۲۴ مرداد ۱۳۹۷ مصادف با   3 ذیحجه 1439
تاریخ: ۱۷ تیر ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 12,927
کد خبر:67619
| ف | | |

سید سعید لواسانی:

مسلمانی که نماز بخواند و آمریکا را هم قبول داشته باشد خدا را باور ندارد/دهه ۶۰ دهه عشق است

بحث از نگاه قرآنی بیان شد که ملت یا ابراهیمی است یا سکولار؛ معیار این تشخیص هم عمل ماست. مسلمانی که نماز بخواند و آمریکا را هم قبول داشته باشد اسلام ابراهیمی و خدا را باور ندارد.
بر اساس بیان آیت الله بهجت که می فرمایند اساس بندگی محبت است یعنی آن چیزی که در دهه ۶۰ مردم و مسئولین را جلو می برد. این عشق به خدا بود که خدا چه می خواهد ما همان را انجام دهیم.

پایگاه تحلیلی مصداق/ شاخص های فرهنگ مهاجم چیست؟و راهکار مقابله با آن؟
شاخص فرهنگ مهاجم با توجه به مباحث مطرح شده مشخص است اصلی ترین آن همین سکولار بودن است یعنی هیچ کاری با اندیشه و عمل دینی ندارد. با این فرهنگ حتی اگر فردی نمازخوان باشد هم در اندیشه و عمل سکولار است، همان اسلام آمریکایی که امام(ره) بارها مطرح می کرد. در اول بحث از نگاه قرآنی عرض کردم که ملت یا ابراهیمی است یا سکولار معیار این تشخیص هم عمل ماست بنابر این مسلمانی که نماز بخواند و آمریکا را هم قبول داشته باشد اسلام ابراهیمی و خدا را باور ندارد.چرا؟ به این علت که دستور العمل صریح قرآن و ترجیع بند همه پیغمبران که بیان می کنند به خدا ایمان داشته باشید و کفر به طاغوت بورزید را رعایت نکرده. طبیعتاً به قیامت هم اعتقاد ندارد چون از حرکت جمعی غافل است این افراد بیان می کنند سیل در پاکستان، داعش در عراق و سوریه و … به ما ارتباطی ندارد و قس علی هذا راهکار آن هم بازگشت به فرهنگ اسلام ناب است.اسلام در همه امور ما باید نقش داشته باشد معماری، علم، سیاست و روش زندگی اگر اینطور شد مقابله صورت می گیرد.

فرهنگ انقلابی تا چه میزان می تواند در حل مشکلات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی راهگشا باشد؟ مصداقی در ذهن دارید؟
ما تا زمانی که نتوانیم فرهنگ انقلابی را رواج دهیم یقینا در همه امور اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دچار مشکل هستیم در این شکی وارد نیست. مصداق بارز آن هم همین شعار سال است یعنی “حمایت از کالای ایرانی” که اگر زمینه های فرهنگی آن برای تولید کننده و مصرف کننده به خوبی تبیین شود در آینده شاهد شکوفایی اقتصاد و تولیدات خواهیم بود. یعنی مردم و مسئولین باید به آن عمل کنند تا بتوان گفت فرهنگ انقلابی شکل گرفته است.

روحیه ی فرهنگ انقلابی حاکم بر مدیران دهه ۶۰ را تا چه میزان منطبق با مدیران حاضر میدانید؟
بنده دهه شصت را دهه عشق می دانم خدا رحمت کنه آقای هاشمی را این فرهنگ سکولار را بر جامعه حاکم کرد.
عشقی که بنده عرض کردم بر اساس بیان آیت الله بهجت است که میفرمایند اساس بندگی محبت است یعنی آن چیزی که در دهه ۶۰ مردم و مسئولین را جلو می برد این عشق به خدا بود که خدا چه می خواهد ما همان را انجام دهیم، در برخی از موارد مدیران وقت ما علم یک موضوع را هم نداشتند و فقط علاقه مند بودند اما چون برای خدا کار می کرد شرایط برایش مهیا بود این امر بارها تجربه شده؛ اما امروزه ما فاصله معنا داری با آن روحیه داریم هم در عموم مردم هم در نخبگان و هم در مسئولین که این امر ریشه فرهنگی دارد وقتی ما جامعه تجمل گرا و مصرف گرا هستیم به تبع آن باید منتظر این شکاف بین نسلی می بودیم.

روحیه و فرهنگ انقلابی تا چه میزان در تحقق شعار سال نقش دارد؟
بنده در خطبه های نماز جمعه هم عرض کردم شعار سال بر اساس سیاست گذاری های مقام معظم رهبری بسیار دقیق انتخاب می شود و مشخص فرمودند روش سال ما باید به چه صورت باشد. این نکته در همان پازل فرهنگ اسلامی قرار دارد؛ مسئولین و مردم باید به دور از شعار زدگی چاپ بنر و … به آن عمل کنند.
مثال ساده آن هم بخشنامه دولت برای ادارات دولتی است که ادارات حق خرید کالای غیر ایرانی را ندارند این بخشنامه خوبی است اما این بخشنامه فقط منحصر به امسال نیست سالهای گذشته هم تکرار می شد، حداقل در سه سال گذشته را بنده در خاطر دارم که دولت بخشنامه اینچنینی می زند برای این که اجرا نکند.این مسئله است مسئله جدی ای هم هست. فلذا در تحقق شعار سال مرحله اول که انتخاب و سیاست گذاری رهبریست بسیار دقیق انجام شده اما در بخش اجرا که به مردم و مسئولین برمی گردد بخاطر عدم وجود روحیه انقلابی تا حد امکان کم گذاشته می شود دلیلش هم همین فاصله با روحیه انقلابی است. البته عموم جامعه منظور نیست عموم جامعه نخبگانی و تصمیم ساز است. برای نکته پایانی باید بگوییم اگر همین امروز نخبگان سیاسی ما به روحیه آن سالها برگردند شک نکنید که عموم جامعه به آن باز خواهد گشت. مردم به دو طبقه نگاه خواهند کرد یکی دانشمندان و علما و طبقه ی بعدی مسئولین سیاسی که در بین آنها اکثرا به سمت دنیا رفته اند. و نتیجه آن همین اوضاع فرهنگی،سیاسی، اجتماعی شده است.

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

avatar

دولت و مسئولان موظّفند که توجّه کنند به جریان عمومی فرهنگ جامعه؛ ببینند کجا داریم میرویم، چه دارد اتّفاق می‌افتد، چه چیزی در انتظار ما است؛ اگر چنانچه مزاحماتی وجود دارد، آنها را برطرف کنند. ما مسئولیّت شرعی داریم، مسئولیّت قانونی داریم در قبال فرهنگ کشور و فرهنگ عمومی کشور.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت