۳۰ مرداد ۱۳۹۸ مصادف با   19 ذیحجه 1440
تاریخ: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ |   تعداد بازدیدها: 565
کد خبر:41500
| ف | | |

در پی تاکید رهبر انقلاب بر «کار جهادی و انقلابی»؛

ملازمه فهم انقلابی با چرخ زندگی مردم

اما مهمترین خطر برای شجره ی طیبه انقلاب نفوذ فکری و تخریب ایدئولوژی انقلابی است. در این مرحله از انقلاب هدف ساختن حکومتی است که در کنار رفاه مادی و عدالت اجتماعی دارای روحیه و آرمان انقلابی باشد این امر بدان معناست که چرخ رفاه دنیوی باید با چرخ فهم انقلابی بچرخد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ انقلاب و انقلابی گری مفهومی است که پس از گذشت سی و هفت سال از انقلاب اسلامی هنوز محل مناقشه و تعاریف مختلفی است.در برهه اخیر این مفهوم با تمرکز و حساسیت ملموسی از طرف مقام معظم رهبری و مردم دنبال می شود.
در چرایی این تاکیدات همین بس که شرایط انقلاب اسلامی در جهان به نحوی است که دشمنان برای کنترل مفهوم انقلاب موصوف به صفت اسلامی به هر حیله ای چنگ میزنند. اما مهمترین خطر برای شجره ی طیبه انقلاب نفوذ فکری و تخریب ایدئولوژی انقلابی است. در این مرحله از انقلاب و به منظور خنثی سازی نقشه شوم دشمن، هدف رساندن حکومت به نقطه ای است که در کنار رفاه مادی و عدالت اجتماعی دارای روحیه و آرمان انقلابی باشد. این امر بدان معناست که چرخ رفاه دنیوی باید با چرخ فهم انقلابی بچرخد.
هدف دشمن خاموش سازی صفت انقلاب و اسلام خواهی در بین مبیینان انقلاب در مرحله نخست و سپس حامیان اصلی مفهوم انقلابی در مرحله بعد است لذا در این برهه حساس فهم انقلابی گری و پردازش این مفهوم می توان نقش به سزایی در جلوگیری از روزمرگی داشته باشد و شناخت شاخص های انقلابیگری می تواند موجب ماندگاری انقلاب باشد[۱]
اما انقلابی گری چیست؟برای تبیین این مفهوم دو نوع تعریف موجود است نخست تعریف سلبی و سپس تعریف ترویجی. منظور از تعریف سلبی آن است که انقلابی گری چه مفاهیمی نیست و یک انقلابی چگونه نیست و تعریف ترویجی باید های یک انقلابی و هست های یک انقلاب است.
انقلاب یعنی تحول در همه چیز [۲] وبه عبارت اخری تحولی همه گیر و فرا آگاه. جامعه انقلابی اجتماعی است با روحیه انقلابی. روحیه انقلابی صفتی است که در فرد انقلابی به عنوان نخستین واحد اجتماع موجود است این فرد متصوف به شجاعت, عملگرا, مبتکر, بن بست شکن و گره گشاست[۳] روحیه انقلابی یعنی میل به زندگی راحت و مرفه, مردم و مسئولان را به سازشکاری و تسلیم در برابر زورگویی قدرتهای جهانی نکشاند[۴] و به دنبال میوه چینی از درخت نامشروع کدخدامنشی نباشند.
انقلاب یک شط جاریست و همه کسانی که در طول تاریخ با ممیزات فوق الذکر حضور دارند و تلاش میکنند انقلابی اند اما انقلابی دارای مراتب و گونه های مختلف است [۵] در یک تقسیم بندی کلی دوگونه انقلابی وجود دارد انقلابی مثبت و انقلابی منفی انقلابی منفی کسی است که از میدان کار و تلاش و حرکت آن جایی که دردسری داشت عقب بکشد و وجاهت طلبی و راحت خواهی جزو لاینفک تیپ شخصیتی باشد اما انقلابی مثبت حاضر است از آبرویش خرج کند وتا جایی که می تواند کمک کند[۶] تا انقلاب به جلو برود.
مهمترین ویژگی و صفت فردی با روحیه انقلابی مثبت , انقلابی گری است. انقلابی گری یعنی ضدیت با افراط, پایبندی به مبانی و ارزشهای اساسی انقلاب, هدف گیری آرمانهای انقلاب و همت بلند برای رسیدن به آن, پایبندی به استقلال همه جانبه کشور, حساسیت در برابر دشمن, تقوای دینی و سیاسی[۷] تقوا, بصیرت, صراحت, شجاعت و نترسیدن از« لومه لائم»[۸], پرهیز از اهانت به مخالفین و اخلاقیگری, حفظ امنیت, عدالت طلبی[۹] پرهیز از بی نظمی[۱۰] و . . .
 نکته حائز اهمیت فواید انقلابی گری برای کشور, مردم و اسلام و همچنین منش انقلابی در بین مسئولان  است. حفظ روحیه انقلابی و انقلابی گری در کنار اقتصاد قوی و پیشرفت علمی سه عامل اساسی اقتدار ملی است[۱۱] و بزرگترین اشتباه برای ملت و دولت اسلامی از دست دادن روحیه انقلابی است زیرا روحیه انقلابی و تمسک به اندیشه های انقلاب است که نظام را عظمت می بخشد[۱۲]ما هرجا یک مدیریت انقلابی فعال و پرتحرک داشتیم کار پیشرفته است[۱۳] مادامی که مدیر پشت میز نشین, بی تحرک و غیر انقلابی داشتیم حرکت ملت ایران و نظام اسلامی کند شده و سرگرم بی فرجام های مختلفی شده ایم. علاج مشکلات ما در این است که سازندگی کشور را در کنار تامین روحیه انقلابی در مردم و حفظ صلابت و چهره ی با عظمت و هیبت انقلاب ببینبم[۱۴]


۱- بیانات در دیدار مردم قم ۱۹/۱۰/۹۴

۲- بیانات در دیدار وزیر و مسئولان وزارت فرهنگ و آموزش عالی و روسای دانشگاه های سراسر کشور ۲۳/۰۵/۶۹
۳- بیانات در دیدار دانش آموزان و دانشجویان ۱۲/۰۸/۹۵۴
۴- پیام به ملت شریف ایران در چهلمین روز ارتحال امام خمینی(ره) ۲۲/.۰۳/۶۸
۵- بیانات در مراسم بیست و هفتمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)۱۴/۰۳/۹۵
۶- بیانات در دیدار با جمعی از کارگران ۱۰/۰۲/۹۶
۷- بیانات در مراسم بیست و هفتمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)۱۴/۰۳/۹۵
۸- بیانات رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری ۰۶/۰۳/۹۵ 
۹- بیانات در بیست و دومین سالگرد امام خمینی (ره) ۱۴/۰۳/۹۰
۱۰- بیانات در دیدار دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی امیر کبیر۰۹/۱۲/۷۹
۱۱- بیانات در دیدار اقشار مردم ۱۸/۰۶/۹۴
۱۲- بیانات در دیدار وزارت امورخارجه و نمایندگان سیاسی جمهوری اسلامی ایران ۱۷/۰۵/۷۵
۱۳- بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی ۰۱/۰۱/۹۶
۱۴- بیانات در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری ۱۲/۰۵/۶۸

 

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)