۲۶ خرداد ۱۳۹۸ مصادف با   12 شوال 1440
تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 10,998
کد خبر:67872
| ف | | |

واکاوی جریان های فرهنگی(2)،

نگاه سیاسی دولت ها به فرهنگ

بنده معتقد هستم الان جامعه ما یک آسیب هایی را متحمل شده که حتی فردی که آسیب دیده است فرزندان خود را از این خطرات به دور نگاه میدارد. بزرگترین مشکل اینجاست که به مقوله فرهنگ نگاه سیاسی شده و هر جناحی که حاکمیت را در قالب دولت به دست میگیرد بر مبنای جریان جناح خود مسائل فرهنگی را دنبال نموده.

در ادامه گفتگو با خانم دکتر مینو اصلانی مسئول بسیج جامعه زنان کشور در باب فرهنگ و فرهنگ انقلابی برای شناخت شرایط موجود گفتگوی خود را با دو سوال پایان دادیم که حاصل آن به شرح زیر است.

جهت حرکت  فرهنگ عمومی حاکم بر جامعه به چه سمتی ارزیابی می کنید؟ انقلابی یا غیرانقلابی!؟
جوامع انسانی دچار ریزش ها و رویش هایی هستند ما در برهه های مختلف در مسائل سیاسی،  فرهنگی و اقتصادی دچار این ریش ها و رویش ها شده ایم اما ارزیابی بنده این است که ما وقتی یک جنبش و یا فرهنگی رو به رشد و دارای اهمیت نباشد صف بندی دشمن در تقابل به آن فعالیتی ندارد و خود را به زحمت نمی اندازد؛ شما نگاه کنید تمام جبهه استکبار متحد شده اند برای جلوگیری از نفوذ فرهنگی، معنوی و اخلاقی  انقلاب اسلامی و این امر خود موید این است که مسیر حرکت به سمت قله های اهداف انقلاب است و طبیعیست که در این مسیر ریزش های حتی در نخبگان و اشخاص تراز اول انقلاب هم وجود داشته باشد و باید برای کاهش این ریزش ها برنامه ریزی شود فرهنگ اعتقادی ما معتقد است که هر فردی به میزان یک امت ارزشمند است خدا وند در قرآن میفرمایند .وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا و هر کسی نفسی را زنده کند گویا همه مردم را زنده کرده است(۱) و این آیه در موضوعات فرهنگی هم صدق می کند.

بنده تقسیم جامعه را با این نوع دسته بندی قبول ندارم. با توجه به سوال قبلی و نکاتی که بیان شد باید افزود که اگر این اتفاقات رخ رهد طبیعتاً این دو دسته ایجاد می شود. ولی در حال حاضر ارزیابی من اینطور نیست بنده معتقد هستم الان جامعه ما یک آسیب هایی را متحمل شده که حتی فردی که آسیب دیده است فرزندان خود را از این خطرات به دور نگاه میدارد. بزرگترین مشکل اینجاست که به مقوله فرهنگ نگاه سیاسی شده و هر جناحی که حاکمیت را در قالب دولت به دست می گیرد بر مبنای جریان جناح خود مسائل فرهنگی را دنبال نموده.

به عنوان مثال طلاق در جامعه و دید مردم ما بسیار نفرت انگیز است؛ روایتی داریم که  أَبغَضَ الحَلال اِلیَ الله اَلطَلاق منفورترین چیزهای حلال در پیش خدا طلاق است(۲) امروزه طلاق در جامعه ما عادی شده است و ما از این نظر آسیب دیده ایم نمی توانیم بیان کنیم دو قطبی طرفداران و مخالفان طلاق وجود دارد. باید ساز و کاری فراهم کرد که ازدواج ها درست و بر اساس شناخت صورت بگیرد، خانواده ها حضور موثر در فرآیند ازدواج داشته باشند. و یا در برنامه های مذهبی، سیاسی و اجتماعی خانواده های ما فارغ از هر نوع گرایش مذهبی و سیاسی در کنار هم حضور دارند و این امر نشان می دهد که جامعه ما مرزهای اینچنینی را ندارد و فقط آسیب های جدی ای را متحمل شده است. برای بهبود شرایط و رفع این آسیب دیدگی های باید به دنبال تربیت نیروهای انقلابی و پر انگیزه بود حضور رهبر انقلاب در دانشگاه فرهنگیان و اشاره به نقش مهم این دانشگاه در کادر سازی گواه این امر است و برنامه ریزی بلند مدت و صبر را لازم دارد.

 

برخی اندیشمندان قائل به آشفتگی فرهنگی و مواجهه (فرهنگ ملی مذهبی و فرهنگ غربی) در سطح جامعه هستند. نظر شما در این خصوص چیست و این آشفتگی را فرصت تلقی میفرمایید یا تهدید؟
اگر فضای مجازی را یکی از ابزارهای فرهنگ سازی معرفی کنیم در این آشفتگی فرهنگی مسیر مشخص است و با توجه به این که ایرانی ها فی نفسه متدین هستند نشان می دهند که مدیریت درستی صورت نگرفته؛ عدم توجه به فضای مجازی که از سال ها پیش بعنوان فرصت مورد تاکید و اشاره رهبری قرار گرفته به این آشفتگی دامن زده من امیدوارم این پیام رسان های داخلی به همراه بالا بردن دانش رسانه ای عموم مردم ما از این آشفتگی فرهنگی عبور کنیم. یک کار ارزشمندی صورت گرفته در مورد آینده پژوهی فضای مجازی که اگر در این امر درست عمل کنیم قطعا فضای مجازی در خدمت پیام توحیدی و زمینه سازی ظهور خواهد بود و باید از این فرصت برای ساخت آینده ای درخشان بهره برداری کنیم.
که باید یک پارچه عمل کنیم شما دقت کنید شورای عالی فضای مجازی ما مدت هاست تشکیل نشده  و دستگاه های دخیل در این موضوع ساز خود را میزنند؛ علاوه بر این رفتار های دوگانه ای هم در سطح دستگاه اجرایی شاهد هستیم راس دستگاه اجرایی به این جمع بندی می رسد یک شبکه پیامرسان خارجی که هیچ کدام از مرزهای فرهنگی و امنیتی ما را در نظر نمی گیرد بسته شود و دستور فیلترینگ را صادر می کند ولی در سخنرانی خود این کار را نقد می کند. و این رفتار ها آشفتگی های فرهنگی را بیشتر نمایان می کند. اگر به اینگونه عمل شود یعنی با برنامه و تکیه بر ظرفیت های داخلی می توان بعنوان فرهنگ اسلامی ایرانی ما در جهان جریان ساز باشیم.

 


(۱)سوره مائده آیه ۳۲

(۲)نهج الفصاحه ص ۱۵۷

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)