۲۸ اسفند ۱۳۹۷ مصادف با   12 رجب 1440
تاریخ: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 2,587
کد خبر:66750
| ف | | |

قدرت معنوی در سیاست و مدیریت(2)

عرف سکولار و معنویت اومانیستی/ جایگزینی انگیزه ها و احساسات انسانی به جای «خدا»

در هیچ یک از تعاریف «معنویت» از منظر عرف سکولار، به رابطه فرد با خدا ربط داده نمی شود. هر آنچه هست و نیست به انسان و انگیزه ها، احساسات، عواطف و قوایش ختم می شود بدون ارتباط با خالق انسان و معنویت؛ که نکته ای منفی و خطرناک برای معنویت سکولار محسوب می شود.

پایگاه تحلیلی مصداق/ پیش از آن که مفهوم معنویت را در قرآن کریم کالبد شکافی کنیم، مناسب است به دریافت های گفتمان عرفی در مورد معنویت بپردازیم که از رهگذر مقایسه و دریافت تمایزات، دقایق و ظرایفِ دیدگاه و تعریفِ قرآنیِ مفهومِ معنویت برای ما روشن خواهد شد.

واژه معنویت در ادبیات معاصر بطور گسترده ای به کار می رود. معمولاً در متونی که از ارتباط انسان با وجودی فراتر از جهان مادی سخن به میان می آید، به نحوی این لفظ یا مترادف آن به چشم می خورد. در منابع مربوط به ادیان، روان شناسی، روانشناسی دین، تعلیم و تربیت و حتی در اقتصاد و مدیریت در مباحثی چون افزایش بهره وری در سازمان نیز می توان ردپای معنویت و کاربردهای آن را یافت؛

 

  • معنویت به مثابه نیرویی انرژی زا ، انگیزاننده ، الهام بخش و روح بخش زندگی است.
  • معنویت شیوه ای است که در آن شخص بافت تاریخی خویش را درمی یابد و در آن زندگی می کند؛ جست و جویی برای انسان شدن و آگاهی در زندگی می باشد.
  • معنویت تلاش در جهت ایجاد حساسیت نسبت به خویشتن، دیگران، نیروی برتر، کند و کاو در جهت آنچه برای انسان شدن مورد نیاز است و جست و جو برای رسیدن به انسانیت کامل است.
  • معنویت بطور جدایی ناپذیری با نوع دوستی، امید، مهربانی، عشق و خوش‌بینی در ارتباط است.
  • معنویت ایمان بنیادین به پدیده‌هاست ایمان دقیقاً آن چیزی است که برای آن ارائه دلیل محکم ضرورتی ندارد و…(۱).

در تحلیل جملات فوق که از سوی اندیشمندان غربی در تعریف معنویت ارائه شده است می توان به سه نکته اشاره کرد:

الف) اوصافی برای معنویت شمرده شده است که با واقع معنویت در نگاه اسلامی بسیار شبیه است مثل معنا و هدف بخشی به زندگی، آرامش زا بودن، الهام آفرینی و … که این امر به نوبه خود حاکی از فطری بودن معنویت در نهاد انسان است و این نکته مثبت نگاه های سکولار به معنویت است.

ب) در هیچ یک از تعریف های فوق معنویت به رابطه فرد با خدا ربط داده نمی شود. هر آنچه هست و نیست به انسان و انگیزه ها، احساسات، عواطف و قوایش ختم می شود بدون ارتباط با خالق انسان و معنویت؛ که نکته ای منفی و خطرناک برای معنویت سکولار محسوب می شود.

ج) در جامعه سکولار و مدرن، معنویت پدیده دوباره کشف شده‌ای است که در جهان مادی‌گرا گم شده و یا حداقل پنهان گشته است . معنویت را به عنوان تلاشی در جهت پرورش حساسیت نسبت به دیگران، موجودات غیر انسانی و شاید خدا، یا جستجویی برای رسیدن به انسانیت کامل دانسته اند. راهی که در آن معنویت عینیت می‌یابد و در میان فرهنگ ها و ادیان گوناگون بسیار متفاوت است.

ادامه دارد…


(۱) عابدی جعفری و رستگار،۵:۱۳۸۶

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

اصل عدالت اگر چه به عنوان یکی از مهمترین رکن های دین اسلام مطرح اسـت اما تـاکنون بیـان روشن و کاملی درباره معیارهای عدالت، بویژه در حوزه «اقتصادی و نسبت آن با عدالت اجتمـاعی» توسط متفکران اسلامی ارائه نشده اسـت. امام خمینی(ره): در ترسیم مسیر حرکت جمهوری اسلامی، عدالت را به عنوان سنگ‌بنایی اساسی معرفی […]

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)