۲۶ خرداد ۱۳۹۸ مصادف با   12 شوال 1440
تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 12,223
کد خبر:67867
| ف | | |

واکاوی جریان های فرهنگی(1)،

التماس نویسنده غربی به زنان مسلمان/ بازگشت غرب از راه رفته

خانم جوانا فرانسیس نویسنده و روزنامه نگار اَمریکایی در نامه خود به زنان مسلمان ملتمسانه می خواهد که شما از زنان غربی تبعیت نکنید، من وقتی میبینم که زن مسلمان در کنار یک مرد سال ها با آرامش زندگی می کنند و شاهد رشد فرزندان خود هستند حسرت می خورم که چرا ما زنان غربی هویت مادری و آرامش بخش بودن را دست داده ایم و به مثابه یک کارگر در زندگی عمل میکنیم بدون آرامش؛ چرا که با هویت و فطرت خود مقابله کرده ایم. فلذا امروز نظیر یک زخم تازه سر بازگرده متوجه شده ایم که هیچ چیز را به دست نیاورده ایم. فرهنگ غیر انقلابی تعصب لازم را نسبت به مسائل حیاتی از دست داده و بعد از کمرنگ شدن ارزش ها هویت خود را از دست می دهد.

رهبر انقلاب فرهنگ را به مثابه هوا می دانند و بیان می کنند شما ناچارید هوا را تنفس کنید، اگر این هوا تمیز باشد، آثاری دارد در بدن شما؛ اگر این هوا کثیف باشد، آثار دیگری دارد. فرهنگ یک کشور مثل هوا است برای بررسی فرهنگی که ما در آن تنفس می کنیم گفتگویی با خانم دکتر اصلانی مسئول سازمان بسیج جامعه زنان کشور ترتیب دادیم که بخش اول آن را در زیر می خوانید:

تعریف فرهنگ چیست؟
تعاریف متعدد و متنوعی ای از فرهنگ ارائه می شود اما به نظر بنده آن چیزی که میشود فصل مشترک تمام تعاریف مطروحه بیان کرد این است که فرهنگ کلیه ارزش ها، باورها، اعتقادات یک ملت است. که فرهنگ غنی ملت ما برگرفته از اسلام است. که این غنا در همه زمینه های کلام، منطق، فلسفه، عرفان  و موضوعات فرهنگی اجتماعی دارای ریشه های بنیادین است. پس طبیعی است که دشمن نسبت به این فرهنگ که مبتنی بر دو بعد انسان یعنی بعد مادی و معنوی را در بر می گیرد دشمنی بورزد. جهانی که به تاثیر از فرهنگ غرب  فقط ملاک های مادی انسان را ملاک قرار می دهد و برای این امر دهکده جهانی را برنامه ریزی کرده بود و انسان را تماما به روح مادی گرایی پیش می برد؛ انقلاب اسلامی باعث شد که این روند متوقف و ناکارآمد شود. با بروز و عرضه فرهنگ انقلاب اسلامی بسیاری از اندیشمندان، مردم و مستضعفین جهان به سمت این فرهنگ روی آوردند.
فلذا این گسترش رسوخ فرهنگی انقلاب اسلامی در جهان که احیاگر فرهنگ اسلامی بود، که امروز در کشور آمریکا منجر به جنبش های نظیر «پوشندگان سر» جنبشی که زنان با سرهای پوشیده در جامعه ظاهر می شوند به وجود آمده؛  و معتقد هستند به تاسی از انقلاب اسلامی به زمانی گذشته خود برگشتند که با پوشش مناسب از عزت و کرامت برخوردار بوده اند، و شروع زمان مدرنیته یعنی ۳۰۰-۲۰۰ سال قبل که زنان بدون پوشش در اجتماع حضور دارند را ابتدای مخدوش شدن هویت انسانی خود می دانند.

وندی شرلیت نویسنده آمریکایی در کتاب دختران به حجاب روی می آورند اذعان می کند که جنبش های که در غرب رخ می دهد متاثر از زن مسلمان است؛ و ما با تازگی متوجه شده ایم که تا چه میزان راه را اشتباه رفته ایم و فمنیست چقدر ما را از دایره انسانیت خارج کرده است. «جنبش شان مادری»  هم یکی دیگر از این جنبش هاست که به دنبال احیای شان و جایگاه مادر در خانواده های غربی است.

