۳۰ بهمن ۱۳۹۷ مصادف با   13 جمادی الثانی 1440
تاریخ: ۲ بهمن ۱۳۹۶ |   تعداد بازدیدها: 1,326
کد خبر:64589
| ف | | |

بررسی نسبت تحرک و فعالیت مسئولان با کارآمدی نظام؛

مدیریت بی حال و بی تحرک، عامل اصلی توقف و انحراف

رهبر انقلاب: « ما هرجا یک مدیریّت انقلابیِ فعّالِ پُرتحرّک داشتیم، کار پیش رفته است؛ هرجا مدیریّتهای ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیرانقلابی، و بی‌تحرّک داشتیم؛ کارها یا متوقّف مانده است، یا انحراف پیدا کرده است.»

پایگاه تحلیلی مصداق/اسلام دینی فردی نیست، بلکه در ساحت اجتماعی و سیاسی نیز برنامه دارد. حکومت مبتنی بر آموزه‌های اسلامی می‌تواند ضامن سعادت دنیایی و آخرتی جامعه اسلامی باشد. این امر که در کلام امام خمینی (۱) و رهبر انقلاب (۲) به روشنی مشاهده می‌شود، مبنای تشکیل حکومت اسلامی است. اینک که قریب به چهار دهه از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌گذرد، ارزیابی میزان کارآمدی این نظام در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی، علمی و … مسئله‌ای مهم است.

توفیق نظام اسلامی در تحقق اهداف تعیین شده، هم از جانب دوستان و هم دشمنان انقلاب اسلامی مورد توجه است. کارآمدی نظام اسلامی، آن را به صورت الگویی موفق پیش‌روی دیگر ملت‌ها قرار می‌دهد. به همین جهت است که دشمنان انقلاب اسلامی سعی دارند با سیاه‌نمایی و برجسته کردن ضعف‌ها و کاستی‌ها و نسبت دادن آن به نظام اسلامی، آن را ناکارآمد جلوه دهند. بدون شک ارزیابی دقیق از نقاط قوت و ضعف و تبیین آن توسط مسئولان کشور، از یک سو و تلاش آنان در جهت پیشرفت و رفع کاستی‌ها از سوی دیگر، توطئه دشمنان و معاندان را خنثی خواهد کرد.
به فرموده رهبر فرزانه انقلاب، «کارآمدی نظام، مجموعه‌ عملکرد مثبت و منفی‌ای است که دستگاه‌های نظام دارند» (۳). ایشان کارآمدی نظام اسلامی را چنین ارزیابی می‌کنند:
«بنده اعتقادم این است که نظام اسلامی از همه‌ دولتهایی که در دوران استعمار و دوران نزدیک به استعمار در کشور ما وجود داشته، قوی‌تر عمل کرده است. بدون تردید نظام جمهوری اسلامی در همه بخش‌ها قوی عمل کرده است. عناصر مؤمن و کارآمد در نظام وجود داشته‌اند؛ پشتوانه مردمی هم به آنها کمک کرده است» (۴).
رهبر انقلاب اسلامی در مناسبت‌های مختلف، با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته و مقایسه آن با دوران پیش از انقلاب، کارآمدی نظام اسلامی را در عرصه‌های مختلف نشان داده‌اند. گسترش خدمات عمومی، ایجاد و تقویت خودباوری و اعتماد به نفس ملی، پیشرفت‌های خیره‌کننده در علم و فناوری، ارتقاء جایگاه سیاسی و تاثیرگذاری بین‌المللی و تحکیم مردم‌سالاری از جمله نشانه‌های کارآمدی نظام اسلامی در بیان ایشان است (۵).
تردیدی نیست که نظام اسلامی کاستی‌هایی نیز دارد که اگرچه در مقایسه با پیشرفت‌های صورت گرفته، وزن کمتری دارند، اما لازم است مورد توجه قرار گیرند تا با رفع آنها هم عیار کارآمدی نظام اسلامی بالاتر رود و هم انگیزه دشمن برای ایجاد رخنه و نفوذ کاهش یابد. یکی از مهمترین نقاط ضعف نظام اسلامی، به مدیریت اقتصادی کشور برمی‌گردد. ناظر به همین امر، رهبر معظم انقلاب مسئله اول کشور را مسئله اقتصاد می‌دانند و چند سالی است که تحقق اقتصاد مقاومتی را از مسئولین مطالبه می‌کنند (۶). ایشان مهمترین نقاط ضعف کشور در زمینه اقتصاد را چنین برمی‌شمرند:

