۱۷ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با   14 شوال 1441
تاریخ: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 2,566
کد خبر:67146
| ف | | |

صدای ایران:: ۵ دروغ از ۱۰ دروغ ترامپ که رهبر انقلاب افشا کردند

رهبر انقلاب در واکنش به اظهارات ترامپ تاکید کردند که وی در این سخنرانی ۱۰ دروغ و خلاف واقع گفته است؛ حالا روزنامه نیویورک‌تایمز آمریکا در یک گزارش مستدل و مستند پرده از ۵ دروغ و خلاف واقع ترامپ برداشته است.

پایگاه تحلیلی مصداق/ به نقل از صدای ایران  رهبر معظم انقلاب هفته گذشته در واکنش به اظهارات ترامپ تاکید کردند که او در سخنرانی خروج از برجام ۱۰ دروغ و خلاف واقع گفته است.

پس از سخنرانی سه‌شنبه هفته گذشته ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام ، مقام معظم رهبری در واکنش به این اظهارات رییس‌جمهوری آمریکا تاکید کردند که ترامپ در این سخنرانی ۱۰ دروغ و خلاف واقع گفته است؛ حالا روزنامه نیویورک‌تایمز آمریکا در یک گزارش مستدل و مستند پرده از ۵ دروغ و خلاف واقع ترامپ برداشته است.
به گزارش صدای ایران، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی که به این مناسبت و با تیتر” ۵ خلاف واقع ترامپ درباره ایران در سخنرانی خروج از برجام” منتشر کرده ۵ مطلب خلاف واقع او را چنین برشمرده است:
۱- ادعای ترامپ درباره افزایش ۴۰ درصدی بودجه نظامی ایران از زمان انعقاد برجام- ترامپ طی روزهای گذشته دوبار مدعی شده که بودجه نظامی ایران از زمان انعقاد برجام ۴۰ درصد افزایش داشته است. او یک بار این ادعا را در زمان سخنرانی سه‌شنبه هفته گذشته درباره خروج آمریکا از برجام اعلام کرد و بار دیگر در توییتی که روز شنبه منتشر کرد این ادعا را تکرار کرد.
اما بررسی گزارش “موسسه بین‌المللی صلح استکهلم نادرست بودن این ادعای ترامپ را نشان می‌دهد و بیانگر این است که ترامپ درباره واقعیات ایران خلاف‌گویی و اغراق می کند.
بر اساس اطلاعات منتشره از سوی موسسه صلح استکهلم، بودجه نظامی ایران در ۳ سال گذشته – پس از ۲۰۱۵؛ سال انعقاد توافق نامه برجام- ۳۰ درصد رشد داشته نه ۴۰ درصد ادعایی ترامپ.
۲- ادعای ترامپ درباره اجازه برجام به ادامه غنی‌سازی در ایران- این ادعا نادرست است چرا که برجام فعالیت های غنی سازی ایران را به شدت محدود کرده به نحوی که تا ۱۵ سال آینده – ۲۰۳۰- ایران در صورت تعهد به برجام همواره موادی کمتر از ساخت تنها یک بمب اتمی خواهد داشت.
۳- دست‌یابی ایران به ۱۵۰ میلیارد دلار پول پس از برجام- این ادعای خلاف واقع را ترامپ دهها بار در ماه‌ها و سال‌های گذشته تکرار کرده است. در حالی که بر اساس آمارها برجام اجازه داد ایران به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود در بانک‌های خارجی دسترسی دوباره پیدا کند که البته حدود نیمی از این پول‌ها پیشتر از سوی ایران خرج شده بود و ایران پس از برجام توانست رقمی بین ۳۵ تا ۶۵ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود در بانک‌های خارجی را به داخل کشور منتقل کند؛ و این پول‌ها حاصل فروش نفت ایران بوده و هیچ ارتباطی به جیب مالیت‌دهندگان آمریکایی نداشته است.
۴- ادعای ترامپ درباره “نقطه گریز” سریع ایران به سمت تولید بمب اتمی پس از اتمام دوره قانونی برجام- این ادعا نیز نادرست است و بر اساس برآوردهای کارشناسان در زمانی که ایران هنوز تعهدات برجامی خود را آغاز نکرده بود این کشور حدود ۳ ماه زمان برای انباشت مواد کافی برای ساخت یک بمب اتمی نیاز داشت در حالی که با عمل به تعهدات برجامی هم‌اکنون این فاصله زمانی به دستکم ۱ سال افزایش یافته است.
۵- ادعای ترامپ درباره دروغ‌گویی ایران در زمینه تلاش برای دست‌یابی به فناوری هسته ای – نظامی با استناد به اسناد ادعایی و جدید نخست وزیر اسراییل – این ادعا نیز نادرست است چون نتانیاهو هیچ مدرکی درباره دروغ‌گویی و پنهانکاری ایران پس از برجام رو نکرد و مضاف بر آن سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در گزارشی که در سال ۲۰۰۷ انتشار دادند به طور متفق بر این نکته تاکید کردند که ایران از سال ۲۰۰۳ برنامه هسته ای – نظامی خود را متوقف ساخته است.
به نوشته عصر ایران، گفتنی است جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه ادعاهای آمریکا و اسراییل را درباره تلاش برای دست یابی به فناوری نظامی – هسته ای تایید نکرده و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نیز تا کنون هیچ مدرک مستدلی در جهت اثبات این ادعا منتشر نکرده است.
نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)