۱۵ تیر ۱۳۹۹ مصادف با   14 ذیقعده 1441
تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ |   تعداد بازدیدها: 423
کد خبر:41678
| ف | | |

مروری بر نقش رهبر انقلاب در مدیریت بحران‌ها و فتنه‌ها [بخش سوم]

در سایه تدبیر و شجاعت/تهدید انسجام ملی

خطاب رهبر انقلاب به دشمن که پشت‌ صحنه فعال فتنه است اهمیت بسیار زیادی دارد؛ ایشان خطاب به دشمن می‌فرمایند: «یک مطلب به دشمن می‌گویم؛ هر که هست و هرجا هست. دشمنان اصلی ما در سازمان‌های جاسوسی، طراحان این قضایا هستند. این پولی که مجلس امریکا تصویب کرد که باید برای مبارزه با نظام ایران صرف شود، ای

سایت تحلیلی-تبیینی مصداق / در بخش دوم از این بحث مروری داشتیم بر ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای و ورود هوشمندانه و بصیرانه رهبر انقلاب به این صحنه بسیار حساس. در این عملیات پیچیده شوم، چتر امنیتی وزارت اطلاعات هدف گرفته شد تا با ایجاد شکاف در این نهاد امنیتی زمینه برای اهداف شومی دیگری فراهم گردد.

رهبر انقلاب با تشخیص بهنگام و دقیق صحنه، هشدارهای لازم را خطاب به مسئولین و افکار عمومی بیان می‌دارد. ایشان در توصیف صحنه می‌فرمایند: «عده‌ای عناصر سوءِاستفاده‌چی و فرصت‌طلب، در این جنجال چند روزه، به خیال این‌که حالا وزارت اطلاعات قدرت و توانی ندارد؛ شیر بی‌یال و دُم و اشکمی شده و مورد تهمت قرار گرفته است، سعی می‌کنند که فضای کشور را از چتر امنیتی خالی فرض کنند» (1). در جای خود، اما رهبر انقلاب دستگاه‌های مسئول را از موضع انفعالی بازمی‌دارند؛ با این ماموریت صریح که قتل‌ها باید تا روشن شدن ماجرا پیش رفته و ریشه‌یابی شود:

«بنده از دستگاه‌های دولتی خواستم، باز هم الان می‌خواهم، هم دستگاه‌های دولتی، مثل وزارت کشور و وزارت اطلاعات، هم دستگاه قضایی، که به‌طور جدی این قتل‌های چندگانه‌ای را که در طول تقریبا یک ماهِ اخیر اتفاق افتاده است، دنبال کنند. مطمئنا اگر تحقیق و دنبال کنند، سرنخ‌ها را به‌دست خواهند آورد. بدون شک، مستقیم و یا غیرمستقیم، دست دشمن در کار است. دشمن است که می‌خواهد در کشور امنیت نباشد. دشمن است که می‌خواهد به این بهانه فضای ناامن درست کند» (2).

نکته بسیار مهم در این صحنه حساس، مخاطب قرار دادن جریان فتنه از سوی ایشان است؛ رهبر انقلاب صراحتا به جریان شومی که به خیال پاره شدن چتر امنیت کشور، اهداف شوم دیگری را دنبال می‌کنند هشدار می‌دهند و این عتاصر را از ماجراجویی و شرارت برحذر می‌دارند:

«من به آن‌ها هم نصیحت می‌کنم که این اشتباه را نکنند. اشتباه نکنید؛ این انقلاب آسان به دست نیامده است. این امنیتی که در این کشور هست، آسان به دست نیامده است. این حکومت مردمی، به قیمت خون صدها هزار نفر از این مردم به دست آمده است.

مفسدین، افراد شریر، آدم‌های ماجراجو، آدم‌های فرصت‌طلب، آدم‌های بددلِ «الّذین فی قلوبهم مرض» خیال نکنند که حالا دیگر این کشور اطلاعاتی ندارد، خبری ندارد، کسی را ندارد و می‌توانند علیه مصالح این ملت هر کاری دلشان بخواهد، بکنند؛ نخیر، این‌طور نیست. این انقلاب، انقلابی است که به خاطر اقتدارش، در سخت‌ترین توطئه‌ها ایستاد؛ امروز هم به فضل پروردگار از همان اقتدار برخوردار است» (3).

دردست شش ماه پس از این هشدار صریح، خواب‌های شوم فتنه‌گران که رهبر انقلاب آن را برملا ساختند تعبیر می‌شود. خط فتنه درست با برگ وزارت اطلاعات بازی می‌کند؛ انتشار اسنادی محرمانه از این وزارت‌خانه و اقدام به شانتاژ با بهانه آزادی مطبوعات! توقیف روزنامه سلام که در نقش خط‌شکن فتنه عمل کرده است، بهانه حرکت میدانی علیه امنیت جامعه و تقابل مستقیم با نظام قرار می‌گیرد.

