۳۰ مرداد ۱۳۹۸ مصادف با   19 ذیحجه 1440
تاریخ: ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ |   تعداد بازدیدها: 1,016
کد خبر:66055
| ف | | |

دکتر ابراهیم رزاقی:

وابستگی مصرف ریشه در نظام فکری برخی آقایان دارد

این الگوی مصرف چرا بوجود آمده؟ ریشه در نظام فکری سرمایه داری برخی آقایان دارد. این الگو اصلا به فکر مردم و جامعه و کشور نیست و فقط سود و منافع شخص را تامین می کند. خودخواه و ضربه پذیر است. دشمن هر وقت بخواهد می تواند جلویش را بگیرد؛ این خودش کاهش سطح امنیت ملی نیست؟

پایگاه تحلیلی مصداق/  یکی از مسائل مهم کشور، دغدغه های اقتصادی مردم و مسئولین و مطالبات معیشتی مردم از مسئولین است که امروز بر کسی پوشیده نیست. در این بین تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری و کارشناسان حوزه اقتصادی برای حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی، ما را بر آن داشت که برای تشریح ضرورت حرکت عمومی کشور برای مقاوم سازی اقتصاد، گفتگویی با «دکتر ابراهیم رزاقی» اقتصاددان، پژوهشگر و استاد دانشگاه داشته باشیم که بخش اول آن حول نسبت اقتصاد با اقتدار، عزت و امنیت ملی پیش از این ارائه شد. در ادامه بخش دوم این گفتگو با هدف بررسی نقش واردات و وابستگی اقتصادی در امنیت ملی تقدیم می گردد.

 

 

  • به طور شفاف، نقش وابستگی اقتصادی کشور در کاهش امنیت ملی چیست؟ این وابستگی از چه راه هایی منشا اثر می شود؟

برای پاسخ باید دو الگو را بررسی کرد. یک الگو آن است بر اساس قانون اساسی، استقلال اقتصادی کشور را در همه حوزه ها و مخصوصا امنیت جلو می برد و یک الگو هم از زمان آقای هاشمی رفسنجانی پیاده شد و آن هم سیاست سرمایه داری است که تولیدی نبوده بلکه تجاری است.  معلوم است که الگوی دوم وابستگی اقتصادی را تشدید می کند و بر امنیت تاثیر منفی می گذارد.

وابستگی اقتصادی یک کلمه عام است ولی مهمتر از آن وابستگی مصرف است. امام(ره) هم در وصیت نامه خود بارها این مطلب را تکرار کردند وقتی که ما خودمان تولید نمی کنیم، برای مصرف خودمان فقط نفت را استخراج می کنیم و می دهیم، پتروشیمی را می دهیم و آن هم بصورت خام. اگر ما نفت را تبدیل می کردیم، صنعتی می شدیم. نتیجه این خام فروشی این است که مصارف ما از خارج تامین می شود، مصرف ما وقتی با الگوی سرمایه داری از خارج تامین شد، در عمل تغذیه و فرهنگ ما نیز تحت تاثیر خارج قرار می گیرد. جالب است که امام هم این نکته را می فرمایند و بر آن تاکید دارند. چرا؟ چون در الگوی مصرف ما انعکاس دارد. به عنوان نمونه به آمار خودروی سواری و موتورسیکلت کشور نگاه کنید، ۲۰ میلیون خودروی سواری در ایران است و ۱۲ میلیون موتور سیکلت؛ هیچکدام را ایران تولید نمی کند و همه قطعاتش از خارج می آید؛ این از یک طرف وابستگی مصرف؛ حالا برای تحرک همین میزان وسیله نقلیه، سالی چند میلیارد دلار هم باید واردات بنزین داشته باشیم؛ باز وابستگی مصرف؛ این الگوی مصرف چرا بوجود آمده؟ ریشه در نظام فکری سرمایه داری برخی آقایان دارد.

این الگو اصلا به فکر مردم و جامعه و کشور نیست و فقط سود و منافع شخص را تامین می کند. خودخواه و ضربه پذیر است. دشمن هر وقت بخواهد می تواند جلویش را بگیرد؛ این خودش کاهش سطح امنیت ملی نیست؟  جالب است که دشمنان و عوامل خارجی عمدا کاری می کنند که تا می شود ما به الگوی مصرف و واردات بیشتر عادت کنیم. حتی در حوزه اندیشه ای هم گفتمان کشور را به سمتی می برند که مذاکره و برجام و واردات در راس نیازهای مردم قرار بگیرد. مردم از دولت ها مطالبه کنند که مذاکره کند.در این حالت، هم تغییر اخلاق می دهیم هم تغییر فرهنگ می دهیم و هم این فکر که «ما می توانیم» را نابود می کنیم می رویم در یک مسیر «انهدام از درون».

در ادامه این الگو، بیکاری و فقر افزایش می یابد، عدالت اجتماعی از بین می رود و نارضایتی عمومی به همراه می آورد. چیزی که اتفاق می افتد این است که تلاش برای سوء استفاده از نارضایتی عمومی و براندازی شروع می شود. در کشور ما حتی یک نفر نباید محروم و فقیر باشد. حتی ما باید به کشورهای دیگر هم برای ایجاد اشتغال و صنعتی شدن کمک کنیم. چون ما سرمایه داری نیستیم، ما اقتصاد اسلامی هستیم. اقتصاد اسلامی به محرومین کمک می کند. به قول امام خمینی(ره)، این اقتصاد باید برای مستضعفین حرکت کند نه برای پولدارها. در صورتی که امروز و بر مبنای الگوی دوم برای پولدارها عمل می کند.

 

ادامه دارد…

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)