پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق

در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ، پایگاه تحلیلی مصداق اقدام به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های «آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری نموده است. متن پیش رو مصاحبه معظم‌له با صداوسیماى جمهورى اسلامى ایران به مناسبت دهه ى فجر در تاریخ ۱۲ / ۱۱ / ۱۳۶۶ می‌باشد.

رادیو و تلویزیون را «مظهر هنر انقلاب» قرار بدهید

پایگاه تحلیلی مصداق/ بسم الله الرحمن الرحیم خیلى متشکرم از برادران عزیز صداى جمهورى اسلامى ایران که همواره به تناسب موقعیت‌ها وظیفه‌ى خودشان را به نحو احسن انجام مى‌دهند و در این ایام شاد و خاطره انگیز و با شکوه تاریخ ما، این برنامه هایى که شما تنظیم کردید، بسیار برنامه‌هاى خوبى ست. جا دارد که حقیقتاً همه ى تلاش‌ها و نیروها مصرف بشود براى این که قدر این ایام و لیالى مبارک و شأن این مقطع بسیار عظیم تاریخ ما آنچنان که باید و شاید ارائه بشود . شما در شادى مردم سهم بزرگى دارید و در این جشن انشاء الله وظایف خود را به بهترین وجهى انجام داده و مى‌دهید . از شخص شما هم به خاطر اظهار لطفتان به من صمیمانه متشکرم .

لازم مى‌دانم این جشن بزرگ و جشن پیروزى حق بر باطل وجشن پیروزى اسلام بر کفر و جشن پیروزى یک ملّت ستمدیده را بر ستمکشان و ستمگران و دشمنان خودش صمیمانه به یکایک آحاد مردم عزیزمان که خودشان پدید آورنده ى این حادثه‌ى بزرگ بودند، تبریک عرض کنم. همان طور که همه مى‌دانیم حادثه ى فجر یعنى زمان ورود امام به میهن و سپس پیروزى انقلاب، این ده روز مبارک و بسیار بزرگ در تاریخ ما ، حقیقتاً یک خاطره‌ى بزرگ در تاریخ جهان بود. امروز هم تحلیل مردم دنیا نسبت به این حادثه همین است. من در ذهن خودم بر مى گردم به ۹ سال پیش ، مثل چنین شبى و به یادم مى‌آید که چه شور و هیجانى در همه‌ى این تهران و در همه ى سراسر کشور حاکم بود. مثل امشبى ما و همه ى مبارزین و روحانیون تهران در مسجد دانشگاه و در اطاقک وصل به مسجد که ستاد فرماندهى این تحصن بود ، حضور داشتیم. شهداى عالى قدر انقلاب ما ، نامداران تاریخ پر شکوه مثل شهید بهشتى، شهید مطهرى و شهید باهنر و بسیارى از کسان دیگر در این اجتماع حضور و نقش فعالى داشتند. شب‌هاى پر دلهره‌اى بر همه مى‌گذشت ، همه مى‌دانستیم قرار است فردا امام تشریف بیاورند . منتها یکبار قبلاً این تکرار شده بود که قرار بود امام بیایند ولى نگذاشتند، لذا همه دلهره داشتند که آیا فردا این حادثه انجام خواهد گرفت؟ به فرض که امام وارد مى شدند، این روشن نبود که چه حوادثى در تهران در انتظار ایشان و مردم و مبارزین است. تهران سرشار از غوغاى عمویم مردم و آمادگى‌هایى که براى ورود رهبر عظیم الشأنشان فراهم مى‌کردند بود . دشمن در منتهاى ضعف امام در نهایت خشونت و خشم بود. لذا هر کارى از او امکان پذیر بود .
مثل امشب حقیقتاً همه‌ى نبض‌ها به وضع بسیار عجیبى مى زد و نفس ها در سینه ها حبس بود و این بود که همه ى افراد واقعا منتظر بودند ببینند چه پیش خواهد آمد . البته من حوادث دیشب را امشب گفتم ، اینها همه مثل دیشب اتفاق افتاده بود مثل امشب را من یک خاطره ى جالبى در ذهنم دارم ، بعد از آن که امام تشریف آورده و به بهشت زهرا تشریف بردند و آن سخنرانى عجیب و تاریخى و کوبنده را ایراد کردند و از بهشت زهرا با یک وضع خاصى در حالى که مردم اصرار داشتند که دست ایشان را ببوسند و ایشان را زیارت کنند ، به بیمارستان و به عیادت مجروحین رفتند و بعد هم همه امام را گم کردند ، هیچ کس نمى دانست امام کجا هستند .
ما در ستاد استقبال در دبستان علوى نشسته بودیم و من داشتم یک روزنامه اى را که آن روزها به مناسبت ورود امام در همان ستاد منتشر مى‌کردیم ، تنظیم مى‌کردم ، سر مقاله‌ى و صفحه بندى و این کارها را داشتیم انجام مى‌دادیم. ساعت ۱۰ شب بود که ناگهان گفتند امام دارند تشریف مى‌آورند . ما هیچ انتظار نداشتیم که امام را این طور به آسانى در یک مترى یا دو مترى خودمان مشاهده کنیم ، یک وقت دیدیم امام از در پشت دبستان علوى وارد دبستان شدند.
حدود ساعت ۵ /۱۰ شب بود ، چند ساعتى ایشان در منزل یکى از بستگانشان استراحت کرده بودند و به محل دبستان علوى آمده بودند. من با این که در فرودگاه امام را زیارت کرده بودم امام نزدیک نرفته بودم چون خیلى شلوغ بود و ایشان هم خسته بودند نمى‌خواستم که من هم مزاحم ایشان بشوم ولى آنجا از نزدیک امام را زیارت کردیم.
به هر حال امروز همان طور که جناب عالى اشاره کردید ، روز انقلاب و روحانیت است . نقش روحانیت در پدید آمدن نهضت در سال ۱۳۴۱ و در ادامه ى نهضت و آماده سازى ذهن مردم در طول این ۱۵ سال و سپس در بر انگیختن مردم در دو سال آخر یعنى سال ۵۶ و ۵۷ یک نقش استثنایى و بى نظیر بود. بى‌شک هیچ دستگاه و سازمانى و هیچ حزبى در هیچ یک از انقلاب‌هاى دنیا این نقش زنده و فعال را در برانگیختن مردم نداشته است . بعد از انقلاب هم البته در صفوف مقدم مبارزه با استکبار جهانى و دشمنان انقلاب ، روحانیت عزیز ما شرکت داشتند و حقیقتاً عمود معنوى این سیل عظیم و زمامداران دل ها و عواطف و مغزها و فکرهاى مردم ، روحانیون مبارز و مؤمن و صلاح اندیش و پیشرو و شجاعى بودند که امکانات مردمى را درست شناختند و نیازها را درست ارزیابى کردند و آن امکانات را درست در راه آن نیازها به کار انداختند. البته رهبرى روحانیت و ارشاد آن‌ها همواره در دست با کفایت امام عزیز و بزرگوارمان که استاد و مرشد و پدر معنوى این آقایان و روحانیون بوده و هستند قرار داشته است.
امیدوارم که این روز و این روزها بر همه ى مردم مبارک باشد . مردم باید حقیقتاً یاد این روزها را گرامى و آن را زنده نگه دارند و نسل جدید و نوجوانان ما کوشش کنند حوادث انقلاب را از زبان آن کسانى که شرکت داشتند، بشنوند و این را سینه به سینه حفظ کنند. همه سعى کنیم این مبارزه‌ى بزرگ را که در آن مشقت زیادى کشیده‌ایم ، در مقاطع دیگر هم انشاء الله پیش ببریم و به پیروزى نهایى برسانیم.

