پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق

پایگاه تحلیلی مصداق، همزمان با هفته دفاع مقدس اقدام به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری می‌نماید. متن پیش‌رو مصاحبه معظم‌له با صدا و سیماى جمهورى اسلامى ایران بعد از جلسه شوراى عالى پشتیبانى جنگ در تاریخ ۱۳۶۶/۰۵/۰۵ می‌باشد.

خامنه‌ای: هرگاه که به تأسیسات نفتى ما حمله بشود؛ ما مقابله به مثل خواهیم کرد

پایگاه تحلیلی مصداق/ س: جناب آقاى خامنه‌اى! بفرمایید در جلسه‌ى شوراى عالى پشتیبانى جنگ، چه مسایلى مطرح و بررسى شد؟
ج: بسم الله الرحمن الرحیم . همانطور که اطلاع دارید شوراى عالى پشتیبانى جنگ براى این که کار ستادهاى پشتیبانى را در سراسر کشور تصویب کند و همچنین مشکلاتى را که از لحاظ قانونى یا برخى از مقررات دست و پاگیر در سر راه این ستادها هست آنها را بر طرف کند تشکیل مى‌شود. در این جلسه چند مسأله‌ی مهم مطرح شد. یکى طرح جدید سپاه که به نام طرح به سوى کربلاى دومى باشد و در این طرح تکیه‌ی اصلى بر روى این نکته است که ستادهاى پشتیبانى در پهنه‌ى کشورى به امر آموزش و جذب نیروها کمک کرده و فعال خواهند شد. این طرح و فکرى بود که سپاه ارائه کرد و مورد تصویب قرار گرفت و قرار شد که به همه‌ى ستادهاى پشتیبانى و همچنین به دستگاه‌هاى گزینش که در کار جذب نیروهاى داوطلب و پاسداران افتخارى و پاسداران رسمى هستند ابلاغ بشود به طورى که این‌ها حتى در کار آموزش آن‌ها همه ى کمک‌هاى لازم را انجام بدهند. حتى قرار بر این شد که سمینارى به نام ([ سمینار لبیک یا امام]( ( تا به حال دو سمینار با این نام تشکیل شده که کار ساز و مشکل گشا هم بوده است) در اواخر ماه ذیحجه انشاء الله تشکیل بشود.

موضوع دیگرى که آن هم حائز اهمیّت بود و آن‌جا مطرح شد، طرح رسیدگى به خانواده مشمولین متأهل و معیل بود. همان طور که اطلاع دارید کمیته‌ى امداد با کمک‌هاى دولت طرح کمک‌هاى بلاعوض را براى خانواده‌هاى مشمولین معیل دارد. منتها چون آن کمک کافى نیست، طرح کمک به صورت وام هم مطرح و قرار شد به بانک مرکزى اجازه داده شود تا مبلغى را به این اختصاص بدهند.

موضوع دیگرى که مطرح شد این بود که براى گسترش فرهنگ جهاد و جنگ در سطح کشور، از زمینه‌هاى ممکن و لازم و با استفاده از سوژه‌هاى بسیار اساسى و اصلى استفاده بشود و همه‌ى دستگاه‌هایى که مى‌توانند در زمینه فهم و مساله جهاد و گسترش این فرهنگ در جامعه نقش داشته باشند، کمک لازم را بکنند. چنین تصویب شد که کمیته‌اى از دستگاه‌هاى ذیربط تشکیل و سیاست‌گذارى این کار را انجام بدهد.

یک مساله دیگر که این‌جا مطرح شد و آن هم چیز لازمى بود، این بود که عده‌اى از مردم داوطلبانه خودروهاى خودشان را در اختیار جنگ قرار مى‌دهند، خودروهاى سنگین یا نیمه سنگین را مى‌برند یا اشیایى را به جبهه حمل مى‌کنند. این‌ها معمولاً در رابطه با ارتش، سپاه، جهاد سازندگى، حتى مساجد و پایگاه‌هاى مقاومت و اجتماعات مردمى و ستاد جذب کمکهاى مردمى کار مى‌کنند. گاهى این خودروها در جبهه خسارت مى‌بیند، مورد اصابت گلوله قرار مى‌گیرد. طرحى ارائه شد تا بتوانیم خسارت آن‌ها را از این محل جبران کنیم، احتیاج به تصویب شوراى عالى داشت که این هم مطرح و تصویب شد.

دو سه موضوع دیگر هم بود که مربوط به دستگاه‌هاى دولتى بود و سؤال‌هایى کرده بودند، یا مربوط به ستاد مرکزى پشتیبانى جنگ بود که مجموعه‌ى وزرایى که مدیرانشان در کار ستادهاى استان‌ها فعالیت دارند، وزرایشان در تهران در ستاد مرکزى جمع شده و این‌جا تصمیم گیرى مى‌کنند و در مواردى که اختلاف نظر هست آن‌جا حل و فصل بشود.مجموعاً جلسه‌ى پربارى بود و مسائل مهمى در این‌جا مطرح شد و بحمدالله به نتایج خیلى خوبى رسید.

