پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق

دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برگزاری جلسه ٨٢٩ این شورا به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور و حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت حضوری و مجازی، از تصویب طرح تشکیل کمیته‌ای برای تدوین برنامه‌های گام دوم دراین شورا خبرداد.

تشکیل کمیته‌ای برای تدوین برنامه‌های گام دوم

پایگاه تحلیلی مصداق به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این که این جلسه سه بحث اصلی داشت، گفت: اولین بحث این جلسه تکلیفی بود که رییس جمهور برای موضوع بیانیه گام دوم انقلاب اعلام کردند.

وی افزود: گام دوم که مقام معظم رهبری در پایان چهل ساله اول انقلاب طرح کردند، نگاهی است برای چهل ساله دوم انقلاب که در واقع نظام برنامه‌ریزی کشور را از نگاه بیست ساله که در چشم انداز منعکس شده بود به یک نظام برنامه‌ریزی چهل ساله منتقل کردند. در این راستا مقرر شد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی کمیته‌ای برای تدوین برنامه‌های گام دوم را تشکیل دهد.

دکتر عاملی با بیان این که برنامه‌ریزی چهل ساله کشور در برش‌های پنج ساله برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور نیازمند یک افق‌گشایی بزرگ است، خاطرنشان کرد: برای اولین بار در تاریخ ایران، یک نگاه بلندمدت چهل‌ساله برای برنامه‌ریزی تدوین می‌شود.

دکتر عاملی با اشاره به اینکه از ٧ راهبرد اساسی که حکیم دور اندیش انقلاب در گام دوم تعیین کردند ۵ محور آن فرهنگی است، تصریح کرد: این محورها شامل معنویت و اخلاق، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی، روابط خارجی و مرز ایجاد کردن با دشمنان انقلاب و سبک زندگی بوده و همگی ابعاد و بنیان فرهنگی دارند که طبیعتاً وظیفه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که در نظام سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی ورود پیدا کند.

توسعه فرهنگ گفتمان دوم وظیفه همه نهادهای نظام حکمرانی و نهادهای مردمی  و انقلابی است

دکتر عاملی با اشاره به دو محور اول بیانیه گام دوم گفت: این دو محور هم مربوط به علم و پژوهش و اقتصاد است که جنبه علم و فناوری و دانش‌بنیان دارد و تنها دستگاه سیاستگذاری که می‌تواند چارچوب برنامه گام دوم را تنظیم کند، شورای عالی انقلاب فرهنگی است، بدیهی است که توسعه فرهنگ گفتمان دوم وظیفه همه نهادهای نظام حکمرانی و نهادهای مردمی  و انقلابی است.

وی بحث دوم جلسه را جهش تولید عنوان و خاطر نشان کرد: با توجه به عناوین سال که مقام معظم رهبری مشخص می‌کنند این عناوین لزوماً برای همان سال نیست و ایشان تصریح کردند که تعین عنوان سال آغاز یک روند جدید و یک رویکرد جدید به مسائل، پیشرفت و توسعه کشور است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: پیش‌بینی می‌شود در مورد جهش تولید در سال ١٣٩٩ اتفاقات مهمی بیافتد.

وی تصریح کرد: با توجه به دشمنی‌هایی که با جمهوری اسلامی ایران برای توقف مسیر حرکت نظام می‌شود، می‌توان از مسیر جهش تولید و گره‌گشایی از مسیر تولید، استقرار و توفیقات بزرگی را رقم زد، هدف همه اندیشمندان و دلسوزان نظام، خدمتگذاری به مردم عزیز و با وفای ایران عزیز است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه کلیات سند جهش تولید با رویکردهای فرهنگ و علم و فناوری در این جلسه در شور اول بحث شد، گفت: اگر عناصر و مؤلفه‌های اقتصادی صرفاً اقتصادی تلقی شود اساساً نمی‌توانیم توسعه و پیشرفت را فراهم کنیم.

دکتر عاملی با بیان اینکه در بحث جهش تولید بحث دیوان سالاری مطرح است، افزود: نظام دیوان سالاری کشور یک نظام رنج‌آوری است که مردم در این نظام دیوان‌سالاری اذیت می‌شوند، فرآیندهای بسیار گسترده‌ای برای انجام امور درنظر گرفته شده که هر فرآیندی که اضافه می‌شود مشکل ایجاد می‌کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: اقتصاد هوشمند زمینه‌ایست برای کوتاه کردن فرآیندها و به نوعی اتوماتیک‌سازی روندها را به وجود می‌آورد.

وی با تأکید بر اینکه چند بُعدی بودن جهش تولید امریست گریز ناپذیر، تصریح کرد: کار جمعی، احترام به قانون، تقویت کار مفید در روز و سایر عناصری که بُعد فرهنگی دارد در این برنامه دیده شده است.

تدوین سند جهش تولید با ١٢ هدف مشخص، ٢۴ سیاست، ٧٨ برنامه اقدام در شورای عالی انقلاب فرهنگی

دکتر عاملی از تدوین سند جهش تولید در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت: این سند با ١٢ هدف مشخص، ٢۴ سیاست، ٧٨ برنامه اقدام تهیه شده است که با توجه به شور اول، تغییرات مهمی در آن صورت خواهد گرفت.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی،  وی در تشریح مصوبه اجرایی جلسه گفت: با توجه به اینکه فرهنگستان علوم پزشکی در اساسنامه‌اش پیش‌بینی شده است که نماینده‌ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی در هیأت امنای فرهنگستان حضور داشته باشد که خبره در فقه پزشکی و اخلاق پزشکی باشد، به اتفاق آرا تصویب شد آیت الله علی اکبر رشاد به عنوان نماینده شورا در هیئت امنای فرهنگستان علوم پزشکی حضور داشته باشند.

درج شده در پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق- کد خبر77054 - تاریخ شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