۳۰ بهمن ۱۳۹۷ مصادف با   13 جمادی الثانی 1440
تاریخ: ۱۳ تیر ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 10,139
کد خبر:67614
| ف | | |

امام جمعه لواسانات:

فرهنگ عمومی کشور دچار یک آشفتگی است

با توجه به شاخص ها بنده فرهنگ عمومی کشور را دچار یک آشفتگی می دانم، قبل از انقلاب این مرز بندی وجود داشت و فرهنگ عمومی ما فرهنگی غربی بود.اما امروز به توجه به مسائلی فرهنگی که مطرح می شود از قبیل حجاب اجباری و… این آشفتگی را می توان مشاهده کرد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ بعد از تعریف فرهنگ، فرهنگ انقلابی و تبیین شاخص های آن که در بخش اول گفتگو به آن پرداختیم با دو سوال گفتگوی خود را با حجت الاسلام سید سعید لواسانی امام جمعه لواسانات در جهت شناخت شرایط موجود و بررسی نقش دشمن در شبیخون فرهنگی ادامه دادیم که مختصری از آن به شرح زیر ارائه می گردد.

 

به نظر شما فرهنگ عمومی جامعه ما ملی مذهبی است یا غربی؟
با توجه به شاخص ها بنده فرهنگ عمومی کشور را دچار یک آشفتگی می دانم، قبل از انقلاب این مرز بندی وجود داشت و فرهنگ عمومی ما فرهنگی غربی بود.اما امروز با توجه به مسائل فرهنگی که مطرح می شود از قبیل حجاب اجباری و… این آشفتگی را می توان مشاهده کرد. این بحث دلایل متعددی دارد ولی دلیل عمده آن این است که بعد از انقلاب نتوانستیم ارکان نظام که همان دولت اسلامی است را با اهداف انقلاب اسلامی هماهنگ کنیم مثلا آموزش و پرورش ما با آن هماهنگ نشد نتوانست بحث تعلیم و تربیت را اجرا کند. نظام کلی تحول در آموزش و پرورش به تازگی ابلاغ شده؛ حالا اگر مسئولین بتوانند آن را اجرا کنند؛ که بنظرم بیشتر به دنبال اجرای سند ۲۰۳۰ هستند تا این سند ابلاغی و یا در بحث ازدواج در همین شمیرانات علاوه بر کاهش آمار ازدواج در سال های اخیر از هر ۱۰۰ ازدواج ۶۷ مورد به طلاق می انجامد این ها نشان می دهد که ما دچار یک آشفتگی فرهنگی هستیم.

نقش دشمن در تضعیف فرهنگ انقلابی و راهبرد مقابله با آن؟
از ابتدای پیروزی انقلاب دشمن نسبت به ما فعال شد. قبل از آن هم فعال بود ولی خیالش از ما راحت بود بعد از انقلاب اتفاقی که رخ داد یک اتفاق ساده نبود. حضرت امام(ره) شکاف عمیقی در حاکمیت و فرهنگ مدرنیته ایجاد کرد و راه های نفوذ فرهنگ اسلام را حتی در سراسر دنیا را ایجاد کرد. دشمن از این جهت به دنبال از بین بردن این نسوخ در ایران و جهان است.مهمترین ابزارش هم نفوذ بود که در مرحله ابتدای آن نفوذ جاسوسی است در دستگاه ها و ارکان نظام ولی مرحله دوم نفوذ تربیت افراد بر اساس فرهنگ غربی است و نفوذ در باورهای ما یعنی من بعنوان مسئول جمهوری اسلامی، من بعنوان یک ایرانی برند خارجی برایم مهمتر از برند داخلی است. این در همه عرصه ها بروز و ظهور دارد مثلا ما امروزه از جانماز چینی استفاده می کنیم و ترمه یزد را کنار گذاشته ایم، یا مسجدی می سازیم با سبک معماری غربی و امثالهم. نفوذ پیشرفته که امروزه بیشتر با آن مواجه هستیم نفوذ در اندیشه هاست؛ جان کورتنی موری (۱)  معتقد است اتفاقی که برای مسیحیت رخ داد عرفی سازی آن با شرایط جامعه بود.
مواردی از تلاش های عرفی سازی دین اسلام را شاهد هستیم مثلا اسلامی که در کشور ترکیه حاکم است مصداق عرفی سازی اسلام است؛ مباحثی در همین راستا در کشور ما هم مطرح می شود که نشات گرفته از نفوذ در اندیشه های است. بارزترین آنها این است که مسئول ما در جمهوری اسلامی رسماً پشت تریبون علوم انسانی اسلامی را به تمسخر می گیرد این یعنی نهایت نفوذ در سطوح مدیریتی و یا نفوذ نخبگانی که اینها در عموم مردم تاثیرگذارند.

راه مقابله با آن هم در گام اول تقویت فرهنگ انقلابی و اندیشه های اسلامی و بعد از اصلاح عملکرد است. شما شهید حججی را نگاه کنید وقتی در راستای اعتقاد و باورش حرکت کرده مهاجرت می کند، مبارزه می کند وقتی هم که اسیر است ترسی ندارد محکم و مستحکم می ایستد به مصداق آیه إِنَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِکَهُ أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا وَأَبشِروا بِالجَنَّهِ الَّتی کُنتُم توعَدونَ (۲) راه مقابله این است؛ اگر بنیان های فکری و اعتقادی محکم نشود مشکل داریم. یکی از نقدهای که من به بچه ها و جوانان انقلابی دارم این است که در ظاهر یعنی مهندسی معکوس خوب عمل می کنند با همین مهندسی موشک می سازند اما در عرصه فرهنگ متوقف هستند. ما اگر نتوانیم در باطن ها رسوخ کنیم و به آن باور نداشته باشیم زمینه های مقابله و موفقیت فراهم نمی شود. همان کاری که امام(ره) با نسل ما کرد ما را با اسلام رحمانی آشنا کرد.


(۱) فیلسوف آمریکایی JohnCourtneyMurry
(۲) سوره فصلت آیه ۳۰

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

اصل عدالت اگر چه به عنوان یکی از مهمترین رکن های دین اسلام مطرح اسـت اما تـاکنون بیـان روشن و کاملی درباره معیارهای عدالت، بویژه در حوزه «اقتصادی و نسبت آن با عدالت اجتمـاعی» توسط متفکران اسلامی ارائه نشده اسـت. امام خمینی(ره): در ترسیم مسیر حرکت جمهوری اسلامی، عدالت را به عنوان سنگ‌بنایی اساسی معرفی […]

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)