۴ اسفند ۱۳۹۷ مصادف با   17 جمادی الثانی 1440
تاریخ: ۳۱ تیر ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 2,644
کد خبر:67850
| ف | | |

مرضیه عزتی:

روحیه انقلابیِ زنان راه مبارزه با تهاجم غرب

«مالهوم اخنوف» به عنوان یک خاخام در سال۹۴ اعلام می کند که: «ما بعد از  استار آکادمی ها بناست بر روی زنان و دختران مسلمان کار کنیم»، یعنی متوجه هستند که باید بر روی هسته متمرکز بشوند و اگر بتوانند ژنوم آن را تغییر دهند برکل جامعه تاثیر گذار خواهند بود. اگر زنان روحیه انقلابی خود را از دست بدهند، عافیت طلب و دچار تجملات بشوند و  به ماهیت غربی قبل از انقلاب خود برگردند ما آسیب جدی خواهیم دید.

پایگاه تحلیلی مصداق/ دشمنان انقلاب اسلامی برای خارج نمودن انقلاب از ریل سعادت خود همواره در تلاش بوده اند؛ برای رسیدن به هدف فوق از کانال های مختلف از قبیل نفوذ، اقتصاد، سیاست و … وارد می شوند؛ اما مدتی است که به صورت ویژه و با دسیسه بر روی بانوان کشورمان سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی می کنند و برای عملی شدن این هدف شوم زنان را سرلوحه امور خود قرار داده اند. لذا ملت ما باید با حفظ هوشیاری، این توطئه دشمنان را شناسایی و در نطفه خفه کند؛ برای تبیین این موضوع با سرکار خانم مرضیه عزتی استاد دانشگاه و کارشناس این حوزه به گفتگو پرداختیم که بخش اول آن به شرح زیر ارائه می گردد.

برای ورود به بحث فرهنگ و روحیه انقلابی باید اشاره کرد که این مهم در فرهنگ شیعه نهادینه شده است. بنده معتقدم که ارزشمندترین و عالیترین سطح فرهنگ انقلابی، در مذهب شیعه وجود دارد، که البته طیف های ملایم تر آن را می توان در  بین مذاهب حقیقت جو رصد کرد.

با نگاه به سابقه تاریخی باید اذعان کرد که انقلابیگری و انقلابی بودن با هم متفاوت است؛ معمولا ما هیجاناتی را به انقلاب نسبت می دهیم  در حالی که اینها انقلابیگریست. اما انقلابی بودن یعنی همان روحیه ی با نشاطی که قصد دارد تمام مظلومان جهان را به یک فضای بهتری سوق دهد. با دریافت های من از این امر، انسانی که برای خود و سایرین این اهمیت را قائل است و برای اتصال و اتکا به خدا آنها را در یک مدار انقلابی قرار می دهد، سعی می کند در اندیشه، گرایش، بینش و در نهایت در رفتار مخاطبین خود یک جنبش و غلیان رو به سوی خدا را ایجاد کند؛ این فرد را انقلابی می دانیم.

در بیانات امام(ره) و مقام معظم رهبری  بصیرت، شجاعت، عزت خواهی، ظلم ستیزی و استکبار ستیزی به عنوان شاخص های یک فرد انقلابی به کرات مشاهده می شود؛ فردی که آرام نمی نشیند و برای اهداف خود از جان، مال و حتی خانواده خود گذشت کرده و برای انقلاب تلاش می کند. اینها تعریف عام از روحیه انقلابی بود و اگر بخواهیم روحیه انقلابی را درمورد بانوان بیان کنیم سختتر و ویژه تر خواهد بود.

حقیقتاً زن انقلابی علاوه بر اینکه خود دارای هیجانات و روحیه بیان شده است، باید تاثیری بر محیط پیرامونی خود بگذارد. اگر خانواده را به سلولی از اجتماع تشبیه کنیم، زن در هسته این سلول قرار دارد و همسر، فرزندان او در محیط این هسته هستند. آیات و روایات با اشاره به زن بعنوان مهمترین رکن خانواده، زنان را منبع انتقال ژن های رفتاری بیان می کند؛ از طرفی هم مقام معظم رهبری فرمودند: محورِ کانونِ خانواده زن است، مهم‌تر از همه‌ی مشاغل زن، مادری، همسری و ایجاد آرامش و سکینه است. وَ جَعَلَ مِنها زَوجَها لِیَسکُـنَ اِلَیها؛(۱) مایه‌ی سکونت و آرامش است؛ این خصوصیّت زن در اسلام است.

به عبارتی دیگر اگر خانواده را یک هرم فرض کنیم در راس آن مرد قرار دارد در میانه این هرم مادر و زن و در قاعده هرم فرزندان و دیگر بستگان قرار می گیرند. با این ترسیم بخش عظیمی از تحمل شدائد و سخت افزار یک خانواده بر عهده مرد است و بخش حمایت کننده، آرامبخش و حلقه واسط بین همه اعضا از راس تا قاعده برعهده زن خواهد بود. در این شرایط هر اتفاقی از قبیل ویروس فرهنگی و اعتقادی برای میانه هرم رخ دهد بر کل تاثیر می گذارد.

وقتی «مالهوم اخنوف» به عنوان یک خاخام در سال۹۴ اعلام می کند که: «ما بعد از  استار آکادمی ها بناست بر روی زنان و دختران مسلمان کار کنیم»، یعنی متوجه هستند که باید بر روی هسته متمرکز بشوند و اگر بتوانند ژنوم آن را تغییر دهند برکل جامعه تاثیر گذار خواهند بود. اگر زنان روحیه انقلابی خود را از دست بدهند، عافیت طلب و دچار تجملات بشوند و  به ماهیت غربی قبل از انقلاب خود برگردند ما آسیب جدی خواهیم دید.

از آنجایی که زن مورد لطف خداوند بوده و صفات رحمانی او را در بالاترین سطح دارد؛ چشمه جوشان محبت در خانواده و جامعه است؛ چه در نقش همسر، مادر، استاد و دیگر نقش های خانوادگی-اجتماعی ای که برای زنان مفروض است به عنصری تبدیل شده که محیط پیرامونی خود را تحت تاثیر قرار دهد.


(۱) سوره‌ی اعراف، بخشی از آیه‌ی ۱۸۹

 

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

اصل عدالت اگر چه به عنوان یکی از مهمترین رکن های دین اسلام مطرح اسـت اما تـاکنون بیـان روشن و کاملی درباره معیارهای عدالت، بویژه در حوزه «اقتصادی و نسبت آن با عدالت اجتمـاعی» توسط متفکران اسلامی ارائه نشده اسـت. امام خمینی(ره): در ترسیم مسیر حرکت جمهوری اسلامی، عدالت را به عنوان سنگ‌بنایی اساسی معرفی […]

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)