۲۰ آذر ۱۳۹۸ مصادف با   13 ربیع الثانی 1441

اندیشکده انگلیسی اذعان کرد:

دلیل موفقیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی رهبریِ انقلابی آن است

هیچ کشوری در عصر مدرن به اندازه جمهوری اسلامی در منطقه موفق نبوده است موفقیت‌هایی که نتیجه ثبات قدمِ رهبریِ انقلابی آیت‌الله خامنه‌ای است؛ در میان دشمنان ایران کم‌تر کشوری این‌قدر ثبات رهبری دارد.

اندیشکده انگلیسی اذعان کرد:

دلیل موفقیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی رهبریِ انقلابی آن است

هیچ کشوری در عصر مدرن به اندازه جمهوری اسلامی در منطقه موفق نبوده است موفقیت‌هایی که نتیجه ثبات قدمِ رهبریِ انقلابی آیت‌الله خامنه‌ای است؛ در میان دشمنان ایران کم‌تر کشوری این‌قدر ثبات رهبری دارد.

استاد احمد مبلغی در نشست «روش شناسی اجتهادی آیت‌الله خامنه‌ای» مطرح کرد:

دو شیوه تنقیح مناط به شکل الغاء خصوصیت خارجی و تثبیت خصوصیت، از ابداعات رهبری است

گاهی سائل اندیشه‌ای دارد که شناسایی اندیشه او در تبیین مراد امام مؤثر است و رهبری به این مطلب در کتاب توجه داشته‌اند. مثلاً منظور از غناء، «صوت متضمن بر کلام باطل» است، که در تفسیر قول الزور که از امام پرسیده شد، است. رهبری می‌گوید سائل که این مصداق را می‌دانسته و این تفسیر درست نیست و اینها – یعنی سائلان – شنیده بودند که امام شیعیان تفسیر دیگری از علمای اهل سنت که در قول الزور دارند را دارد و دنبال یک مصداق دیگری بودند. ایشان مناسبات حاکم بر سؤال و جواب این مدعی را رد می‌کند؛ چرا که امام توضیح واضحات نمی‌کند. ایشان بر خلاف شیخ انصاری تعریف غنا را طبق این روایت نمی‌پذیرد.

پرسش از پرسش؛ گفتگویی با علی علیزاده:

آیت‌الله خامنه‌ای «راست» یا «نئولیبرال» نیست

آیت‌الله خامنه‌ای به‌اصطلاح «راست» یا «نئولیبرال» نیست و اساساً موضع اقتصاد سیاسی خود را در نسبت با این چارچوب‌های مفهومی تبیین نمی‌کند؛ اما توجه علیزادۀ عزیز را به این نکته جلب می‌کنم که آیت‌الله خامنه‌ای نه در موضع یک روشنفکر انتقادی که در موضع اداره و حکومت قرار دارد.

راه سوم انقلاب اسلامی در مقابل مارکسیسم و لیبرالیسم در گفتگو با شهریار زرشناس؛

«عدالت و پیشرفت» طرحی برای عبور از «شبه‌مدرنیته» است

در اندیشه‌ی رهبر انقلاب اسلامی عدالت و پیشرفت دو ارزشی هستند که باید در کنار یکدیگر مورد توجه و اهتمام قرار گیرند. هر یک از این دو بدون دیگری ناقص است: «بدون عدالت، پیشرفت مفهومی ندارد و بدون پیشرفت هم عدالت مفهوم درستی پیدا نمیکند؛ باید هم پیشرفت باشد و هم عدالت.» ۱۳۸۷/۰۶/۰۲ در این نگاه: «مقصود از پیشرفت، پیشرفت همه جانبه است. از همه‌ی ابعاد در کشور، این ملت، شایسته و سزاوار پیشرفت است… پیشرفتاگر با عدالت همراه نباشد، پیشرفت مورد نظر اسلام نیست. اینی که ما تولید ناخالص ملی را، درآمد عمومی کشور را به یک رقم بالائی برسانیم، اما در داخل کشور تبعیض باشد، نابرابری باشد، عده‌ای آلاف و الوف برای خودشان داشته باشند، عده‌ای در فقر و محرومیت زندگی کنند، این آن چیزی نیست که اسلام میخواهد؛ این آن پیشرفتی نیست که مورد نظر اسلام باشد. باید عدالت تأمین بشود.» ۱۳۸۸/۰۱/۰۱
این نگاه در دیدار مرداد ماه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با هیئت دولت نیز مورد تأکید قرار گرفت: «از نظر اسلام، صِرفِ ثروتمند شدن کشور، مطلوب نیست بلکه هدفِ پیشرفت اقتصادی، تأمین عدالت اجتماعی و ریشه‌کن کردن فقر است وگرنه مانند کشورهای پیشرفته‌ای مثل آمریکا میشویم که طبقات ضعیف همچنان مشکلات عمیقی دارند.» ۱۳۹۸/۰۵/۳۰