 

س : حضور نیروهاى بسیجى در خلیج فارس چه تاثیرى بر روند جنگ و مبارزه با دشمن خواهد داشت؟
ج : مانور نیروهاى سپاه که عمدتا متشکل از نیروهاى داوطلب مردمى است در حقیقت عمق نیروى دفاعى ما را مشخص مى‌کند. بیشترین تکیه‌ى ما از آغاز جنگ تا امروز بر نیروهاى مردمى و عزم و اراده ى ملّتمان بوده است. البته ارتش و سپاه و نیروهاى موظف در جبهه‌ى جنگ فعالیت‌هاى بسیار زیاد و مجاهدت‌هاى ارزنده‌اى کردند، لکن پشتیبان حقیقى حضور مردم در جبهه‌ها و پشت جبهه‌ها بوده است که این در حقیقت عمق استراتژیک جبهه‌ى ماست. اگر این نباشد، جبهه‌ى ما قوت کنونى را نخواهد داشت. به برکت حضور مردم و نیروهاى مردمى و ایمان مردم بوده که ما همواره دست بالا را داشتیم و این چیزى ست که رقبا و مخالفین ما از آن برخوردار نیستند. وقتى این نیرو در دریا حضور خودش را نشان داد ، طبیعى ست که مساله‌ى جنگ در دریا یک شکل دیگرى پیدا مى‌کند. معلوم مى‌شود که ما فقط با نام و موشک‌هایمان در دریا نمى‌جنگیم بلکه با نیروى داوطلب مردمى و با آن ایمان عمیق و نافذى که در نیروهاى داوطلب هست حضور قدرتمندانه ى خودمان را نشان مى‌دهیم. فکر مى‌کنم آن چیزى که تعیین کننده‌ى معادله‌ى اصلى منطقه و جنگ در خلیج فارس خواهد بود همین است.

طبیعى ست که در موضع نیروهایى که در خلیج فارس مى‌خواهند دست درازى و دخالت کنند و براى خودشان کارى قابل هستند، آن‌ها اگر با فکر و منطق بسنجند، در تصورات و سیاست‌گذارى آنها یقیناً اثر زیادى خواهد گذاشت.

 

س : در صورت ادامه ى شرارت‌هاى عراق، اقدامات جمهورى اسلامى ایران در خلیج فارس چه خواهد بود ؟
ج : ما خودمان را محدود نمى‌کنیم، هر کارى که مقتضى و متناسب با هر زمان باشد آن را انجام خواهیم داد. ما در خلیج فارس شروع کننده نبودیم و نخواهیم بود، بلکه دفاع کننده و پاسخ دهنده هستیم. اگر شرارت‌هاى عراق و پشتیبانانش (چه پشتیبانان منطقه‌اى و چه آن‌هایى که از نقاط دیگر آمده‌اند) متوقف بشود ما هم متوقف خواهیم شد و هیچ فعالیتى از ما در زمینه‌ی نظامى بروز نخواهد کرد. امّا گر چه چنانچه آن‌ها بخواهند به شرارت‌ها و تحریکاتشان ادامه بدهند، ما پاسخ داده و دفاع خواهیم کرد که در آن وقت یک زمینه‌ى گسترده و مبسوطى مورد نظر ماست.

ما همه طور اقدامى را در خلیج فارس خواهیم کرد و امکانات ما زیاد و متنوع هم هست و هنوز بعضى از امکانات ما را دشمنان نمى‌توانند حدس بزنند که چه چیزهایى‌ست و تصورات مبهمى در ذهنشان هست، لکن نمى‌توانند درست و مشخصاً حدس بزنند که ما چه خواهیم کرد. به هر حال ما خودمان را محدود نمى‌کنیم و هر کارى هر وقت لازم باشد انجام خواهیم داد.

 

س : در صورت ادامه ى این شرارت‌ها آیا جمهورى اسلامى ایران به کشورهاى منطقه ى خلیج فارس هم از عراق حمایت مى‌کنند، حمله خواهد نمود ؟
ج : آن دولتى که تا امروز به طور صریح از عراق حمایت و به آن کمک کرده و عراق را در ادامه‌ى شرارت‌هایش مورد پشتیبانى کامل قرار داده و امکاناتى براى ادامه‌ى شرارت‌هاى عراق در اختیار آن گذاشته، دولت کویت است. ما فعلاً در خلیج فارس کس دیگرى را نمى‌شناسیم که این طور با صراحت از عراق حمایت کرده باشد و امکانات داده باشد. حداقل امروز این طور نیست. آن کسانى که قبلاً هم کمک مى‌کردند بعضى از دولت‌هاى خلیج فارس امروز منکرند آن کمک‌ها را مى‌کنند. بنابراین هدف این تهاجم قاعدتاً کویت خواهد بود. ما همچنانى که آقاى هاشمى در نماز جمعه اعلام کردند و این سیاست ماست و مورد تأیید دستگاه است هرگاه که به تأسیسات نفتى ما در خلیج فارس حمله بشود ما مقابله به مثل خواهیم کرد. تاکنون آن چیزى که حساسیت ما را بیشتر بر مى‌انگیخت حمله به کشتى هاى نفتکش بود. امروز حمله به تاسیسات ما در خلیج فارس همان حساسیت را در ما بر مى‌انگیزد. بنابراین مقابله به مثل خواهیم کرد. در مقابله به مثل ممکن است موشک‌هاى زمین به زمین هم مورد استفاده قرار بگیرد و اگر یک جایى مورد استفاده قرار بگیرد، چرا استفاده نکنیم، همان طور که قبلاً گفتم از هر امکانى در هر جایى که لازم باشد استفاده خواهیم کرد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

درج شده در پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق- کد خبر74528 - تاریخ جمعه ۵ مهر ۱۳۹۸