۳۰ بهمن ۱۳۹۷ مصادف با   13 جمادی الثانی 1440
تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ |   تعداد بازدیدها: 708
کد خبر:66062
| ف | | |

اختلال در محاسبات و راه های مقابله (۱1)

چرا برخی مسئولان از آمریکا می ترسند؟!

چرا برخی مسئولان کشور با وجود دیدن شکست‌های متعدّد دشمن و آگاهی از بسیاری آمارها در باب قدرت ایران اسلامی، باز هم از قدرت‌ پوشالی دشمن می‌ترسند؟ چرا امام‌ خمینی(ره) و امام ‌خامنه‌ای (مدظله‌العالی) نه تنها نمی‌ترسند بلکه حقیقتاً برای دشمن قدرتی قائل نیستند؟ امام صادق(ع) این‌گونه به ما پاسخ می دهند: «کسی که از خدا بترسد، خدا همۀ اشیاء عالم را از او می‌ترساند. و هر کسی از خدا نترسد، خدا او را از همه چیز می‌ترساند؛ مَنْ‏ خَافَ‏ اللَّهَ‏ أَخَافَ‏ اللَّهُ‏ مِنْهُ‏ کُلَ‏ شَیْ‏ءٍ وَ مَنْ لَمْ یَخَفِ اللَّهَ أَخَافَهُ اللَّهُ مِنْ کُلِّ شَیْ‏ء»

پایگاه تخصصی مصداق/  در ادامه راهبردهای واقع گرایانه و نتیجه محور، باور به قدرت معنوی جمهوری اسلامی و قدرت پوشالی دشمن به عنوان راهبرد سوم مطرح و بررسی می گردد.

حضرت امام‌خمینی(ره) در پیام به ملّت ایران در پنجمین سالگرد پیروزى انقلاب فرمودند: «باید قدرت‌هاى جهان بدانند امروز مثل دیروز نیست که با یک تشر، ملت‌ها چون دولت‌ها از میدان عقب ‏نشینى کنند. امروز این قدرت شیطانى امریکا و همداستان و دستان اوست که با یک انفجار در گوش ه‏اى از جهان کاخ‌هایشان بسته مى‏ شود و اطراف آنها دیوارهاى بتونى کشیده مى‏ شود. جمهورى اسلامى ایران در عین حال که در هیچ یک از انفجارها دست نداشته است، لکن این هنر را کرده که بت‌هاى عظیم تخیّلى را شکسته، رعب و وحشت را از دل مظلومان برداشته و در دل ستمگران گذاشته است و این خود از یک ملت بى‏ عدّه و عُدّه کافى، معجزه‏ اى است که به ید قدرت الهى تحقق یافته است(۱)»‏ .

با تعمّق در مکتب سیاسی حضرت امام(ره)، خواهیم یافت که ایشان برای آمریکا و همدستانش اساساً قدرتی قائل نبودند، چه رسد به ابرقدرت بودن آن‌ها. کسانی که آمریکا را ابرقدرت دانسته و ارتباط با آن را گریزناپذیر می دانند در باب تعریف قدرت و منابع مولِّد قدرت به انحراف رفته اند. یکی از منابع اصلی تولید قدرت برای یک کشور، اعتبار یک دولت در میان مردم آن کشور است. آمریکا این منشأ قدرت را هم از دست داده است. امام‌خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در این باب فرمودند: «آمریکا جز زور، هیچ منطقی ندارد؛ جز خونریزی، هیچ راهی برای پیشبرد خود ندارد. این، اعتبار آمریکا را بیش از آنچه که تاکنون شکسته است، در چشم ملت‌ها و در چشم ملت خودش خواهد شکست؛ این همان چیزی است که سرنوشت رژیم‌ها را معین می کند. آن رژیمی، آن نظامی که اعتبارش در چشم مردم خودش بشکند، سرنوشتش معلوم است؛ مثل رژیم شوروی سابق. اتفاقاً بعضی از صاحب‌نظران غربی همین چند روز قبل گفتند که امروز وضع آمریکا و غرب شبیه وضع شوروی سابق در سالهای اواخر دهه‌ ۸۰ میلادی است که منجر به سقوط شد. یعنی وقتی یک رژیمی، یک نظامی از لحاظ گفتمان، از لحاظ منطق، در چشم مردم خودش ساقط بشود، دیگر امیدی به بقای این رژیم نیست(۲)». 