اتاق فتنه با بسیج روزنامه‌های زنجیره‌ای و هماهنگی سرخط‌های میدانی، بازی را به صحنه جامعه می‌کشاند. بهترین انتخاب برای دامن زدن به آتش بلوا در صحنه میدانی، صحنه دانشگاه است؛ یعنی استفاده از دانشجویان به عنوان پیاده‌نظام فتنه و تلاش برای آوردن موج اعتراضات به صحنه جامعه. این نقشه خطرناک زمینه را برای درگیری و شعله‌ور شدن بلوا فراهم می‌کند؛ همان‌چه حالا آن‌را به عنوان حوادث کوی دانشگاه می‌شناسیم و از آن خاطرات تلخی داریم.

اولین واکنش رهبر انقلاب به ماجرا، متوجه مظلوم واقع شدن دانشجویان است:

«مطلبی که از نظر من مهم‌تر از همه است و ذهن مرا مشغول کرده، حمله به خوابگاه جوانان و دانشجویان است. این حادثه تلخ، قلب مرا جریحه‌دار کرد؛ حادثه غیرقابل قبولی در جمهوری اسلامی بود. حمله به منزل و ماوا و مسکنِ جمعی، بخصوص در شب یا در هنگام نماز جماعت، به هیچ وجه در نظام اسلامی قابل قبول نیست» (4).

درست در نقطه مقابل هدف شوم فتنه‌گران، که هدف‌شان دامن زدن به تقابل میان دانشجویان و دیگر اقشار جامعه با نظام و خصوصا رهبر انقلاب است. ایشان ضمن تاکید بر قابل پذیرش نبودن اقدام به برخورد با دانشجویان و لزوم برخورد با متخلفین (در هر لباسی که هستند)، ریشه‌یابی این اقدام را ضروری دانسته و می‌فرمایند: «برای من، حادثه خیلی تلخی بود. البته من تاکید کردم که اطراف این حادثه تحقیق شود و بروند حادثه را درست بسنجند. قرار شد رییس‌جمهور محترم و مسئولان، هیات تحقیقی را تعیین کنند؛ من هم ممکن است خودم کسی را در این هیات بگذارم» (5).

رهبر انقلاب، در پیامی خطاب به ملت ایران، اردوگاه فتنه را این‌گونه تشریح می‌کنند: «دو روز است که جمعی از اشرار با کمک و همراهىِ برخی از گروهک‌های سیاسىِ ورشکسته و با تشویق و پشتیبانی دشمنان خارجی در سطح تهران، به فساد و تخریب اموال، و ارعاب و عربده‌جویی پرداخته و موجب سلب امنیت و آسایش مردم شده‌اند» (6)؛ پشتیبانی دشمن از برخی گروهک‌های سیاسی ورشکسته که با حضور میدانی اشرار به بر هم زدن امنیت و آرامش جامعه دامن می‌زند. این‌جاست که هوشیاری در دیدن دست دشمنان لازم می‌آید؛ خصوصا در مورد دانشجویان که اتاق فتنه روی فریب ایشان سرمایه‌گذاری کرده است. رهبر انقلاب خطاب به دانشجویان می‌فرمایند:

«حرف من به دانشجویان این است که مراقب دشمن باشید؛ دشمن را خوب بشناسید؛ مبادا از شناسایی دشمن غفلت کنید. غریبه‌هایی را که در لباس خودی خودشان را در همه‌جا داخل می‌کنند بشناسید؛ دست‌های پنهان را ببینید… دانشجو، قشر فاخر و با ارزشی است. دشمن، دانشجو را هدف گرفته است.

چند سال است سعی می‌کنند بلکه بتوانند دانشجویان را در مقابل نظام قرار دهند؛ اما موفق نشدند؛ بعد از این هم موفق نخواهند شد. دشمن است که می‌خواهد با نام دانشجو یا با نام نفوذ در میان دانشجویان، فساد و تباهی کند؛ خود دانشجویان بایستی هوشیارانه متوجه باشند» (7).

این هوشیاری البته باید عمومی باشد؛ چراکه دشمن همه جامعه را هدف گرفته است. رهبر انقلاب با تاکید بر فتنه‌ بودن چنین صحنه‌هایی و دشواری‌هایی که صحنه‌های فتنه‌آمیز به همراه دارد، بر لزوم این هوشیاری تاکید می‌کنند:

«خطرناکترینِ این حوادث، حادثه‌ای است که فتنه باشد. فتنه، یعنی حادثه غبارآلودی که انسان نتواند بفهمد چه کسی دوست و چه کسی دشمن است و چه کسی با غرض وارد میدان شده و از کجا تحریک می‌شود. فتنه‌ها را باید با روشنگری خاموش کرد. هر جا روشنگری باشد، فتنه‌انگیز دستش کوتاه میشود. هر جا حرف بی‌هدف، کار بی‌هدف، تیراندازی بی‌هدف، تهمت زدن بی‌هدف وجود داشته باشد، فتنه‌انگیز خوشحال می‌گردد؛ چون صحنه شلوغ می‌شود. لذا مردم عزیز ما که بحمدالله در این بیست سال هوشیاری حقیقی خودشان را در قضایای گوناگون نشان دادند، در این قضیه هم باید هوشیارانه مسائل را تحلیل کنند» (8).

