۲۵ تیر ۱۳۹۸ مصادف با   13 ذیقعده 1440
تاریخ: ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 6,934
کد خبر:67947
| ف | | |

مهدی سیاوشی:

دفاع مقدس؛ عالی ترین نماد هوّیت انقلابی

هوّیت در بازه های زمانی در حال بروزرسانی و چکش کاری است ما در تاریخمان برهه ای به نام دفاع مقدس داریم که عالی ترین نماد ما درجمهوری اسلامی است و در جهت تقویت هوّیت ملی ماست. دشمن به غرب کشور ما حمله می کند ولی آمار شهدای شرق کشور ما کم نیست؛ در نگاهی به وصیت نامه شهدا در میابیم که هوّیت ملی با هوّیت دینی ما منزوج شده ما شهدایی از ادیان مختلف در جنگ تحمیلی داشته ایم که خود گواه این کلام است.

بعد از شناخت ابعاد هویت و تلاش های دشمن برای تحریف در هوّیت ملی ایران که در بخش اول گفتگو ارائه شد، در بخش دوم گفتگو با دکترمهدی سیاوشی استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه به بررسی هوّیت انقلابی پرداختیم که خلاصه آن تقدیم می گردد.  

ویژگی بارزِ انقلاب اسلامی این است که فقط به دنبال “احیا هوّیت” نبود و هوّیت ملی بنای اولیه بود، در گام بعدی این هوّیت را تکمیل کرد. قبل از انقلاب هوّیت ملی ما که دارای عقبه اسلامی ،تاریخی و ایرانی بود، کامل و جامع نبود. در نگاه ما این سه مولفه از هم جدا ناپذیر هستند و به نحوی در هم منزوج شده اند که وقتی مطرح می شود تاریخ برجسته ای داریم به این خاطر است که این عوامل با هم مسبب رشد شده اند.
استاد شهید مطهری در کتاب “خدمات متقابل اسلام و ایران” اینطور بیان می کند -همچنان که اسلام به ایران خدمت کرده، ایران هم خدمات متقابلی انجام داده است-. هانری کربن(۱) در کتاب “اسلامِ ایرانی” در باب بنیادهای نظری اسلامِ ایرانی تصدیق می کند -برای شناخت اسلام باید به ایران سفر کرد-. انقلاب اسلامی احیا و تکمیل کننده بود و یک لایه جدیدی را به بحث هوّیت ملی اضافه کرد، هوّیت ملی ما به شدّت به ایرانی بودن و ظرفیت های خود اتکا داشت، اما ناظر به ورود عرصه بین الملل و پیچیده شده شرایط فرهنگی جامعه، نیازمند یک بروز رسانی بود؛ که تمدّن ساز باشد.
ما معتقدیم هر کسی در هر جای دنیا ذیل یک پرچم و تفکر خاص باشد دارای هوّیت ملی است؛ اما این هوّیت ملی اگه می خواهد تمدّن ساز باشد باید پاسخگوی نیازهای جدید باشد.

استعمار بدنبال این بود، که اگر جوامع هوّیت ملی دارن این هوّیت ملی مانع از نفوذ استعمار نشود؛ اما جمهوری اسلامی آرمان خود را مقابله با این تفکر استعماری و کمک به دیگران به جهت خارج شدن از این استعمار معرفی می کند.

قبل از انقلاب هوّیت ملی ما با حفظ جایگاه اسلام و ایران نمی توانست خارج از مرز حضور داشته باشد، انقلاب اسلامی با به روزرسانی هوّیت ملی یک نسخه حاکمیتی داد، که دارای عقبه تاریخی است. در جنگ های ایران و روس عباس میرزا برای مقابله با لشکر روس از مراجع با حکم جهاد کمک گرفت. در نهضت تنباکو هم همین موضوع وجود دارد. بسیاری از کارشناساس معتقد هستند که نهضت تنباکو تکوین دولت-ملت است؛ دولتی وابسطه غربی به یُوق مرجعیت و دین در می آید.

از سال ۴۲ به بعد حضور نهاد مرجعیت و نظریه پردازی، کتابت و تدریس کتاب ولایت فقیه، مرجعیت در عرصه تکوین هوّیت ملی که دین وارد به عرصه اجرا شده بود؛ برای مقابله با نفوذ استعمار شروع به فعالیت نمود. بنابراین ریشه تاریخی هوّیت انقلابی از زمان شکل گیری استعمار  به ایران وارد شده است. مولفه های عدالت طلبی، آزادی خواهی، استقلال طلبی و حمایت از مستضعفین از بارزترین شاخص های این هوّیت انقلابی است؛ که تا میزان زیادی در تقابل با استعمار جهت گیری شده است.

این هوّیت در بازه های زمانی در حال بروزرسانی و چکش کاری است، ما در تاریخمان برهه ای به نام دفاع مقدس داریم که عالی ترین نماد ما درجمهوری اسلامی است. و در جهت تقویت هوّیت ملی ماست. دشمن به غرب کشور ما حمله می کند ولی آمار شهدای شرق کشور هم کم نیست؛ در نگاهی به وصیت نامه شهدا در می یابیم که هوّیت ملی با هوّیت دینی ما منزوج شده، ما شهدایی از ادیان مختلف در جنگ تحمیلی داشته ایم که خود گواه این کلام است.

به نظر من هوّیت اصیل انقلابی و انقلاب اسلامی یک گام جدیدی در عرصه ی ساخت هوّیت ملی در جهان اسلام ایجاد کرد؛ اقدامی که “بیداری اسلامی” خروجی همین هوّیت است و همچنان در حال توسعه این هوّیت بدون محدودیت در مرزهای جغرافیای هستیم و کم کم فراتر خواهیم رفت.
ما یک عرصه اساسی هوّیتی در اربعین داریم؛ اربعین هوّیت ساز که ان شاالله بناست تحقق تمدّن نوین اسلامی که یکی از مولفه هایش اندیشه مهدویت است در آن بستر زمینه سازی بشود. مردم فارغ از ملیت و ذیل پرچم یا حسین(ع) متحد می شود و دولت-ملت جدیدی را شکل میدهند که ان شاالله مقدمه ای برای ظهور منجی(عج) خواهد بود.


(۱) فیلسوف، ایران‌شناس، اسلام‌شناس، و شیعه‌شناس فرانسوی بوده‌است. او بخشی از عمر خود را در ایران و خاورمیانه سپری کرد.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)