۳۰ بهمن ۱۳۹۷ مصادف با   13 جمادی الثانی 1440
تاریخ: ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 492
کد خبر:66313
| ف | | |

اختلال در محاسبات و راه های مقابله (15)

جهانخواران تا کجا ما را تحمل می کنند؟

امام خمینی(ره): «نکته مهمى که همه ما باید به آن توجه کنیم و آن را اصل و اساس سیاست خود با بیگانگان قرار دهیم این است که دشمنان ما و جهانخواران تا کى و تا کجا ما را تحمّل مى‏ کنند و تا چه مرزى استقلال و آزادى ما را قبول دارند. به یقین آنان مرزى جز عدول از همه هویّت ها و ارزش‌هاى معنوى و الهى‏ مان نمى‏ شناسند.»

پایگاه تحلیلی مصداق/  دشمن از توافق برجام بدنبال مجرایی برای نفوذ بوده و هست و یکی از راهبردهای اصلی اش ایجاد اختلال در دستگاه محاسباتی مسئولان است. اساساً برجام را با همین روش جلو برده و در ادامه نیز با مطرح کردن برجام موشکی و برجام منطقه ای و …، در همین راستا تلاش می کند.

مسئولان برای آن که در دام و حربه دشمن گرفتار نیایند و محاسباتشان چه در مورد جبهه خودی و چه در مورد دشمن دچار اختلال نشود، می بایست به اصل استکبارستیزی به اقتضای عقلانیت و تجربه تمسّک کنند. این اصل نه تنها ما را در مقابل دشمن نفوذناپذیر می کند بلکه حالت پیش برندگی هم دارد و منافع ملی را در مسأله هسته ای و سایر تقابل های نظام با جبهه استکباری محقق می سازد. در پایان چند نکته اساسی و همیشگی در موضوع استکبارستیزی و دشمن شناسی به مردم  و مسئولان محترم یادآوری می شود:

الف) تذکر قرآنی: ذلّت و مسکنت؛ پیامد عدم صبر و استقامت

خداوند متعال در سوره مبارکه بقره می فرمایند: « وَ إِذْ قُلْتُمْ یا مُوسی‏ لَنْ نَصْبِرَ عَلی‏ طَعامٍ واحِدٍ فَادْعُ لَنا رَبَّکَ یُخْرِجْ لَنا مِمَّا تُنْبِتُ الْأَرْضُ مِنْ بَقْلِها وَ قِثَّائِها وَ فُومِها وَ عَدَسِها وَ بَصَلِها قالَ أَ تَسْتَبْدِلُونَ الَّذی هُوَ أَدْنی‏ بِالَّذی هُوَ خَیْرٌ اهْبِطُوا مِصْراً فَإِنَّ لَکُمْ ما سَأَلْتُمْ وَ ضُرِبَتْ عَلَیْهِمُ الذِّلَّهُ وَ الْمَسْکَنَهُ وَ باؤُ بِغَضَبٍ مِنَ اللَّهِ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ کانُوا یَکْفُرُونَ بِآیاتِ اللَّهِ وَ یَقْتُلُونَ النَّبِیِّینَ بِغَیْرِ الْحَقِّ ذلِکَ بِما عَصَوْا وَ کانُوا یَعْتَدُونَ»(۱) مطابق این آیه شریفه قوم بنی اسرائیل گفتند: ای موسی ، ما نمی توانیم بر یک نوع خوراکی (منّ و سلوی) صبر کنیم، برای ما از پروردگارت بخواه که از آنچه زمین می رویاند، از سبزی و خیار و سیر و عدس و پیازش برای ما پدید آورَد؟ موسی گفت: آیا می خواهید چیزی را که پست تر است جایگزین چیزی کنید که بهتر است؟ به شهری درآیید؛ آن‌چه درخواست کرده‌اید برای شما در آن جا خواهد بود؛ خدای متعال می فرماید: بر خوراکی (منّ و سلوی) صبر نکرده و چیزی که پست‌تر بود را بر چیز بهتر جایگزین کردند. با این کار مُهر خواری و درماندگی بر آن ها زده شد و مورد خشم خدا قرار گرفتند. این خواری برای آن بود که ایشان همواره به نشانه‌های خدا کفر می ورزیدند و پیامبران خدا را به ناحق می‌کشتند و این به سبب آن بود که از فرمان‌های خدا سرپیچی کردند و پیش از آن از حدود الهی تجاوز می‌نمودند».