اما خطاب ایشان به دشمن که پشت‌ صحنه فعال فتنه است اهمیت بسیار زیادی دارد؛ حضرت آیت الله خامنه‌ای خطاب به دشمن می‌فرمایند: «یک مطلب به دشمن می‌گویم؛ هر که هست و هرجا هست. دشمنان اصلی ما در سازمان‌های جاسوسی، طراحان این قضایا هستند. این پولی که مجلس امریکا تصویب کرد که باید برای مبارزه با نظام ایران صرف شود، این پول و چندین برابر این پول‌ها کجا مصرف شد؟! معلوم است؛ برای همین‌طور طراحی‌هایی مصرف می‌شود؛ شکی نیست. این دشمنان بدانند که خواب برگشتن امریکا به این مملکت، یک خواب پریشان و غیرقابل تعبیر است» (9). این تحلیل رهبری روشن می‌سازد که هدف اصلی در این فتنه‌ها، بازگشت امریکا به این مملکت است که پیش از این توسط ملت ایران اخراج شده و منافع بزرگ خود را از دست داده است.

در همین راستا، یکی از نقاط کانونی در صحنه‌گردانی فتنه، ایجاد تنش در سطح اول نظام سیاسی است؛ هدف شومی که با رخنه عناصر فتنه‌گر در نقاط حساس تصمیم‌گیر زمینه‌سازی می‌شود. این هدف شوم با هوشیاری رهبری ناکام می‌ماند:

«خیال می‌کردند همان شایعاتی را که پخش کرده‌اند، محقق خواهد شد… این‌ها خودشان شایعه را القاء می‌کنند، خودشان هم باور می‌کنند که بین مسئولان اختلاف هست. نه آقا! بین مسؤولان اختلافی نیست. همان روز سه‌شنبه عصری که لازم دیده شد مسئولین طراز اول کشور بیایند با بنده جلسه‌ای بگذارند، در آن‌جا… وقتی صحبت می‌کردند، من دقت کردم، دیدم همه‌شان یک حرف می‌زنند؛ همه‌شان یک چیز می‌خواهند؛ همه‌شان دنبال یک مطلب و یک هدف‌اند. مسئولان کشور این‌گونه‌اند.

کجا رفتید؛ چه اشتباهی می‌کنید؟! همه بدانند که مواضع روسای کشور، بخصوص رئیس جمهور محترم، در این قضایا، مواضعی بود که صددرصد مورد تایید و حمایت من بود. بنده به‌طور قاطع از مسئولان کشور دفاع و حمایت می‌کنم؛ از رؤسای سه قوه دفاع و حمایت می‌کنم» (10).

در این صحنه پرآشوب، آن‌چه به روشنی به چشم می‌آید، رهبری هوشمندانه نظام است که قلب فتنه را نشانه می‌رود و تپش آن را متوقف می‌سازد؛ دانشجویان زخم‌دیده و ملتهب را پناه می‌دهد، با تبیین صحنه، ایشان و عموم جامعه را از حیرانی در می‌آورد، دستگاه‌های مسئول را در مسیر انجام وظایف خود راهبری می‌کند، وحدت جامعه را سامان می‌بخشد، از شکاف در نظام سیاسی، خصوصا در راس نظام مانع می‌شود و دست دشمن را برای همگان رو می‌کند…

سیلی محکم و اساسی را اما اردوگاه فتنه از مردم می‌خورند که با هدایت رهبر انقلاب هوشیارانه به میدان می‌آیند؛ سیلی تمام‌کننده که چینش خطرناک ایشان برای توسعه آشوب‌ها تا ایجاد تزلزل در عمق انسجام جامعه و ایجاد تنش اساسی در نظام سیاسی و امنیتی را بر هم می‌زند. مردم با حضور میدانی گسترده در تهران، اعلان موضع کرده و فتنه را در نطفه خفه می‌کنند.

 

ادامه دارد…

 

پی‌نوشت‌ها.

  1. بیانات رهبر انقلاب؛ تاریخ ۱۳۷۷/۱۰/۱۸.
  2. بیانات رهبر انقلاب؛ تاریخ ۱۳۷۷/۰۹/۲۴.
  3. بیانات رهبر انقلاب؛ تاریخ ۱۳۷۷/۱۰/۱۸.
  4. بیانات رهبر انقلاب؛ تاریخ ۱۳۷۸/۰۴/۲۱.
  5. بیانات رهبر انقلاب؛ تاریخ ۱۳۷۸/۰۴/۲۱.
  6. پیام مکتوب رهبر انقلاب؛ تاریخ ۱۳۷۸/۰۴/۲۲.
  7. بیانات رهبر انقلاب؛ تاریخ ۱۳۷۸/۰۴/۲۱.
  8. بیانات رهبر انقلاب؛ تاریخ ۱۳۷۸/۰۵/۰۸.
  9. بیانات رهبر انقلاب؛ تاریخ ۱۳۷۸/۰۴/۲۱.
  10. بیانات رهبر انقلاب؛ تاریخ ۱۳۷۸/۰۵/۰۸.
نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)