پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق

حالا این هم که مقصود ما از «جوان‌گرایی» چیست، از همان جمله‌ی سؤال‌هایی است که پاسخ آن را بایستی دوستان در بخش‌های دانشگاهی و مانند این‌ها بدهند.

«جوان‌گرایی» چیست؟

پایگاه تحلیلی مصداق/ جوان و جوان‌گرایی موضوعی است که همواره از ابتدای آغاز انقلاب اسلامی، مورد بحث و بررسی محافل گوناگون علمی، مدیریتی و حتی سیاسی بوده است. در این سال ها، بحث و چالشی همیشگی بین جوان‌گرایی و تجربه مداری در بین نسل جدید و نسل کارگشته و کارآزموده وجود داشته است. و در این بین الگوی جنگ هشت ساله دفاع مقدس، این جسارت را به جوانان داده است که با استناد به آن، مطالبه جدی خود برای ورود به عرصه های مدیریتی کشور را ابراز دارند.

در این بین همواره در مورد دیدگاه رهبر معظم انقلاب  نسبت به این دو گان، اختلاف نظر وجود داشته است. تاکیدات چندباره معظم له در دیدارهای چند ساله اخیر مبنی بر لزوم تشکیل دولت جوان مومن انقلابی، در اذهان برخی معیاری بر پایین آوردن سنین کارگزاران جمهوری اسلامی دانسته شد. قبل از پرداخت به این مسئله نیاز است که نسبت به نوع ورود رهبر معظم انقلاب به مسئله جوان‌گرایی، فهم دقیقی پیدا کرد.

از ابتدای سال‌های آغاز زعامت حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی تاکنون، در وهله های مختلف زمانی، مسائل مختلفی وجود داشته که در منظومه فکری ایشان، پاشنه آشیل پیشرفت به سمت قله های ترقی نظام اسلامی محسوب می‌شده. امّا بارها پیش آمده که فضای عمومی مخاطب مسئله در فضای کاملا بالعکس آنآآنآن تنفس می کرده و یا آمادگی لازم برای پذیرش این مسئله وجود نداشته.

مثال بارز مورد اوّل را می توان در گفتمان سازی مفاهیم تولید علم و جنبش نرم افزاری دنبال کرد. آن وقتی که رهبر معظم انقلاب برای اولین این موضوع را در جمع دانشگاهیان و دانشجویان مطرح نمودند؛  فضای عمومی دانشگاهی و علمی کشور کاملا مبتنی بر تقلید محوری و ترجمه گرایی؛ حتی از منابع دست چندم غربی سیر می کرد. و به گونه ای این فضا در میان اساتید و دانشگاهیان رواج داشت که این امر به عنوان یک ارزش، ملاکی برای ارزش گذاری سطح علمی اساتید، دانشجویان و دانشگاهیان به حساب می آمد. امّا سیر گفتمان سازی رهبر معظم انقلاب نسبت به این موضوع در طول بازه زمانی بیش از ده سال به قدری تاثیر گذار بوده که نه تنها تولید علم مورد اقبال و اقناع نخبگان قرار گرفته، بلکه در بسیاری از دیدارهای رهبر معظم انقلاب با دانشجویان و اساتید به عنوان مطالبه آن ها از رهبری طرح می شود. سید هادی موسوی در کتاب حیات گفتمان از تفکرر تا تقرر، بلوغ یک گفتمان را در دیدگاه رهبری دارای گذرگاه سه مرحله ای می داند: ۱٫ تخاطب با نخبگان ۲٫ اقناع نخبگان ۳٫ گفتمان به عنوان خواست عمومی نخبگان.

حال به نظر می رسد موضوع جوان‌گرایی از جمله موضوعاتی که مشمول شرایط دوم جامعه است. بدین معنا که علی رغم پذیرش نظری این موضوع، نسبت به پذیرش میدانی، آمادگی لازم وجود نداشته است.

چرا که رهبر معظم انقلاب بارها در سال های متمادی در جمع جوانان و نوجوانان، بیان داشته اند که آینده انقلاب اسلامی متعلق به شماست و باید خود را برای آن روز آماده کنید. امّا به نظر می رسید این مخاطب و آحاد نخبگان جامعه برای ایجاد اهتمام مضاعف نسبت به ظرفیت های نسل جوان به عنوان ذخیره های اصلی نظام،  نیاز به شوک یا تلنگر جدی تری دارند.

ایشان با صدور بیانیه گام دوم در بهمن سال ۹۷ خطاب به جوانان درکنار چند انتصاب جوان محور در پست های مدیریتی، بذر شکل‌گیری مرحله سوم از بلوغ گفتمان را رقم زدند. موید این امر محور مطالبات دانشجویی در اولین دیدار با دانشجویان بعد از صدور بیانیه گام دوم در تاریخ ۱۳۹۸/۰۳/۰۱بوده است. به قدری سطح این مطالبات گاهی بالا می رود که حتی سبک رهبری حضرت آقا را با حضرت امام مقایسه کرده و در گوشه و کنار بر جوان‌گرایی امام و تجربه مداری آقا دم زده می‌شود.

تا این‌جا به نظر می‌رسد زمین بازی گفتمان سازی رهبر معظم انقلاب کار خود را کرده است. امّا اگر بعد از تبدیل شدن این مسئله و مفهوم به عنوان مطالبه عمومی، مختصات دقیق به درستی فهم و تبیین نشود، همین مطالبه دچار آسیب‌های برای نسل امید آینده انقلاب باشد.

اشاره به بیاناتی از رهبر معظم انقلاب که اشاره به نکات مطروحه نیز دارد می‌تواند به عنوان جمع بندی و مؤید گفتار اخیر قرار گیرد: «خوشبختانه بر اثر تأکیدهایی که شده و تکراری که شده است، توجّه به مسئله‌ی جوان پیدا شده؛ حالا در بیانات دوستان، شاید اظهارات مأیوسانه وجود داشت لکن به نظر من این‌ جور نیست، توجّه به حضور جوانها در بخشهای مختلف پیدا شده و در این زمینه دارد کار میشود. حالا این هم که مقصود ما از «جوان‌گرایی» چیست، از همان جمله‌ی سؤال‌هایی است که پاسخ آن را بایستی دوستان در بخش‌های دانشگاهی و مانند این‌ها بدهند.» ۱۳۹۹/۰۲/۲۸

درج شده در پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق- کد خبر77990 - تاریخ یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