«ضعف ما در اقتصاد، که به سختیِ معیشت گروه‌هائی از مردم منتهی شد، عبارت است از وابستگی به نفت، که عرض کردم این یکی از ضعفهای ما است، بی‌اعتنائی به سیاستهای کلان اقتصادی، و سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های پی‌در‌پیِ روزمرّه. مسئولین کشور … به این نکته توجه کنند؛ کشور باید سیاست اقتصادیِ کلانِ روشن و مدوّن و برنامه‌ریزی‌شده داشته باشد؛ حوادث گوناگون نتواند تغییر و تبدیلی در آن ایجاد کند» (۷).

نقاط ضعف نظام اسلامی منحصر به مسائل اقتصادی نیست. ما در عرصه‌های دیگر هم کاستی‌هایی داریم؛ اما هر چه باشد، این نقاط ضعف و کاستی‌ها را نمی‌توان دلیلی بر ناکارآمدی نظام دانست، زیرا از یک سو کارآمدی امری نسبی است و نظام اسلامی در همه زمینه‌ها نسبت به گذشته پیشرفت داشته و از سوی دیگر، کاستی‌های موجود، بیشتر به مدیریت مسئولان نظام برمی‌گردد. به فرموده رهبر فرزانه انقلاب:
«ضعفهای زیادی وجود داشته که این مربوط به مدیریّت‌های ما است، مربوط به حرکت عمومی نظام اسلامی نیست. ما هرجا یک مدیریّت انقلابیِ فعّالِ پُرتحرّک داشتیم، کار پیش رفته است؛ هرجا مدیریّتهای ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیرانقلابی، و بی‌تحرّک داشتیم؛ کارها یا متوقّف مانده است، یا انحراف پیدا کرده است» (۸).

پویایی و کارآمدی نظام اسلامی، بیش از هر چیز مستلزم حُسن عملکرد مسئولین آن است. همان‌طور که در بیان رهبر معظم انقلاب مشاهده می‌شود، مشروعیت مسئولین نظام اسلامی، طبق ضوابط شرعی و قانونی، وابسته به کارایی آنان انجام وظیفه است (۹). از آنجا که مسئولین کشور، به طور مستقیم یا غیرمستقیم توسط مردم انتخاب می‌شوند، مردم نیز در کارآمدی نظام اسلامی نقش دارند. از مهمترین شاخصه‌های مسئولین در نظام اسلامی، می‌توان به قانون‌مندی، مردم‌گرایی، شایسته‌سالاری و پرهیز از اختلاف‌افکنی اشاره کرد.


۱٫ برای نمونه: صحیفه امام، جلد ۱۳، صفحه ۳۶۶٫
۲٫ برای نمونه: بیانات در دیدار رئیس و اعضاى مجلس خبرگان رهبرى، ۲۰/۱۲/۱۳۹۴٫
۳٫ بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان، ۱۰/۰۸/۱۳۸۳٫
۴٫ همان.
۵٫ بیانات در دیدار کارگزاران نظام، ۳۱/۰۶/۱۳۸۶٫
۶٫ برای نمونه: بیانات در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت، ۰۳/۰۶/۱۳۹۵٫
۷٫ بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، ۰۱/۰۱/۱۳۹۲٫
۸٫ بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، ۰۱/۰۱/۱۳۹۶٫
۹٫ بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، ۳۱/۰۶/۱۳۸۳٫

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

اصل عدالت اگر چه به عنوان یکی از مهمترین رکن های دین اسلام مطرح اسـت اما تـاکنون بیـان روشن و کاملی درباره معیارهای عدالت، بویژه در حوزه «اقتصادی و نسبت آن با عدالت اجتمـاعی» توسط متفکران اسلامی ارائه نشده اسـت. امام خمینی(ره): در ترسیم مسیر حرکت جمهوری اسلامی، عدالت را به عنوان سنگ‌بنایی اساسی معرفی […]

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)