۲۷ شهریور ۱۳۹۸ مصادف با   18 محرم 1441
تاریخ: ۳ مرداد ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 3,981
کد خبر:67859
| ف | | |

عزتی،

زنان ابزار دشمن برای نفوذ

در طول تاریخ هر زمان که یک سپاه منسجم مضمحل شده از عنصر زن سوءاستفاده شده؛ شاید این تعبیر خوشایند نباشد ولی نمونه های تاریخی این امر را به ما ثابت می کند. “بلعم باعورا ” برای بر هم زدن سپاه حضرت موسی(ع) از همین حربه استفاده کرد و یا در عملیات مرصاد به عینه شاهد این امر بوده ایم.

پایگاه تحلیلی مصداق/ در بخش اول گفتگو با سرکار خانم مرضیه عزتی به مولفه های روحیه و فرهنگ انقلابی پرداختیم. بخش دوم گفتگوی خبرنگار مصداق با ایشان در پاسخ به سوال ذیل تقدیم می گردد.

*نقش دشمن در عدم تحقق فرهنگ انقلابی در بین زنان چیست و راهکارهای مقابله با آن چگونه است؟

وقتی زنان ندانند که در این دنیا چه ماموریتی دارند، بنا به غریزه به سمت تبرج می روند؛ وقتی در این قاعده خود افشایی و خود عرضگی قرار می گیرند، دشمن از فرصت استفاده کرده و زنان و محیط پیرامونیشان را تحت تاثیر قرار می دهد. بنده معتقد هستم به حدی که جامعه زنان به زنان ظلم می کنند، مردان موفق به این کار نمی شوند.

متاسفانه زنان در معرض آسیب عقیدتی هستند؛ با توجه به این که نوع اعتقاداتشان غالبا الهامی و شهودی است، میتوان با برهم ریختن احساسات و عواطف آنها را سرباز دشمن نمود. ما زنانی را داریم که بخاطر این روحیاتشان که در فضاهای فلسفی و عقلانی ورود نمی کنند، آسیب می بینند و با خوردن فریب شعارهای عوام فریبانه، به سیاهی لشکر سپاه دشمن تبدیل می شوند.

هر جایی دشمن قصد نفوذ داشته باشد از زنان استفاده می کند. در طول تاریخ هر زمان که یک سپاه منسجم مضمحل شده از عنصر زن سوءاستفاده شده؛ شاید این تعبیر خوشایند نباشد ولی نمونه های تاریخی این امر را به ما ثابت می کند. “بلعم باعورا ” برای بر هم زدن سپاه حضرت موسی(ع) از همین حربه استفاده کرد و یا در عملیات مرصاد به عینه شاهد این امر بوده ایم. در خاطرات رزمندگان ما آمده که بخاطر نوع پوشش و شاید تحرکات دشمن با چشم های بسته شلیک می کردند. و یافرماندهی عملیات مرصاد از مریم رجبی استفاده می شود؛ امروز نیز ادیب نماهایی داریم که بعنوان مشارکت زنان در جامعه ، قلم بدستان جامعه خودمان هستند و تلاش می کنند زن را از ماموریت اصلی خود باز دارند، فقط شدت و حدت فعالیتشان بنا به دولت ها متفاوت است. دولتمردان در دوره های مختلف برای جذب زنان با عناوینی از قبیل ظلم به زنان، مشارکت زنان، آزادی زنان نگاهی کاملا سیاسی به زنان داشته اند.

ما امروز دو گروه هدف داریم که باید برایشان برنامه ریزی داشته باشیم. گروه اول که متاسفانه آسیب خورده ی نگاه سیاسی دولت ها و به تعبیری مجروحان جنگ نرم هستند؛ که قلب، فکر و رفتارشان نیاز به مداوا دارد. این دسته فکر می کنند که از آزادی دفاع می کنند سرگرم مسائلی از قبیل ورود به ورزشگاه ها هستند و از مطالبات اصلی خود دور شده اند؛ زنانی که باید فریاد بزنند با ایجاد اشتغال برای جوانان و مردها زمینه های ازدواج را فراهم کنید تا در آن زن-مرد به آرامش درونی برسند؛ بدنبال پیگیری مسائل جزئی و فرعی هستند. و مطالبه شادی های کف قائده را می کنند.

اگر مطالبات یک انسان را به شکل هرم فرض کنیم کف قاعده آن شادی، میانه آن نشاط و راس هرم را رضایتمندی تشکیل می دهد؛ دشمن مطالبات زنان ما را به کف این قاعده تنزل می دهد و زنان غافل از اینکه در میانه و  راس هرم عناصر پایدارتری وجود دارد بعضاً بازی دشمن را می خورند؛ زیبا پوشی، آرایشات، تجملات، مهمانی ها، تورهای تفریحی، انواع جشنواره ها، ورود به استادیوم ها و … از موارد این تنزل زنان است، در حالی که عناصر اصلی پایداری نشاط در روح جمعی در رضایتمندی است که با رفع نیازهای اصلی انسان مرتفع می شود. زنان ما این فریب را خورده اند اگر ما برای آنها این موضوع را جا بیندازیم بخش مهمی از این مسائل رفع می شود. در این فرهنگ سازی فعالین فرهنگی، خانواده های موفق و ارتباطشان با بدنه جامعه نقش مهمی را ایفا می کند.