س: من مى‌خواستم از فرصت استفاده کنم و ضمن عرض تبریک به مناسبت امروز از جناب عالى سؤال کنم که شما براى دست اندر کاران و تهیه کنندگان این برنامه‌هایى که به قول شما شاد است و در این ایام خجسته اجرا مى‌شود، چه پیامى و چه صحبتى دارید؟
ج : اولا خیلى متشکرم از اظهار لطف شما و من هم متقابلاً به شما و برادرانى که دست اندرکار این برنامه‌ها هستند تبریک عرض مى‌کنم. ثانیاً پیام من([ خسته نباشید]( است . چون واقعا شما این روزها خسته مى شوید و خیلى تلاش مى‌کنید. انشاء الله خداوند به شما توفیق و قوت بدهد که این کار خوب را ادامه بدهید. دو توصیه دارم ، یک توصیه این است که در انعکاس حوادث این ایام ( زمان انقلاب ) کوشش کنید تا دقیق عمل بشود. من گاهى دیده‌ام در گزارش‌هایى که در رادیو و تلویزیون نسبت به حوادث شروع نهضت ( ۱۵ خرداد ) یا تشریف فرمایى حضرت امام یا برخى از حوادث دیگر تهیه مى‌شود ، برخى اشتباهات وجود دارد که این در تاریخ ما مى‌ماند. کوشش بشود که تمام جزئیات دقیق ادا بشود. ( مثل من که حالا قضایاى دیشب را مى خواستم به امشب نسبت بدهم ) اگر یک جایى اشتباهى شد حتما اصلاح بشود.

توصیه‌ى دوم این است که از شیوه‌هاى هنرى حداکثر استفاده را بکنید. من خواهش مى‌کنم رادیو و تلویزیون را مظهر هنر انقلاب قرار بدهید، نه فقط در این برنامه، که در همه‌ى برنامه‌ها . این برنامه که برنامه ى ویژه‌اى هست و شکل خاصى دارد امّا در همه‌ى برنامه‌هاى رادیو و تلویزیون تبلور هنر مردمى و ملى ما را که خیلى هم سرشار است و از استعداد بالایى هم برخوردار مى‌باشد، نشان بدهید و تجسم انقلاب را هنرمندانه انجام بدهید.

درج شده در پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق- کد خبر71083 - تاریخ جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