که همه این ها در فرهنگ ما موجود است و دشمن نسبت به اینها طمع می ورزد؛ فرهنگی که تا این میزان آرامش بخش، تحول بخش، زنده و پویاست و یک کشور را به استقلال رساند. کشور ایران که در دوران پهلوی یک طفیلی برای غرب و شرق بود و حتی پادشاهانی اینقدر بی هویت و واداده بودند که نوشیدن آب را با کسب تکلیف از اربابان خود انجام می دادند. انقلابی که با رهبری ولی فقیه پیروز می شود و در دیگر کشورها جریان ساز است؛ مورد حمله قرار می گیرد و با بررسی راهکار های مقابله نفوذ را انتخاب می کنند. رهبر انقلاب در بازه های زمانی خاص مراحل هجوم دشمن را شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی، جنگ نرم و نفوذ فرهنگی تبیین و نامگذاری کردند. باید دید این نفوذ فرهنگی چگونه و از چه مسیری در حال وقوع است؟ ما معتقدیم اگر به فرهنگ غنی خود عمل کنیم نیازی به مقابله نیست إِنَّ الْحَسَناتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئات (۱) عمل به خوبی ها سیئات را از بین می برد. وقتی ما توجه به مسائلی از قبیل تحکیم بنیاد خانواده،غیرت مردان، عفاف زنان، استفاده از کالای داخلی جهت جلوگیری از نفوذ فرهنگی و … را داشته باشیم راه های نفوذ دشمن بسته می شود. فرهنگی که خود غرب از آن منزجر است و از این فرهنگ تبری می جوید. لارا شل سینگر در کتاب قدرت زن بیان می کند که فمنیسم زندگی ما را دچار سیاهی و تباهی کرد و راهی که طی شده را اشتباه می داند؛ فرهنگی که غرب تا غایت آن رفته و در حال بازگشت است. جنبش دیگری که در اینجا قابل ذکر است جنبش خویشتن داری است و در آن دختران و پسران عضو این جنبش عهد می بندند که تا زمان ازدواج شرعی در کلیسا هیچگونه ارتباطی با جنس مخالف نداشته باشند. اینها ودیعه هایست که ما در دین خود داریم و آن ها با اینکه به نهایت روابط آزاد و بی بندوباری پیش رفته اند در حال بازگشت و انزجار از این رویه هستند. بنابر این لازم است که ما از فرهنگ ایرانی- اسلامی خود حفاظت کنیم و این کار را یک تکلیف نسبت به دست آوردهای انقلاب اسلامی بدانیم.

 

دسته بندی فرهنگ انقلابی و غیر انقلابی داریم؟ اگر داریم شاخص های هرکدام چیست؟
فرهنگ انقلابی بر داشته های خود متعصب است و این زیباست؛ و همه تلاشش این است که این ارزش ها را حفظ و منتقل کند و جامعه را از خطر بی بند و باری صیانت کند.  ولی فرهنگ غیر انقلابی در نظرات و اعمال خود مساحمه گرانه برخورد می کند و مرحله به مرحله زمینه سازی را برای هویت زدایی فراهم می کند. روابط دختر و پسر را نادیده بگیریم و تا حدی پیش برود که غرب به آن دچار شده است.
خانم جواَنا فرانسیس نویسنده و روزنامه نگار اَمریکایی در نامه خود به زنان مسلمان ملتمسانه می خواهد که شما از زنان غربی تبعیت نکنید، زن غربی آن چیزی نیست که هالیود به نمای گذاشته؛ ما زنان غربی برای ادامه زندگی سالانه میلیون ها قرض ضد افسردگی مصرف می کنیم، هیچ سر پناهی نداریم، پدران ما  برای شهوت رانی خود ما را خیلی زود از کانون خانواده می رانند ایشان در بخش دیگری از این نامه بیان می کند من وقتی میبینم که زن مسلمان در کنار یک مرد سال ها با آرامش زندگی می کنند  و شاهد رشد فرزندان خود هستند حسرت می خورم که چرا ما زنان غربی هویت مادری و آرامش بخش بودن را دست داده ایم و به مثابه یک کارگر در زندگی عمل میکنیم بدون آرامش چرا که با هویت و فطرت خود مقابله کرده ایم. فلذا امروز نظیر یک زخم تازه سر بازگرده متوجه شده ایم که هیچ چیز را به دست نیاورده ایم. بنابر فرهنگ غیر انقلابی تعصب لازم را نسبت به مسائل حیاتی از دست داده و بعد از کمرنگ شدن ارزش ها هویت خود را از دست میدهد.


(۱) سوره هود آیه ۱۱۴

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)