۲۴ مرداد ۱۳۹۷ مصادف با   3 ذیحجه 1439

دولت و مسئولان موظّفند که توجّه کنند به جریان عمومی فرهنگ جامعه؛ ببینند کجا داریم میرویم، چه دارد اتّفاق می‌افتد، چه چیزی در انتظار ما است؛ اگر چنانچه مزاحماتی وجود دارد، آنها را برطرف کنند. ما مسئولیّت شرعی داریم، مسئولیّت قانونی داریم در قبال فرهنگ کشور و فرهنگ عمومی کشور.

آخرین ویرایش در ۲۶ تیر ۱۳۹۷

فرهنگ

۱۷ مرداد ۱۳۹۷

راهکار مقابله؛ تقلید فرهنگی یا بازتعریف فرهنگی(۱۰)

راهکار مقابله؛ تقلید فرهنگی یا بازتعریف فرهنگی(۱۰)

با این شرایط باید اذعان کرد، فرهنگ تنها وسیله رهایی از استعمار است، زیرا همانطوری که ویلیام ریورس اظهار می دارد: بر اثر نتایج تعارض میان فرهنگ غربی و فرهنگ بومی در برخی از قبائل که در حالت بدوی زندگی می کردند لذت زندگی از میان رفته است به این اعتبار فرهنگ زدایی که بر اثر آن فرد فاقد هنجارهایی قابل استناد برای رفتار خویش می گردد منجر به بروز برخی دشواری های اجتماعی خواهد شد.

۱۳ مرداد ۱۳۹۷

ابزارهای تهاجم و تبادل فرهنگی(۹)

ابزارهای تهاجم و تبادل فرهنگی(۹)

تهاجم فرهنگى، مثل خود کار فرهنگى، اقدام آرام و بى سر و صدایى است. یکى از راه هاى تهاجم فرهنگى، این بوده است که سعى کنند جوانان مؤمن را از پایبندی هاى متعصبانه‌ى به ایمان، که همان عواملى است که یک تمدن را نگه مى‌دارد، منصرف کنند. همان کارى را که در اندلس، در قرن هاى گذشته کردند. یعنى جوانان را در عالم، به فساد و شهوترانى و میگسارى و این چیزها مشغول کردند.

۱۰ مرداد ۱۳۹۷

معرفی کتاب: دغدغه های فرهنگی

معرفی کتاب: دغدغه های فرهنگی

انتشارات: موسسه فرهنگی هنری ایمان جهادی(صهبا) سال انتشار: ۱۳۹۰ معرفی: “دغدغه‌های فرهنگی” شرح مزجی یکی از بیانات محوری آیت الله خامنه‌ای در سال ۱۳۷۳ است. این کتاب در نه فصل تدوین شده است که عبارتند از «طرح دغدغه»، «منشأ انقلاب اسلامی»، «فرهنگ و هنر ایران و انقلاب»، «جریان روشنفکری بیمار»، «جریان روشنفکری و انقلاب»، «تهدیدات درونی»، «تهدیدات و تهاجمات بیرونی»، «توقع انقلاب از جبهه فرهنگی» و «استنتاج». سخنرانی انتخاب‌شده در این کتاب یکی از مهم‌ترین سخنان مقام معظم رهبری درباره هنر است که به صورت موشکافانه‌ای مسائل فرهنگی کشور را با مسؤولین وقت فرهنگی در میان نهادند. شاید یکی از..متن کامل پرونده

۹ مرداد ۱۳۹۷

دلائل عناد فرهنگ غرب با فرهنگ ایرانی و اسلامی(۸)

دلائل عناد فرهنگ غرب با فرهنگ ایرانی و اسلامی(۸)

غربی ها با توسل به ظرفیت رسانه ای و سایبری خود و تقابل زیرکانه فکری و نظرى به دنبال، به بى‌ایمان کردن مردم نسبت به مبانى دین، کشور، انقلاب و نظام هستند. اگر فرهنگ در کشورى دچار انحطاط شد و یک کشور هویت فرهنگى خودش را از دست داد، حتى پیشرفت هایى که دیگران به آن کشور تزریق کنند، نخواهد توانست آن کشور را از جایگاه شایسته‌یى در مجموعه‌ى بشریت برخوردار کند و منافع آن ملت را حفظ کند.

