۲۷ خرداد ۱۳۹۸ مصادف با   13 شوال 1440
تاریخ: ۶ مرداد ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 8,528
کد خبر:67863
| ف | | |

یک کارشناس فرهنگی،

اگر برای جامعه کار فرهنگی نکنیم، برای جامعه ما کار ضد فرهنگی خواهند کرد

اگر زنی اولویت ها را بشناسد متوجه می شود اصلاح جامعه هم از وظایف اوست زیرا اجزای جامعه بر اجزای خانواده او اثرگذار است.نکته ای که اینجا باید افزود این است که اگر برای جامعه کار فرهنگی نکنیم برای جامعه ما کار ضد فرهنگی خواهند کرد.

بعد از شناخت ابعاد فرهنگ انقلابی و نقشه های دشمن در جهت مقابله که در بخش اول و دوم  به آن پرداختیم. بخش پایانی گفتگو با سرکار خانم مرضیه عزتی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل فرهنگی را به بررسی شرایط موجود و تبیین شاخص های زن انقلابی اختصاص دادیم که خلاصه از آن تقدیم می گردد.

به نظر شما فرهنگ عمومی جامعه ما ملی مذهبی است یا غربی؟
با توجه به شرایط جامعه باید گفت که ما چند رنگ شده ایم و هیچ یک از این دو جامعه نیستیم؛ التقاط فرهنگی شدیدی بین مردم وجود دارد و طیف های مختلف همپوشانی دارند؛ بعنوان مثال شاید خانومی که ظاهر موجه ی ندارد در مراسم مذهبی شرکت می کند و به خوبی ارتباط می گیرد و بعکس به عبارتی ما دچار بهم ریختگی فرهنگی هستیم و آن چه که بیان می کنیم نیستیم. افراد در جامعه ما دو یا سه نقش دارند أَ فَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْکِتابِ وَ تَکْفُرُونَ بِبَعْضٍ (۱) در جامعه امروزی ما بخش هایی را از انسانیت و فراتر از آن را مشاهده میکنیم در حالی که همین آدم که فرا انسانیت رفتار می کند رفتار های ناشایستی هم دارد.
سبک زندگی ما از جامعه سنتی به جامعه مدرن در حال گذار است و در حال حاضر به هیچ یک از این دو شبیه نیست؛ جامعه شناسان این پدیده را حاشیه نشینی می نامند. که دقیقا مثل حاشیه نشین های شهری؛ برخی عناصر زندگی شهری را به خود گرفته اند ولی فرهنگ های خود را از دست نداده اند. این مسئله در فرهنگ دقیقاً رخ داده است ما در حال تاثیر پذیری از غرب و عناصر آن هستیم ولی همچنان فرهنگ ناب هم در بین جامعه وجود دارد.

بنده معتقد هستم هر چقدر به جامعه آخر الزمانی نزدیکتر می شویم دینداران ما عمیقتر و معاندین شقیتر خواهند شد؛ طیف خاکستری جامعه که روز به روز در حال افزایش هم هستند بنا به جاذبه های  طرفین در سیلان هستند. اما رهبر انقلاب از جوانان امروز اینطور یاد می کنند «شماها نسل سومید؛ اولاً جوان این نسل، جوان نسل سوم، از جوان نسل اول امیدبخش‌تر است درصورتی‌که بتواند ایمانش را حفظ کند. جوان نسل اول، کسانی بودند که از روی احساسات، از روی هیجان [کار کردند]؛ احساسات بود، احساسات خوبی هم بود و همان احساسات کار کرد، یعنی یک نظام کهن را سرنگون کرد و اسلام را رو آورد. من به جوان امروز درصورتی‌که انگیزه و ایمانش درست باشد، اعتمادم و امیدم بیشتر است تا به جوان آن روز. شماها آن جوان امروز هستید. آینده مال شماها است، این مملکت مال شماها است» (۲) که این عبارات برای پاسخ به سوال شما بسیار امیدبخش است.

شاخص های زن انقلابی چیست؟
اگر مجموع اسماء حضرت زهرا(س) (زکیه، مطهره، مرضیه، راضیه، هورا، انسیه، فاطمه و …) را بررسی کنید مجموع اینها می شود یک زن انقلابی؛ مقام معظم رهبری درباره زنان یک الگویی را مطرح می کنند با عنوان «زن نه شرغی، نه غربی» الگوی زن طراز انقلاب اسلامی از نظر من زنی است که اولویت ها را می داند، ماموریت اصلی خود در عالم خلقت را درک کرده و تلاش می کند سایر اجزای جامعه را در حد و توان خود  درون این محور قرار دهد.

شاخص بعدی توجه به ماهیت انسانی است، هر چه قدر زنان از تمرکز بر نمادهای فیزیکی و زنانه خود فاصله بگیرند و بر پتانسیل و ظرفیت های عقلی، ایمانی و اخلاقی خود متمرکز شوند،  انقلابی تر خواهند بود. شاخص سوم را می توان درک صحیح از جهاد نام برد، بنظرم انقلاب و جهاد به میزان زیادی در راستای هم هستند؛ به نحوی که انقلاب شروع یک امر است و حین و بعد از آن با درک صحیح از جهاد محقق می شود پس لازمه استمرار یک امر،  حرکت جهادی است. اسلام به توجه به نقش محوری زنان در خانواده به روشنی تکلیف جهاد زنان را مشخص کرده که مصداق آیه یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلِیکُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَهُ(۳) اگر زنی اولویت ها را بشناسد متوجه می شود اصلاح جامعه هم از وظایف اوست زیرا اجزای جامعه بر اجزای خانواده او اثرگذار است.نکته ای که اینجا باید افزود این است که اگر برای جامعه کار فرهنگی نکنیم برای جامعه ما کار ضد فرهنگی خواهند کرد.
ویژگی بعدی ای که می شود برای زنان نام برد این است که زن انقلابی طاهر و مطهر یعنی تطهیر کننده است. همان طور که زنان در امور بهداشتی منازل و خانواده خود دقت دارند باید به آسیب های فرهنگی، اجتماعی و روانشناختی خانواده خود هم توجه نظر داشته باشند.

نکته پایانی
یک توصیه به زنان جامعه خودمان فارغ از همه طیف ها و ذهنیت های مختلف دارم آن این است که زنان ما نبینند که در سال ۱۳۹۷ زندگی می کنند؛ توجه کنند که یک بار متولد شده اند و استحقاق خلقت یافته اند، توجه کنند که علاوه بر ارزش های انسانی خداوند به آنها یک رجحان و لطافتی عطا کرده یعنی به شما نگاه ویژه نموده که علاوه بر حیات، مربی و تربیت کننده جامعه هستید و باید فارغ از ضعف ها و مشکلات جامعه امروز با شناخت خویشتن و تمرکز بر مأموریتی که برای آن خلق شده اند در جهت رضایت معبود حرکت کنند.


 (۱) سوره بقره آیه ۸۵

(۲) ۱۳۹۰/۱۲/۱۰

(۳)سوره تحریم آیه ۶

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)