اگر دقتی بر ساختار اجتماعی جامعه داشته باشیم در می یابیم که کلونی(۱) قشر مذهبی ما به شدت محدوداست؛ این طبقه در محله های خاص زندگی می کنند، مراسم و مجالس خاص خود و تعاملات اجتماعی کمی دارند. ما علاوه بر حفظ عصاره اصلی خود باید منتشر کننده این فرهنگ در عموم جامعه باشیم تا مزه زندگی های موفق دینداران در دسترس و معرض قرار بگیرد. اگر بتوان این دیوار ایجاد شده ی بین دو قشر را شکست اقدامی بزرگ صورت گرفته است. البته که این مدارها در مراسمات دینی مذهبی از قبیل عاشورا، شب های قدر و یا مراسم ملی ما به هم نزدیک می شوند ولی این موارد برای تاثیر گذاری کافی نیست. با توجه به پیشرفته ها ما نیازمند استفاده از روش های علوم شناختی هستیم؛ ما امروز کمتر از فضای مجازی استفاده می کنیم تعداد صفحه هات تحت وب و شبکه های اجتماعی ما که دارای جذابیت و قدرت رسانه ایست بسیار محدود است. ما باید در مراکز رسانه ای خود به قالب های هنر و کار رسانه ای توجه ویژه ای داشته باشیم و این امر را پیوست فعالیت ها و روش های سنتی خود کنیم. انسان ها و مخصوصا ایرانی ها پاک نهاد هستند کافیست با نهاد آنها ارتباط برقرار شود تا نتیجه مدنظر گرفته شود؛ باید بیان داشت که در این تقابل فرهنگ ها جمعی از جوانان ما مجروح شده اند و افکار، گفتار، رفتار آنها تحت تاثیر دشمنی ها قرار گرفته که نیازمند مداومت و ممارست در درمان است.

گروه دوم جبهه  انقلابی و ارزشی جامعه هستند که بخشی از آنها تا حدودی دچار آفت یاس و حیرت شده اند. که شاید نتایج انتخابات اخیر تاثیر بسزای در این امر داشته. مقام معظم رهبری در احیای این روحیه در تلاش هستند. تا آنجا که در دیدار با خانواده شهدا میفرمایند: جوانِ امروز از جوانِ ده سال و بیست سال قبل اگر سرحال‌تر و بانشاط تر و پرانگیزه‌تر نباشد، کمتر نیست. این نشانه‌ی حرکت به جلوی ملت ایران و عقب‌نشینی دشمنان است.(۲) باید این جوانان گرد هم جمع شوند و برنامه های مشترک داشته باشند روحیه انقلابیشان باید تجدید شود. جوانان انقلابی ما امروز به اساتید فکری و منابع اصیل دسترسی کمتری نسبت به نسل اول انقلاب دارند لذا تجدید روحیه انقلابی برایشان کمتر رخ می دهد و صورت گرفتن این موضوع کمک شایانی به جوانان ما خواهد بود.

با توجه به اینکه برخلاف جنگ سخت و نظامی مردان قهرمان میدانند، در جنگ نرم این زنان هستند که قهرمان جنگ نرم خواهند بود، از این رو زنان به خاطر قابلیت های خود بهترین گزینه برای مقابله با جنگ نرم و در پی آن جنگ سخت هستند اگر محورهای تاثیرگذاری باشند. ما حتی جوانان این مرز وبوم  را ۱۲ سال در مدرسه و بیشتر از ۴ سال در دانشگاه در اختیار داریم اگر برای همین فرصت برنامه ریزی شود موثر خواهد بود.

مرداک «اسپانسر شبکه فارسی وان» فردی که به شدت از مسلمانان و ایرانی ها نفرت دارد در آخرین سخنان خود اظهار داشته: برای نابودی ایران باید برای کلمه مقدسی چون خانواده هزینه کرد و من قصد دارم روی کلمه “مادر” کار کنم؛ اگر مادر را در جامعه به لجن بکشیم، جامعه را به لجن کشیده ایم. او در ادامه سخنان ننگینش گفته: من تا سال ۲۰۲۰ کلمه مادر را در ایران بی معنی خواهم کرد. درست است که این آرزو  تا سال تعیین شده محقق نخواهد شد اما ما بخش هایی از این آسیب را در فضای ذهنی زنان و خانواده ها شاهدیم!


(۱) زندگی گروهی و مشارکتی

(۲) ۱۳۹۰/۱۲/۱۰

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)