۸ مرداد ۱۳۹۷

التماس نویسنده غربی به زنان مسلمان/ بازگشت غرب از راه رفته

التماس نویسنده غربی به زنان مسلمان/ بازگشت غرب از راه رفته

خانم جوانا فرانسیس نویسنده و روزنامه نگار اَمریکایی در نامه خود به زنان مسلمان ملتمسانه می خواهد که شما از زنان غربی تبعیت نکنید، من وقتی میبینم که زن مسلمان در کنار یک مرد سال ها با آرامش زندگی می کنند و شاهد رشد فرزندان خود هستند حسرت می خورم که چرا ما زنان غربی هویت مادری و آرامش بخش بودن را دست داده ایم و به مثابه یک کارگر در زندگی عمل میکنیم بدون آرامش؛ چرا که با هویت و فطرت خود مقابله کرده ایم.

۷ مرداد ۱۳۹۷

آسیب های فرهنگ مهاجم به فرهنگ ایرانی- اسلامی(۷)

آسیب های فرهنگ مهاجم به فرهنگ ایرانی- اسلامی(۷)

ترویج فرهنگ غربی در کشور به‌ مرور زمان سبب گرفتن روحیه‌ی خودباوری و اعتمادبه‌نفس در ملت می‌شود، به این صورت که ذهنیت افراد نسبت به باورها و اعتقادات کشور تغییر پیدا می‌کند و آن‌ها به دلیل نفوذ ظواهر و رنگ و لعابی که فرهنگ غرب در ارکان جامعه پیدا کرده، مجذوب آن می‌شوند و آن را می‌پذیرند.

۶ مرداد ۱۳۹۷

معرفی کتاب: جهاد فرهنگی در بیانات رهبری

معرفی کتاب: جهاد فرهنگی در بیانات رهبری

نویسنده : انتشارات : دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق (ع) سال انتشار : ۱۳۹۱ معرفی : کتاب جهاد فرهنگی، مجموعه بیانات امام خامنه ای در حوزه فرهنگ و جهاد فرهنگی و کار فرهنگی است که به همت دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق (ع) جمع آوری و در سال ۹۱ منتشر شده و به چاپ هفتم رسیده است. این کتاب در چند فصل به بیان سخنان معظم له می پردازد که شامل سرفصل های زیر می باشد: تعریف فرهنگ تهاجم فرهنگی جهاد فرهنگی فرایند جهاد فرصت های جهاد فرهنگی اصول جهاد فرهنگی مدیریت فرهنگی ویژگی های مجاهد فرهنگی جهاد..متن کامل پرونده

۶ مرداد ۱۳۹۷

اگر برای جامعه کار فرهنگی نکنیم، برای جامعه ما کار ضد فرهنگی خواهند کرد

اگر برای جامعه کار فرهنگی نکنیم، برای جامعه ما کار ضد فرهنگی خواهند کرد

اگر زنی اولویت ها را بشناسد متوجه می شود اصلاح جامعه هم از وظایف اوست زیرا اجزای جامعه بر اجزای خانواده او اثرگذار است.نکته ای که اینجا باید افزود این است که اگر برای جامعه کار فرهنگی نکنیم برای جامعه ما کار ضد فرهنگی خواهند کرد.

۳ مرداد ۱۳۹۷

زنان ابزار دشمن برای نفوذ

زنان ابزار دشمن برای نفوذ

در طول تاریخ هر زمان که یک سپاه منسجم مضمحل شده از عنصر زن سوءاستفاده شده؛ شاید این تعبیر خوشایند نباشد ولی نمونه های تاریخی این امر را به ما ثابت می کند. “بلعم باعورا ” برای بر هم زدن سپاه حضرت موسی(ع) از همین حربه استفاده کرد و یا در عملیات مرصاد به عینه شاهد این امر بوده ایم.

۲ مرداد ۱۳۹۷

مولفه های محوری فرهنگ غرب(۶)

مولفه های محوری فرهنگ غرب(۶)

بدون شک، دوره جدید غرب توجه افراطی به دو کاربرد عقل است؛ یعنی عقلی که در برابر ایمان ایستاده و عقل ولتری که بدون نیاز به دین، همه ساحت آدمی را در سیطره خود دارد. غرب تلاش می کند برای دست یابی به قدرت و بقای خود هر نوع تفکر و اندیشه و مکتب را که در مقابل قدرت او می ایستد نابود کند.

