۴ اسفند ۱۳۹۷ مصادف با   17 جمادی الثانی 1440
تاریخ: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 1,237
کد خبر:67019
| ف | | |

در ضرورت خدمت به محرومین در قالب اردوهای جهادی؛

حرکتی که باید به قله‌های عالی اهداف انقلاب برسد

امروز جهادگران بسیج سازندگی در همه عرصه ها خدمت رسانی از جنوب و شمال، شرق و غرب ایران را پوشش داده و در قالب گروه های جهادی به خدمت به ولی نعمتان خود می پردازند، خدمتی که مطالبه رهبر انقلاب از مسئولین است و حرکت بر خلاف آن، انحراف و ارتجاع نامیده می شود.

پایگاه تحلیلی مصداق/ بیگانگی عموم و حتی زمامداران ایران با ادبیات قرآنی از بدیهیات نظام و افکار رژیم پهلوی بود. تا آنکه احیاگر بزرگ قرن، حضرت امام خمینی(ره) آن ها را دوباره معنا بخشید و بر زبان ها و قلبها جاری کرد. یکی از اصول اصلی مدیریت قرآنی، توجه به ضعفا و مستضعفین و خدمت به آنهاست که همواره مورد تاکید امامین انقلاب بوده است؛ چرا که ایشان بار اصلی پیروزی و اداره انقلاب را بر دوش پابرهنگان و مستضعفین می دانند.

امام خمینی (ره)  میفرمایند: «نهضت ما هم با مستضعفین پیش رفت، مستکبرین یا فرار کردند یا در منازل خود نشستند. آنهایی که امروز برای استفاده نامشروع می خواهند سر این سفره بنشینند کجا بودند آن روز که مستضعفین خون خود را می دادند.» (۱) و یا در جای دیگر میفرمایند: «فقرا و متدینین بی بضاعت، گردانندگان و برپا دارندگان انقلاب هستند.»(۲)؛ نمونه هایی از این دست در ادبیات بنیان گذار انقلاب و تاکید بر این نکته که پیروزی انقلاب اسلمی ثمره مجاهدت محرومان و مستضعفان بوده است، به قدری تکرار شده که علاوه بر نشان دادن اهمیت کار برای مستضعفین در اندیشه ایشان، باب هرنوع روی گردانی از پابرهنگان را بر روی مسئولین بسته است.(۳)

امام خمینی ۴ ماه پس از سقوط شاه با درک اهمیت روستا در تأمین استقلال سیاسی و اقتصادی با صدور فرمانی خواستار آن شدند تا ارگانی برای رسیدگی و رفع محرومیت روستائیان تشکیل شود و از مسئولین خواستند تا با اختصاص امکانات موجود کشور و بهره‌گیری از نیروهای داوطلب مردمی، سازندگی روستاها را در اولویت قرار دهند. این چنین بود که جهادسازندگی شکل گرفت.

اهداف بلند جهاد سازندگی و مدل امروزی آن اردوهای جهادی که در راس اهداف آن خودسازی و رسیدگی به حال محرومان است را در کلام امام خمینی (ره) نیز می توان جستجو کرد. یکی از مهم ترین آرمان های امام خمینی(ره) تحقق عدالت اجتماعی، کم شدن فاصله طبقاتی، رفع تبعیضات ظالمانه، حمایت از محرومان و فقر ستیزی بود.

از بررسی سخنرانی ها، پیام ها، توصیه های امام(ره)برداشت می شود که مسئله رفع تبعیض و فقر ستیزی یکی از اهداف بزرگ او بوده که همواره به آن تاکید داشته اند. آن بزرگوار به قدری در این باره سخن گفت که به عنوان پناهگاه مستضعفان و پابرهنه ها شناخته شد. کسانی که دوران صدر پیروزی انقلاب را درک کرده اند و سخنان و موضع گیری های امام خمینی(ره) و دیگر مسئولان نظام را شنیده اند به خوبی می دانند که حمایت از محرومان و مستضعفان یکی از مهم ترین و پرجاذبه ترین شعارهای انقلابیون و مورد تاکید ایشان بود. در این زمینه ایشان فرموده اند: «گمان نمی‌کنم عبادتی بالاتر از خدمت به محرومان وجود داشته باشد.»

