۲۸ تیر ۱۳۹۷ مصادف با   6 ذیقعده 1439
تاریخ: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 4,943
کد خبر:67095
| ف | | |

قدرت معنوی در سیاست و مدیریت(11)

معنویت اجتماعی ساختار و کارگزار، رئیس و مرئوس، مدیر و کارمند را الهی و نورانی می کند

چنانچه معنویت را از امری صرفاً درونی و فردی و از عزلت بیرون آورده و در ساحت اجتماع و سیاست، اقتصاد و مدیریت جاری و ساری شود، می تواند ساختار و کارگزار، رئیس و مرئوس، مدیر و کارمند و … را الهی و نورانی کند که منبع تولید قدرت معنوی با خصوصیاتی چون اعتماد به وعده های الهی، جذب امدادهای ظاهری و غیبی الهی، شکست ناپذیری و … می شود.

پایگاه تحلیلی مصداق/  باید توجه داشت در سیاست و مدیریت اصول و روش های موفق مبتنی بر عقلانیت که در علم بشری اثبات شده، کنار گذاشته نمی شود. یکی از آن اصول اساسی این است که بدون داشتن قدرت، مدیریت و هدایت امکان ندارد؛ اما در شیوه مدیریت و سیاست اسلامی که متفاوت با روش های مرسوم و عرفی است به نوع خاصی از قدرت یعنی قدرت معنوی نیازمندیم.

قدرت معنوی از تجلّی نور خدا در فرد، گروه و اجتماع، ریاست و مدیریت پدید می آید. یعنی چنانچه معنویت را از امری صرفاً درونی و فردی و از عزلت بیرون آورده و در ساحت اجتماع و سیاست، اقتصاد و مدیریت جاری و ساری شود، می تواند ساختار و کارگزار، رئیس و مرئوس، مدیر و کارمند و … را الهی و نورانی کند که منبع تولید قدرت معنوی با خصوصیاتی چون اعتماد به وعده های الهی، جذب امدادهای ظاهری و غیبی الهی، شکست ناپذیری و … می شود. قدرت معنوی می تواند در دو حوزه معرفتی و کارکردی در سیاست و مدیریت نقش آفرینی کند. یعنی از یک طرف می تواند نوع نگاه و تلقی از قدرت، ریاست و مدیریت را تغییر داده و از طرف دیگر در حوزه عمل و رفتار، شیوه خاصی را سرلوحه قرار دهد.

قدرت معنوی در ساحت بینش و شناخت با گزاره هایی چون فطری بودن تمایل به قدرت و مدیریت، قدرت معنوی شرط اساسی مدیریت، کمال خواهی، بازداشتن از برتری طلبی، بازداشتن از استقلال و استغناء قدرت از خدا در سیاست و مدیریت نقش آفرینی می کند. در ساحت عمل و کارکرد نیز هم در مدیر و هم در حوزه کارمندان و خدمتگزاران دارای اثرات نافع است. قدرت معنوی در مدیر معنوی و نخبه سیاسی دارای منصب، موجب ایجاد حکمت، جاذبه و کاریزمای معنوی آفرینی، اهتمام و دقت در انتخاب بهترین افراد و شهامت و شجاعت دهی به مدیر می شود. در حوزه در کارمندان و خدمتگزاران اثراتی چون اطاعت و ولایت پذیری، طرد ریاست طلبی و محور بودن اطاعت الهی، استقامت و حماسه آفرینی، نصحیت و انتقاد متقابل را بدنبال دارد.

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

avatar

دولت و مسئولان موظّفند که توجّه کنند به جریان عمومی فرهنگ جامعه؛ ببینند کجا داریم میرویم، چه دارد اتّفاق می‌افتد، چه چیزی در انتظار ما است؛ اگر چنانچه مزاحماتی وجود دارد، آنها را برطرف کنند. ما مسئولیّت شرعی داریم، مسئولیّت قانونی داریم در قبال فرهنگ کشور و فرهنگ عمومی کشور.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت