگ مقاومت مقابل دنیا را زیر سؤال برد: «ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم همه ‌چیز بگیریم، اما هیچ‌ چیزی ندهیم. آیا به‌خاطر مقاومت باید مردم را گرسنه نگه داریم؟». جلیلی تلاش کرد از سیاست مانع‌تراشی خود در آخرین دور مذاکرات با ١+۵ دفاع کند: «می‌خواستند در غلطان را با آب‌ نبات عوض کنند».
سپس از مقامات عالی هم در دفاع از خود استفاده کرد، اما این کار هم موجب توقف حملات نشد. «حسن روحانی» که خود، مذاکره‌کننده ارشد سابق ایران در موضوع هسته ‌ای بود و به دلیل بحث درباره «تعامل سازنده با جهان» نزدیک‌ترین گزینه به یک کاندید‌ای میانه ‌رو محسوب می‌شد، جلیلی را به‌خاطر اجازه‌دادن اعمال تحریم ‌های شورای‌ امنیت سازمان، کوبید: «همه مشکلات ما از همین ناشی می‌شود. خوب است که سانتریفیوژهای ما بچرخد، اما به شرط آن‌که چرخ زندگی و معاش مردم هم بچرخد».در روز انتخابات، در ماه ژوئن ٢٠١٣، مردم ایران با مشارکت بالا در انتخابات، روحانی را انتخاب کردند. ایرانیانی که در منزل این مناظره را تماشا می‌کردند، مطمئناً شوکه شده بودند. تا آن زمان به ‌ندرت به مردم اجازه داده شده بود تا شاهد مناظره‌ای این‌چنین باشند.

به واژه ها و کلمات دقت کنید رهبری در این فضا و اتمسفر با خواست مردم و مسئولین همراهی و همکاری نمودند و تا آخرین روزها هم از تیم مذاکره کننده و دولت حمایت کردند. تا بار دیگر برگی به حافظه تاریخی مردم و مسئولین نسبت به سیاست های آمریکا اضافه گردد. امروز ما چند سال عقب افتادیم اما ادامه این راه مذاکره با نابودی همراه است.


(۱) صحیفه امام، ج۲۱، صص ۳۳۱

(۲) Hard choices

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)