عباس کعبی

روش‌شناسیِ اجتهادی آیت‌الله خامنه‌ای در کتاب «ثلاث رسائل فی الجهاد»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بحث «جهاد» را به عنوان موضوع درس خارج فقه خود در سالهای ۶۹ تا ۷۳ شمسی برگزیدند و حاصل آن، در کتاب «ثلاث رسائل فی الجهاد» ذیل سه مقاله «امان»، «الصابئه» و «المهادنه» منتشر شده است. استاد عبّاس کعبی در گفتار پیش‌رو به تشریح روش اجتهادی آیت‌الله خامنه‌ای در کتاب «ثلاث رسائل فی الجهاد» پرداخته است.

کرسی بیانیه گام دوم انقلاب در تحقق سبک زندگی اسلامی برگزار می شود

کرسی «بیانیه گام دوم انقلاب و نقش آموزه های اعتقادی و کلامی اهل بیت(ع) در تحقق سبک زندگی اسلامی» فردا در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.

اسناد کمتردیده شده رهبر معظم انقلاب رونمایی شد

بخشی از اسناد کمتردیده شده رهبر معظم انقلاب، در نمایشگاه تاریخ محلی خراسان، در موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی در معرض نمایش عموم قرار گرفت.

تأکید مقام معظم رهبری بر اثربخشی دانشگاه‌ در جامعه است

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: باید دانشگاه‌ها و مراکز علمی دو محور اصلی تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر ارتقاء علمی در سطح بین‌المللی و اثربخشی دانشگاه در جامعه را به واقعیت تبدیل کنند.

رونمایی بخشی از اسناد مربوط به رهبر معظم انقلاب در کتابخانه ملی

بخشی از اسناد مربوط به رهبر معظم انقلاب برای نخستین بار در نمایشگاه تاریخ محلی خراسان، فردا در کتابخانه ملی رونمایی می‌شود.

به مناسبت روز دانشجو/

شاخصه‌های دانشجوی «انقلابی روشنفکر» در بیانات امام(ره) و مقام معظم رهبری

از نگاه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب دانشجو به منزله نیروی متفکر و پیش‌برنده جامعه در عین حال که در مسیر رشد علمی گام برمی‌دارد، در برابر تحولات سیاسی و اجتماعی داخلی و جهانی نیز بی‌تفاوت نیست و همواره با حفظ روحیه عدالت‌طلبی و آزادی‌خواهی در مسیر مقابله با استکبار، استبداد، فساد و اشرافی‌گری گام برمی‌دارد.

«روش‌شناسی اجتهادی رهبر معظم انقلاب در کتاب درسنامه‌ غناء و موسیقی» بررسی می‌شود

نشست «روش‌شناسی اجتهادی رهبر معظم انقلاب در کتاب درسنامه‌ غناء و موسیقی» با ارائه‌ آیت‌الله احمد مبلّغی برگزار می‌شود.

هفت صبحِ آشوب

دویست‌وسیزدهمین شماره‌ی هفته‌نامه‌ی خط حزب‌الله با عنوان «هفت صبحِ آشوب» منتشر شد.

پرونده

این حرکت عظیم میلیونی بین نجف و کربلا را، بین نجف و امام حسین را مشاهده می‌کنید؟ این شور و شوق را می‌بینید؟ این حرکت آن‌ وقتی که لازم باشد با خطر همراه بشود‌، باز هم این شور و شوق در ملّت ما، در مردم ما، در جوان‌های ما وجود دارد؛ این را باید نگه […]

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)