۳۱ تیر ۱۳۹۷

روحیه انقلابیِ زنان راه مبارزه با تهاجم غرب

روحیه انقلابیِ زنان راه مبارزه با تهاجم غرب

«مالهوم اخنوف» به عنوان یک خاخام در سال۹۴ اعلام می کند که: «ما بعد از  استار آکادمی ها بناست بر روی زنان و دختران مسلمان کار کنیم»، یعنی متوجه هستند که باید بر روی هسته متمرکز بشوند و اگر بتوانند ژنوم آن را تغییر دهند برکل جامعه تاثیر گذار خواهند بود. اگر زنان روحیه انقلابی خود را از دست بدهند، عافیت طلب و دچار تجملات بشوند و  به ماهیت غربی قبل از انقلاب خود برگردند ما آسیب جدی خواهیم دید.

۲۵ تیر ۱۳۹۷

شاخص های فرهنگ غرب و عرصه های مواجهه با آن (۵)

شاخص های فرهنگ غرب و عرصه های مواجهه با آن (۵)

در اندیشه رهبر معظم انقلاب این نکته حائز اهمیت است که، بدون آشنایی با اندیشه و تفکر فلسفی یک ملّت، نمی توان به درستی نسبت خود را با آن فرهنگ و تمدّن دریافت، لذا ایشان نه تنها در مطالعات شخصی و بیانات عمومی این رویکرد را اتخاذ نموده ­اند، بلکه در سیاست ­های فکری و مدیریتی نیز این نوع تفکر عمیق را توصیه فرموده ­اند.

۲۳ تیر ۱۳۹۷

لایه های فرهنگ غرب(۴)

لایه های فرهنگ غرب(۴)

ساختار حاکمیتی دولت های غربی در طول چند قرن اخیر بوسیله اهداف سلطه جویانه خود از فرهنگ های مثبت غربی ها که میراث گذشتگان و سایر فرهنگ ها از جمله اسلام و تمدن های شرقی بود استفاده برده و برخی از آداب اخلاقی و رفتاری ملت های غربی را که برای پیشبرد اهدافشان مفید بود را گسترش دادند.

۲۲ تیر ۱۳۹۷

معرفی پایان نامه: مولفه های فرهنگ از دیدگاه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری

معرفی پایان نامه: مولفه های فرهنگ از دیدگاه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری

نویسنده : حمیده طایب سال انتشار : ۱۳۹۰ استاد راهنما : جعفر هزارجریبی استاد مشاور : اردشیر انتظاری دانشگاه : دانشگاه علامه طباطبائی معرفی : پایان نامه حاضر، در خصوص مولفه‌های فرهنگ از دیدگاه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری است که با روش تحلیل محتوای کیفی به بررسی تعریف فرهنگ، رابطه فرهنگ و اسلام، جایگاه فرهنگ، کارکرد و ویژگی فرهنگ از منظر ایشان پرداخته است. جامعه آماری، ۱۵۵ مورد از بیانات و مکتوبات امام خمینی(ره) و ۳۵۵ مورد از بیانات مقام معظم رهبری تا پایان سال ۱۳۸۹ می باشد که همگی واجد کلمه فرهنگ بوده و در زمان رهبری..متن کامل پرونده

۱۹ تیر ۱۳۹۷

دلائل اهمیت شناخت فرهنگ غرب(۳)

دلائل اهمیت شناخت فرهنگ غرب(۳)

تفکر اساس همه تمدن­ هاست و اساس تمدن جدید فلسفه است و هر چیزی در جهان مدرن اتفاق می­ افتد، از آثار تحولی است که در تفکر فلسفی پیش آمده است. علوم اجتماعی و انسانی و عقل عادی مردمان جز آن که به ما در تدابیر جزئی که اثر محدود دارد کمک کند، داعیه­ ای ندارد

۱۷ تیر ۱۳۹۷

مسلمانی که نماز بخواند و آمریکا را هم قبول داشته باشد خدا را باور ندارد

مسلمانی که نماز بخواند و آمریکا را هم قبول داشته باشد خدا را باور ندارد

بحث از نگاه قرآنی بیان شد که ملت یا ابراهیمی است یا سکولار؛ معیار این تشخیص هم عمل ماست. مسلمانی که نماز بخواند و آمریکا را هم قبول داشته باشد اسلام ابراهیمی و خدا را باور ندارد. بر اساس بیان آیت الله بهجت که می فرمایند اساس بندگی محبت است یعنی آن چیزی که در دهه ۶۰ مردم و مسئولین را جلو می برد. این عشق به خدا بود که خدا چه می خواهد ما همان را انجام دهیم.