محرومان ولی نعمتان ما هستند و این حرکت برآمده از اصل انقلاب، برای انقلاب و تضمین‌کننده‌ی آینده‌ی انقلاب اسلامی است. بیانات رهبر انقلاب در راستای بیانات و نگاه امام بزرگوار است و میفرمایند دو نکته‌ی اساسی در حرکت امام بزرگوار بود که همین دو نکته، سرمایه‌ی ارزشمند این انقلاب بود و هست: یکی این است که هدف این انقلاب، اسلام است. دوم این‌که سربازان این انقلاب و لشکر این انقلاب، مستضعفان و پابرهنگان و همچنین قشر جوانند.(۴)

رهبر انقلاب در آخرین دیدار خود با جهادگران بسیج سازندگی می فرمایند: «در مورد این حرکت عظیم بسیج سازندگی و اردوهای هجرت که به طور رسمی، ده سال است آغاز شده. البته این را من باید اقرار کنم که این کار، اول از خود جوانها شروع شد؛ خود جوان های دانشجو و دانش‌آموز در بخشهای مختلف، این حرکت را شروع کردند؛ در سال ۷۹ گزارش این حرکت زیبا و پرشکوه به ما رسید و منجر شد به اینکه پیام بسیج سازندگی به قاطبه‌ی جوانان کشور داده شود. یعنی این یک حرکت خودجوش مردمی است؛ درست مثل جهاد سازندگی در آغاز انقلاب. جهاد سازندگی هم همین جور بود؛ اول، خود جوانها شروع کردند، خودشان رفتند توی روستاها مشغول خدمتگزاری شدند در آن اوضاع بسیار دشوار و پیچیده. این حرکت، امام بزرگوار را به فرمان جهاد سازندگی تشویق کرد. کار مردم، الهام‌بخشِ اقدام مدیران و مسئولان است».رهبر انقلاب در ادامه بیانات خود فرمودند: انقلاب زنده خواهد ماند، شما زنده خواهید ماند؛ دشمنان شما منکوب و نکبت‌زده از سر راه خواهند رفت. این حرکت باید به قله‌های عالی اهداف انقلاب برسد و به فضل پروردگار و به حول و قوه‌ی الهی خواهد رسید.(۵)

امروز جهادگران بسیج سازندگی در همه عرصه ها خدمت رسانی از جنوب و شمال، شرق و غرب ایران را پوشش داده و در قالب گروه های جهادی به خدمت به ولی نعمتان خود می پردازند، خدمتی که همکاری و همراهی آن مطالبه رهبر انقلاب از مسئولین است و حرکت بر خلاف آن، انحراف و ارتجاع نامیده می شود.(۶)


(۱) ۵۸/۲/۱۲

(۲) صحیفه نور ج۲ص۵۳۲

) «با پشتیبانی مردم مخصوصاً طبقات محروم بود که پیروزی حاصل شد و دست ستم شاهی از کشور و ذخایر آن کوتاه گردید.»[صحیفه نورج۱۲ص۹۱]؛ «مستمندان و فقرا و دور افتاده ها در صف مقدم جامعه هستند، همین ها و همین زاغه نشینان و همین حاشیه نشینان و همین محرومان بودند که این انقلاب را به ثمر رساندند… همین ها هستند که الآن در جبهه ها مشغول به فدارکاری هستند.» [صحیفه نور ج۱۷ص۶۴۲]

(۴) ۱۳۷۷/۰۳/۱۴

(۵) ۱۳۸۹/۰۶/۳۱

(۶) ۹۷/۱/۱

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

اصل عدالت اگر چه به عنوان یکی از مهمترین رکن های دین اسلام مطرح اسـت اما تـاکنون بیـان روشن و کاملی درباره معیارهای عدالت، بویژه در حوزه «اقتصادی و نسبت آن با عدالت اجتمـاعی» توسط متفکران اسلامی ارائه نشده اسـت. امام خمینی(ره): در ترسیم مسیر حرکت جمهوری اسلامی، عدالت را به عنوان سنگ‌بنایی اساسی معرفی […]

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)