حال با التفات به این نکته و تذکار قرآنی، در باب مذاکرات هسته‌ای و برجام، می‌توان گفت: اگر هیأت دیپلماسی ما از کشوری غیر از جمهوری اسلامی بودند، می بایست با ۵+۱ به روش های عرفی (سکولار)، متعارف و مرسوم مذاکره می کردند. اما از آن جا که نماینده ملّت و رهبری الهی هستند، باید به سبک قرآنی مذاکره کرده و با ایمان به غیب و نگاه واقع‌بینانه به سنن و تقدیرات الهی و اعتماد به قدرت معنوی و وعده‌های الهی و پوشالی دانستن قدرت دشمن پای میز مذاکره حاضر شوند. مردم هم باید برخی سختی‌ها را پذیرفته و صبر پیشه کنند و گرنه خدای متعال ما را به حال خودمان واگذار خواهد کرد و آن گاه به خفّت و خواری مبتلا خواهیم شد.

ب) تذکّر امام خمینی (ره): عاشورایی ماندن و امضاء نکردن امان نامه کفر و شرک دشمن

«کسى تصوّر نکند که ما راه سازش با جهان‌خواران را نمى‏ دانیم. ولى هیهات که خادمان اسلام به ملّت خود خیانت کنند!… اگر بند بند استخوان‌هایمان را جدا سازند، اگر سرمان را بالاى دار برند، اگر زنده زنده در شعله‏ هاى آتشمان بسوزانند، اگر زن و فرزندان و هستى‏مان را در جلوى دیدگانمان به اسارت و غارت برند هرگز امان نامه کفر و شرک را امضاء نمى‏ کنیم» (۲). «نکته مهمى که همه ما باید به آن توجه کنیم و آن را اصل و اساس سیاست خود با بیگانگان قرار دهیم این است که دشمنان ما و جهانخواران تا کى و تا کجا ما را تحمّل مى‏ کنند و تا چه مرزى استقلال و آزادى ما را قبول دارند. به یقین آنان مرزى جز عدول از همه هویّت ها و ارزش‌هاى معنوى و الهى‏ مان نمى‏ شناسند. به گفته قرآن کریم، هرگز دست از مقاتله و ستیز با شما بر‌نمى‏ دارند مگر این‌که شما را از دینتان برگردانند» (۳).

ج) تذکّر امام خامنه‌ای (مدظله‌الوارف): عدم مبارزه با استکبار یعنی عدم تبعیّت از قرآن

«یک نکته‌ دیگری که سؤال کردند [این بود که]، تکلیف مبارزه‌ با استکبار پس از مذاکرات چیست؟ خب، مگر مبارزه‌ با استکبار، تعطیل‌پذیر است؟ مبارزه‌ با استکبار، مبارزه‌ با نظام سلطه تعطیل‌پذیر نیست. این جزو کارهای ما است، جزو کارهای اساسی است، جزو مبانی انقلاب است. یعنی اگر مبارزه‌ با استکبار نباشد، ما اصلاً تابع قرآن نیستیم. مبارزه‌ با استکبار که تمام نمی‌شود. در مورد مصادیق استکبار، آمریکا اتمّ مصادیق استکبار است. … مبارزه‌ با استکبار تعطیل‌پذیر نیست، تکلیفش کاملاً روشن است و خودتان را آماده کنید برای ادامه‌ی مبارزه‌ با استکبار». (۴)


۱- سوره بقره، آیه ۶۱

۲- صحیفه امام، ج‏۲۱: ۹۸

۳- صحیفه امام، ۱۳۷۸/‏۲۱: ۹۰

۴- بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان ۹۲/۴/۲۰

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

اصل عدالت اگر چه به عنوان یکی از مهمترین رکن های دین اسلام مطرح اسـت اما تـاکنون بیـان روشن و کاملی درباره معیارهای عدالت، بویژه در حوزه «اقتصادی و نسبت آن با عدالت اجتمـاعی» توسط متفکران اسلامی ارائه نشده اسـت. امام خمینی(ره): در ترسیم مسیر حرکت جمهوری اسلامی، عدالت را به عنوان سنگ‌بنایی اساسی معرفی […]

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)