۱۶ تیر ۱۳۹۹ مصادف با   15 ذیقعده 1441
تاریخ: ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 1,041
کد خبر:66255
| ف | | |

عصر اقتصاد:: روش های تحقق شعار سال

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷ سال جدید را سال « حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری کردند.

پایگاه تحلیلی مصداق/ به نقل از عصر اقتصاد ایشان در پیام نوروزی خود فرمودند: بنده در شعارهای سالها معمولاً مخاطب را مسئولین قرار میدادم؛ امسال مخاطب، همه‌ی آحاد ملّت و از جمله مسئولین خواهند بود. مقدّمتاً عرض کنم، مسئله‌ی اقتصاد و فرهنگ و مسائل گوناگون همه مطرح است لکن مسئله‌ی اصلی ما امسال هم مسئله‌ی اقتصاد و معیشت مردمی است. همه باید تلاش کنند، همه باید کار کنند و محور هم عبارت است از تولید ملّی؛ یعنی اگر چنانچه تولید ملّی را -با شرحی که ان‌شاءالله در سخنرانی عرض خواهم کرد- همه تعقیب کنند و دنبال‌گیری کنند، بسیاری از مشکلات اقتصادی، مشکلات معیشتیِ مردم -هم مسئله‌ی اشتغال، هم مسئله‌ی سرمایه‌گذاری و بقیّه‌ی چیزها- حل خواهد شد. آسیبهای اجتماعی به میزان زیادی کاهش پیدا خواهد کرد؛ یعنی محور، تولید ملّی است. مقام معظم رهبری با تاکید بر حمایت از تولید ملی فرمودند: اگر تولید ملّی شتاب بگیرد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. من این را محور قرار دادم برای شعار امسال؛ شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند. البتّه این حمایت از پنج شش جهت، ابعاد مختلفی دارد که این ابعاد را من ان‌شاءالله در سخنرانی باز خواهم کرد و تشریح خواهم کرد و آنچه را که قشرهای مختلف مردم و مسئولینِ گوناگون کشور میتوانند انجام بدهند، ان‌شاءالله مطرح خواهم کرد.

این نامگذاری سال ۹۷ را برای بخش های مختلف دولت و بخش خصوصی سالی پراهمیت و چه بسا تاریخ ساز تبدیل کرد. اما طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، مخاطب اصلی این نامگذاری آحاد مردم هستند.

حال باید دید برای جلب همدلی و عزم ملی مردم هر یک از قوای سه گانه، مجلس، دولت و قوه قضائیه چه وظایفی بر عهده خواهند داشت.

قانونگذاری و تسهیل در امور مربوط به حمایت از تولید که در حوزه فعالیت دولت قرار دارد از وظایف محوله خانه ملت و نمایندگان مردم است. همانها که با رای مردم در خانه ملت نشسته و با تصویب و تایید مقررات و مصوبات می توانند بستر حمایت از تولیدکنندگان را فراهم کرده و با تسهیل در قوانین و حذف مقررات زاید به اجرای حداکثری شعار سال کمک کنند.

از سوی دیگر دولت با اجرای این قوانین و همچنین حمایت از تولیدکنندگان در حوزه فراهم آوردن زیرساخت ، صادرات، واردات، تامین مالی و توزیع و …. مهمترین بخش از قوای سه گانه برای اجرای شعار سال ۹۷ است. چرا که دولت بیش از دو قوه دیگر با این موضوع در ارتباط بوده و از مسیر تقسیم وظایف محوله هر یک وزارت خانه ها می تواند پازل حمایت از تولید داخلی را به خوبی چیده و به اجرا برساند.وزارت صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد، نفت، کار & تعاون و رفاه اجتماعی، کشاورزی و  سایر وزارتخانه های مرتبط با امور تولید داخلی بخش هایی هستند که هر یک به طور جداگانه و البته هماهنگ با یکدیگر ر این راستا باید گام بردارند.

برخی مسئولان دولتی که در رابطه با نام سال ۹۷ اقدام به انتشار پیام هایی کرده اند از این نام با عنوان نقطه عطف تولید ملی و ایرانی نام برده و هر یک استنباط خود از شعار سال را بیان کرده اند:

* محمود واعظی:

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه برندسازی کالاهای ساخت داخل در تحقق پذیری شعار سال بسیار حائز اهمیت است گفت: تولید در کشور باید ارزان، کیفی، بادوام و قابل رقابت باشد.

وی با اشاره به نامگذاری سال ۹۷ به نام «حمایت ازکالای ایرانی» از سوی رهبر انقلاب افزود: شعار مزبور بسیار مهم و حیاتی است بنابراین ضروت دارد همه در جهت تحقق پذیری این مهم پای کار باشند.

*محمدباقر نوبخت:

سخنگوی دولت با تاکید بر توجه به نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: حمایت از کالاهای ایرانی و تولید داخلی ضرورت حیاتی برای کشور است.

محمد باقر نوبخت، درباره نامگذاری سال ۱۳۹۷ به عنوان «سال حمایت از کالای ایرانی» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: تحقق شعار امسال در کنار حمایت و پشتیبانی مالی دولت از بخش غیر دولتی، باید بستر سرمایه گذاری مردمی در جامعه ارزان و آسان باشد تا کالاهای داخلی از حیث کمی و کیفی رشد پیدا کند.

* جهانگیری:

معاون اول رییس جمهوری بر لزوم اتحاد برای پیشرفت کشور تاکید کرد و گفت: نامگذاری سال جدید می تواند منشاء تحول بزرگی در اقتصاد کشور شود.

علاوه بر اقداماتی نظیر مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از کالای داخلی، یک معنای حمایت از کالای داخلی این است که در اجرای طرح های بزرگ صنعتی که از طریق فاینانس انجام می شود، استفاده از توانمندی داخلی باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

* محمد شریعتمداری:

وزیر صنعت، معدن و تجارت به رهبر معظم انقلاب لبیک گفت و در پیامی اعلام کرد: پیام مسرت بخش و امید آفرین حضرت مستطاب عالی در اعلام سال ٩٧ به نام سال حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی بارقه امید را یکبار دیگر در دل همه دلسوزان ملک و ملت زنده کرد.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)