چهل سال پیش آمریکا چقدر قدرت داشت و امروز چقدر قدرت دارد؟ این یک واقعیت مبتنی بر آمار منتشر شده از سوی خود آمریکاست که این کشور از جهات مختلف سیاسی،‌ علمی، اقتصادی و … متوقف شده یا رشد منفی داشته است. افول قدرت آمریکا در این مدت طی شرایطی اتفاق افتاده که آمریکا کشورهای عالم را چپاول هم می‌کرده است. ایران اسلامی چهل سال پیش کجا بود و امروز کجاست؟ درحالی که حتی یک کشور را هم غارت نکرده‌ است. با این حساب ایران یک ابرقدرت است و آمریکا یک موجود بی‌قدرت. چرا ما باید با یک موجود بی‌قدرت همانند یک ابرقدرت برخورد کنیم؟‌ وضع کنونی ایران اسلامی را مقایسه کنید با روزهای اول جنگ با عراق، که به گواهی مسئولان کشوری و لشگری وقت، فقط برای چند روز جنگیدن اسلحه و مهمات داشتیم. اگر با اتکاء به سلاح و مهماتِ موجود در آن روزها که نخبگان جامعه و بسیاری از عموم جامعه از آن اطلاع داشتند، قرار بود بجنگیم، تقریباً باید می‌گفتیم که مملکت از دست رفته است! ولی حضرت امام فرمود، «این یک دیوانه‏ اى بود که یک اقدامى کرد و یک سنگى را در چاه انداخت و موجب زحمت ملّت خودش، ملّت ما و سایر ملّت‌ها گردید» (۳).

پس اگر واقع‌بینانه نگریسته شود، امروز آمریکا یک قدرت پوشالی است. آمارها این امر را گواهی می‌دهند؛ برای درک این امر نیازی به ایمان به خدا و اعتماد به وعده های الهی یا هر چیز دیگری نیست، کافی است به آمارهای منتشره از سوی موسسات و نهادهای دولتی و خصوصی آمریکا رجوع شود. نه تنها واقع‌بینی نسبت به وضع کنونی، بلکه واقع‌بینی نسبت به وضعیت آینده نیز ما را به این نتیجه می‌رساند. اینکه حضرت امام(ره) می‌فرمود آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، فقط ناشی از ایمان به خدا نبود، واقع‌بینی ایشان نسبت به تحولات اتفاق افتاده در چارچوب مقدّرات و سنّت‌های الهی و ترسیم وضع آینده هم در آن موثر بود. این‌که آمریکا نمی‌تواند هیچ غلطی بکند، حقیقتی است که آیۀ اول سورۀ محمد(ص) به آن اشاره دارد: «الَّذینَ کَفَرُوا وَ صَدُّوا عَنْ سَبیلِ اللَّهِ أَضَلَّ أَعْمالَهُمْ؛ کسانى که کفر ورزیدند و از راه خدا جلوگیری کردند خدا اعمالشان را تباه می‌کند(۴)»، این یک واقعیت است که آنها اثری در عالم ندارند. حال اگر کسی نمی‌تواند این واقعیت را با نگاه واقع بینانه و مبتنی بر آمارها قبول کند، می تواند با تکیه بر ایمان به خدا، صداقت و حقیقت کلام خدا در قرآن این واقعیت را بپذیرد.(۵).

حال سوال این است چرا برخی مسئولان کشور با وجود دیدن شکست‌های متعدّد دشمن و آگاهی از بسیاری آمارها در باب قدرت ایران اسلامی، باز هم از قدرت‌ پوشالی دشمن می‌ترسند؟ چرا امام‌ خمینی(ره) و امام ‌خامنه‌ای (مدظله‌العالی) نه تنها نمی‌ترسند بلکه حقیقتاً برای دشمن قدرتی قائل نیستند؟ امام صادق(ع) این‌گونه به ما پاسخ می دهند: «کسی که از خدا بترسد، خدا همۀ اشیاء عالم را از او می‌ترساند. و هر کسی از خدا نترسد، خدا او را از همه چیز می‌ترساند؛ مَنْ‏ خَافَ‏ اللَّهَ‏ أَخَافَ‏ اللَّهُ‏ مِنْهُ‏ کُلَ‏ شَیْ‏ءٍ وَ مَنْ لَمْ یَخَفِ اللَّهَ أَخَافَهُ اللَّهُ مِنْ کُلِّ شَیْ‏ء» (۶).

بی‌ایمانی موجب ضعف می‌شود و ایمان موجب قوّت می‌شود. ایمان نه فقط موجب می‌شود که فرد قوّت پیدا کند بلکه موجب می‌شود دیگران در مقابلش ضعیف شوند.(۷).


۱- صحیفه امام، ۱۳۷۸/‏۱۸: ۳۲۹

۲- بیانات رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه تهران ۹۰/۱۱/۱۴

۳- صحیفۀ امام، ۱۳۷۸ / ۶ : ۸۸

۴- سوره محمد، آیه ۱

۵- سخنرانی حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان به مناسبت ایام سوگواری امام حسین علیه السلام در دانشگاه امام صادق علیه السلام www.farsnews.com/180114

۶- کافی، ج۲: ۶۱

۷- سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان به مناسبت ایام فاطمیه اول، در هیئت محبین اهل بیت http://www.rajanews.com/news/105617

 

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

اصل عدالت اگر چه به عنوان یکی از مهمترین رکن های دین اسلام مطرح اسـت اما تـاکنون بیـان روشن و کاملی درباره معیارهای عدالت، بویژه در حوزه «اقتصادی و نسبت آن با عدالت اجتمـاعی» توسط متفکران اسلامی ارائه نشده اسـت. امام خمینی(ره): در ترسیم مسیر حرکت جمهوری اسلامی، عدالت را به عنوان سنگ‌بنایی اساسی معرفی […]

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)