۱۴ تیر ۱۳۹۷

معرفی مقاله:خودارزیابی فرهنگی؛ رهیافتی نوآورانه در نیل به تعالی فرهنگی

معرفی مقاله:خودارزیابی فرهنگی؛ رهیافتی نوآورانه در نیل به تعالی فرهنگی

نویسنده : عزت الله اصغری زاده/ احمد رضا قاسمی انتشارات : فصلنامه راهبرد توسعه سال انتشار : ۱۳۸۸ معرفی : از جمله مفاهیم عرضه‌شده در حوزه مدیریت راهبردی فرهنگ در سالیان اخیر، ابزار و مفهوم‌ مهندسی فرهنگی می‌باشد.به واسطه اهمیت بی‌تردید این مقوله در مناسبات سیاسی و اقتصادی، توسعه و تعمیق ارزش‌های اجتماعی و رضایت شهروندان و مواردی از این دست؛این تحقیق‌ اهدافی چون توصیف و تبیین مفهوم مهندسی فرهنگی(به عنوان یک استعاره مدیریت راهبردی‌ فرهنگ)، و تبیین مفهوم خودارزیابی فرهنگی را دنبال می‌کند. بدین لحاظ این مقاله مرکب از سه بخش اصلی می‌باشد.بخش نخست به معرفی و تبیین ابعاد..متن کامل پرونده

۱۳ تیر ۱۳۹۷

فرهنگ عمومی کشور دچار یک آشفتگی است

فرهنگ عمومی کشور دچار یک آشفتگی است

با توجه به شاخص ها بنده فرهنگ عمومی کشور را دچار یک آشفتگی می دانم، قبل از انقلاب این مرز بندی وجود داشت و فرهنگ عمومی ما فرهنگی غربی بود.اما امروز به توجه به مسائلی فرهنگی که مطرح می شود از قبیل حجاب اجباری و… این آشفتگی را می توان مشاهده کرد.

۱۲ تیر ۱۳۹۷

معرفی پایان نامه: امپریالیسم فرهنگی با تاکید بر دیدگاه مقام معظم رهبری

معرفی پایان نامه: امپریالیسم فرهنگی با تاکید بر دیدگاه مقام معظم رهبری

نویسنده : فاطمه طوسی سال انتشار : ۱۳۸۹ استاد راهنما : محمد ستوده استاد مشاور : محمدتقی آل‌غفور دانشگاه : دانشگاه باقر العلوم (ع) معرفی : در این پژوهش نگارنده تلاش نمود تا به یک پرسش اساسی پاسخ دهد و آن پرسش این بود «از دیدگاه مقام معظم رهبری، امپریالیسم فرهنگی از چه جایگاهی در نظام بین المللی سلطه برخوردار می‌باشد؟» در راستای پاسخ به این سوال و با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در این زمینه مطرح شد که امپریالیسم فرهنگی مهمترین نوع امپریالیسم می‌باشد و در استمرار نظام سلطه نقش اساسی را ایفا می‌نماید. جهت آزمون فرضیه‌ی..متن کامل پرونده

۱۱ تیر ۱۳۹۷

فرهنگ انقلابی یعنی کار برای خدا

فرهنگ انقلابی یعنی کار برای خدا

فرهنگ انقلابی نگاهی برآمده از فرهنگ دینی است که ریشه در انقلاب اساسی پیامبران دارد همان چیزی که ما آن را مبعث میدانیم و انقلاب اسلامی هم در آن ریشه دارد.پس اگر میگوییم انقلاب اسلامی پیشفرض ما این است که این انقلاب ریشه در مبعث و ملت ابراهیمی دارد.به عبارتی فرهنگ انقلابی یعنی فرهنگی برآمده از اندیشه اسلام ناب محمدی(ص) همان چیزی که در ادبیات امام(ره) رایج است.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت