۲۸ اسفند ۱۳۹۷ مصادف با   12 رجب 1440
تاریخ: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 1,121
کد خبر:67159
| ف | | |

عضو شورای شهر نبطیه،

ابنا:: ارتباط معنوی جوانان نبطیه با امام خامنه ای بیش از حد تصور است

عضو شورای شهر نبطیه اظهار داشت: ارتباط معنوی و اعتقادی جوانان نبطیه با امام خامنه ای بیش از حد تصور است و می توان این مساله را به خوبی در شهر مشاهده کرد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ به نقل از ابنا  عضو شورای شهر نبطیه در حاشیه برگزاری هفته فرهنگی قم در لبنان تصریح کرد: در این غرفه می خواهیم میراث و پیشرفت فرهنگی و فعالیت هایی که در شهر نبطیه اجرا می شود را تبیین کنیم. ورزشگاه هایی که به پیشرفته ترین تکنولوژی ها مجهز است نیز یکی از دستاوردهای نبطیه به شمار می آید.

«محمد حسن جابر» افزود: شهرداری نبطیه دارای دفتر خدمت ۲۴ ساعته به مردم است و اعتراض ها را دریافت و به بررسی و حل آنها می پردازد. یک دفتر حل مشکلات اجتماعی نیز داریم که متشکل از علما، روانشناسان، وکیلان مدافع و جامعه شناسان است که مشکلات میان مردم را پیش از رسیدن به شکایت و دادگاه حل می کند.

وی تصریح کرد: این دفتر همچنین به حل مشکل اعتیاد پرداخته شده و مشکلات اجتماعی را حل و فصل می کند.

مسئول غرفه شهرداری نبطیه ادامه داد: این شهر دارای سه بوستان است که یکی از آنها بوستان حضرت معصومه (س) است که توسط جمهوری اسلامی ایران ساخته شد و دو بوستان دیگر، بوستان رسول اعظم(ص) و بوستان شهدا نام دارند.

وی خاطرنشان ساخت: احیای مراسم عاشورایی یکی از مهمترین ویژگی های نبطیه است به گونه ای که اولین حسینیه لبنان در این شهر ساخته شد و قدیمی ترین حسینیه خاورمیانه به شمار می آید. مردم از مناطق مختلف لبنان به نبطیه می آیند تا در مراسم عزاداری شرکت کنند و بر این اساس نبطیه را شهر امام حسین(ع) می نامند.

محمد حسن جابر ادامه داد: شهرداری نبطیه توجه فراوانی به زبان فارسی دارد و دوره آموزش زبان فارسی را برگزار می کند که در اولین دوره آن بیش از ۷۰ تن از کارکنان شهرداری شرکت کردند.

وی تأکید کرد: نبطیه شهر جامع بین میراث و تمدن به شمار می آید و همانگونه که منازل، ساختمان ها و مساجد قدیمی در این شهر وجود دارد مجتمع های بزرگی نیز وجود دارند که نمایشگاه هفته فرهنگی قم در یکی از مجتمع های تجاری بزرگ به نام “ریفولی” دایر است.

وی خاطرنشان ساخت: برگزاری هفته فرهنگی قم در لبنان سبب شد تا جایگاه نبیطیه فراتر رفته و ان شاء الله شاهد تکرار چنین رویدادی در هر سال باشیم.

عضو شورای شهر نبطیه درباره ویژگی های مراسم عاشورایی در این شهر گفت: نبطیه به برگزاری باشکوه مراسم عاشورایی شهرت دارد و این مساله از دوران عثمانی ها تاکنون ادامه دارد. اولین شخصی که مراسم عزا را در نبطیه برگزار کرد یک ایرانی از خاندان آل میرزا بود؛ زیرا دولت عثمانی فقط به ایرانی ها اجازه برگزاری مراسم عزای حسینی را می داد و لبنانی ها چنین حقی نداشتند.

وی افزود: بیش از ۸ هزار عزادار هر شب در حسینیه نبطیه حضور می یابند و عزاداری می کنند. همه برکات این شهر و تحولات آن را از امام حسین(ع) و برگزاری مراسم عزای حسینی می دانیم.

محمد حسن جابر بیان داشت: مراسم عزای حسینی به مدت ۱۳ روز در محرم برگزار و مراسم های مختلفی برگزار می شود. درهای منازل برای استقبال از عزاداران باز می شوند و از ساعت ۵ و پس از نماز صبح مراسم عزاداری آغاز شده و مردم به صورت دسته جمعی به اقامه نماز پرداخته و سپس در ۱۵ خانه مراسم عزای کوتاه مدت برگزار می شود.

وی تصریح کرد: توزیع غذای نذری در ایام محرم در بسیاری از خانه های نبطیه مشاهده می شود و این یکی از رسومات شهر به شمار می آید. این مراسم همانند اربعین حسینی در عراق است که همه مردم درهای خود را باز کرده و از عزاداران استقبال می کنند. همچنین از روز عاشورا تا اربعین مراسم ویژه ای پنجشنبه هر هفته در نبطیه برگزار می شود.

مسئول غرفه شهرداری نبطیه ادامه داد: هفته فرهنگی قم آثار مثبتی بر شهر نبطیه و ساکنان آن دارد. این نمایشگاه با عنوان کریمه یعنی کریمه اهل بیت بیت حضرت معصومه(س) برگزار می شود و ارتباط معنوی، عقیدتی و روحی عمیقی بین ساکنان این شهر با حضرت معصومه (س) وجود دارد.

وی خاطرنشان ساخت: در این نمایشگاه برای کسانی که می خواهند با فرهنگ قم و جمهوری اسلامی ایران آشنا شوند، فرصت خوبی فراهم شده و استقبال گسترده ای هم از این نمایشگاه شده است.

وی به بیان نقاط مثبت نمایشگاه پرداخت و گفت: این نمایشگاه دارای نقاط مثبت فراوانی است که یکی از این نقاط آشنا شدن مردم با مراقد مطهر در شهر قم است و این مساله توسط غرفه اوقاف انجام می گیرد و به معرفی ۴۴ مکان مذهبی در قم می پردازد.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

اصل عدالت اگر چه به عنوان یکی از مهمترین رکن های دین اسلام مطرح اسـت اما تـاکنون بیـان روشن و کاملی درباره معیارهای عدالت، بویژه در حوزه «اقتصادی و نسبت آن با عدالت اجتمـاعی» توسط متفکران اسلامی ارائه نشده اسـت. امام خمینی(ره): در ترسیم مسیر حرکت جمهوری اسلامی، عدالت را به عنوان سنگ‌بنایی اساسی معرفی […]

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)