۲۸ تیر ۱۳۹۷ مصادف با   6 ذیقعده 1439
تاریخ: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ |   تعداد بازدیدها: 3,091
کد خبر:66901
| ف | | |

قدرت معنوی در سیاست و مدیریت(5)

زندگی مومنانه؛ تجسم نور ایمان

گرچه مفسران در مورد «نور» احتمالات متعددی داده‌اند، روشن است که منظور از نور مومنان تجسم نور ایمان ایشان است؛ چون به «نورهم» (نور مردان و زنان با ایمان) تعبیر شده است و جای تعجب نیست؛ چرا که در آن روز، عقاید و اعمال انسانها تجسم می یابد و ایمان که همان نور هدایت است، بصورت روشنائی و نور ظاهری مجسم می‌گردد و کفر که تاریکی مطلق است بصورت ظلمت ظاهری مجسم می‌شود.

پایگاه تحلیلی مصداق/  با شرحی که در دروس قبلی رفت، دانستیم که انسان به سان ظرفی است که خدای متعال آن را هم سنخ خود آفریده است. انسان متألهانه سرشته شده است. اما آیا با وجود چنین ظرفیت و قابلیتی خود به خود به نور می رسد و مومن لقب می شود؟ آیات دیگری در کلام الهی وجود دارد که مومنان را نورانی بیان می‌دارد بگونه‌ای که در روز قیامت این نور برای همگان مجسم می‌شود: «مردان و زنان مؤمن را مى بینى که نورشان پیشاپیش آنان و در طرف راستشان به سرعت مى رود، چرا که خود به سوى درجات بهشت و مقام قرب الهى با شتاب در حرکت اند . فرشتگان به آنان مى گویند: امروز مژدگانىِ شما باغ هایى آکنده از درختان است که از زیر آنها جویبارها روان است؛جاودانه در آن جا خواهید بود . این است سعادت بزرگ*روزى که مردان و زنان منافق که در تاریکى ها فرو رفته اند، به مؤمنان مى گویند: در انتظار ما باشید تا به شما برسیم و از نور شما برگیریم . در پاسخ آنان گفته مى شود : به دنیا که پشت سر نهادید باز گردید و با ایمان و کردار شایسته نورى بجویید که روشنایِى امروز برخاسته از ایمان و عمل شایسته دیروز است . آن گاه میان مؤمنان و منافقان دیوارى کشیده مى شود که مؤمنان را احاطه مى کند و درى دارد; درونِ آن رحمت و بُرونش از جانب آن عذاب است.»[۱]

گرچه مفسران در مورد «نور» احتمالات متعددی داده‌اند، روشن است که منظور از نور مومنان تجسم نور ایمان ایشان است؛ چون به «نورهم» (نور مردان و زنان با ایمان) تعبیر شده است و جای تعجب نیست؛ چرا که در آن روز، عقاید و اعمال انسانها تجسم می یابد و ایمان که همان نور هدایت است، بصورت روشنائی و نور ظاهری مجسم می‌گردد و کفر که تاریکی مطلق است بصورت ظلمت ظاهری مجسم می‌شود. اگر چه در دنیا نیز برخی مومنان دارای صفای باطن و لطافت روح این نور را به وضوح در سیمای افراد معنوی و نورانی می بینند.


[۱] «یَوْمَ تَرَى الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ یَسْعَى نُورُهُم بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَبِأَیْمَانِهِم بُشْرَاکُمُ الْیَوْمَ جَنَّاتٌ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا ذَلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ*یَوْمَ یَقُولُ الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ لِلَّذِینَ آمَنُوا انظُرُونَا نَقْتَبِسْ مِن نُّورِکُمْ قِیلَ ارْجِعُوا وَرَاءکُمْ فَالْتَمِسُوا نُورًا فَضُرِبَ بَیْنَهُم بِسُورٍ لَّهُ بَابٌ بَاطِنُهُ فِیهِ الرَّحْمَهُ وَظَاهِرُهُ مِن قِبَلِهِ الْعَذَابُ»(قرآن کریم سوره مبارکه حدیدآیات شریفه۱۲-۱۱).

مطالب مرتبط:

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

avatar

دولت و مسئولان موظّفند که توجّه کنند به جریان عمومی فرهنگ جامعه؛ ببینند کجا داریم میرویم، چه دارد اتّفاق می‌افتد، چه چیزی در انتظار ما است؛ اگر چنانچه مزاحماتی وجود دارد، آنها را برطرف کنند. ما مسئولیّت شرعی داریم، مسئولیّت قانونی داریم در قبال فرهنگ کشور و فرهنگ عمومی کشور.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت