۳۰ بهمن ۱۳۹۷ مصادف با   13 جمادی الثانی 1440
تاریخ: ۳ تیر ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 10,561
کد خبر:67543
| ف | | |

اصلانی از اولویت های زنان می گوید؛

اولویت چند درصد از زنان جامعه حضور در ورزشگاه است؟

تقریباً چهل میلیون نفر از جمعیت ما را زنان تشکیل می دهند چند درصد از این زنان خواسته اصلیشان حضور در ورزشگاه ها است؟ بنظر شما خانمی که دغدغه کار همسر و فرزند خود را دارد و یا دختری که سن ازدواج را رد کرده و شرایط ازدواج برایش فراهم نیست اولویتش حضور در ورزشگاه است؟

پایگاه تحلیلی مصداق/ با توجه به جریان سازی های اخیر برای زنان در ماه های اخیر ( پرداختن سازماندهی شده به مسائلی نظیر خشونت علیه زنان، حجاب اجباری، ورود به ورزشگاه ها و …) هدف دشمن را در طراحی اینگونه نقشه ها چگونه ارزیابی می کنید؟ این سوال موضوع گفتگویی مصداق با خانم دکتر مینو اصلانی مسئول سازمان بسیج جامعه زنان کشور بود که مشروح آن را در ادامه از نظر می‌گذرد…

بنده معتقد هستم یک جریان قوی سازماندهی شده توسط عوامل نفوذی در داخل و عوامل هدایتگر از خارج در حال تدارک و مدیریت این مسائل هستند. این گروه در صددند قوانینی که پایه های خانواده را محکم می کند را از قوانین عمومی کشور حذف کنند علاوه بر مواردی که در سوال شما ذکر شد، قانون خروج زنان بدون اذن همسر از کشور که فارغ از پشتوانه های فقهی و شرعی باید قبول کرد یکی از قانون های مترقی به جهت حفظ و حراست از کیان خانواده است. اگر بنا باشد زنان این اختیار را داشته باشند که بدون مدیریت و هماهنگی و ایجاد آرامش خانه را ترک کند حتی برای یک کار علمی طبیعتا مرد این خانواده به خودش این اجازه را می دهد که هر کاری را آزادانه انجام دهد. این که یک خانواده به هم می پیوندد به این خاطر ایت که هر کدام از اجزای آن وظایفی را می پذیرند شما اگر یک سازمان را هم در نظر بگیرید اگر اجزای آن در تعامل و هماهنگی با هم نباشند ومرجعی فصل الخطاب نباشد سازمان دچار چالش می شود؛ خانواده هم همینطور است ما موارد زیادی از زنان فرهیخته را داشته ایم که با بدرقه همسرانشان  در مجامع علمی و ورزشی درخشیده اند؛ این بحث ها بعد از آن بالا گرفت که خانمی که داور مسابقات ورزشی بود قصد خروج از کشور را داشت، بعد از بررسی به این رسیدیم که قبل از درخواست زن برای خروج از کشور دو سال از همسر خود جدا زندگی میکردند و همسرش در اقدامی تقابلی این اجازه را نداده بود. اگر ما بخواهیم با این نمونه یک قانون را حذف کنیم زمینه های هرج و مرج در خانواده بروز پیدا می کند.

بحث خشونت علیه زنان هم دقیقا برگرفته از سند توسعه پایدار موسوم به ۲۰۳۰ ، که در بند پنجم خود به تساوی جنسیتی اشاه دارد، و همین لایحه خشونتی که قوه قضاییه درحال بررسی آن است برگرفته شده از همین سند است. و همه مصداق هایش در راستای از بین بردن هویت و جایگاه زنان است؛ قانونی که به اسم برای زنان است دقیقا بر علیه زنان عمل خواهد کرد.

در بحث حجاب اجباری، مقوله حجاب یکی از قوانین پیشرفته اسلام است که قبل از اسلام هم در ایران وجود داشته؛ زنان بعد از میلاد مسیح با پوشش سر از خانه خارج می شدند و امروزه با کمپین های به دنبال احیای این پوشش هستند. حجاب موجب تحکیم خانواده، آرامش روحی جامعه و مانعی برای آزار و اذیت زنان است. همین سال های اخیر زنی در انگلستان به دادگاهی شکایت می کند که در خیابان مورد آزار و اذیت قرار گرفته؛ قاضی پرونده بعد از بررسی شواهد و نوع پوشش زن در روز حادثه حق را به طرف مقابل می دهد و شکایت زن را بخاطر لباسی دور از شان اجتماعی وارد ندانست.

بحث پوشش همانطوری که قرآن بیان می کند یَأَیهَا النَّبىُّ قُل لاَزْوَجِک وَ بَنَاتِک وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیهِنَّ مِن جَلَبِیبِهِنَّ ذَلِک أَدْنى أَن یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَّحِیماً (۱) اى پیامبر ! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو جلباب ها (روسرى هاى بلند) خود را بر خویش فرو افکنند، این کار براى اینکه (از کنیزان و آلودگان ) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است و (اگر تاکنون خطا و کوتاهى از آنها سر زده ) خداوند همواره غفور و رحیم است.
بنابر این حجاب یک حق است؛ حجاب برای زنان که نقش زینت، مایه آرامش و به وجود آورنده هویت است. بنابراین حتی اگر فلسفه حجاب را توجه نکنیم، پیامد های مثبت «از بعد روانشناسی و جامعه شناسی» حجاب را کنار بگذاریم و بعد دینی و شرعی را در نظر نگیریم مسئله حجاب در کشور ما یک قانون است؛ هیچ فردی حق ندارد در مورد قوانین کشور ما انقلتی وارد کند. بنده معتقد هستم که مسئله حجاب تا حدی ظرفیت دفاع و زیبایی شناختی دارد که حتی اگر قانون هم نباشد لازم الاجراست.

همه تلاش های اینچنینی که هویت زنان را هدف قرار داده کاملا سازماندهی شده است چرا که عفاف زنان باعث می شود فرهنگ غرب در کشور ما زمین گیر شود. اما اگر حجاب نباشد بی بندوباری در جامعه حاکم می شود همین موضوع باعث شده که در آمریکا بیش از ۳۵ درصد و در انگلیس۵۰درصد از افراد نامشروع متولد می شوند وطهارت نسل از بین رفته که مقدمات عدم وجود طهارت نسل همین بی حجابی و بد پوششی است.چرا ما نباید از مسئله ای که هم وجهه قانونی دارد و هم از منطق پشتیبان قوی برخوردار است و عقلانیت انسانی برآن تاکید می کند دفاع کنیم؟ امیدوارم کسانی که این بحث ها را پیگیری میکنند اگر از معاندین نیستند هدایت شوند.

اما در باب جدال ورود زنان به ورزشگاه هابای بیان کرد که ما به حدی در مسائل زنان مشکلات داریم که باید حل کنیم که اصلا این موضوع ضرورتی ندارد. تقریباً چهل میلیون نفر از جمعیت ما را زنان تشکیل می دهند چند درصد از این زنان خواسته اصلیشان حضور در ورزشگاه ها است؟بنظر شما خانمی که دغدغه کار همسر و فرزند خود را دارد و یا دختری که سن ازدواج را رد کرده و شرایط ازدواج برایش فراهم نیست اولویتش حضور در ورزشگاه است؟

متولیان حوزه زنان مخصوصاً معاونت امور زنان ریاست جمهوری باید به مسائل کلان از قبیل حل مشکلات ازدواج(ازدواج بهنگام، جهیزیه، اشتغال فرزندان ذکور)، بحران جمعیتی، رسیدگی به زنان بی سرپرست، اعتیاد زنان، دانش رسانه ای زنان و مادران، معلمان متخصص در تربیت دختران،  رشته های مطالعات زنان، حجاب و عفاف و… بپردازد. ولی در سال های اخیر اقدام و برنامه ای نسبت به این مسائل دیده نشده و بیشتر درگیر موضوعات کم اهمیت هستند و در راستای سند توسعه پایدار یا همان ۲۰۳۰ حرکت می کنند.

رهبر انقلاب در این مورد فرمودند: همه‌ی هسته‌های فکری و فرهنگی و عملی و جهادی هرکدام کار کنند؛ مستقل؛ آتش به اختیار باشند. گاهی اوقات احساس می‌شود دستگاه‌های مرکزی دچار اختلالند و تعطیلند؛ اینکه در وضعیتی که این‌همه مسائل مهم فرهنگی در کشور داریم، فلان آهنگ قبل افطار پخش بشود یا نشود، این می‌شود مسئله‌ی اصلی، نامه‌نگاری می‌کنند؛ پیداست این دستگاه اختلال پیدا کرده، مسئله‌ی اصلی را تشخیص نمی‌دهند؛ (۲) دقیقا این بیانات امروزه مصداق دارد پرداختن به مسائل کم اهمیت و اخلال در تصمیم گیری و هدف گذاری مسئولان و دستگاه ها.
فلذا ما در فضای فکری-اندیشه ای و هم فضای اجرایی نیازمند احیای حقوق واقعی و به جای زنان در جامعه هستیم.

نکته پایانی که اینجا لازم به ذکر است که ما همانند غرب تربیت را به نهادهای مدنی واگذار کرده ایم در حالی که نهادهای مدنی(مهدکودک، مدرسه، دانشگاه و… ) باید به کمک خانواده بیایند تا تربیت پیش برود. امروز خانواده ها ابزار های تربیتی از دستشان خارج شده و وظایف خود را به نهادهای مدنی سپرده اند و این آسیبی است که هیج دستگاهی برای این موضوع برنامه ای ندارد. خود ما در سازمان بسیج سه هزار مهدقرآنی داریم که از سه سال به بالا پذیرش داریم ولی همه تاکیدمان این است که ما در کنار خانواده به تربیت و آموزش می پردازیم.


۱- سوره احزاب آیه ۵٩

۲- ۱۳۹۶/۰۳/۱۷

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

اصل عدالت اگر چه به عنوان یکی از مهمترین رکن های دین اسلام مطرح اسـت اما تـاکنون بیـان روشن و کاملی درباره معیارهای عدالت، بویژه در حوزه «اقتصادی و نسبت آن با عدالت اجتمـاعی» توسط متفکران اسلامی ارائه نشده اسـت. امام خمینی(ره): در ترسیم مسیر حرکت جمهوری اسلامی، عدالت را به عنوان سنگ‌بنایی اساسی معرفی […]

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)